Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod chodec80 31. 7. 2019 18:58

lennyl_2 píše:nemas dake fotky z FE70-200/4 s ludmi ? to je asi jediny zoom, co by som vyuzil (ludia/sport/krajina) za slusnu cenu (zo zahranicia). mam A7R3, ty ?

Nedostal jsem svolení zveřejnit celé fotky, jsem schopen udělat výřez. Co by tě zajímalo? Ostrost, podání bokehu nebo něco jiného?
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fuck8r 31. 7. 2019 19:18

Tak smajlík přes hlavu :D
A7i + Sigma 40f1.4 + 135f1.8 a Tamron 28-75f2.8.
Fuck8r
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 31. 7. 2019 20:48

chodec80: v pohode, nerob si starosti. iba ma zaujimal realny vykon na plnu dieru v mieste zaostrenia + celoplosna ostrost pri foteni krajiny. chcel by som si kupit aj dake univerzalne zoom dlhsie sklo na dialku.
videl som daku recenziu na ten zoom a ku krajom - ( po zacloneni na krajine ) bolo to sklo dost horsie ako lacny Tamron 70-300/4-5,6 Di VC USD (375ero novy!) co som mal na D750.

@all: vzdy si rad pozriem dake tie testy na nove skla/Tamron/Sigma/Samyang/Sony - tie Sony beriem skor informativne, na mna su GM skla zbytocne pridrahe.
ale rozdiel medzi super kupou za peniaze+obrazovy vykon (co je skoro vzdy na strane tretich vyrobcov) oproti opakovanemu presnemu ostreniu byt v horsom svetle oproti nativnym sklam moze byt pre niekoho rozhodujuca vec - bud urobim spravne zaostrenu fotku v tom momente co ocakavam a nezopakuje sa,alebo usetrim a vyberiem zo serie inych podobnych fotiek.
mam to tak pol na pol. Sony skla mi vacsinou ostrili spolahlivejsie. a to hovorim teda o bezzrkadlovke, co je pre niektorych ludi čistá modla, pretoze to musi sakra byt vzdy presne :)
Sony A7R III + Tamron 17-28/2,8 Di III RXD + Sigma 24/1,4 ART + Sigma 50/1,4 ART + Samyang 85/1,4 AF FE
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fuck8r 31. 7. 2019 22:03

Jo třeba při posledním focení Tamronem 28-75 postav že střední dálky (že by se vešly skoro 3 postavy nad sebe na výšku fotky) jsem měl na f2.8 tak 50% odpadu. Ostřil jsem small bodem na single af. Kdy byla kostka cca přes celý obličej jedné osoby. Lehké protisvětlo v 6 večer. To mně šokovalo.. Ale 60.ooobych za gm stejně nedal :D
Fuck8r
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 1. 8. 2019 07:01

Tieto dni som fotil a tocil iba s 35/1.4 ZA (jedine sklo na 3 kratkych turistickych dovolenkach).
Z 800 fotiek boli mierne slabsie zaostrene len 3 (vsetky na vysku, po exporte do hotovych cca 13,5Mpx boli OK) a 2 uplne zle (jedna krajinka na f5,6 a jedna na otvorenu clonu, zaostrena tak nejak "nikam").

Celkom spokojny som, vacsina fotiek bola medzi clonami f1.8 - f5.6, menej ako 10% s f1.4, aberacia mi neprisla ako velky problem, co ma prekvapilo (vacsinou som ju daval prec a najma na svadbach pozorne sledoval kazdy cvak z 35ky).
S clonou f1.4 foti dobre len na kratsie vzdialenosti, od cca 3m sa oplati davat vyssiu clonu. Nefotil som v nejak zlom svetle, ISO bolo najcastejsie medzi 100-400, na par fotkach islo do 4000. Minimalny cas uzavierky bol vzdy 1/125.

Premyslal som, ci by som ho nevymenil za ten novy 35/1.8, ktory je o mooooc lahsi a aj mensi, no po pozreti fotiek to urcite nebudem robit, obraz 35/1.4 ZA je celkom atraktivny a vaha mi nevadila ani pri dlhsich cestach (pocas 6 najaktivnejsich dni sme pochodili po horach vyse 110km, co je na leniveho mestskeho cloveka celkom dost)
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fuck8r 1. 8. 2019 11:22

Takže na delší vzdálenost třeba 10m na plnou díru bývá víc odpadu? U mě to právě tak bylo s ostřením na jeden bod (xicht ve small kostičce)..
Fuck8r
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 1. 8. 2019 16:31

Pri 35 ZA je to skôr kvôli charakteristike obrazu, proste nie je tak ostrý s f1.4 na väčšiu vzdialenosť. Ideálny je tak do 3-4m, potom je lepšie pricloniť ho aspoň na f1.8.
Krajinky boli veľmi dobré od f3.5 a ideálne okolo 5.6.
Spoľahlivosť zaostrovania má super, no nešlo o nič náročné a ani o zlé svetelné podmienky.
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 3. 8. 2019 10:01

Zmeny na A7R4: https://www.youtube.com/watch?v=wvUOpth1oBg

Tie co som si nevsimol a zaujali ma:
Menu sa da zapinat vzdy z "My menu"
Videa mozu mat vlastny nazov (napr. akcia + datum)
Ukladanie uzivatelskych nastaveni na kartu alebo do mobilu o<:)
FN menu pre video a foto sa da nastavit zvlast, nastavenie je jednoduchsie

FN menu A7R4.jpg
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 3. 8. 2019 11:09

Co jsem četla recenze na skla pro Sony, tak většinou doporučují přiclonit pro lepší ostrost.
Moto G5+.
Sony A7S, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 3. 8. 2019 11:41

Urcite hej ak chce fotograf vyuzit plnu silu skiel a snimaca, to plati aj pri A7R3.
Mnozstvo detailov ale pribudne na kazdej pouzitej clone. Nie o 50% ako rozlisenie snimaca, ale tak o 10-30% to moze byt.

S detailami som spokojny uz teraz, fotky zo Sony A7R2/A7R3 mi pridu pri prezerani 1:1 ostrejsie a detailnejsie, ako to bolo predtym pri zobrazeni 1:1 z Canonu 6D (ci obcas 5D4, ktory mam sem-tam este doma).
Z velkej casti je to ale tym, ze na Canonoch som bol nauceny skor na retro 85L a zoomove 16-35LII, 24-70LII a 70-200LII.
Tie su skvele, no s modernymi pevnymi sklami sa nedaju porovnavat.

Edit: dalsie porovnavanie 85mm skiel na Sony (Bokeh):
https://www.youtube.com/watch?v=G6grZLyHzv8&t=4s
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 3. 8. 2019 19:09

pozrel som si to porovnanie obrazu 85tiek a povedal by som to tak, ze kto ma peniaze na 85/1,4GM tak je to najlepsia volba ohladom mikro kontrastu v mieste zaostrenia, druhu volbu by som subjektivne daval Samyangu, aj ked ma menej kontrastu oproti GM, zasa sa mi o kusok viac pozdava bokeh. Sigma je uz trochu diskvalifikovana k dnesnym moznostiam vdaka konkurencii, kedze nie je uplne lacna a je hlavne velka/tazka.
prekvapenim za svoju cenu (to treba zdoraznit, cenu) je Viltrox v ramci f1,8 skiel a teraz vysiel nan aj novy firmware.

a este sa mi paci pletovka na GM.

PS: trochu divne posobi porovnavanie miesta zaostrenia napr. pri tej bizuterii na konci, kde GM malo 2x viditelne presnejsie zaostrene a raz nie, tj. ak ostril s AF aj na najmensi AF bod, tak pochybujem ze s kazdym pokusom zaostrenia to mal na milimeter presne s kazdym sklom opakovanie pri takom motive. plus pozerat ostrost na listy vo vetre je tiez od veci (sam to tam povedal).
Sony A7R III + Tamron 17-28/2,8 Di III RXD + Sigma 24/1,4 ART + Sigma 50/1,4 ART + Samyang 85/1,4 AF FE
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kirtap 4. 8. 2019 13:50

Už podruhé v krátké době se mi stalo na svatbě, v celkem důležitém čase, že mi na A7R3+mc11 zamrznul objektiv canon 24-70/2,8 a celkem dlouhou dobu, cca 1 minutu nereagoval foťák na nic ani na vypnutí. Nezkoušel jsem objektiv sundat, nechtěl jsem moc zmatkovat, v nejhorším bych vzal druhé tělo na kterém mám nejčastěji 70-200 a odstoupil bych dál. Na canonu to nedělalo. Tohle asi nemá jednoduché řešení, se domnívám? Druhé tělo mám canon 5D3 a 70-200, zkoušel jsem prohodit objektivy, ale 70-200/2,8 na sony těle strašně divně ostří, nechytá se a pořád přeostřuje i když je nastaveno bodové ostření. Nějaká rada? Nový objektiv 24-70 se mi teď kupovat nechce, moc jej nepoužívám, jen na svatbách, při obřadu apod. se pevným ohniskem nemůžu moc omezovat. Dík, firmware mám aktualizovaný ve všem co jde.
Kirtap
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 4. 8. 2019 14:27

Z tých 85mm skiel sa mi najviac páčili Sony 85/1.8 a Samyang 85/1.4 - super výkon za skvelú cenu. 85 GM mi prišiel obrazom asi ako najlepší, no nie je to nejaký skok a AF má skôr pomalší a hlučnejší (stále výrazne lepší ako bol 85LII).

K adaptérom - skús aktualizovať foťák a najmä adaptér, ak by sa to opakovalo, tak je lepšie vyriešiť si zálohu pre podobné situácie.
Ja som s adaptovanými sklami fotil len v začiatkoch "na skúšku" medzi novembrom a aprílom, keď prišli svadby tak som mal už natívne objektívy.
Ak sa mi niečo zaseklo, tak najrýchlejšia "oprava" bolo vypnutie fotoaparátu, vybratie/vrátenie batérie a po zapnutí to vždy už išlo. Ale aj to je asi tak 20-30s času...
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 4. 8. 2019 15:30

85/1,8, hlavne ak sa vezme zvonku, tak je to neprekonateľné sklo v pomere cena/výkon. Samozrejme nie je to monster odpichavač pozadia, ale na pekné portréty je skvelé, a hlavne skladné a ľahké.
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 5. 8. 2019 05:43

Kirtap: precistit kontakty na redukcii/skle. alebo predat canon sklo a kupit nativny FE tamron 28-70/2,8 alebo orig varianty od Sony.
lennyl_2
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka