Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod rodri 4. 10. 2014 12:13

Ukázky z 40-150/2.8 - http://pen3.de/40-150/40-150.html
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 4. 10. 2014 12:38

Obrázky pěkný, nicméně při pohledu na cenu a hmotnost budu dál opečovávat 40-150/3.5-4.5 ;-)
Ikdyž to těsnění a minimální zaostřovací vzdálenost láká... :-|
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod airmt 14. 10. 2014 01:56

U toho 12-32 se tady dřív řešilo, že nejde vypnout stabilizace na Oly tělech a taky by mě zajímalo, jestli se projevuje u tohohle lehkého objektivu "shutter shock". Líbil by se mi na OMD jako krajinářský objektiv, ale chtělo by to vyzkoušet. Jestli někdo máte zkušenosti 12-32 s Oly tělem, hoďte sem zkušenosti please.
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod VencaD 14. 10. 2014 17:41

na E-M10 se dá vypnout nebo zapnout priorita IS v objektivu, tím lze vypnout stabilizaci objektivu, "shutter shock" se u panase 12-32 neprojevuje takřka vůbec, zajímavé je, že třeba u Olyho 14-42 EZ se to projevovalo dost, nicméně osobně mám na E-M10 vždy zapnutou volbu kdy se v časech pod 1/320s přepne závěrka na elektronickou...
Jinak objektiv je kresbou vynikající, kus s kterým občas fotím ( foťák je jinak přítelkyně ) je nejlepší na dlouhém konci, nicméně i na 12mm je kresba výborná. Nejlepší kresba na 12mm je na F4 na 32mm na plnou díru. Ostří poměrně svižně, na širokém konci je znatelnější aberace, ale nic neodstanitelného. Stabilizace objektivu je trochu slabší, ta v těle E-M10 je znatelně lepší, jak je to u jiných penů nevím...
Když jsem přítelkyni koupil E-M10, tak jsem se docela zhrozil jaký hrůzy lezly z Olyho 14-42mm EZ a raději jí koupil panase 12-32mm , který je o několik tříd lepší.
VencaD
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rousini 14. 10. 2014 19:14

Díky moc za ochotu podělit se. O ten objektiv mám vážný zájem. Nakonec mi ani nemožnost MF s ohledem na horší světelnost a tipuji v podstatě zanedbatelnou možnost s hrátkami DOF, chybět nebude.
Ještě sehnat nějaký bazarový kousek za rozumnou cenu...
rousini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod airmt 14. 10. 2014 19:32

Díky, nevíš jestli ta IS objektivu půjde vypnout i v E-M5? Nemám ho ještě fyzicky u sebe, abych to vyzkoušel. U E-M10 je shutter shock už úplně mimo s 0sec antishockem, není to třeba řešit. E-M5 tohle bohužel nemá :(
Co máš na mysli automaticky zapnutou elektronickou závěrkou pod 1/320s? O ničem takovém netuším, že by to E-M10 měla. Nemyslíš ten 0sec antishock? A jak se to zapíná automaticky pouze při tomhle čase?
Dell XPS 13 (9350)
airmt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 14. 10. 2014 19:50

Jo, ten 0sec antishock se samoaktivuje pokud je čas 1/320s nebo delší. E-M1 ho má taky.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod VencaD 14. 10. 2014 20:03

to zapnutí el. závěrky pod 1/320s je právě 0sec antishock, zapíná se automaticky jakmile se čas závěrky dostane pod 1/320s včetně, v těchto časech závěrky hrozí právě ono rozostření, třeba na E-M5 jsem měl nevětší problém s rozostřením vlivem závěrky v časech rovnajících +- 1/fyzické ohnisko x 2, tzn. při focení Olym 45mm f/1.8 bylo nejvíce rozostřeno někde od 1/80s ( možná 1/60s ) tak do 1/125s, nicméně třeba u Panase 12-32mm na E-M10 jsem nezaznamenal rozostření vlivem závěrky i když byla zapnutá mechanická ani v kritických časech, u jiných skel ano a to zejména na 14-42mm EZ na dlouhém konci.
Bohužel u E-M5 ( který jsem měl jako doplněk k DSLR ) jsem nikdy neřešil zapínání a vypínání IS objektivu z těla, takže nevím zda to má E-M5 v těle...
u E-M10 je to v uživatelském menu ( s těmi ozubenými kolečky) , menu C - Priorita IS v objektivu, jukni zda to tam máš, jinak ve výchozím nastavení je to vyp.
VencaD
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 14. 10. 2014 20:54

Len doplnim, mechanicka uzavierka pracuje stale rovnako, len pozdrzali vycitavanie, plus ako som sa docital, nefunguje to v pripade sekvencneho modu ?
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DragonFly 14. 10. 2014 22:58

VencaD píše:to zapnutí el. závěrky pod 1/320s je právě 0sec antishock, zapíná se automaticky jakmile se čas závěrky dostane pod 1/320s včetně, v těchto časech závěrky hrozí právě ono rozostření....

To zapnuti el. závěrky se provede vždy v časech pod 1/320s, nebo musím mít zároveň navolený režim snímáni antishock? Mám na mysli položku v menu, ve kterém se vybírá singleshot,sekvenční snímaní.... poslední položka je tady právě antishock. Mám OMD M10.
DragonFly
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 15. 10. 2014 07:46

V tomhle konkrétním případě by to mělo fungovat bez vybírání módu, jinak Antishock je původně zpoždění závěrky oproti spoušti, v případě Oly zrcadlovek ještě s předsklopením zrcátka.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 16. 10. 2014 22:31

Doteraz som bol v tom, ze si to treba najprv zapnut, aby to fungovalo: najprv nastavit v menu antishock na hodnotu 0 sec. Potom zvolit z moznosti snimania prave tento antishock. Logicky teda nebude fungovat pri seriovom snimani a podobnych modoch. Aspon tak to funguje u E-P5.
Automaticky to mozno bude az u novej generacie. No uz aj toto staci...
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 17. 10. 2014 09:50

Tak jsem na to koukal a Ganec má zřejmě pravdu, byť ani manuál to nezmiňuje jednoznačně. :hm
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mawe47 24. 11. 2014 13:58

Zdravim, mam laicky dotaz a mozna taky neumim hledat a nekde tu je... nevite prosim, jestli E-M1 vydava pri zaostreni zvuk nebo ne? (a kde se to da kdyztak zapnout)?
Zkousela sem ted nedavno fotit na skupinovym venceni tunu psu, kdy byli bud sedy v bahne nebo hnedy v tom hnedym listi, ale hodne fotek mam blbe zaostrenejch (nezaostrenejch) a nevim, jeslti to je spis tim, ze v dobe zaostreni a foceni byli uz posunuty nebo ze sem nemela jeste poradne zaostreno a byla moc rychla, pac ono vzhledem k tomu pozadi a barve tech psu...
Mawe47
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka