Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod misko13 14. 3. 2015 22:23

A7 pouzivam uz 4 mesiace, nafotených skoro 6000 fotiek. V ruke sedi ako ziaden iny fotak fotil som s canonom 6d, 550d nikonom d7100 a d3100. Ovládanie a7 ako profi fotak. Clona iso expozicia, hned pod prstami ziadne lezenie do menu. Hladacik s rozsirenou realitou vam ukaze ako bude vyzerat fotka po odfoteni, manualne nastavovanie ma uplne iny rozmer ako doteraz. Pouzivam premietanie zebry. Fotim na 90 percent manuálom. Ukladanie na sd je podla mna ok. Je trosku hlucny neratajte smdiskretnym fotenim na podujatiach kde su vsetci ticho. Ovládanie cez mobil skvele, vsetky platformy. Ios je preferovany. Zial kvôli aplikaciam musite mat nemecku alebi inu registraciu. Samocinne sa updatuje. Moja a7 pozna heslo na moju wifi. Ked som ju kupil dost mrzla pri manuálnom foteni, blbla komunikacia objektivu s fotakom. Pptom sa to updatlo ale do obrazka mi vkladal cerveny bod. Po dalsom update vsetko fici neskutocne dobre a rychlo. Teraz ma firmware cislo v1,02. Je to trosku divne ze sa updatuje bez môjho vedomia.ofiacialne sa updatuje po pripojeni na pocitac ale zmeny ktorými presiel si nac neviem vysvetlit. Fotky nadherne. Farebna hlbka je neskutocna casto desaturujem. Najkvalitnejsi jpeg ma cca 14mb , arw teda sony raw ma minimalne 24mb. Mnozstvo informacii na 1 snimku je tak obrovske ze hdr davam z obycajnych jpegov. Ked som odfotil svoje decka oproti slnku vo fotosope som z cierneho popredia vytiahol kompletne udaje farby tvary vsetko. Dostal som uplne neskutočnú hdr fotku ako z reklamy. Fotenie v atelieri je neskutocne, pri portrete ratajte kazdy vlas por a vrasku na tvari. Tento fotak by som smelo porovnaval so starsim 1d-eckom od canonu. Samozrejme odfoti menej snimkov za sekundu ale to mi nevadi. Pribaleny objektiv mierne vignetuje pri opravách jasu a farby. Nemam rad netypickú paticu na blesk. Fotenie s A7 je fakticky vzrusujuce. Pokial moc nepouzivam zadny displej a cumim len do hladacika na 1 nabitie mi spravil 450fotiek v slede asi 2 hodin, a to baterka bola na 40 percentách. Nabijanie cez mikro usb mne osobne vyhovuje. Kvôli mobilom tabletu citacke mam vsade same nabijacky tak uz pripojit fotak je malickost, vôbec mi nevadi absencia nabijacky v zakladnom baleni. Mam este 1 zaloznu bateriu ale nikdy som sa k nej este neprefotil. Koho nebavi tahat tazke zrkadlovky s vystupom ako z nového mobilu alebo slabsie aps-c cipy fullframe je to na com si kazdy fotograf posmakne naplno. A7 povazujem za lastovicku fotografickej buducnosti.

-- 14. 3. 2015 22:40 --

Ak je niekto zvedavy na tu fotku co som spomenul tak link je na Fb teda asi sestinove rozlisenie. https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater
misko13
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lotrandor 15. 3. 2015 12:35

12bit převodník na FF snímači, a to se vyplatí.
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 15. 3. 2015 13:15

misko13 píše:A7 pouzivam uz 4 mesiace, nafotených skoro 6000 fotiek. V ruke sedi ako ziaden iny fotak fotil som s canonom 6d, 550d nikonom d7100 a d3100.

No pokud máš ruce velké jako číňan, tak tomu i věřím, ale i když mam malý ruce, tak mi rozhodně klasický zrcadlovka v ruce sedí líp. Na druhou stranu mi ten rozdíl velikost/váha proti FF zrcadlovce přijde tak velký, že tu horší ergonomii na určitý typ focení s radostí akceptuju.

-- 15. 3. 2015 13:18 --

misko13 píše:Ovládanie a7 ako profi fotak.

Tady bych se zeptal jakými profi foťáky a jak dlouho si fotil. Ovládání A7 mi sice nepřijde jako průser, ale na druhou stranu k profi zrcadlovkám to má hodně daleko. Specielně roler zpracováním (a rozměry) připomíná spíš kompakt, než profi zrcadlovku. Zapuštěný tlačítka se nedají ovládat v rukavicích apod. Když to porovnám s polo/profi zrcátkama, tak to opravdu srovnání nesnese. Ale zase na druhou stranu. Za tu velikost jsem to ochotná na některý typ focení akceptovat.

-- 15. 3. 2015 13:21 --

misko13 píše:Tento fotak by som smelo porovnaval so starsim 1d-eckom od canonu.

No pokud tvrdíš, že obrazová kvalita současné generace FF snímače od Sony, se dá srovnat s kvalitou staršího FF snímače od Canonu, tak to bych zrovna jako pochvalu pro Sony nebral. Pokud si to srovnání myslel obecně, tak mi to přijde jako srovnávat sbíječku s akumulátorovou vrtačkou. Oboje může být dobrý, ale každý už z principu na něco jinýho.

-- 15. 3. 2015 13:24 --

Lotrandor píše:12bit převodník na FF snímači, a to se vyplatí.

No já třeba u těch 3 fotek ročně, kde bych asi poznal rozdíl mezi 12bit a 14bit, holt ten 12bit převodník přežiju. A u těch tisíců dalších je mi to jedno. A předpokládám, že když někdo fotí témata, kde je pro něj těch 14 bitů zásadních (asi něco jako profi reklamní foto-grafika???), asi ví, co si má koupit. Tohle mi přijde jako taková hodně teoretická nevýhoda.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod Lotrandor 15. 3. 2015 14:38

lukas_HE: sry, ale pokud tu nějakej fanboy vykládá o barevné hloubce, tak mi to nedalo, a tenhle podraz od Sony jsem připomenul. Bagatelizovat to tím, že se jedná o tři fotky ročně asi taky není fér, když máš ještě Canon výbavu, ne?
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 15. 3. 2015 14:57

Toho fanboye neřešim - to je buď nějaký nadšenec nebo Sony-ganec.

Každopádně jak souvisí Canon výbava (6D - tzn taky FF) s 12bit převodníkem u Sony. Vlastně ani nevim, kolik bit převodník má ten muj Canon (a hledat se mi to nechce), ale co se obrazové kvality týče, tak je Sony opravdu dál, bez ohledu na to, kolik bit převodník má. Tu Canon výbavu nemam kvůli obrazové kvalitě, ale kvůli focení sportu a rychlého pohybu, kde se bezzrcadlovky nechytají, ať si nadšenci píšou, co chtějí.

Jinak podraz to určitě je, ale pokud nemam nějaké hodně specifické požadavky (na které si pořídim odpovídající techniku), tak pochybuju, že na tenhle problém narazim. To si myslim, že je problém tak pro pemara. Ale ne na normální focení. To mě rozhodně víc vadí, že je A7 v porovnání s 6D jak "mýdlová krabička" a nabídka skel se ,v porovnání s Canonem, blíží k nule.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 15. 3. 2015 18:27

Jasný - nepopírám existenci kategorií, kde to může být problém. Jako třeba tyhle startrails. Ale jak píšu - předpokládám, že kdo něco takhle zásadního řeší, tak si koupí odpovídající železo. Ten povyk, co se kolem "jen" 12bit převodníku objevil za posledních pár měsíců mi přijde podobný, jako když se řešil "problém" s prosvítáním kolem bajonetu.

Těch srovnání na "běžných" fotkách - od portrétu po krajinu sem viděl spoustu, protože mě to taky zajímalo, ale z mého pohledu nic, co by mě nějak trhalo žíly. Což nemění nic na tom, že nevim, proč to Sony udělalo.

-- 15. 3. 2015 18:29 --

Jo a ještě jedna věc - nevim jestli může být ve výsledném obraze rozdíl mezi 12 bit na A7 (24MPx) a 12 bit na A7r (článek, 36 MPx). Logicky bych řekl, že ne, ale takový teoretik opravdu nejsem.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod pemar 15. 3. 2015 18:42

Trochu teorie:

http://theory.uchicago.edu/~ejm/pix/20d ... l#bitdepth

Není sporu o tom, že 14-bit dává více informací, což může přinést efekt v oblasti DR atp. Velká otázka ale je, co je vidět na reálných fotografiích. Například při větším šumu je otázka, jestli třeba poznáte rozdíl mezi ztrátových a bezztrátovým RAWem.

Tady je jeden článek, ve kterém to autor zkoušel:

http://www.diyphotography.net/12bit-vs- ... it-matter/

Možná bych viděl rozdíl v reprodukci barev u extrémního testu, ve vytažení barevné informace ze stínu. Tam ale působí více faktorů, takže zůstávám u toho "možná".
pemar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod misko13 16. 3. 2015 21:01

este odpoviem na otazky aj ked trosku ironicke... no nevadi.
Nikdy pred tym som nevlastnil zrkadlovku a vsetko som si poziciaval mal som ine vydavky. naozaj som si nezvykol na ovladanie inych fotakov. POkial niekto rad saha na velky fotak je to vec zvyku. Pokial niekto foti na 6D dlho, uznavam ze A7 mu pride mala na prvy omak ... a... odmietam nosit 2 kilovy stroj kamkolvek a vytahovat ho. A7 je mensia nie vsak mala. Mas pravdu nie je to stroj na profi fotenie sportu 5fps mi ale staci. Ovladatka su ako na profi fotakoch vsetko je rovno pod prstami ziadne behanie do menu pocas fotenia plus hladacik s rozsirenou realitou plus premietanie histogramu fotenej fotky v hladaciku hned pri foteni je vyhoda. Je to fasa fotak v cene 1700e, v rovnakej cene lepsi nenajdete. Je to fotak pre vytvarnikov alebo velmi narocnych amaterov ktory ponuka rychle ovladanie inspirovane profesionalnymi fotakmi. A podla recenzii obrazky uklada v 14 bit.
misko13
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 16. 3. 2015 21:44

Tak na rozdíl od tebe sem právě fotil s profi foťáky - měl jsem dlouhodobě od Canonu 1D, 5D, 6D, 7D řadu a můžu tě ubezpečit, že ovládání A7 rozhodně neni jako na profi tělech. Ono se to těžko vysvětluje, když si s profi strojem nikdy nefotil, ale ten rozdíl je obrovský. Sice tam tlačítka jsou, ale jsou menší, je jich míň, sou zapuštěný (takže ovládání v rukavicích je třeba fakt lahůdka) a zadní roller je jak z kompaktu.

Hledáček je určitě hodně povedený, ale na druhou stranu třeba 7DmII promítně do hledáčku taky spoustu údajů, ale zároveň máš optický hledáček. Na druhou stranu el. hledáček má taky výhody. Tady je to za mě 50:50, dle typu focení.

Cenově je to určitě super, pokud člověku nevadí pomalý AF-C, ale zase na druhou stranu máš sice levné tělo, ale nemáš na něj co nasadit a těch pár skel je tak drahých, že ta ušetřená 10tka za výběhový Sony A7 proti Nikonu D610 je hned pryč. A novější Sony A7II už stojí srovnatelně se zrcadlovkama.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod misko13 16. 3. 2015 22:02

Lukas, ja sa nehadam. na nete najdes kopu fotakov a kazdy si musi vybrat. Ja som si vybral A7 s malou dusickou priznavam. v plane som mal na vyber canon 6D a nikon d610. Vadilo mi ze so sklom je vaha fotaku 2 kg a viac. U nikonoch som si vsimol ze v rovnakej cene ma oproti canonu horsi vysledok. Ja nefotim v rukaviciach. Pokial fotis na 1D blahozelam. Zato ma nemusis zhadzovat. Na moderatora si trosku upjaty.

Je jasne ze ziaden profi fotograf si sony nekupi uz len zo zvyku. ostrenie nie je vobec pomale pisal som v 1 prispevku ze po 2. update to ide fakt rychlo. AF-C pouzivam jedine pri videu na fotenie fotiek pouzivam DMF je rychle a umoznuje doostrenie rucne. Kludne ho ale mozem nechat ostrit automaticky a nesahat na manualne doostrenie.
misko13
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 16. 3. 2015 22:19

Pokud si spokojený, tak je to hlavní.

Problém nastal v tom, že jsi v prvním příspěvku začal prohlašovat, jak je A7 srovnatelné s profi zrcadlovkami. Tak jsem se jako člověk, který fotil s polo/profi zrcadlovakama (od doby Canonu 1DmII) a poslední 1,5 rok má i Sony A7 (s Sonnarem FE 55/1.8, Distagonem 28/2.8 a Sonnarem 135/2.8 ) jako druhou sestavu ke Canonu ozval, co si o tom myslím.

Jinak AF-C je rychlejší než bylo, ale stále je to v porovani s FF zrcadlovkama jak šnek. A zpracování A7, přestože má hořčíkovou kostru, mi přijde vážně jak u kompaktu (vnější plasty apod) a ne jako u těla za 42 (v době nákupu).
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod misko13 16. 3. 2015 22:33

Lukas Ale ono to je kompakt. Len pre dobry pocit tomu priradili nalepku bezzrkadlovka ale je to kompakt ako vysity s triapolcentimetrovym obrazovym cipom. Ma mensie telo a mensie cudle ale ma ich vsetky potrebne lebo sahanie do menu pocas fotenia nenavidim to radsej by som zostal pri kazdodennom foteni na mobil. V zivote som nepredal jedinu fotku ale som vytvarnik. Ja nepotrebujem 1Decko aj ked uznavam ze je to najlepsia masina pod stredoformatovymi fotakmi. Ale vsadil by som sa ze bezny clovek nerozozna fotku z A7 od 1decka.

Lukas je mozne ze sa v tom fakt vyznas. co by si povedal na objektiv TAMRON SP AF 70-200mm F/2.8 Di LD pro Sony je o 500 lacnejsi ako Sony 70-200mm F4
misko13
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kozakm 16. 3. 2015 23:18

Ale pozná. Tohle prostě A7 nevyfotí :)

https://dl.dropboxusercontent.com/u/18634890/JBC200.jpg
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Daemonius 16. 3. 2015 23:41

Ale vyfotí, i když bych si vzal spíš A7 MK2.

Jedinej háček je v tom, že je to asi tak pohodlný jako drbat se levou rukou přes hlavu za pravým uchem..

(musí se použít dSLR objektiv - ideálně třeba 80-200/2.8 HS a SLT adaptér, pak to ostří hodně svižně.. A7s by díky lepšímu vyššímu ISO asi ještě lepší, ale zase Mpix no)

O životnosti baterek nemluvě.. tam kde s Canonem máš výdrž pár tisíc fotek se u Sony počítaj tak na stovky v dobrej den (adaptér taky něco žere navíc).

12 vs 14 bit bych neřešil, pokud někdo nekruťasí jako já s barvama, tak to obvykle stačí.. (i to že je to spíš 11bit, majitelům m4/3 to stačí celou dobu existence :D). A co se barev a barevné hloubky týká, tak bych do toho dnešní Canon vážně netahal.. si nemají se Sony moc co vyčítat. :D
Daemonius
VIP uživatel

Předchozí stránkaDalší stránka