Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Fuck8r 13. 5. 2020 19:55

Já už se na to rok dopředu připravoval(i když původně na Riii). 16 core, 32GB ram, 6TB HDD a 6TB cloud, Sigmy art - ještě silně uvažuji o 24mm GM. Kartu mám teda obyč Samsung bilo červenou 128GB..

Samozřejmě stredoformát bych vzivote nekoupil i kdyby stál 10x min - to je specializované náčiní s omezenými objektivy a možnostmi.. Vedle nich je a7RIV úplný univerzál, který dává přičuchnout stredoformátovym vystupum (i když si myslím že jak píší v recenzích "stredoformát s rychlostí FF" to trochu přehání).

Koupi FF jsem řešil tak že jsem koupil a7i jako dočasnou, ale ostatní věci (hlavně objektivy) jako finální. Osahal jsem si to, ohniska, editaci rawů.. A teď už se chci posunout na final tělo - už mě limituje AF, stabilizace snad ani ne, občas 1/4000 nestačí.. A hlavně kvalita obrazu (i při iso100 a lehkém ořezu vidím silný šum) a těším se na moderní snímač :)
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 13. 5. 2020 20:58

Ona tedy třeba Fuji GFX50R aktuálně vyjde i levněji než A7RIV při hmotnosti těla 775g, tedy jen cca o 100g víc než Sony. A třeba Hasselblad X1D II je dokonce hmotností těla se Sony vyloženě identický...
Celé se to tak nějak stírá (i cenově, kde jsou časy, kdy středoformátový digitál stál od půl milionu nahoru) a člověka to vede k všelijakým úvahám, ale to je na jiné téma (ale ne, že by nebylo zajímavé) :-)

Jinak samozřejmě nic proti výše uvedené myšlence "dočasného těla", ale top skel, to určitě není špatný postup, za mne respekt, ne každý uvažuje podobně promyšleně :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fuck8r 13. 5. 2020 22:01

Ty fuji mf jsou moc pěkné.. Jak se sony chopili těch FF a kraluji asi až dodnes se 4. řadou, tak fuji opanovalo mf.. Ty výstupy jsou famózní
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 14. 5. 2020 04:51

16 Core a ty Sigmy mi dávají smysl, ještě bych zauvažoval o kvalitním 4K monitoru.

S jednou věcí je třeba se smířit, s touhle sestavou půjdou fotky s neskutečnou ostrosti a rozlišením i různé bokehovky, ale nebude to mít SF look. To ti ale asi bude vadit až za pár let nebo možná nikdy, já jsem to měl podobně s přechodem z APS-C na FF, také jsem měl dříve skla, než tělo, aktuálně mám 2 prakticky identická těla lišící se ve velikosti snímače, ty bys sis také na nové tělo nemusel zvykat. Zajímavé na tom je, že ten look hraje roli, 90% fotek fotím na větší snímač.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 14. 5. 2020 10:34

Skusal som "trik" na zaostrovanie palcom pomocou AF ON (AF-C) a zapnutym manualnym zaostrovanim.
Pri zapnutom MF a priradeni samotnej funkcie "AF On" fotoaparat nezacne zaostrovat, no cez recall to ide - ak by to niekoho zaujimalo:

Fotoaparat je nastaveny na MF, tlacidlu AF-ON som priradil funkciu "Recall Custom Hold" s nastavenim:
Focus Mode: Cont. AF
AF On: On


Problem recall funkcii je ten, ze maju vela moznosti a fotoaparat po stlaceni tlacidla s recall funkciou reaguje mierne neskor, ako ked je tlacidlu priradena iba jedna samostatna funkcia (napr. AF On alebo Eye AF a pod.).


Co sa tyka bufferu na 60+ fotiek s 61Mpx @ 10fps - na Canon 1D4 som mal podobnu rychlost snimania, no buffer mal iba cca 30 fotiek (potom vyrazne spomalil) - pri foteni sportu som ho zaplnil 3x pocas 6 ci 7 rokov alebo kolko som ho mal.
Ak vidim buffer nad 30 fotiek v specifikacii, tak viem, ze ma to nebude limitovat (svadby + obcas nieco akcne), 60 je uz obrovska rezerva pre moje potreby. No viem si predstavit, ze napr. pri foteni vtactva, kde robi fotograf vela fotiek pocas sledovania, sa to moze stat, tam je niekedy aj 100 fotiek malo.
Viac ako buffer vadi pri Sony dlhsie trvajuce zobrazenie pocas zapisu, pomalsie zvacsovanie fotiek (kvoli malemu jpeg nahladu v RAW subore) a ine veci...

A k novym digitalnym MF Fuji/Pentax - velmi pekny obraz maju za fajn cenu a este sa aj celkom rozumne ovladaju pre beznych smrtelnikov, obrazovo je to uplne ina liga ako FF DSLR vratane A7R4 , no nejak specialny "SF look" tam az tak velmi nevidim, to skor na Phase One a inych, ktore vyuzivaju vacsi snimac.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 14. 5. 2020 11:07

Ono se to nezdá, ale i ten "malý středoformát" jako GFX50/100 či Pentax 645Z je proti fullframe přes 60% navíc... Strašně to mate, když člověk čte rozměry, tak se zdá, že to je jen "o trochu" větší než FF, ale když si to pak vynásobí a podívá se na plochu, což je druhá mocnina, tak se nestačí divit.
Přirozeně je nesmysl nějak shazovat A7RIV s argumentací MF je lepší, jednak to není tak jednoznačné ani v ryze technickém pohledu a z hlediska účelnosti se to zamotá ještě více. Spíš to vidím tak, že to dnes už je minimálně téma k přemýšlení i pro lecjakého poměrně normálního amatéra, zatímco před pár lety to bylo vyloženě o profitřídě (či extramajetných amatérech)...

Ad buffer - ono je to opravdu spíš o rychlosti uvolňování při sekvencích. Ani s Olympusem E-M1 III s rychlostmi 18fps a bez AF ještě více nemá člověk zas tak moc sekvencí, kde by šel nad 60 snímků v "jedné vlně" a u pomalejší A7RIV to bude ještě výjimečnější. Jenže pokud při nějakém sportu člověk "kropí krátké dávky", třeba jen po 10ti fotkách, ale mezi nimi jsou pauzy třeba ani ne 10s, tak se dá utlouct vyprazdňování bufferu na kartu. Přijde mi ale, že lidí, kteří by takto chtěli užívat A7RIV nebude zas tak moc a pokud se najdou, tak prostě musí s jistými komplikacemi počítat. Pro řekněme "normální" použití tohoto těla mi to nepřijde jako problém.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fuck8r 14. 5. 2020 11:48

Ten Fuji systém je pro nemajetneho amatéra už moc. Objektivy po 70k..

To je foťák (50R) + 3 objektívy (23, 63 a 110) za 280L

Ja mám R4 (71) a 3 lens (24 za 31, 40 za 30 a 135 za 25) = 157L

A už i tato suma mě děsí když to takhle vidím pohromadě :D
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 14. 5. 2020 12:06

Az necakane lacne riesenie je to Sony :-D
24 mas aky, ten GM ci Sigmu?
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 14. 5. 2020 12:13

Jj, skla má Fuji drahá, v tomhle je jasně nejdostupnější Pentax, 645Z je sice u nás dražší, ale zase se dají sehnat o dost levněji starší ,leč velmi dobré objektivy (to je na jiné téma).
Ale rýpnu si - ono je pro získání skutečného obrazu třeba porovnávat porovnatelné. Standardně totiž R4 v ČR rozhodně nestojí 70k, ale cca 105k, to samé objektivy.
Tuším, kde se ta cena 70k vzala (šedé dovozy ala e-infin), ale to by se pak dala pokrátit naopak i cena Fuji, taky se tam dá lecjak čarovat :-) Třeba 110mm u nás 81k, z e-infin cca 62kk... Bude to pořád dražší, ale rozdíl se hodně ztenčí.

A jinak plně potvrzuji, že spočítat si cenu vlastní výbavy vede k depresím, když to člověk bere po kouskách, tak to je tak nějak "normálně drahé", ale když se to pak sečte, tak to by jednoho ranila mrtvice :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fuck8r 14. 5. 2020 13:40

Z infinity mám foťák a 24gm + 135 art. Celková sleva 55L.. Takže by se to prehouplo přes 200 na megapixelu odkud jsem narychlo bral ty fuji ceny za 280. Ale tělo tam mají o dost dražší na infinity než a7r - u nás naopak :)
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JardaB1 14. 5. 2020 14:53

Problemy ze stabilizacją i lampami błyskowymi w zoomach Tamrona dla Sony :
https://www.optyczne.pl/index.html
Canon EOS RP | Canon EF 3,5-5,6/24-105 IS | Pentax K 2,8/30 + A 1,7/50 | Canon EF 2/100 | Canon EF 4-5,6/70-300 IS II
JardaB1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fuck8r 15. 5. 2020 10:10

To mi připomnělo že musím prodat Tamron 28-75.. Je to výbornej zoom za tretinovou cenu zoomu sony, ostrej.. Ale když máte 24-40-135 top sestavu tak.... No nejradši bych si ho nechal jako rodinného reportážníka (kde uděláte reportážku s prostředím a za sekundu klidně portrét, nebo si krásně oddalujete dítě na kole přijíždějící..) to mi bude chybět - no já nevím. Potřebuji se trochu finančně zahojit :)
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chodec80 18. 5. 2020 19:07

OT: to tě cca 15k za Tamrona vytrhne?
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fuck8r 18. 5. 2020 19:32

No zaplatilo by to skoro monitor, který bude pro úpravy třeba;

https://www.megapixel.cz/benq-pd3200u?g ... gK56vD_BwE

..ale ne já ho neprodám, je to super výleťák a zvládá i macro (s orezem 60mpix to bude už prakticky plnohodnotné makro), lehkej, ostrej, utěsněný.. Ne ne neprodám.
Fuck8r
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JardaB1 20. 5. 2020 13:28

Tamron 70-180mm f/2.8 Di III VXD Review :
https://www.ephotozine.com/article/tamr ... view-34737
Canon EOS RP | Canon EF 3,5-5,6/24-105 IS | Pentax K 2,8/30 + A 1,7/50 | Canon EF 2/100 | Canon EF 4-5,6/70-300 IS II
JardaB1
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků