Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 2. 6. 2015 18:48

Tak dej nejakej delsi cas a objektiv sundej az behem expozice. Snad se neodcloni.
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rousini 2. 6. 2015 19:43

DragonFly píše:
Marfos píše:U některých foťáků funguje nastavit clonu např. F8 a pak zmáčknutí tlačítka uvolnění objektivu, čímž se odpojí kontakty mezi tělěm a objektivem a ten tak zůstane přicloněn na těch F8 i po sundání a nasazení např. na mezikroužek bez přenosu signálu. U některých se ještě předtím musí zmáčknout tlačítko náhledu hloubky ostrosti. Je nutno vyzkoušet.A nelze to pak za chodu měnit.
M.

Tenhle postup jsem zkousel a nefunguje,protoze clona se privre az spolecne s domacknutim spouste. Tlacitko pro hloubku ostrosti na omd nemam.

Myslím, že máš. Musíš si ho namapovyt na Fn nebo REC.
rousini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DragonFly 2. 6. 2015 20:43

bob222 píše:Preto som na olouša ja radšej nasadzoval staré takumary s manuálnou clonou.
Luňák to má poriešené inak, lebo ani ten tamron nemá manuálnu clonu.

Mohl by jsi blize popsat jake objektivy jsi pouzival? Funguje ostreni u reverzne nasazeneho manualniho objektivu nebo se musi ostrit posunem celeho fotoaparatu vzhledem k focenemu objektu? Na jakou vzdalenost jsi byl schopen zaostrit?

-- 2. 6. 2015 21:54 --

rousini píše:
DragonFly píše:
Marfos píše:U některých foťáků funguje nastavit clonu např. F8 a pak zmáčknutí tlačítka uvolnění objektivu, čímž se odpojí kontakty mezi tělěm a objektivem a ten tak zůstane přicloněn na těch F8 i po sundání a nasazení např. na mezikroužek bez přenosu signálu. U některých se ještě předtím musí zmáčknout tlačítko náhledu hloubky ostrosti. Je nutno vyzkoušet.A nelze to pak za chodu měnit.
M.

Tenhle postup jsem zkousel a nefunguje,protoze clona se privre az spolecne s domacknutim spouste. Tlacitko pro hloubku ostrosti na omd nemam.

Myslím, že máš. Musíš si ho namapovyt na Fn nebo REC.

Fakt ze tam je! Ani jsem nevedel ze mam tuto funkci ve fotaku :-)
DragonFly
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 2. 6. 2015 21:22

Mal som lacné 50/1,7 + 35/2,8 nasadzoval som ju na rôzne sklá, aj na 70-300. Ostril som väčšinou tzv. na kývačku. na statíve samozrejme klasicky manualne.
ak nájdem nejaké foto, priložím. vzdialenosti boli rôzne podla kombinácie skiel.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Marixyr 3. 6. 2015 19:54

Na m4/3 jsem kdysi kupoval mezikroužky s přenosem signálů: http://www.dx.com/p/viltrox-dg-m43-macro-extension-tube-set-for-panasonic-olympus-black-266643#.VW9M_0Zqsn8. Myslím, že za 30,11$ to docela jde (když origoš Olympus stojí 5.500).
Marixyr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DragonFly 4. 6. 2015 07:00

Marixyr: Taky jsem tyto mezikroužky zahlédl. Jaké jsi měl s nimi zkušenosti? Fungoval přenos povelu bez problému?
DragonFly
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marixyr 4. 6. 2015 08:59

Mezikroužky jsou dobré, clona a autofokus fungovaly, myslím, že v mezikroužku jsou jen drátky mezi kontakty na opačných stranách, takže foťák to v tomto případě ani nepozná. Pokud se však nasadí oba, je rozsah zaostřování dost malý, takže stejně se musí jakž takž zaostřit pohybem foťáku a jemné doostření už lze nechat na AF.
Marixyr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 4. 6. 2015 11:48

mezikroužky fungují naprosto v pohodě.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DragonFly 18. 6. 2015 09:01

Díky všem za rady týkající se makra. Objednal jsem reverzní kroužek a myslím že to byla nejlépe investovaná stokoruna do fototechniky :) Jeden z prvních cvaku s reverzně nasazeným objektivem:
P6150750-2.jpg

Mám ještě dotaz. Používáte stabilizaci obrazu při focení s reverzně nasazeným objektivem? Týka se samozřejmě stabilizace v těle. Na jakou hodnotu máte nastavenou ohniskovou vzdálenost objektivu v menu stabilizace? Podle EQ ohniskové vzdálenosti objektivu? mě se zdá že mám lepší výsledky s nastavením cca 150mm pro objektiv s ohniskovou vzdálenosti 90mm EQ. Tak nevím jestli to je náhoda nebo to tak opravdu je. Na druhou stranu, při foceni s bleskem se stabilizace asi řešit nemusí?
DragonFly
Návštěvník

Odeslat příspěvekod BoN.cz 18. 6. 2015 09:52

DragonFly: Můžeš poslat odkaz na ten kroužek co jsi kupoval? Potom jsi to fotil s tím objektivem 17/1,8 a s bleskem? Jak jsi nakonec změnil clonu?

Já jsem jen tak pro zkoušku zrovna včera na ebay objednal z číny za něco přes stovku zvětšující filtr +10 dioptrií, že to vyzkouším na 40-150 zoomu a přes redukční kroužek i na 14-45...nečekám od toho zázrak ale za otestování to stojí :-)
BoN.cz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod DragonFly 18. 6. 2015 10:51

Je to tento:
http://www.ebay.com/itm/Macro-Reverse-R ... 3f0c21d666

Je to focene ale objektivem 14-45 zazoomovanym na těch 45mm. Pro tento objektiv je určen i ten kroužek. Kdybych použil objektiv 17mm tak už musím jít k mouše tak na 2,5cm aby byla ostrá a to by už uletěla. A i tak s tím objektivem 14-45 jsem musel být od mouchy nějakých 5,5cm aby byla zaostřena. Se divím, že neuletěla:). Na cestě z číny jsou ještě mezikroužky, tak uvidím jaké s nima budou zkušenosti.
Focené to bylo s interním bleskem a použil jsem obyč A4 list papíru jako difuzer. Bez něho by blesk nebyl schopen osvítit tak blízký objekt... Clonu jsem nastavil, zmáčknul tlačítko pro kontrolu hloubky ostrosti a ve stejný moment sundal objektiv. Clona zůstala nastavená.
Fotka je výřez.

Ještě mám v plánu si pořídit nějaký jednoduchý difuzér. Buď tento:
http://www.ebay.com/itm/Flash-Gun-Light ... 20e1c8453e
nebo
http://www.ebay.com/itm/Collapsible-Fla ... 3f4604704f
DragonFly
Návštěvník

Odeslat příspěvekod BoN.cz 18. 6. 2015 12:21

Aha, možná to taky zkusím koupit, jen nevím jestli vzít radši rozměr pro 14-45 nebo pro Olympus 40-150. 40-150 ostří normálně až nějak od 90 cm, ale nevím nakolik to změní reverzní kroužek...

Který mezikroužek jsi objednával? Díval jsem se že mají levné bez přenosu signálu
http://www.ebay.com/itm/Macro-Extension ... 1292543082
nebo dražší (ale méně kroužků) s přenosem:
http://www.ebay.com/itm/Macro-AF-Auto-F ... 1255704103

Zkoušel jsi i vyšší ISO a clonu za účelem zvýšení hloubky ostrosti na té mouše?
Jak se jmenuje to ta funkce pro kontrolu hloubky ostrosti? Nevím jestli ho budu mít i na svém E-PM2...
BoN.cz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod DragonFly 18. 6. 2015 13:04

Ostříci vzdálenost si můžeš vyzkoušet tak, že sundáš objektiv a normálně ho přidržíš obraceně před tělem fotoaparátu.

Moucha byla focena na clonu 11 nebo 14, hloubka ostrosti pak je kolem 5mm. Tamta fotka byla na ISO200, ale vysla hoooodne tmava protože interní blesk nemá takový výkon, takže jsem to musel zachraňovat až při vyvolávání z RAWu.

Toto je focene taky na stejnou clonu ale ISO1000. Tady už je ale moucha trochu mimo hloubku ostrosti
P6150754-3.jpg

Mezikroužek jsem objednal ten dražší s přenosem signálů.
Funkce pro zobrazeni hloubky ostrosti se jmenuje Preview - Depth of field preview. Je potreba si ji namapovat v menu B.
DragonFly
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 19. 6. 2015 09:22

Na E-M1 je ke stažení update fw verze 3.1, přidávající Live View Boost 2 (v opravdu tmavých scénách umožňuje náhled díky tomu, že používá delší časy a tím pádem výrazně nižší snímkování) ... a maže stará nastavení, tak je dobré si je někam poznamenat :)
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DragonFly 19. 6. 2015 09:50

Fajn ze to doplnili i do E-M1. Zkousel jsi focus peaking s Live View Boost? Na E-M10 kdyz mam live view boost a dam focus peaking tak se mi nahled zpatky ztmavi. Proste se Live View Boost vypne a tim padem je focus peaking na nic.... Funguje to na E-M1 stejne?
DragonFly
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka