Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ganec 5. 3. 2015 18:02

Ja nijako .. zatiaľ.
Keď som potreboval niečo širšie, tak som nafotil panorámu.
Skúšal som Samyang rybie oko, to bolo celkom zábavné.
Teraz rozmýšľam že si dokúpim "krytku".
Širokouhlý je aj 12-50mm 1:3.5-6.3 EZ.
Podľa (starých) recenzií vraj nie je dokonalý, ale s novým procesorom v E-M10 by to mala byť celkom dobrá kombinácia...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 5. 3. 2015 18:24

Samyang je dle všeho dobrá volba, pokud člověk nepotřebuje fotit něco pohyblivého na f/2.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rousini 5. 3. 2015 19:53

No já to panorama taky slepím, ale je pravda, že občas tam něco malinko falíruje, resp. je s tím hodně práce.
M.zuiko 12-50 mě nevyhovuje kresbou. Sice by to stačilo, ale nevidím tam ten pocit rezervy. Navíc je to neskladná roura. TEN JSEM ZAVRHL.

Samyang je ve hře spolu s Pan 12-32...

Nechystá nějaká sklíčka Sigma, Kodak???
rousini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Grimjaur 5. 3. 2015 20:24

používám 12-40/2,8 a 12-50 na rybinu mám krytku 9/8 a poté co jsem si osahal 7-14/2,8 mám zcela jasno :) Občas si pujčuju sama7,5/3,5 super ostré sklo.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kamik99 5. 3. 2015 22:55

Nebyla by nějaká fotečka z té Olympusí krytky 9mm v plném rozlišení? ;-)
kamik99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pepa3rd 6. 3. 2015 02:00

Řešil jsem stejnej problém, co k mé OM-D E-M10. No a než kupovat pevná skla 12, 17 a 20 či 25 k mé 45, koupil jsem 12-40 f2.8 PRO. Naprostá spokojenost. Proti všem těm pevným sklům je cena dokonce nižší, fotky skvělé, velmi dobrá kresba už od nejnižší clony. Je to pohotovější, než měnit stále pevná skla. V brašně to zabere stejně místa a i váha kompletu je podobná. Rozdíl je jen ten, že když je nasazen na fotoaparátu, je trochu nezvykle větší, ale jen v poměru k tělu OMDčka. Proti zrcadlovkám je to drobek. Foťák se s ním ale skvěle drží a člověk z něj má skvělý pocit solidnosti a jistoty. Nevýhodou je, že s ním na krku už trochu budíte pozornost :).
Pepa3rd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Marixyr 6. 3. 2015 11:12

kamik99: Ganec sem dával, v jiném vlákně, zajímavé stovnání krytky a nerybího objektivu: Olympus 9mm: Fisheye vs Rectilinear
Marixyr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DragonFly 14. 3. 2015 12:32

Ahoj, všimnul jsem si že můj Olympus OMD E-M10 má tendenci podexponovávat fotky a to docela dost. Nejvíc se to projevuje při focení v interiéru. Ve většině případů musím nastavovat korekci do +0,6 EV, jinak je fotka podexponována. Histogram ve foťáku je jakoby posunuty vlevo. Poslední 1/3 histogramu je téměř prázdná, bez žádných jasových složek. Dělá vám to taky tak, nebo mám někde něco špatně nastavené?
DragonFly
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pavel Breit 14. 3. 2015 13:19

U M5 se mi neprojevuje. Zkouknul bych nastavenou gradaci, případně další nastavení měření, případně u 5 jde korigovat v Exposure Shift, takže myslím že by mělo jít i u 10.
Pavel Breit
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 14. 3. 2015 13:23

Taká je logika expozície Olympusov:
- v horšom osvetlení je aj v skutočnosti všetko tmavšie
-- fotky s miernym podexponovaním tak vyzerajú prirodzenejšie
(pri exponovaní podľa strednej šedej by v tme vznikali príliš svetlé - nereálne - zábery)
- v zlom osvetlení sa aj predlžuje expozičný čas, čo môže spôsobiť pohybovú neostrosť
-- olympusy sa tomuto rozhýbaniu snažia predísť aj podexponovaním

Takže áno: čosi podobné robí aj mne. A vyhovuje mi to...

Občas - ak mi ide o šum - aj ja mierne preexponujem.
Ak sa ti nechce zbytočne priebežne meniť korekciu expozície - skús poexperimentovať s nastaveniami (napríklad nastaviť "Gradation" na "High")
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DragonFly 14. 3. 2015 16:26

Asi jsem se s tím dotazem trochu unáhlil. Jestě jednou jsem prošel fotky a hodně do plusu s kompenzaci jsem musel jít jen když byly na fotce z velké části světle plochy - steny atd. Což je asi pochopitelné, že to automatika nenastaví správně. Jinak jsem měl tak max +0,3 EV. Ale stejně je pro mne zajimavé že když vyfotím bílou stěnu tak histogram neleží uprostřed, ale je v levé půlce. Každopádně dik za pomoc a vysvětlením...
DragonFly
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 16. 3. 2015 08:49

Ganec: pripominas mi uzivatelov iPhone, resp. jablckarov (prevaznu vacsinu). Tym cokolvek Apple predhodi, hocjaku somarinu alebo problem, tak je to dokonale , ma to tak byt, je to feature a prerobia to na vyhodu oproti konkurencii :)
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rodri 16. 3. 2015 11:11

Jak je to s bílou stěnou nevím, nefotím je, ale třeba na sněhu se běžně dává kompenzace expozice do plusu, je o tom plno článků, třeba - http://digiarena.e15.cz/aby-byl-snih-bi ... rafovani_5.
Jinak podle toho co píše DragonFly soudím, že má měření expozice nastavený na ESP (celoplošný), takže automatika se přizpůsobuje převládajícím plochám. Stačí přepnout na jiný měření.
Co se týká Gancovo vysvětlení, tak mě naštěstí dodal Oly foťák s jinou logikou expozice než jemu a měří mě přesně.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 16. 3. 2015 12:54

Tak to by si mal reklamovat :D
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rodri 16. 3. 2015 13:27

První zkušenosti s 8,5/1.8 a 7-14/2.8 - http://pen-and-tell.blogspot.it/2015/03 ... h-f18.html
rodri
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka