Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lennyl_2 26. 9. 2021 13:55

pemar: netrep, fotil si dlhodobo s druhou generaciou? za 1000euro s FF 42mpx bez AA filtra su perfektne detailne a ostre fotky (ked je dobre sklo). uz aj kamosova A7II fotila dost presne na modelky, ked robil stylyzovane portrety, ISO to nemalo ale az take ciste pri velkom vytahovani/vyssich hodnotach.

dnes je malo aj novych 24mpx APSC MLC pod 1000e a obrazovo ten FF ich zahrabe (krajina,modelky,street - co chce on fotit).

pozeram eshopy, vsade vidim v baleni 1x baterku.
napr.
https://www.fotovideoshop.sk/shop/sony- ... 6278.xhtml
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 26. 9. 2021 15:06

Každá generace u bezrcadlovek je velkým posunem vpřed, což samozřejmě platí i obráceně. Snímač A7RII slabinou není, ale sám o sobě z A7RII dobrý foťák neudělá, důležitý je celek včetně skel a vysoké rozlišení klade nároky i na fotografa, při tomhle rozlišení je každá chyba vidět.

Z mého pohledu je to šrot na úrovni prehistorických zrcadlovek, navíc s nikdy neodstraněnou výrobní vadou, první aspoň trochu solidní tělo téhle generace je až ta čtvrtá, i když ani ta nezvládne to, na co jsem od Nikonu zvyklý.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 26. 9. 2021 15:21

Pemar: Nikon Z6 je podle tebe taky kram, takže si aspoň nepohorsim :D ne vážně, jde mi hlavně o výstup, to okolo se dá nějakým způsobem dohnat oklikou nebo se s tím naučit fungovat, protože už fotím jen klidne záležitosti, takže by mě moc netrapilo, ani kdyby měl ten fotoaparát jeden ostřící bod. Objektivy jsou samozřejmost a také důvod, proč utíkám, tělo mi vyhovovalo už u Nikonu a ve finále mi nevadí, když si pohorsim v nějakých drobnostech, co se týká tela, pokud to nebude obrazová kvalita. Šlo mi o to, jestli mi někdo neřekne nějaké dramatické mínus z dlouhodobého používání.

Lennyl: díky, asi do něj půjdu, jestli mi to vyjde časově se pro něj zastavit a bude ještě koncem týdne. K tomuhle jsou v setu dvě baterky.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 26. 9. 2021 15:21

S A7R2 som nafotil okolo 200tis foto na svadbách a aj športe, má svoje limity v porovnaní s novšími modelmi, no výstup je špičkový a za 1000€ sa k nemu zrejme nič nové ani len nepriblíži. Navyše presnosť AF je na krajinky, mesto či portréty výborná, street je komplikovanejší, lebo AF reaguje pomalšie (MF je samozrejme super).
Najväčší dôvod na výmenu za A7R3 boli pre mňa duálny slot, batéria a joystick - všetko najmä kvôli svadbám, inak to bol skvelý fotoaparát aj za tých cez 2000€ a podľa mňa prvý použiteľný od Sony (A7II bol citeľne slabší vo všetkom aj keď sú číselne podobné).

Edit: z dlhodobého používania mi vadila absencia sériového snímania s tichou uzávierkou, veľmi kolísavá výdrž batérie - od 300 do 1200 foto podľa typu fotenia, ovládacie kolieska (predné aj zadné) mali menej jednoznačný pohyb, ťažšie sa odhadovali tretiny pri posune clony či času. Fotoaparát reaguje všeobecne pomalšie (najmä prezeranie fotiek - to rieši až posledná generácia A1 a A7SIII). Vadila mi trocha hlučnosť uzávierky, podobne aj u A7R3, riešia to až posledné modely.
Ovládanie AF bodu pomocou "Focus standard" sa mi napr. celkom páčilo a stabilizácia je slabšia, ale svoj účel splnila vždy, udržal som lepšie časy ako predtým s DSLR.
Telo má dosť malé, hodia sa k nemu menšie pevné sklá.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 26. 9. 2021 18:27

Milan podle mne nebude mít problém s AF, i kdyby byl (a bude) horší, než u Z6, protože umí fotit třeba i na MF. Asi nebude mít problém ani s korozí, protože nefotí u moře. AF funguje (jen) na subjekty, které se nehýbou, tenhle foťák je optimální v kombinaci se stativem a dálkovou spouští, na sport to moc není.

Co se týče ergonomie, tak to asi pozná, ale zkousne to. U skel nevím jaké má, každopádně to chce nadprůměrné ostrá skla, jinak je to na 44 Mpx hodně vidět.

Jedinou reálnou výhodu vidím v tom rozlišení, ale má to dvě čertova kopýtka: výřez na větší dálku neužiješ, protože nezaostríš a s 44 Mpx na FF budeš výrazně vyšší šum na vyšší ISO, než na Z6, je to o velikosti pixelu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_ 26. 9. 2021 20:23

vyber fotaku nie je iba o tele, ale aj sklach, cize sumar je vyber systemu a nasypania penazi do buducnosti.

aj Nikon Z6 je v pohode, zaujal ma Nikon Z5 (aj ofic cena je prijemna). pre mna je bohuzial 24Mpx NO GO.
(preto som aj nekupil Sony A7 III).
bohuzial, druha a tiez dolezita vec su objektivy, v prvom rade nativne a nasledne od druhych vyrobcov.
Nikon ponukne pekne verzie cenovo dostupnych Z f1,8 a zoomov Z f4, bohzial tym to konci. f1,4 nic, nezmyselne velke monstra f1,2 nejdem ani spominat.
Sigma/Tamron nic, Samyang tusim uz hej, este Viltrox.
...predlzovat G skla s FTZ je u mna druhe NO GO.

takze ked pride otazka, ci sa "oplati" zobrat novu Sony A7R2 za 1.000euro s vyhladom neskor kupit A7R4, tak neodpoviem nic ine, ako ze jasne ber.
...inak napisat, ze A7R2 nezaostri nieco v dialke (alebo inde), alebo ze na 42mpx je vhodny uz stativ, nie je pravda.

ta druha cast systemu, skla, to je jasny benefit Sony E monut, ci uz drahsich GM (nakrmia aj R4), alebo dalsou hordou Sony G skiel a spickovych Sigma ART DN/slusnych DN, ktore takisto davaju 60mpx, aj uzitocnych Tamron f2,8 zoomov a lacnych malych Samaynag monofokalov atd.

to uz Canon RF je teraz aj v buducnosti inde ako Nikon. ale pisem iba svoj nazor. kazdy si nakoniec musi rozhodnut sam :-)

nie kazdy potrebuje vyber z bambiliona AF skiel, ale je blbe, ked musi cakat aspon na to sklo co by mu vyhovovalo, na zazrak od vyrobcu, kedy to bude a ci vobec.
na Sony sa to sype podla penazenky a chuti.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 26. 9. 2021 21:37

Pro Sony taky byla roky bída kvalitních a zároveň dostupných objektivů a až s velkým odstupem se spustila lavina od druhovýrobců. Bylo by naivní si myslet, že se stejně nespustí i do Z systému, který má ještě velký potenciál k šíření mezi stávajícími uživateli DSLR. Druhovýrobci větří příležitost a S s T už se tak i vyjádřili. Je to jen o tom, zda člověk může/ je ochoten počkat.
K 7rII nemám nic, protože jsem ho neměl ani v ruce:) Lagovitost a pomalé starty považuju za velmi otravnou vlastnost foťáků, v tomhle se dá čekat výrazný downgrade. Ale tak každý má trpělivost jinde, že?;-)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod lennyl_ 26. 9. 2021 21:56

jj, kazdy ma inu hranicu trpezlivosti, mna nakopla k predaju Pentaxu.

a nemal si spominat tu lagovitost/start fotaku, u A7R3 som si to vsimol a bude ma to trapit a prachy na novy model este nemam :-)
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 27. 9. 2021 05:47

Na dálku blbě ostří i čtvrtá generace, natož druhá, ale na druhou stranu, pokud člověk nepoužívá 42 Mpx kvůli výřezům a nefotí ptákoviny, tak to moc nevadí. Stabilizace v téhle verzi proti dnešnímu stavu zaostává, AF jakbysmet.

Pokud na to člověk bude dávat Nikon skla nebo jiná skla přes redukci, je to další nejistý faktor, nabídka bazarových skel pro Sony je slabší (u Nikonu ale bazarové skla pro Z řadu také nejsou), takže 1000 Euro vypadá výhodně, ale pak do toho bude cpát další peníze. A o udržování skel pro dva různé bajonety si myslím své.

20-24 Mpx na FF je pro mne NO GO také, ale jen kvůli ptákovinám. Pokud se člověk dostane dostatečně blízko subjektu, pak vidím samé výhody, hlavně v oblasti šumu na vyšší ISO. On je samozřejmě možný i downsampling, ale člověk musí počítat se ztrátami.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 27. 9. 2021 06:24

s tou stabilizaciou na Sony suhlasim, je to slabota, Nikon (v sklach) aj Pentax (v tele) ju mali vybornu, na A7R3 ledva udrzim 0,8s pri podrepe na krajine bez stativu.

s tym ostrenim na dialku som to moc nepochopil. stvrtu generaciu som sice nemal v ruke, pri druhej som problem ale nevidel a tretiu co mam, to je luxus:
Sigma 85/1,4 ART DN, na f1,4, ostrene na sedy kopec na horizonte vecer po zapade slnka, ostre ako ziletka
DSC00396.JPG

Sigma 100-400/5-6,3 DG DN OS, 400mm/f8, ostre lietadlo perfektne aj pri panningu, uz viac na dialku si neviem predstavit ostrit
DSC08359.JPG


Nikon Z som v rukach nemal dlhsie ako v predajni na ohmatanie, tak neviem ci je to take "zle" s AF, aka je skepsa Nikon uzivatelov, so Sony som ale spokojny :-)
Naposledy upravil lennyl_2 dne 27. 9. 2021 06:34, celkově upraveno 1
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod monikash 27. 9. 2021 06:28

Mě včera vypekla 7R2 s nasazeným tamronem 28-75/2,8 při focení předávání cen chovatelům. AF už toho mělo dost a sklo zapumpovalo a nezaostřilo. Pomohlo až vypzap, ale ještě několikrát se to zopakovalo. Jinak oba dva Husí dny fungovala bez chyby. Jo, občas mi pomaleji ukládá na kartu. Vyhodí to na displeji hlášku, že zpracovává a na pár sekund mám černý displej. Ale děje se to zcela nahodile.
Doporučuji k ní přikoupit bateriový grip od meike za cca 100€, líp se drží a prodlouží se doba focení (2 baterky).
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 27. 9. 2021 06:29

Mě moc hlava nebere, proč se pořád omílá jako klad menšího rozlišení "nižší šum při vyšších ISO", když už nějakou dobu (a ne zas tak krátkou) kralují DXOmark právě přístroje s vyšším rozlišením... A není to jen v celkovém hodnocení (EV a bitová hloubka), zrovna u Sony nemají "ne R" verze nijak velkou výhodu ani při vyšším ISO, poslední A7III je lepší s odřenýma ušima o asi 1/3EV proti RIII, proti 60mpix R IV to není ani 1/2EV. U Canonu je poměr mezi R5/R6 podobný a celkově opět R5 lepší.
U Panasonicu je S1R v ISO dokonce proti strojům s menším rozlišením lepší i přímo v ISO. U Nikonu je ta výhoda v ISO mezi Z6 a Z7 asi tak nejreálnější, ale taky to není nějak vyloženě senzační.

Podle mne je smysl FF s rozlišením kolem 24mpix spíš v možnosti dosáhnout vyšší rychlosti vyčítání, lepšího chování elektronické závěrky atd., viz Sony A9 a nově Canon R3 (i když tedy Sony A1 naznačuje, že i tady to nemusí být neprolomitelné).

Mám s tím vysokým ISO silný pocit, že úměra "velká buňka - menší šum" tak docela neplatí a dnes už se u šumu naráží na jiné limity (přímo v konstrukci senzoru atd.) a u jisté velikosti buňky se zkrátka dostaneme na určitou maximální hranici, přes kterou se jde těžko a prosté zvětšení buňky už to přímo nezlepší.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pemar 27. 9. 2021 07:04

Možná se to o kousek posunulo, ale Z6 fotky na ISO 12800 vidím dost často jako dobrý základ pro PP a u D850 vidím podobný level někde mezi ISO 3200 - 6400. Jasně, není to lab měření a na vyšší šum jsou dnes účinné nástroje, ale ja tam ten problém u foťáků, co jsem měl v ruce, u vyššího rozlišení vidím.

U A1 to může být lepší, A1 jsem zatím v ruce neměl, ale A7R IV měla šum blízko D850 (u Nikonu mi přišlo, že má ten šum o trochu více monochromatický).

S tím ostřením na dálku jsem samozřejmě myslel AF–C a pohyb, na AF-S prakticky vůbec nefotím.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 27. 9. 2021 07:50

Ondřej Bobek: díky, přesně takové info jsem potřeboval. Z toho mi vychází, že největší bolest bude pro mě asi asi ten joystick.

Jinak co se týká AF na dálku tak to mě netrápí, na vyšší ISO běžně moc nefotím a tam vidím vyšší rozlišení taky jako výhodu, downsample prostě funguje skvěle a dnešní programy s temi daty umí.

Co se týká objektivu, tak na Sony je pro mě dramaticky víc zajímavých objektivu, schválně nepoužívám slovo lepších nebo něco takového, protože za mým rozhodnutím neni nic racionálního, jen mě už nebaví skla s adaptérem a pevná Ztka nejsou moje krevní skupina.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 27. 9. 2021 11:02

milann88
co ti na pevných Z-kách vadí?
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků