Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Fuck8r 7. 5. 2020 11:44

Podle mě byl skok z mk1 a 2 na 3 úplná evoluce, ale z 3 na 4 už to tak není. Je tam lepší snad úplně vše co jde, prostě odladěno k dokonalému použití a dokonalýmu obrazu, ale už to není takový wau skok jako z 1 a 2 na 3.. Ten kdo má 3ku nemusí nutně upgradovat. Ale 4ka je o stupínek lepší (3 je G a 4 je GM prostě :) )

-- 7. 5. 2020 12:45 --

A moje jednička je zaklaďák f4.5-5.6 :-D
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 7. 5. 2020 12:51

Samozrejme je A7R4 slušné zlepšenie, no ani náznakom také ako z 1 na 2 a potom 3. Tam boli zmeny priam obrovské z pomalej amatérskej techniky až na veľmi rýchlu profi techniku. A7R4 to už len mierne vylaďuje. Podobne to mal aj Canon so sériou 5D.

Teraz stále zvažujem ten 20/1.8 namiesto Zeiss Batis 18/2.8 a asi aj nové popruhy - Black Dog v novej verzii dosť vylepšili, tak sa možno buchnem po vačku keď tie moje doslúžia.
https://www.blackdog.sk/produkt/blackdo ... rap-brown/
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fuck8r 7. 5. 2020 13:11

Já zase zvažuji prodej zoomu 28-75 f2.8 a koupi 24 1.4 GM (nebo jestli by mi nestačila stejná sigma na plnou díru ke krajům neostrá, ale já bych to měl stejně na momentky lidí kde by kraje byly v mírném bokehu rozostřené - otázka je jak to oproti sony zvládá protisvětlo)
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 7. 5. 2020 13:31

Fidko píše:Preco je vlastne A7R IV ako update tak kritizovany (vidim to casto)? Mimo "drobnosti" ma vlastne uplne novy EVF, uplne novy snimac a oproti RIII aj uplne novy AF.


Kromě toho, co tu už padlo (posun proti III ano, ale ani náznakem tak velký, jako mezi II a III) jsem už vícekrát narazil na názor, že vlastně dost uživatelů moc neví, co s tím 61mpix snímačem... Už je to opravdu hodně, rostou nároky na výkon při zpracování, místo pro ukládání atd., přičemž lidí, kteří rozdíl proti "jen" 42mpix na něco využijí, není zas tak moc. Naopak některé nedostatky z toho plynoucí jako pomalejší ukládání sekvencí atd. se týká kdekoho.
Mě to vlastně ani nepřijde jako kritika, v jistém smyslu je to možná spíš chvála o jistém předběhnutí doby :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 7. 5. 2020 14:32

Vyuzitelnost toho snimaca je podla mna trochu ina tema. Tak desivy skok to nie je a Canon pouzival 50Mpix snimac uz 10 rokov dozadu. Proste je to specializovana rada aku ma dnes uz kazdy vyrobca FF fotoaparatov a je urcena pre ludi ktori vyzaduju vysoke rozlisenie z xy dovodov (nepatrim k nim, neviem) a nemyslim si, ze tato skupina sa nevyhnutne fixne na 47Mpix, lebo 10 navyse je uz moc.

A ked si niekto Rko kupuje, lebo je asi drahsie a tak je asi lepsie a vlastne nevie ci tolko Mpix potrebuje, ale mozno sa zidu, tak s tym samozrejme moze mat problem.

Ale inak jo, vnimam, ze rozdiel medzi prvou 1. a 2. generaciou Rka bol dramaticky, medzi 2. a 3. si uz nie som isty, ale to asi posudi niekto kto to pouziva. Len ma to zaujalo, lebo A7RIV mi pride ako solidny update obzvlast ked vezmem do uvahy, ze A7R III tu zase nebol tak dlho.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod monikash 7. 5. 2020 14:44

No, mě na R2ce chybí joystick pro rychlejší přesun ostřícího bodu.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 7. 5. 2020 14:56

Tomu uplne rozumiem :) Ja som kvoli tomu kedysi vymenil znacku. Joystick by mal byt v tejto triede uplnym standardom a zatial som nevidel ani implementaciu TouchPad AF ktora by ho plne nahradila. Ale najviac sa mi to pozdava u Canonu, ten si vie displej rozdelit na zony a vybrat jednu ktora bude reagovat na dotyk. A nieco sa mi mari, ze to vie uz aj SONY, alebo Panasonic (G9 nie, ale Ska uz mozno ano).
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 7. 5. 2020 15:20

Z R2 na R3 bol najväčší skok smerom k profi sfére - úplne nová batéria, joystick, slot na 2 karty, 10fps, lepšie tiché snímanie, omnoho schopnejší AF, (od FW3.0) lepší EVF, nepomerne väčší buffer, pixel shift, časozber, vlastné menu..... Toto všetko má aj R4, len viac vyšperkované. Nový snímač nie je jednoznačne lepší, rozdiel je najmä v rozlíšení.

Zóny na dotykové ovládanie majú aj Sony A7R3/A7III a novšie, mám nastavenú pravú polovicu displeja, no joystick mi vyhovuje viac.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fidko 7. 5. 2020 15:30

Jaj ... ja som uplne zabudol, alebo nevedel, ze tam chybal jeden slot na karty, tiche snimanie, casozber atd.

Mne ten TouchpadAF pride ako super rychly, ale trochu menej spolahlivy a trochu horsie dostupny (viac odrezany d tlacidiel a koliesok). Ale v podstate je to jedno, pretoze sa do neho vzdy zaborim nosom a zaostri to mimo, takze to rozdelenie na zony je velke plus.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 7. 5. 2020 15:35

Tiché snímanie má aj R2, no len na single shot a s väčším obmedzením kvôli rolling shutter. A7R3 zvláda aj 10fps a menej krivý obraz, dá sa tak fotiť väčšina zo svadobného dňa bez vyrušovania. A9 sú samozrejme iná liga v tichom snímaní, no obraz má ovela lepší R3...
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod monikash 7. 5. 2020 16:06

Panasoniky (a tuším, že Olympusy) mají dotykové ostření po celém displeji. A6400 uměla rozdělit displej na ostřící část.
A něco umělo zaostřovat i přes hledáček sledováním oka, ale nemůžu si vzpomenout, co to je za značku a model. Přišlo mi to nepraktické, když se člověk ve hledáčku podíval na horní/dolní lištu na hodnoty, tak si to musel vždy rozhodit, ne?
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chodec80 7. 5. 2020 16:49

monikash: s tím ostřením okem to byl Canon

Já se na A7IV těším, pokud se splní rumory, tak budu váhat, zda do nej nejít. Lepší fotky z toho jistě neudělám, ale ... :-).
- tělo aka A7R4/A9II = lepší držení
- větší ovládací prvky
- lepší hledáček
- dva rychlé sloty
- tracking AF
- použitelně rychlá 5GHz wifi
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pavelmeli 7. 5. 2020 20:02

monikash píše:Panasoniky (a tuším, že Olympusy) mají dotykové ostření po celém displeji. A6400 uměla rozdělit displej na ostřící část.
A něco umělo zaostřovat i přes hledáček sledováním oka, ale nemůžu si vzpomenout, co to je za značku a model. Přišlo mi to nepraktické, když se člověk ve hledáčku podíval na horní/dolní lištu na hodnoty, tak si to musel vždy rozhodit, ne?


Moniko, já ten Canon EOS 30 mám a občas s tím fotím bw kinofilmy (myslím, že byl ještě jeden EOS 3). Dají se kalibrovat 3 různé oči a při pohledu do hledáčku a následném focení se nic nerozhodí :) Můžu se v hledáčku koukat kam chci a ve chvíli když chci někam zaostřit, mám možnost si pohledem vybrat některý ze 7-mi ostřících bodů a po namáčkutí spouště, to bleskově na ten bod zaostří. Píši bleskově, opravdu to je pouze na rychlosti zaostření objektivu pokud je USM tak je to ihned a úspěšnost závisí na fotografovi. Pokud vybere kontrastní hranu, tak podle mých zkušeností (cca 30-40 filmů - mám to zapnuté pořád) téměř 100%. Funguje tak i AI servo... tam to moc nepoužívám, nemám s filmem důvod fotit sport, ale třeba letovky jsem si občas zkusil... :)
EOS 30 + 24-70/2.8 a Ilford 400
Obrázek

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ady_h 8. 5. 2020 00:06

ja som na R4 aj jednu dobu, pred koronou nez islo vela svadieb do faka , pozeral .... Skoda,ze sony nema zmenseny Raw ako Canon ... na svadby by som nechal nizsie rozlisenie a na ostatne veci full ale tych 60mpix je fakt moc, neviem kde sa take nieco vyuzije, jedine ze by som robil vsetky printy A0 a vacsie, keby u A7IV nechali max 30 tak by to bolo super...kazdopadne mne by stacil maly update fw u A7III (cerveny ostriaci bod, preskakovanie snimkov pri prezerani o 10 a 100, to su jedine veci co mi vadia na 7III)

ked bolo teraz casu tak som sa hral s nastavenim fotaku, okrem prekopanych C1-C4 som presiel po X rokoch na ostrenie na palec :D spustou len exponujem, na AF-On mam hodeny klasicky AF na vybrany bod a na AEL som hodil Eye AF a celkom sa mi zrychlilo pouzivanie a odpadla nutnost mat na dalsom tlacidle stop af ked som chcel nechat zaostrene na jednom mieste

vyber ostriaceho bodu okom stale pouzivam na 35mm EOS5 sice su tam len 3 AF body ale pouzitelne to je :tleskani
ady_h
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 8. 5. 2020 05:43

Možnost nastavení do menšího RAWu by mi dávala smysl, čekat na transfer 200+ velkých RAWů z foťáku je opruz, tohle mi vadí už i u 44 Mpx, i proto, že Sony tam dává jen pomalejší UHS-II sloty a ne CFExpress.
pemar
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků