Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 14. 4. 2014 18:52

Používáte někdo kombinaci MF a focus peaking? Sem si myslel, že to bude zobrazovat tu část, co je ostrá. Ale mam problém, že mi to zobrazí něco (vždy jen pár pixelů) a když doostřuju, tak to nejde plynule, ale vždycky to zvýrazní pár pixelů někde a běžně se stává, že nejsem schopnej zaostřit tak, aby to zobrazilo aspoň nějakej pixel v náhledu přes lupu...
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod spaspa 14. 4. 2014 19:09

Toto co popisujes je asi pri velmi slabom svetle, ci?

Tam sa to tak sprava a najistejsi sposob je naist zaostrenie cez lupu.

Len otazka pre istotu, nesnazis sa ostrit pod min ostriacou vzdialenostou?
Naposledy upravil spaspa dne 14. 4. 2014 19:11, celkově upraveno 1
spaspa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 14. 4. 2014 19:11

Lukáš - já to občas používám na NEXu a dá se s tím skvěle zaostřit.
Asi ale přesně nerozumím co máš na mysli. Pokud je focený objekt vůči tobě šikmo (ve smyslu nikoli vodorovně), tak se barevě odlišené pixely pohybují samozřejmě po hraně objektu na nějž se ostří.
Zkus taky ostření DMF, zvolíš bod na který ostříš, namáčkneš spoušť a pak už jen dle potřeby doostřuješ.
V modu MF když se ti zapne lupa, tak přece můžeš šipkama posouvat zvětšený náhled na libovolné požadované místo a na něj pak detailně zaostřit.
Toto co jsem napsal platí pro focení přes displej, nevím jak to funguje přesně v hledáčku u A7, ale předpokládám že obdobně.

spaspa - teď jsem to zkoušel v naprostém šeru a bylo to v poho i tak
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod spaspa 14. 4. 2014 19:15

Faenoor, mam pocit ze peaking so slabnucim osvetlenim vyfarbuje menej bodov.

Este ma napada, ze pri a7 je lepsie pouzit peaking level HIGH, u nexov bola pre mna lepsia prostredna uroven.

Dalsia vec co ma napada, treba poexpiremintovat s Live view effect on/off
spaspa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 14. 4. 2014 19:46

No to je právě ten problém - focus peaking mi vybarvuje vždycky jen pár bodů (i na high) a navíc během ostření se ty body neposunují, ale vždycky to vybarví nějakých pár někde na fotce. Takže například fotim postavu - detail si dám na oko. Pár červenejch bodů je na uchu. Začnu přeostřovat a dostanu se na ostrý oko. Ale nemam tam ani jeden červenej bod, ale zato mam 10 bodů někde na tváři v bodě, který je ve stejný hloubce ostrosti. A ať ostřim jak ostřim, tak to prostě třeba v tom oku neoznačí nic. A navíc ty červený body se neposunujou během ostření po tváří, jak se mění HO, ale těch pár bodů to prostě označí někde na fotce. Třeba na opačný straně tváře.. Ale bylo to za horšího osvětlení, tak je třeba problém v tom.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod spaspa 14. 4. 2014 20:04

Aka clona, rychlost a iso?
spaspa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 14. 4. 2014 20:14

2.8, 1/200, ISO 1250 - zhruba tak něco.

-- 14. 4. 2014 20:15 --

Zítra zkusim za lepšího světla.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod spaspa 14. 4. 2014 20:29

To by este malo byt peaking vidiet v pohode.
Kazdopadne ak sa peaking rozsype, tak je dalsia v poradi lupa a hladanie ostrosti okom
spaspa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 29. 4. 2014 07:18

Tak jsem ten peaking zkoušel a v lepšim světle je to o něco lepší. Ale celkově mi přijde, že bez přiblížení nebp jen s lehkym přiblíženim to funguje dobře. Ale jak chci ostřit na 100%, tak se mi stává, že to prostě ve výřezu neoznačí nic...


Btw. Kdo všechno tady máte už a7? Zatim sem s tim nikoho neviděl nikde fotit.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod kozakm 29. 4. 2014 08:18

Nemám ani nechci. Ale vím o jednom, co má A7
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 29. 4. 2014 09:37

No já se k tomu dostal trochu jak "slepej k houslím", ale jako druhej foťák k zrcadlovce je to super... Jen si občas řikám, jestli to má některý věci tak nevychytaný nebo s tim jen neumim (má to asi nejhorší manuál, kde vůbec nic neni).
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod kozakm 29. 4. 2014 09:51

Je to Sony, takže za a) je správně :)
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod spaspa 29. 4. 2014 10:16

ja pouzivam A7 od januara a kedze nie som redaktor tak pre mna v pohode. ked som ju kupoval tak som vedel na co ju chcem, a to zvlada s 55 f1.8 a 35 f2.8 vyborne

k tomu peakingu, teraz som to skusil pri dobrom svetle, na max zvacsenie mi peking na hranach v pohode kresli, takze ten problem nemam. pri slabom svetle sa to u mna sprava tak ako popisuje Lukas - a jedina sanca je zaostrit v lupe
spaspa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 29. 4. 2014 12:21

A dá se tam nějak měnit ostřící bod zmáčknutim jednoho tlačítka + výběrem? Tzn. aby člověk nemusel zmáčknou "Fn", pak přejet na ikonu "ostřící bod", potvrdit výběr a pak začít teprve měnit...
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod spaspa 29. 4. 2014 12:42

to asi budes potrebovat priradit k nejakemu tlacitku. ja mam vyber bodu priradeny na C1 - vedla spuste a potom samotny vyber robim krizovym ovladacom, pricom otacanim tym istym ovaldacom menim typ a velkost ostriaceho bodu...

tym padom z celeho Fn pouzivam iba sposob merania - vseetko ostatne co potrebujem volit mam na otocnych ovladacoch alebo tlacitkach. takze Fn je pre mna ako keby dalsie Custom tlacitko s jednou funkciou...
spaspa
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků