Bezzrcátka Olympus - zkušenosti, tipy

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ltokar 13. 7. 2014 12:25

pa.vel: aka neskusenost ? EPL mam tiez, fotim s nim a je to presne tak ako pise Dudisko, ergonomia je priserna, fotenie s teleobjektivom je skoro za trest. V momente ked chytim do svojej ruky zrkadlovku, tak je to o 10000% lepsie /ale zas hladacik mam dost biedny, OMD10 je uplne niekde inde/. A tie cvoky, ak to tak je, tak dalsia neprijemnost. Ale to nie je problem m4/3 systemu, to je problem Olympusu. A Dudisko spomina ten novy setak, ten neviem ci sa da vobec mechanicky zoomovat, proste reagujes vcelku zbytocne a vlastne nie k veci.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rhinos 13. 7. 2014 13:12

tak to tady sleduju...
moje duvody proc jsem sel do e-pm2.
Mam 7D a pomerne slusnou vybavu svetelnejsich skel spise na pevnem ohnisku.
Chtel jsem prvorade neco na momentky pro manzelku.Olympus jsem mel driv a byl jsem velmi spokojen.Navic je to aspon pro me znacka zajimavych fotooaparatu v segmentu kompaktu.

Ostreni na e-pm2 je velmi dobre ale je fakt ze je to na momentky protoze ten grip je hroznej zvlast kdyz pak vezmu do ruky 7D :-D
Ale to je asi jasne vzhledem k velikosti a pro me i vaze.
Kupoval jsem to take kvuli velikosti...a pokud bych si na to povesil nejaky tele tak si myslim ze se kouzlo velikosti vytraci a navic pak ten grip je urcite dulezitej...

Nadruhou stranu by mi zajimalo zhodnoceni dospelejsiho brachy OM-D protoze ten se mi libi designem ale co vykon?Co dostupnost bazarovych skel?
MacBook Pro RETINA/15.4"/
rhinos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 13. 7. 2014 15:38

Já spíš nechápu, proč se tady pořád srovnává PEN EP?, což je taková lepší verze kompaktu s výměnnými skly, se zrcadlovkama jako 7D po stránce ergonomie... To je jak srovnávat ergonomii kladiva a příklepový vrtačky... Mám doma oboje EPLko i 7D, tchýně má EPMko a nikdy mne nenapadlo, že bych zkoušel srovnávat ergonomii.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod rhinos 13. 7. 2014 16:12

Kdo srovnava grip?:) ja jen rekl ze grip je hroznej sam o sobe:)
V pripade ze na tom mam setak nebo pancake tak je to super reseni. Ve chvili kdy na to strcim tele tak se pro me kouzlo techto kompaktu vytraci.

Na druhou stranu na netu dost casto ctu jak bezzrcatko je technologii budoucnosti a nahradi klasickou zrcadlovku a to je dle me hodne mimo realitu...

Ja se spise ptal na realne zkusenosti s vetsimi bezzrcadly
rhinos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DUDISKO 13. 7. 2014 17:10

ako som písal.. k olymu M 10 (chcel som ho k zrkadlu ako malého kamaráta na cesty) mne osobne vadili tie úchytky na remeň (inak bol super).. mám väčšiu ruku a ten úchop (vzadu je taký výčnelok (grip :-) ) na palec) a keď som to držal tak ma to odieralo medzi palcom a ukazovákom..
spomínal som tento objektív
http://www.digineff.cz/obrdg2014/fotaky ... em10_d.jpg
nedá sa mechanicky zoomovať len elektronicky a strašne pomaly..
tiež som písal že sa dá samozrejme dať iné sklo :-)

sú to len také skúsenosti čo som zistil keď som si ho (M 10) bol ošahať v predajni,..
dlhšie má pen 1
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pa.vel 13. 7. 2014 18:42

Itokar: Pravda, že použití teleobjektivu zoom 100-300 na P5 je pro mě velkým svátkem a samotné řešení nevypadá ani nijak dobře, ale vyjímečně je možné ho použít. Preventivně na P5 mám nasazenou 12-35/2,8, ale už si nedovedu představit nosit při sobě venku třeba každý den zrcadlovku. Ano, když mi někdo nabídne čím budu chtít na místě fotit a dá mi vybrat, tak sáhnu po zrcadlovce, ale nosit to jako zavazadlo pro amatérské fotografování už jsem si odvyknul. Jak jsem psal vždy je něco za něco. Každý systém je už dneska relativně výborný, má svoje výhody, ale i nevýhody a díky výrobní konkurenci , se každým rokem na něm něco pro uživatele k lepšímu změní.
Vyjádřil jsem můj osobní názor, každému vyhovuje podle svých představ a hlavně svých potřeb něco jiného. Neporovnávám mezi sebou fotoaparáty, ale výsledné fotografie pořizované ve standartních podmínkách a kvalita pro tisk A3 žádný problém.
Zdravím, Pavel

-- 13. 7. 2014 17:54 --

Itokar: Jen doplňuji, že zoomovat i mechanicky mohu všechny objektivy Olypmpus i Panasonic co mám.
Pavel
pa.vel
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kamik99 9. 8. 2014 21:12

Takže po delší době další zkušenosti E-PL 3.
Zkoušel jsem video na rokových koncertech. Co se týče zvuku, tak je to absolutně něpoužitelné. Mikrofony jsou asi hodně citlivé a s hlasitou hudbou to nejde dohromady. Zvuk v nahrávce je velmi přebuzený :-(. Bohužel i můj tři roky starý mobil v tomto ohledu Olýka poráží a nahrané video má zvuk použitelný.

Další zkušenost. Opět jsme u ergonomie a ovládáni. Nějakým nedopatřením jsem si nechtěně přepnul ISO na hodnotu 10000 :-) Bohužel jsem si toho všiml až později.
Takže mám ze slunečného výletu nějaké fotky s kvalitou z prvních mobilů na 1/4000 a f 16 :-)

Abych nekritizoval, tak s kvalitou fotek díky rawu jsem spokojen ;-)
kamik99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 9. 8. 2014 22:13

S tým zvukom bohužiaľ potvrdzujem: ani na E-P3 to nebolo OK. Zrejme sa oplatí dokúpiť si mikrofón...
Alebo sa dá kúpiť Olympus PEN Movie Kit (ktorý mikrofón obsahuje)

Prepnutie na najvyššie ISO sa mi tiež už 2x stalo: pred 4 rokmi ešte s E-P1 a pred polrokom s E-P5
(no musím sa priznať že som vtedy nebol práve najtriezvejší ^^ )
To sa stáva .. raz mi kamoš na ultrazoome prepol rozlíšenie fotiek na 640x480 a dva dni z festivalu som mal nafotené len takými zmenšeninami...
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rousini 9. 8. 2014 22:43

No na Olym si můžeš stiskem OK aktivovat pohotovostní menu (tabulku), kde máš všechny základní nastavení pohromadě a občas nebo před začátkem focení je dobrý čeknout, co tam zůstalo od minula.
Čím mizernější tělo E-P -> E-PL -> E-PM, tím víc menu...
rousini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DragonFly 11. 8. 2014 14:56

Ahoj, Pořídil jsem si Olympuse E-M10 s objektivem panasonic 14-45/3,5-5,6.
Uvažuji jakým způsobem zkvalitnit fotografie z interieru. Zda mám pořídit externí blesk nebo raději nějaký světelnějši pevný objektiv například panasonic 20/1,7. Jedná se mi o focení běžných rodinných události atd.
S focením s externím bleskem mám zkušenosti, používal jsem ho na kompaktu Canon G7, nemám ale zkušenosti s pevnými objektivy. Obávám se zda hloubka ostrosti bude dostatečná i na nejnižší cloně, zda se dostanu na dostatečně krátky čas, atd.. Jaké máte zkušenosti? Co preferujete vy? Asi bych se spíše přiklonil k tomu pevnému sklu...
Díky
DragonFly
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 11. 8. 2014 17:09

Skusil by som si pofotit viac fotiek v interieri. Zistil by som ktore ohnisko mi vyhovuje a ktorym fotim najviac - vidno to v exife. Podla toho by som vyberal pevne sklo, ponuka olyho a panaka je viac ako slusna.
Vyber si ohnisko sam, neriad sa radami ktory objektiv je aký, lebo mozes kupit sice kvalitne sklo, ale budes s nim fotit 2x do roka lebo Tebe nebude sediet ten uhol pohladu.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod rousini 11. 8. 2014 18:41

Záleží, co ti na seťáku nevyhovuje. Já jsem teď fotil s E-M10 v místnosti ve dne, hodně pod mrakem a zatežený závěsy (kontrolně). ISO 800, f/4, 1/30.
Máš slušný stabilizátor, možnost bezproblémového ISO 1600, takže časy na klidné osoby cca 1/60 dosáhneš jako prd.
Řešíš slabou kresbu, vinětaci, WB, neostrost? Jak velký je ten prostor? Do paneláku ti 17mm nebude stačit.
rousini
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DragonFly 11. 8. 2014 20:42

Řeším čas expozice v horších světelných podmínkách. Po setměni za běžného žarovkového osvětleni se na 1/60 nedostanu. A i ta 1/60 je často málo - lidé gestikulují, děti si hrají.. Prostor řekněme 3x4 m.
DragonFly
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 11. 8. 2014 21:26

Blesk o strop...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod DragonFly 11. 8. 2014 21:53

bob222 píše:Blesk o strop...

Ano takhle jsem to praktikoval na canonu G7. Fotky jsou OK, ale vsechny podobne. Nezachytim takhle atmosferu v mistnosti. Proto me napadlo zda bych si nepomohl svetelnejsim objektivem...
DragonFly
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka