Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 24. 8. 2022 13:16

Hej, ta cena je uz celkom zaujimava, no presne aj opisujete to, co mi nesedi na nom, je to az privelmi dokonale.

Teraz som opat upravoval 2 svadby s 50/1.2L a 85/1.2LII, tie maju priam hrozostrasne vela aberacie, nizku ostrost aj kontrast a az extremne nervozny bokeh (najma ked je pozadie clenitejsie), no vyzera to cele tak nejak atraktivnejsie pre portrety (kym si clovek nepozrie fotky mierne zvacsene, staci 30%). *

Sucasna zostava mi v tomto vyhovuje a pozeral som sa aj po modernejsich sklach, no vzdy ma odradi ta prehnana dokonalost. Bral by som rychlejsie zaostrovanie v pripade 50 a 85, no o rok-dva to ciastocne poriesi nove telo.
Velmi som zvedavy na nejake novsie 50mm objektivy, no musia byt urcite mensie a lahsie ako 50ZA/50GM (780g). Sony ma stale priestor na 55/1.8G ...

*PS: tie 2 objektivy absolutne ani naznakom neladia s 35LII - ma uplne iny obraz, kontrast, farby, ostrost, akoby to bola uplne ina znacka a velmi zle sa to ladilo.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fotofanda 24. 8. 2022 14:01

Ty důvody k nákupu A7IV jsou u mne jen dva, podpora LA-EA5 pro stará Minoltí sklad a opět o trochu lepší AF než má A7III.
Naopak některé novoty jako větší rozlišení, vyklápěcí displej nebo lepší video mne spíše odrazují.

Čekání na další řady by bylo jen kvůli tom, že těch rozdílů by bylo více. Otázka je jestli tím správným směrem pro mne. Fotoaparáty se už dlouho ubírají směrem, který mne nechává chladným. Klidně bych šel i do nižší řady pokud by to znamenalo menší tělo, lepší AF i když možné ne tak moc jakou vyšší řady a podpora LA-EA5. Samozřejmě FF.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 24. 8. 2022 14:11

Mne by pasovalo rozlisenie niekde medzi 26-42Mpx /kvoli orezom/, no urcite by mal mat rychlejsie citanie zo snimaca /nemusi to byt zrovna A9, ale aj napr. 1/60s by urcite stacila na bezpecnejsie fotenie bez hluku uzavierky/.
Dalej len klasicke zmeny ako ma napr A7IV - vacsie telo, lepsie ovladanie, jasnejsi displej 3:2, este o kusok lepsi AF od A7R3 atd... su to len drobnosti, viac-menej mi vyhovuje to co mam ako ziaden fotoaparat predtym.
K tomuto popisu by mozno mohol pasovat aj buduci A7R5, ak umozni fotit do mensieho RAWu (tj FF aj APSC by mali rovnake rozlisenie). Len sa obavam tej ceny...

S FW 1.10 maju niektore A7IV problem, behom chvilky ho stiahli:

Sony pulled the update and confirmed the issues with it:
"It was confirmed that some products that updated may not operate properly in some cases.
Distribution will be suspended until we can inform you of modified version."
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 24. 8. 2022 15:29

Zevraj ludia, co mali pred update A7IV na fw1.10 nastaveny lossless RAW, po update ich vyhadzovalo z menu nastavenia obrazu pri polozke RAW/resp. im resetlo fotak ci co. Ze ked ale dali na funkcne tlacidlo nastavenie pre RAW, dostali sa tam.
Asi toto bol ten problem. Ja som bol v pohode, stale som pouzival nekomprimovany RAW.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fotofanda 24. 8. 2022 17:47

Canon R3 měl tuším obdobný problém s novým FW. Také jej kvůli nějaké drobnosti na několik dnů stáhli než vypustili opravenu verzi. V tomto se Sony opičit nemusí :-)

Ondrej Bobek: A7IV - vacsie telo.
No a právě v tomto se od všech liším. Chci menší tělo bez IBISu a se základním videem (já vím měrné naděje).
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 24. 8. 2022 17:51

To je asi malá šanca, jedine nejaký budúci A7C II
Mne by pasovalo mierne väčšie telo najmä kvôli svadbám, kde mám ťažšie sklá (sú menšie a ľahšie ako na DSLR, no telo fotoaparátu sa zmenšilo ešte viac).

Recenzia Sony 11/1.8 https://www.opticallimits.com/sony-alph ... -sony11f18
Laowa 90/2.8 2x macro https://phillipreeve.net/blog/laowa-ffi ... ing-close/
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod LoboC 25. 8. 2022 14:28

recenze Sony FE 24-105 mm F4 G OSS: Všestranný objektiv se zoomem poskytuje vynikající kvalitu obrazu:

https://www.imaging-resource.com/news/2 ... -on-review
https://www.imaging-resource.com/lenses ... #fieldtest
LoboC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 28. 8. 2022 11:53

V piatok som mal prvykrat na svadbe Sigmu 35/1.4 DG DN - oproti Sony 35 ZA je vyyyrazne ostrejsi na vacsiu vzdialenost s clonou f1.4 a pride mi aj lepsie vyvazeny na malom tele Sony A7RIII.
AF vobec nie je zly alebo nejak pomaly, mozno rozoznavanie tvare ci oci mi prislo mierne lepsie na Sony.

Mali sme aj Samyang 24-70/2.8, no je to take hebedo, ani som ho neskusal. Chalanom sa pri videu nepaci AF na 70mm v porovnani so Sony sklami a mierne "ine" farby ako maju ostatne skla (viac zlte).
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 28. 8. 2022 16:34

Ondrej: pozeral som parametre, Sigma 35DN je rovnako tazka ako Sony 35ZA, Sony je akurat vacsia tusim.
ako sa ti pozdaval obraz zo Sigmy (okrem lepsej ostrosti do dialky), je to moc korigovane ?
...moja 35GM je este o 100g lahsia oproti tym dvom, GM ma super materialy aj sa dobre drzi/foti s nou, ale je dost opticky korigovana.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milann88 28. 8. 2022 16:49

Já momentálně taky řeším 35mm sklo, nejvíc ve hře jsou dvě varianty a to Sigma 35mm F2 a nebo kombinace Distagon 35 1.4 a Sonnar 35 2.8. Zatím se minimálně dočasně přikláním k té Sigme, neměl jste ji někdo v ruce? Obrazove se mi celkem líbí.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotofanda 28. 8. 2022 17:45

LoboC píše:recenze Sony FE 24-105 mm F4 G OSS: Všestranný objektiv se zoomem poskytuje vynikající kvalitu obrazu:

https://www.imaging-resource.com/news/2 ... -on-review
https://www.imaging-resource.com/lenses ... #fieldtest


Tak to jsi mne potěšil. Já už se skoro rozhodl pro Tamron 35-150/2-2,8.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 28. 8. 2022 19:00

Mal som tamron 35-150/2,8-4 ale po čase som ho predal, pretože bol príliš krátky /dlhý na tých nesprávnych koncoch.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 28. 8. 2022 19:47

Fotky z 35/1.4 DG DN som bližšie zatiaľ nepozeral, ešte mám jednu svadbu na dokončenie a potom si ich odsledujem.
Sigma má papierovo väčšiu váhu ako Sony 35/1.4 ZA, no na tele fotoaparátu to bolo vyváženejšie. Manuálne ostrenie má výborné, tlačidlá sú OK (funkčné je nevýrazné, AF/MF výborné).

Sigma 35/2 zaujíma aj mňa, škoda že išli s cenou hore, ešte pár mesiacov dozadu boli tie sklá aj o 50€ lacnejšie 35 a 65).

Skúšal som aj Pro Mist 1/2, ten bol dosť silný, na foto by stačilo možno aj 1/8, je to pekný efekt, trocha mi to prišlo ako keby fotím s 50L v protisvetle :)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ady_h 29. 8. 2022 20:16

ja si neviem Sigmu 35mm f1,4 DG DN vynachvalit, je o chlp vacsia tazsia ako 35GM ale uprednostil som ju preto lebo som chcel 85DG DN (chcel som mat tieto dve ohniska od rovnakeho vyrobcu )a spolu ma tieto dva vysli ako 35GM O:-)

ale propravde chyba mi velkost FE35 ... teraz som mal pocas 2 dni 2 svadby po sebe, na kazdej cca 16h a v rukach som uz citil kazdy gram :D

fotky dole su s 35DGDN
Přílohy
A7A07811small.jpg
A7A08257small.jpg
A7A08414small.jpg
ady_h
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 6. 9. 2022 07:59

Krátko som si na svadbe skúsil Pro-Mist 1/2 filter - pre foto trocha silný efekt, obraz ostane ostrý, no svetlá výrazne zmäknú a často prekrývajú aj kontrastné zaostrené objekty. Vyzerá to, ako by bola na fotke hmla.
Nepríde mi to nijak špeciálne "analógové", je to skôr taký zaujímavý filter vhodný do videa či nejakých špecifických fotiek. Rád by som skúsil napr. 1/8 filter, ale tak trocha som stratil o to záujem...

Bez filtra
S&A_2467web.jpg


Pro-Mist 1/2 na objektive Sigma 35/1.4 DG DN
S&A_2465web.jpg


S&A_2473web.jpg


S&A_2468web.jpg


V LR som si urobil preset, ktorý to napodobňuje (výrazne slabšie) a vyzerá to byť celkom funkčné - dole prikladám screenshot. Tiene by mali byť trocha svetlejšie, no už mi to prišlo priveľmi výrazné - a naopak, bodové svetlá to "rozmaže" menej, ako by malo.

Pro-Mist LR pokus.jpg
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků