Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod kozakm 28. 1. 2015 17:55

No tak na displeji, to je přece jedno. Čekám na vysvětlení.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rodri 28. 1. 2015 18:26

rousini píše:Podle mě to souvisí s LW a clona reaguje na velkou změnu světelných podmínek, abys na displeji měl jakýsi normovaný obraz. Určitě to dělají i jiné objektivy, jen ta Sigma je hlučná...

Tak já si vždy myslel, že objektiv zůstává až do expozice otevřenej na plnou díru a zacloní se až při expozici. Není žádnej důvod aby clona rajtovala jen kvůli hledáčku nebo displeji, jas se dá upravit elektronicky. Ale pokud to tak je, tak je to docela debilitka. Naštěstí mě to foťák nedělá, nebo alespoň nic neslyším a to ani u Sigmy.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 28. 1. 2015 18:28

Ak je to brutalne podexponovane, tak je to problem...fotograf vlastne na LCD ani v EVF neuvidi co foti pokial to rychlo neprestavi... ale mozno to zerie menej baterie ak ide o OLED :D
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dudgeon 28. 1. 2015 20:37

Díky za radu, funkce se jmenuje zesílený náhled a funguje to.

Jinak ta clona na objektivech se tak zvláštně chová jen někdy, nenašel jsem souvislost. Nejdřív půl roku po koupi Sigmy 19mm a 30mm to nedělalo. Objevilo se to po prvním použití externího blesku FL-36R nebo po aktualizaci firmwaru, už nevím, bylo to ve stejnou dobu.
OM-D E-M10 II+Sigma30/1.4+Panasonic 15mm+M.Zuiko 9-18mm
Dudgeon
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 28. 1. 2015 21:01

kozakm píše:Čekám na vysvětlení.
proste keď sa opravovalo čosi s externým bleskom, je veľká pravdepodobnosť, že opravia aj iné (súvisiace) chybičky, ktoré v popise priamo nespomínajú. Preto to slovo "zrejme", ktoré v tomto prípade má význam "s veľkou pravdepodobnosťou".
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 28. 1. 2015 22:01

ehm :)
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rousini 28. 1. 2015 23:36

rodri píše:
rousini píše:Podle mě to souvisí s LW a clona reaguje na velkou změnu světelných podmínek, abys na displeji měl jakýsi normovaný obraz. Určitě to dělají i jiné objektivy, jen ta Sigma je hlučná...

Tak já si vždy myslel, že objektiv zůstává až do expozice otevřenej na plnou díru a zacloní se až při expozici. Není žádnej důvod aby clona rajtovala jen kvůli hledáčku nebo displeji, jas se dá upravit elektronicky. Ale pokud to tak je, tak je to docela debilitka. Naštěstí mě to foťák nedělá, nebo alespoň nic neslyším a to ani u Sigmy.

Já nevím, napadlo mě to jako odůvodnění, možná je to blbost. Ale přece např. na sněhu, když svítí slunce, tak při otevřené cloně nemusí stačit ani minimální čas pro zobrazení nepřepáleného obrazu.

Dudgeon píše:Díky za radu, funkce se jmenuje zesílený náhled a funguje to.

Jinak ta clona na objektivech se tak zvláštně chová jen někdy, nenašel jsem souvislost. Nejdřív půl roku po koupi Sigmy 19mm a 30mm to nedělalo. Objevilo se to po prvním použití externího blesku FL-36R nebo po aktualizaci firmwaru, už nevím, bylo to ve stejnou dobu.

Ano přesně tak se to chová. Dnes se mi to nasimulovat nepovedlo, když jsem venku a foťák se mi houpe na krku, tak Sigma rachtá. Je to slyšet i ve videu.
rousini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DragonFly 29. 1. 2015 20:48

Mám dotaz na fungováni face detection. Když je v záběru rozpoznáno více tváři tak se označi bílým čtverečkem. Po namačknutí problikne zelený čtvereček na tváři na kterou se zaostří. Je možno nějakým způsobem určít/vybrat na kterou tvář se má zaostřit? Mám omd-em10
DragonFly
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 30. 1. 2015 20:12

Asi sa nedá. V manuáli som nič takého nenašiel, ani s mojou E-P5 sa "tváre" nedajú meniť.
Zdá sa mi, že voľakde som čítal, že po zdetekovaní sa dá presúvať medzi tvárami šipkami, ale asi to nebolo u Olympusov.
U Sony je možné zvoliť poradie preferovaných ľudí (najprv ich treba nafotiť a keď ich foťák spozná, zaostrí najprv na toho kto je najskôr nadefinovaný).

Ja v takýchto prípadoch volím radšej manuálnu voľbu zaostrovacej plochy (pomocou dotykového LCD).
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 30. 1. 2015 21:10

U Oly to vypadá, že si vybírá podle toho, která tvář se jeví největší.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod airmt 4. 2. 2015 18:52

Mě clona u Pana 20 F1.7 taky "rachtala" ve spojení s E-PM1 při změně jasů v LCD. A dělalo to pouze někdy, což mi přišlo taky divné... Tehdy když mi to začlo dělat jsem zrovna bydlel asi 100 m od servisu Panasonic, tak jsem se tam stavil a dle technika je to normální, aby foťák "viděl". Se 14-42 II R to nedělalo (možná to je tím MSC, kdo ví).
Teď mám E-M5 a tam jsem si toho ještě nevšiml, vyzkouším to někdy.
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod polyfilip 9. 2. 2015 14:54

Ahoj mám OMD E-M10 + M.Zuiko Digital 14-42 mm 1:3.5-5.6 R II a M.Zuiko Digital ED 40-150 mm 1:4.0-5.6 R a potřeboval bych poradit nějaké pouzdro kam by se vše pěkně vešlo. Má někdo s nějakým pouzdrem dobré zkušenosti?
polyfilip
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pepa3rd 15. 2. 2015 11:48

Já používám k OM-D E-M10 tuhle brašnu:
http://brasny-pouzdra-fotoaparaty.heure ... e/#section

Krom fotoaparátu jsem v ní nosil základní 14-42 mm EZ III, základní 40-150 mm a pak pevnou 45 mm f1.8, náhrdní kartu, baterku a ministativ a stále tam ještě bylo nějaké místo na případný další pevný sklo. Vybavení v ní není nahňácané a je dobře polstrovaná. Pláštěnka je v kapse v podlážce. Dobře se nosí, pěkné zpracování. Za ty peníze je ta brašna velmi slušná. S nákupem objektivu M.Zuiko 12-40mm f2,8 už ale přestává stačit a vejde se tam pohodlně spíš jen fotoaparát s nasazeným objektivem a příslušenství.
Pepa3rd
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Daemonius 15. 2. 2015 19:30

airmt píše:Mě clona u Pana 20 F1.7 taky "rachtala" ve spojení s E-PM1 při změně jasů v LCD. A dělalo to pouze někdy, což mi přišlo taky divné... Tehdy když mi to začlo dělat jsem zrovna bydlel asi 100 m od servisu Panasonic, tak jsem se tam stavil a dle technika je to normální, aby foťák "viděl". Se 14-42 II R to nedělalo (možná to je tím MSC, kdo ví).
Teď mám E-M5 a tam jsem si toho ještě nevšiml, vyzkouším to někdy.

Je to tím, že některé m4/3 byly (možná ještě josu) nastavené tak, aby pro korekci "vidění" měnily jen vnitřní ISO, zatímco jiné hýbou clonou. Případně to může měnit clonou, pokud by výsledek "přehltil" sensor, a bylo třeba "ubrat" světla (přímé slunce atd.).
Daemonius
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod rousini 5. 3. 2015 17:35

Trošku se mlátím ve výběru širšího objektivu. V současnosti mám nejširší m.zuiko 17/1,8. V podstatě s tím vystačím, ale nezastírám, že něco širšího by bodlo. Nechci míň než 24mm eq. kvůli borcení linií a nepřirozené perspektivě. Zároveň to musí mít lepší kresbu než seťák, kterého jsem se zbavil.
Neznám všechny možnosti, ale s rozumnou cenou do 10kKč mě napadá jen Panasonic 12-32mm, kde mě zrovna absence MF kroužku neoslňuje a stejně tak světelnost... Na druhou stranu na výlety by to mohlo být OK a pokryl bych díru ve sklenářství mezi 17/1,8 a 45/1,8. Kdyby bylo horší světlo, tak bych musel do těch pevných objektivů.
Jako druhá varianta mě napadá Samyang 12/2. Na manuální objektiv jsem zvyklý a s ohledem na ohnisko si myslím, že clona 5,6 - 8 vyřeší DOF 1m - nekonečno při požadavku na akci.
S těžkým srdcem bych vyšpulil dvacku za bazarový m.zuiko 12-40/2,8 ale hodně mi vadí velikost a hmotnost objektivu > 300g na těle E-M10...
M.zuiko 12/2 je taky drahé jako čert a nechce se mi tolik investovat do monofokálu, který nepřevažuje využitím.

Jak máte ošéfovaný tyhle širší ohniska?
rousini
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka