Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Hlava 11. 10. 2018 07:32

Nedavno vysel paradni Sony 24/1.4 GM za relativne rozumny peniz.
http://www.digineff.cz/clanek/objektivy/sony-2414-gm

Samyang jsem mel chvili jeden, 35/1.4, zpracovanim bez pripominek, ale obrazove to uplne dokonale nebylo, mel takovy svuj zvlastni charakrer. Vratil jsem ho.
Hlava
Návštěvník

Odeslat příspěvekod check 11. 10. 2018 08:50

Mohl by jsi se prosím o tom Samyangu více rozepsat? Měl jsi v ruce dokonce 1,4, která bude jistě kvalitnější než 2,8. Píšeš o jeho vlastním charaktereru. Tzn prostě nějak degraduje obraz, ale jak?

Našel jsem nějaké srovnávací video: https://www.youtube.com/watch?v=qJEgUY8V6vs

No dostaneš co si zaplatíš no. Furt si myslím, že začít se Samyangem je dobrý nápad a až se naučím trochu fotit s FF, tak pak upgrade případně na lepší objektiv.

Aktuálně si myslím, že si budu muset nějaký FF foťák s rychlým sklem půjčit a zjistit, nakolik to rychlé sklo jsem schopen využít a nebo jestli mi více vyhovuje focení na f/6,3 nebo f/8.
check
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 11. 10. 2018 09:46

Tu je nieco o Samyangu 24/2.8 https://phillipreeve.net/blog/review-sa ... its-small/
Ma slabsiu ostrost v rohoch, horsi kontrast, dost vinetuje a aj AF nie je uplne presny.

Je urcite slabsi ako ine podobne moznosti (Zeiss Batis 25/2, Zeiss Loxia 25/2.4 a 21/2.8, Sony 24/1.4 GM, Tokina 20/2 AF, Sigma 24/1.4 a 20/1.4), no zaroven je s rezervou najmensi, najlahsi a najlacnejsi z nich.
Fajn by bol ako take sklicko v batohu, ktore clovek raz za cas vyberie, ked potrebuje sirsi zaber, no asi nie ako hlavny "pracovny" objektiv.

Edit:
Dnes rano som bol na chvilku vyskusat 85/1.4 GM a urobit par cvakov (asi 150).
Ostrost je paradna po celej ploche, aberacie je o dost menej ako som cakal a uvidim co povie na svadbach, kde je toho kontrastu viac. Prekvapil ma AF, ktory vraj nie je bohvie co, no vonku fungoval pomerne rychlo a absolutne kazdu jednu fotku zaostril perfektne. AF je trocha pocut, no nie je to nic strasne - podobne ako 50/1.4 ZA.

Prevedenie objektivu je v recenziach opisovane ako "build like a tank", no to sa mi vobec nezda - je presne taky ako moderne Canon objektivy, cize kombinacia kovu a plastu. Ten na Canonoch sa mi zda byt prijemnejsi a aj krajsie vyzera. Vedla Sony 35/1.4 ZA a 50/1.4 ZA posobi trocha "lacno" a hrackarsky, aj ked vsetko ide tak akurat tuho a MF zaostrovanie ma asi najlepsie zo vsetkych skiel, co som zatial mal, vratane starsich manualnych objektivov :D
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 11. 10. 2018 10:16

S ostřením jsem problém nezaznamenal (na A7 II), jen bylo trochu hlučnější.
S ostrostí bylo vše taky OK, jen měl jednak horší kontrast, ve stínech se to trochu slévalo, ale taky mi přišlo, že lehce posunoval barvy někam jinam, než měly být. Vinětace šla odstranit profilem v LightRoom (dal se na to aplikovat profil ze Sony 35/1.4). Na druhou stranu všechny ty neduhy nebyla žádná velká tragédie, určitě by se s tím dalo žít (já jsem rozmlsán z toho, kam mi nasadil laťku Batis 85, nic pod jeho úroveň nechci :-).
Ale bylo to ohnisko 35 mm, ty chceš 24 mm, to Samyang myslím ve verzi 1.4 nedělá?

Jestli chceš ohnisko 24 mm, tak já bych sáhnul buď po Batis 25/2, anebo spíš po tom novém Sony 24/1.4 GM. A spíš po pevném ohnisku, než po zoomu (cenově to možná vyjde nastejno?).
Hlava
Návštěvník

Odeslat příspěvekod check 11. 10. 2018 10:20

Díky za odkaz. Myslím, že oproti RX100M2 jsem na tom i se Samyangem o 3 třídy lépe.
Opravdu je pro mě ta velikost a hmotnost důležitá. Co je mi platná optická kvalita, když pak budu prakticky 2x těžší a 2x větší set foťáku a objektivu tahat v batohu, namísto toho, abych měl Samyang zavěšený na krku nebo v ledvice, mohl zastihnout dobrý okamžik a nezabít čas sundáváním batohu. Fotím kvůli zaznamenávání momentů, cestuji kvůli cestování, ne kvůli focení a fotím rychle, nemám chuť s focením více ztrácet čas. Ona i krajinářská fotografie vyžaduje rychlé jednání, mraky a mlha se v horách rychle točí, slunce také, někdy správný okamžik trvá velice krátce a další takový už nemusí přijít. A co teprve když potkám v noci v lese opět nějaké zvíře, to na mě nebude čekat, až vyndám G-mastera z batohu.

Z hlediska ceny, rozměru a hmotnosti se mi ten Samyang opravdu líbí. Sony avizoval u A7R III lepší rychlost a spolehlivost ostření právě u objektivů jiných firem. Recenze Samyangu probíhala na A7R M2, takže u M3 by to mělo být s AF lepší.

Vzhledem k tomu, že v recenzi přímo přirovnávají kvalitou Samyang 24/2,8 s Sony 16-35/4, se kterým jsem tu diskusi začal, tak věřím že budu spokojen s hmotností a velikostí a moje peněženka také.
check
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod qq_sk 12. 10. 2018 07:21

Kirtap píše:
Ondrej Bobek píše:PS: dnes vysiel novy FW na A7R3 aj A7III https://www.sonyalpharumors.com/great-n ... and-a7iii/

Dík za info, jen než vždycky přijdu proč mi ta aktualizace nejde, tak mně to stojí chvíli vztekání, než si všimnu, že je to odkaz pro Mac. :/

niekedy to moze byt take varovanie, ze ci naozaj to chcem/potrebujem/neolutujem.. Ohlasy vo svete na novy FW nie su jednoznacne, mate tu uz niekto skusenost?
qq_sk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 12. 10. 2018 09:41

novy firmware som nahodil hned prvy den ako vysiel na A7rIII. nevidim ziadny problem zatial. (skusal som cvakat s FE85/1,8 aj s Voigtländer 15/4,5III na TechartPRO redukcii).
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 12. 10. 2018 10:00

Ja som ho daval vcera vecer, mal som aj malu skusku a tvari sa byt OK.
Tusim sa oba A7R3 trocha rychlejsie zapinaju, inak som si nic zasadne nevsimol (adaptery nepouzivam).

Akurat fotografom, co maju neorig. bateriu to urobi nejaky oznam na displeji:
https://www.sonyalpharumors.com/new-a7i ... batteries/
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Devil007cz 12. 10. 2018 10:29

Se po dlouhe dobe hlasim zpet :-D. Posledni tydny byly moc hekticke, foceni viteze baseball ligy a dalsi veci s tim spojene okolo, pro ruzne casopisy a asociaci.

A7III s novy firmware se zapina znatelne rychleji. Navic po uspani a probuzeni zmacknutim spouste uz hledacek tak najeak divne nezaplave, ale hned je ready.

Vsechny AF body funguji i s EF skly, ktere nejsou Sigma pres MC-11. Zatim vyzkouseno na 200/2.8 L II. AF se zda byt o neco rychlejsi pres MC-11. Zkousel jsem zatim jen staticke v noci vcera vecer. Uvidime realne v provozu a pri sportu. Nic vice jsem nemel zatim cas vyzkouset, odpozorovat.

Jinak k Samynag objektivum. Je dulezite mit posledni firmware a dock pres, ktery se to updatuje. Az do poslednich nektere objektivy meli problem s AF. Mam 14/2.8 AF FE a predtim to pumpovalo. Ted vyreseno uplne.

35/1.4 jsem uz dostal s 0.2 firmware a tam neni s AF zadny problem. Bezi to velmi rychle. Ostrost je za tu cenu paradni. Samyang objektivy maji vetsinou teplejsiu podani, ne kazdemu to musi vyhovovat.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod check 13. 10. 2018 09:41

Devil007cz díky za zkušenosti se Samyangem.
A máte někdo zkušenosti, jaký je rozptyl v Samyang objektivech kus od kusu? U levnějšího zboží bývá samozřejmě kontrola kvality menší, na druhou stranu jsou to korejci a ti jsou nejpracovitější národ na světě.
Mám možnost koupit toho 24/2,8 Samyanga v čechách s vyzkoušením za 7000 Kč a nebo jsou na německém e-bayi vratky za 234 € cca 6000 Kč. Každopádně ani nevím, jak bych to měl vyzkoušet, co hledat za chyby, nemám srovnání. Překvapili jste mě tu s tím, jak jsou brutální rozdíly kus od kusu i na drahých objektivech. Já chápu že vyrobit a hlavně ručně složit 9, 13 nebo 17 kusů skel do objektivu není *****, aby to bylo ostré na 42MPx foťáku bez antialiasing filtru.

edit: Už mě nebaví spekulovat, tak ve čtvrtek snad budu mít tělo i objektiv.
check
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod check 14. 10. 2018 18:34

Samyang 24/2,8 doma, tělo dorazí ve čtvrtek. Tzn do středy večer, když byste si chtěl někdo přijet a vyzkoušet, porovnat s něčím jiným tak klidně. Já zatím akorát udělal pět fotek na vypůjčené A7 a těším se jak malej kluk na A7R III.
check
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod check 16. 10. 2018 13:24

Zkoušel jste někdo nastavovací dock k objektivům Tamron, Sigma, Samyang? Lze s tím přenastavit AF, stabilizaci i clonu, jemné doladění, které ale může udělat znatelný rozdíl.
https://www.youtube.com/watch?v=4Uxlqamrx6I
check
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Devil007cz 16. 10. 2018 21:44

Mam Sigma i Samyang USB dock

U sigmy se to vyplati na dve veci k EF objektivum

- update firmware, kdy Sigma porad vylepsuje spolupraci s MC-11
- nastaveni rychlosti AF objektivu u 100-400/150-600/120-300/500 na custom 1/2 tlacitko na objektivu

Samyang dock
- dulezite mist posledni firmware, Samyang dost zapracoval na nich a vylati se ho updatovat.
- jde tam nastavit i clona a dalsi veci, ale nepouzival jsem to.
Devil007cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod check 24. 10. 2018 17:02

Objektiv mám, foťák mám, ale nemám SD kartu :D. Chci točit 4k video na max bitrate a 120fps fullhd video. Foťák je kvůli clu omezen tuším na nějakých 24 minut záznamu videa. Hodina při maximálním bitrate dává 44 GB. Nevím kolik pořídit GB fotky budou mít tak 60MB jedna v RAW, denně udělám tak max 300 s rezervou. Takže na 3 týdny abych měl 370 GB na fotky a něco na video. Ty čísla fotek jsem přehnal, většinou při přesunech fotky promazávám už z foťáku, takže ve výsledku třetina bohatě stačí.
Takže 128 GB nebo 256 GB, možná i větší flashku UHS speed class 3, jakou značku nebo konkrétní typ, aby třeba vydržela i za -20° nebo +40°, změny tlaku + radiaci při přesunu letadlem (slyšel jsem, že občas bývá při mezikontinentálních letech problém s konzistencí dat na flash pamětech)? Specifikuje nějaký výrobce takové použití?
Nebo vám přijde bezpečnější v případě náročnějších podmínek přikoupit druhou flashku od jiného výrobce a strčit jako zálohu do druhého slotu?
check
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavelmeli 24. 10. 2018 17:47

Na digi fotím docela dlouho a až na jednu výjimku (A-Data 16 GB u které jsem o fotky přišel), používám výhradně karty od Sandisk - CF a teď pár posledních let i SD. Nikdy mě (ťuk, ťuk, ťuk) nezklamaly. Někdy na jaře jsem kupoval tuto:
https://pametove-karty.heureka.cz/sandi ... 4g-gn4in/# popřípadě můžeš vzít 128 GB. Já se však přikláním k názoru, že raději dvě menší... Video sice netočím (C 5D mk IV), mám ji jako záložní k CF 160 Mb/s, ale když jsem zapoměl přepnout pořadí karet, tak mě při focení série neomezovala.
Myslím že Tvé požadavky bezezbytku splní a bude dostatečně rychlá i pro budoucí tělo s rychlejším zápisem a čtením...
P.
pavelmeli
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků