Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod nAscA 15. 12. 2013 22:29

Uz nekdo pouziva jeden z techto dvou fotaku? Dost vazne nad nimi uvazuji, tak bych chtel znat zkusenosti, zejmena ty negativni. /krome maleho poctu objektivu, kterych snad bude pribyvat/
nAscA
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 27. 2. 2014 16:39

Máte už někdo A7? Dost lidí v okolí se mě ptá, jestli nevim o někom, kdo by s tim měl praktický zkušenosti, že by to uvítali kvůli menším rozměrům a váze na cestování, na hory apod. místo zrcadlovky. Ale neznám u nás nikoho, kdo by to měl...
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod bob222 27. 2. 2014 17:27

Estli sa nemylim, MK ho testoval. Teda minimalne jeden z nich.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod spaspa 3. 3. 2014 13:50

Ja fotim s A7

vyhody su najma:
dynamicky rozsah
fotenie v slabom svetle (ak to porovnam s APS-C).
vyborna prisposobitelnost ovladania

pre mna objektivy nepredstavuju problem (mam FE 35 f2.8 a FE55 f1.8, pouzivam aj Minoltu 200 f2.8 a 135 f2.8, ale prakticky iba na sport)

nevyhody:
otravne hlasky ze nieco sa neda s danymi nadstaveniami,
dlhsie zapisovanie na SD, memory stick je ovela vhodnejsi

rychlost AF moze predstavovat pre niekoho problem - ak ma problem (najma pri foteni v interieri) prechadzam na rucne ostrenie s tak 30 - 50% uspesnostou - napr pri foteni malych deti ...
spaspa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod nAscA 4. 3. 2014 22:21

Uz jsem si taky A7 poridil.
Maximalni spokojenost. Konecne aparat, ktery mam vicemene stale s sebou. Ta jeho velikost je proste skvela.
K minusum - SD kartu mam rychlou, problem se zapisovanim nemam.
- stve me, ze aplikace urcene pro tento fotak nelze stahnout v CR. Musel jsem zmenit v nastaveni zemi na Nemecko a zaregistrovat se znovu. Placene aplikace nejdou platit ceskou platebni kartou.
nAscA
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod feanoor 4. 3. 2014 23:12

Co používáš za sklo?
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 5. 3. 2014 10:45

A jak dlouho už tělo máš (dotaz na oba, co s ním už fotí :-) )? By mě celkem zajímaly zkušenosti z delší praxe:

- Jak se s takovym malym tělem pracuje? Zkoušel si fotit s nějakym těžšim sklem?
- Jak je na tom AF? Je C-AF aspoň trochu použitelný?
- Jak se chová hledáček (horší světlo, umělý osvětlení zářivkama apod)?
- Jak funguje manuální ostření přes hledáček? Čekal bych, že to bude uplně super, ale kupodivu sem na netu narazil na to, že lidi píšou, že to žádná sláva v praxi neni.

Takový nejčastější otázky, co se lidi ptaj. Díky :-)
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod spaspa 5. 3. 2014 13:09

ja mam A7 od polovice januara. predtym som pouzival NEX 5N s pridavnym hladacikom.

- Jak se s takovym malym tělem pracuje? Zkoušel si fotit s nějakym těžšim sklem?

pre mna velmi fajn, telo ma solidnu vahu a pevnost. ovladanie som mal po prvych 500 - 1000 fotkach v ruke. rozmiestnenie rollerov a spuste je pre mna uplne optimalny - ak mam ukazovak na spusti, palec mi padne na zadny roller, posunom vpravo ovladam expoziciu. prostrednik mi pada rovno na predny roller. palcom dosiahnem na vsetky ovladace na zadnej stene okrem tlacitka menu

A7 ma tusim 9 tlacitiek, ktore sa daju customizovat, pricom takmer kazdemu sa da priradit jedna z cca 50 funkcii. od doby co som si to nadstavil tak do menu prakticky nechodim.

Najtazsi objektiv co mam je MInolta AF 200 f2.8, spolu s adapterom to bude blizko kila, dlzka do 200mm s vytiahnutou clonou. pre mna subjektivne fotenie s tymto obj. nepredstavuje ziadny problem, bolo by dobre skusit nejaku 70-200 f2.8 aby som bol schopny rozumne odpovedat...

- Jak je na tom AF? Je C-AF aspoň trochu použitelný?
C-AF - nemam dost skusenosti aby som hodnotil.

AF ma problem s malym dietatom v chaotickom pohybe vo vzdialenosti 2 - 3 metre vnutri pri umelom osvetleni - to casto prechadzam do MF - zas si treba uvedomit ze som na f1.8 a DOF je pri 55mm objektive 15-30 cm. pri dobrom svetle je to vyrazne lepsie ale stale mam odpad pri rychlom pohybe. pre tieto pripady som pouzival adapter na Amount s detekciu fazy...

presnost AF je paradna

- Jak se chová hledáček (horší světlo, umělý osvětlení zářivkama apod)?

neporovnavam s optickym. pre mna EVF na A7 bez problemov. velkost dostacujuca, jasova / farebna informacia ok, ziarivky ok, horsi svetlo ok, velmi nizka intenzita svetla (ISO100, f2.8, 10s) sa tam ubjavuje jemny sum.

lagovanie som nezaznamenal, fotil som s tym jeden futbalovy zapas dva tyzdne dozadu a EVF v pohode - to ale uz bol aj EVF ktory som pouzival pre NEX 5n. Najvacsi posun oproti 5n hladaciku je ze pri zlom svetle sa sum objavi podstatne neskor a je ovela jemnejsi...


- Jak funguje manuální ostření přes hledáček?

toto je vec, ktora ma nuti premyslat ze si zacnem budovat zbierku Zeiss / Voigtlander M objektivov. Pri 5n ma to tak nechytilo, ale pri A7 je manualne ostrenie vyborne - pritom sa zmenil jeden maly detail.

Pri MF mam nadstaveny prvy stisk na vyber ostriacej zony - vyskoci maly obdlznik na scene - obdlznik si posuniem na miesto kde chcem riesit focus a dalsim stiskom potvrdim a zvacsim nahlad vo vybranom mieste. samotne ostrenie je potom jednoduche, vdaka peakingu.
pribudol tiez indikator aktualnej vzdialenosti zaostrenia - ostrenim na objektive sa zobrazuje vzdialenost a graficky indikator vzdialenosti.
samozrejme pre pohybujuce sa objekty to vyzaduje cvik - u mna mam pocit ze sa lepsim, kazdopadne je to vec ktorej sa chcem venovat...

celkovo, z mojho pohladu, vyborny fotak pre krajinu, portret, vseobecne, staticke alebo mierne sa pohybujuce objekty - pricom v dobrom svetle pouzitelnost AF vyrazne rastie , riesitelny je aj sport ale tam asi treba ist cestou adaptera na A mount, pripadne pracou na technike fotenia.
Inymi slovami, ak dosiahnes zaostrenie tam kde chces tak vystup je vyborny + dynamicky rozsah ti umozni hrat sa v post procese vo velkom rozsahu.

Na druhej strane je to fotak, ktory aspon pre mna nebol na zaciatku jednoduchy (DOF vs rychlost autofocusu). Cize potrebujes si dat cas na vymackanie jeho potencialu.

neviem ako fotak funguje v auto rezime a jpeg - co som poisal su moje skusenost v M - 30%, A - 50%, S - 20%, vzdy fotene do RAW
spaspa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod nAscA 5. 3. 2014 21:02

Ja mam A7 tyden.
Prodal jsem vse od Nikonu a zatim pouzivam jen A7 s objektivem co byl v setu. 35/2.8 je uz na celnici a snad do konce tydne ho budu mit. Nerad fotim s adaptery a tento aparat jsem koupil i proto, abych toho moc netahal :)
Nejvice o fotaku jsem cerpal z facebookove stranky https://www.facebook.com/groups/AlphaA7/ .
Jinak spaspa to popsal moc pekne. Zatim mam fotak dost kratce, abych si dovolil nejake podrobnejsi hodnoceni, ale vystup i ze setaky leze moc pekny. Uz se tesim na pevne sklo.

Jeste k minusum. Nabijeni baterky se odehrava pres fotoaparat. Pro me hodne nezvyk. Objednal jsem si tedy jeste nabijecku a nahradni baterii. Ani ta stavajici moc nevydrzi.
nAscA
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 6. 3. 2014 11:32

Btw. jak to řešíte s širšíma sklama (kolem 24mm)? Koukám, že kromě zoomu a 35/2.8 tam nic neni... Voigtländer Skopar (21, 25) prý nemá moc dobrý výsledky na digitálu, o starejch širších Takumarech, Minoltách, Olympusech apod. se asi taky nemá moc cenu bavit na normální práci (jestli se pletu tak se omlouvám a rád se nechám poučit), Leica je cenově mimo a Samyang 24 už je celkem obrovskej.
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod spaspa 6. 3. 2014 12:48

ak potrebujem ist siroko, pouzivam SEL 1018 F4 - medzi 14 a 16mm nevignetuje ani na F4... na 17-18 vignetuje minimalne v rohoch medzi F4 a F9 - potom sa to zacne zhorsovat - mierne. 10-13 je nepouzitelne, ak teda neuvazujeme o APS-C crope...
mam s nim ale urobenych len par zaberov, zhodou okolnosti nejake pri vychode slnka poslednu nedelu...

inak okolo 24 je jedina nativna alternativa FE 24-70 F4 - udajne na 24 - 26 je slabsi mimo centra - fotky co som videl sa daju urobit pekne (kdo umi ten umi :-)

z alternativnych objektivov viem ze Voiglander 21 F1.8 Ultron M mount je slusny na A7/r - nevyhnes sa ale post procesu (s urcitostou pod F8)

SLR objektivy nepoznam - urcite by sa nieco naslo co bude fungovat - len tie rozmery...

takze z mojej strany zaver - rok sa treba venovat 35 a 50mm a potom snad sony doda nieco siroke :-). kazdopadne 1018 F4 funguje dobre ak potrebujes nieco vtesnat do zaberu - len je sialene citliva na perspektivu, takze sa s nou treba na stative hrat...
spaspa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 6. 3. 2014 13:16

Díky, tak opět předám. Btw. nenarazil si na nějaký fórum (ideálně anglický), kde by bylo větší množství uživatelů a tim pádem i víc zkušeností? Pokud teda nějaká taková skupina lidí s a7/a7r existuje :-)
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Odeslat příspěvekod spaspa 6. 3. 2014 14:19

skus

pre tela:
http://www.dyxum.com/dforum/emount-full ... rum59.html

pre skla:
http://www.dyxum.com/dforum/emount-lenses_forum52.html

alebo dpreview - len tam sa casto riesia nezmysly (typu co sa neda, namiesto toho co sa da podobne ako tu :-)
spaspa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod nAscA 6. 3. 2014 15:06

zkus ten facebook, jak jsem daval odkaz. + dpreview, tam se da neco vycist a jeste cerpam z http://www.dslr-forum.de/. Nemecky sice zase tak moc nesprechtim, ale da se neco vycist.
Siroky prozatim neresim, dnes jsem u celniku vyzvedl ten 35/2.8, tak si mam opet s cim hrat.
Jinak ten MF je fakt paradni.
nAscA
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lukas_highenergy.cz 6. 3. 2014 15:46

A ještě sem dostal jeden dotaz - jestli bych ho sem dal :-) Jak se s tim fotí s nasazenym silnějšim bleskem? Dá se to vůbec držet, když to převažuje blesk?
lukas_highenergy.cz
Moderátor

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků