Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Kirtap 2. 1. 2021 18:32

Režim čištění tam je, ten ale pouze zatřese snímačem a pak napíše, že je možné očistit i manuálně podle příručky a tam je napsáno povoleno pouze vyfoukání balónkem.
Kirtap
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qq_sk2 2. 1. 2021 19:01

Cistil som si snimac A7III, staci velmi jemne napr. s Kood SCK-1 (Kit gélová tyčinka), ziadne negativne nasledky nepozorujem ani 3/4 roka po akcii..
qq_sk2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_ 2. 1. 2021 19:08

ja teda dost tlacim na ten snimac s tou mojou lepivou tycinkou. uz som ho cistil za dva roky snad 15x.
ani ma nenapadlo, ze by sa malo nieco pokazit, zapnem rezim cistenia a magnety drzia snimac, ale obcas ho pohnem ked to cistim :D

co odporucite na cistenie zo svojej osobnej skusenosti okrem tej lepivej tycinky co uz mam ? na mokro si moc netrufam, aby tam neostali smuhy.
a co ten stlaceny vzduch? malo by sa to pred samotnym cistenim aspon s tym vzduchom riadne vyfukat, cela komora? aby sa teda bordel este viac nedostal na snimac z tej sachty, hmm
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 2. 1. 2021 19:15

Tak stlaceny vzduch by som si rozmyslel. Jednak je to dost vysoky tlak a moze ti tam prsknut kondenzat a narobit viac bordelu ako si mal pred cistenim.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 2. 1. 2021 19:36

Stlačený vzduch by som tiež nedával, často ide z toho kondenzát a je veľmi studený.
Čistím s Eyelead, funguje to výborne. Zatiaľ 2x oba A7R2 a 2x A7R3, vždy pred sezónou. Necloním často nad f5.6, tak bordel nevidím ani pred tým ako ho plánujem vyčistiť.
Nechcem to zasa veľmi preháňať, ani to by sa asi nemalo...
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_ 2. 1. 2021 19:58

qq_sk2: ako lepi ta KOOD tycinka na snimaci, citis tu lepivost?

premyslam, ze si kupim teda dalsiu tycinku, Kood SCK-1 stoji 25euro, Eyelead SCK-1 stoji 45euro (tu uz mam, mozno druhy kus by bol lepivejsi), alebo PENTAX O-ICK1 (ako byvaly pentaxak som ju ale nemal).
...co poviete ?

takze stlaceny vzduch nie. ten ani nemam kupeny ani na to cistenie pocitacov :)
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fotofanda 3. 1. 2021 01:06

Tak stlačený vzduch určitě nedoporučuji. Jednou, ještě v dobách skenování na filmovém skeneru jsem machroval před kámošem jak jsem skvěle vybavený a jak skvěle ofukuji film stlačeným vzduchem ve spreji. No asi tušíte. Vyletěl z toho nějaký bordel a měl jsem co dělat, aby si ničeho nevšiml.
Tenkrát šlo o jedno políčko filmu takže žádná hrůza, ale snímač bych to fakt nechtěl.
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod houghs 3. 1. 2021 11:52

lennyl_ píše:ja teda dost tlacim na ten snimac s tou mojou lepivou tycinkou. uz som ho cistil za dva roky snad 15x.


Tak to je teda drsné. Na D3100 som snímač nečistil nikdy, na D7500 po roku používania som si problému všimol na fotkách zo Španielska a spätne potom už aj na fotkách z USA z marca. Dcéra súhlasila s tým že to zoberie na servis do Prahy, ale pár dní pred začiatkom sa vrátili k distačnej výuke, takže z toho nebolo nič. Potom som hľadal niečo na vyčistenie, a tá tyčinka sa mi zdala ako najlepšie riešenie. Takže som jednu kúpil a výsledky boli dobré, snímač som vyčistil tak, že drobné nečistoty boli vidieť až pri clone 26. Fotky ktoré som teraz spravil na Javorine pri clone 7 sú čisté. Ale prekvapilo ma, že na Sony je iná tyčinka ako na ostatné značky, v diskúziách sa uvádza ako dôvod stabilizácia na čipe.

Podľa dostupných informácií a skúseností sa mi zdá že tá tyčinka je najlepšie riešenie a pokiaľ nepomôže, tak mokré čistenie v servise.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_ 3. 1. 2021 12:02

huraaaaa, objavil som Ameriku :-D
...som sa dnes dostal k novemu Adobe Lightroom Classic 10.1, ze poskusam ako pojde a klikol som na Spot Removal (to tam je uz davno, ale neskusal som to). bez namahy, na par klikov na fotke a spinu zo snimaca som odstranil, funguje to dost dobre, nemusim ja debil rucne klonovat bodky v Zoneri kde som hladal jasovo podobne plochy.

houghs: neviem o tom, ze na Sony je specialna lepiva tycinka, tie su univerzalne. ten princip nalepenia spiny na tycinku a dalej nalepenia spiny na lepivy papierik je na vsetky snimace. akurat napr. na mensom m4/3 snimaci to mas rychlo, na full frame musim cistit vacsiu plochu.

ad vnimanie spiny na snimaci. fotim dost porterty/report, na f1,4, maxim. f2,8 a tam ziadnu spinu na snimaci na fotkach nevidno. az teraz som si vybehol na kopec a po zacloneni na f13 som nadaval :-) (viac nedavam, kvoli difrakcii a mam moznost dat aj ISO-50, keby mi cas nestihal)
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod landov 3. 1. 2021 12:52

Lennyl: ty si pouzival Zoner a teraz prechadzas na LR alebo len skusas ?
landov
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_ 3. 1. 2021 13:35

Zoner mam roky, nechal som si kupenu poslednu klasicku verziu 18PRO. LR tiez pouzivam uz hodne davno, od dakej stvorkovej verzie tusim.
workflow mam nauceny tak, ze mi to HW vzdy stiha a vyhovuje mi to:
-JPGy triedim v PC cez Zoner (je to rychle,iba sa presuvam medzi fotkami a 100% zvascujem ci je AF ok a premazavam)
-premazem na zaklade JPGov aj RAWy uz len rychlo v Total Commanderi
-RAWy nacitam do LR a tam si upravujem vsetko co potrebujem,urobim export do TIF
-v Zoneri uz iba robim drobne kozmeticke upravy ak je treba (klonovanie..) a zmensim a doostrim fotky pre odovzdanie/web v JPGoch
-na externy disk si zalohujem iba RAWy a zmensene JPGy

tie extra velke MPx fotaky mi moc nevyhovuju, nema to pre mna uz pridanu hodnotu. 24MPx mne osobne uz moc nevonia (A7III som preto nechcel). spokojny som bol s 36MPx Pentax K1/II. este aj s terajsim 42MPx A7R3 sa to da vydrzat.
...inak minuly rok som pozeral na A7R4 a uz som si pripravoval inzerat na bazos, ze predam svoju A7R3 v paradnom stave, ale ten AF ma akosi na R4 uplne nepresvedcil (cakal som naivne vykon A9 serie), ale tie MPx mi uz prisli moc. akurat sa mi bohovsky paci to nove telo/tlacitka a este lepsi hladacik.

takze cakam na Sony A7 IV aka bude :-)
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod qq_sk2 3. 1. 2021 13:54

Ta KOOD tycinka na snimaci, je taka lepivo prilnava, takze prach/spinku na seba nabere a potom ten lepivy papierik na ocistenie tycinky je uz brutal lepivy, vcelku jednoduche a pritom funkcne, raz/dva razy za rok sa to da ak clovek nema vela tiel ;-)
qq_sk2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_ 3. 1. 2021 13:59

qq_sk2: super, tak si ju objednam, poskusam :)
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ady_h 3. 1. 2021 20:06

Pouziva tu niekto Sony 24-105/4 ? Premyslam nad niecim univerzalnym do atelieru a rozsahom mi tento objektiv najviac vyhovuje (roky som pouzival kombo 24-70 2,8 a 70-200 2,8 ...ktory som mal vzdy okolo 70-120mm)

f2,8 je mi zbytocny do atelieru tak som tamron aj sony GM vyradil, GM aj kvoli cene :D a FE 24-70/4 velmi nechvalia .....
ady_h
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_ 3. 1. 2021 22:08

ady_h: uz som to tu na digiarene spominal. kamos ma ten zoom v atasi na A7 a A7III a urobi par foto a to sklo mu vzdy nasaje na snimac kopec bordelu. a kedze tam cloni aj na f14 bezne, tak mu to vadi.
...neviem ci to je iba jeho kusom, aby som zbytocne nesiril famy.
inak som si to sklo skusal na rychlo u mna pred domom na A7R3 a uplne v pohode aj naplnu dieru na vsetky ohniska bol.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků