Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 1. 2019 08:34

Řekl bych, že to není na hromadné gezichtové scény, kde ti záleží na konkrétním gezichtu ;-)
I když jsem jakýmsi omylem zjistil, že jde joystikem nebo na displayi obličej vybrat, ale moc šikovný to není.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 23. 1. 2019 10:07

ake mate skusenosti pri foteni s A7R3 a aktivovanym EyeAF (resp. FaceDetection), skusam teraz fotit na WIDE rezim ostrenia, pride mi to asi pohotovejsie, ako v pripade jedneho AF bodu a ten smerovat na tvar niekde na scene.

ako fotite teda vy?
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chvd 23. 1. 2019 10:11

Davidof píše:Z toho videa je vidêt, jak bleskurychle ta detekce probíhá, to docela obdivuju.
Chování Sony v tom demo videu je ovšem zřetelně jiná liga.

Ty tam nevidíš, že je to udělané ve stejném stylu jako třeba video o fanstastickém výstupu z GoPro nebo běco, co "pere ještě více do běla" nebo konec konců jako jaždý jiný dobře udělaný marketing?

edit: Sony A7/A7r - zkusenosti - okok uz tu vlastne nejsem
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 23. 1. 2019 10:26

Uplnu vacsinu casu mam vypnutu detekciu tvare a vyberam konkretny AF bod pomocou Flexible Spot S/M/L. V kombinacii s tymto casto pouzivam Eye AF (na dialku sa sprava ako rozoznavanie tvare).

Wide/Zone/Center a aj Lock-on AF skoro vobec nevyuzivam.
Detekciu tvare mam vypnutu kvoli tomu, ze obcas fotim "cez ludi", prip. nejake detaily a ludia su len na pozadi - s detekciou tvare to neslo, fotoaparat si casto vyberal tvare ludi v blizkosti AF bodu bez ohladu na to, ze AF bod nemieril presne na nich, bol len blizko.
Rovnake to bolo aj ked sa niekto, koho som fotil, privelmi otocil a detekcia preskocila na ineho cloveka za nim (napr. pri tancovacke na svadbe - 2-3 hostia tancuju v strede kruhu, robia srandicky a fotoaparat sa snazi odfotit ludi na pozadi aj napriek tomu, ze AF bodom sledujem hlavny dej).

Wide Area + Detekciu tvare pouzivam len vtedy, ked dam fotak do ruk "nefotografovi" a chcem aby ma odfotil (napr. na dovolenke). Vtedy nie je sanca, aby urobil chybu (pokial neodsekne hlavy, ruky, ci cast nejakej pamiatky, ktora mala byt na fotke) :D

Uvidim ako sa fotak bude spravat po aktualizacii na FW3.0, mozno aspon detekcii tvare dam este sancu :)
Vela tychto chyb v spravani sa a rozoznavani objektovu upravili, takze by tetekcia tvare mohla ponechat zaostrene tam, kde ma byt, aj ked sa ten clovek otoci.
Naposledy upravil Ondrej Bobek dne 23. 1. 2019 13:54, celkově upraveno 1
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 1. 2019 10:58

chvd píše:
Davidof píše:Z toho videa je vidêt, jak bleskurychle ta detekce probíhá, to docela obdivuju.
Chování Sony v tom demo videu je ovšem zřetelně jiná liga.

Ty tam nevidíš, že je to udělané ve stejném stylu jako třeba video o fanstastickém výstupu z GoPro nebo běco, co "pere ještě více do běla" nebo konec konců jako jaždý jiný dobře udělaný marketing?

edit: Sony A7/A7r - zkusenosti - okok uz tu vlastne nejsem


Jo, je to udělaný hodně s ohledem na vypíchnutí předností tý funkce. Jen mě zaujalo, jak hezky to tu tvář drželo, a jak rychle ji to po ztrátě zase našlo.

Rozhodně to podle mě stojí za pozornost :-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 23. 1. 2019 13:58

Este musim doplnit, ze zapnuta detekcia tvare trocha pomaha pri tancovackach vo velkej tme, len si treba davat pozor na to skakanie AF na tvare ktore su niekde v pozadi deja.
Maly zaostrovaci bod (S) ma v tme viac starosti so zaostrenim, nez tie vacsie (M/L).
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 1. 2019 14:05

A u Sony je možno vybrat, jaký zaostřovací mód se zapne, když není tvář detekovaná ?
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 23. 1. 2019 14:48

Detekcia tvare hlada v mieste, kde ma fotograf zvoleny zaostrovaci bod/oblast.
Ak tam ziadna tvar nie je, tak fotoaparat zaostri na miesto ktore vybral fotograf = nie je to nejaky specialny samostatny rezim/mod, je to len "napoveda" pre AF, aby uprednostnil tvare ludi.

Ak je ludska tvar v danom mieste, tak fotoaparat uprednostni ju - a to je pre mna dovod preco ju mam vacsinou vypnutu, lebo nie vzdy chcem zaostrit na tvar cloveka, aj ked sa moze nachadzat v mieste, kde sa snazim zaostrit (pred nim, za nim, blizko neho).

Eye AF vyberie oko alebo tvar (vo vacsej dialke) len vtedy, ked to fotograf chce, opat s prihliadnutim na to, kde sa nachadza AF bod (ak je tam viac ludi).
Tato funkcia mi vyhovuje viac, fotoaparat robi to co treba a vtedy ked to treba.

Som zvedavy, ako sa bude spravat fotak po upgrade FW, mozno trocha presnejsie/lepsie/spolahlivejsie a detekciu tvare vtedy necham zapnutu vzdy. A ak nie, tak to ostane po starom :)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 24. 1. 2019 07:22

dakujem za rady, tak som si vypol detekciu tvare. ono to znie aj rozumne, ze mam jeden AF bod tam kde chcem nastaveny a v pripade, ze na scene sa objavi osoba, tak stlacim priradene tlac. pre EyeAF.
...lebo som sa cudoval po prezerani fotiek po Vianocnom vecierku, ze kopu bolo zle zaostrenych (s FaceDetection) uplne inde-do zadu,kde boli tiez ludia,ale ja som fotil skupinu ludi v predu.

skusal som teraz na A7R3 video (video netocim), 4k30p, kvalita fajn, aj AF s FE28/2 dobry. zarazilo ma, ze par sekund malo aj 500MB a hlavne ako vela sa prehrieval fotak - teply grip

jedna otazka, nenasiel som stale v menu A7R3, kde sa nastavuje automaticke prehodenie AF bodu tam kde bol pri foteni na sirku, ked dam fotak na vysku. toto som mal na minulych fotakoch (D750/K-1).

tesim sa na novy firmware :D
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 24. 1. 2019 08:15

Video je obrovske a fotak sa zahrieva, no bez problemu zvladne tocenie aj cez leto. Ja to rovnako nevyuzivam, na to mam obe ruky lave.

Nastavenie pamate AF bodu/oblasti pre fotenie na vysku je v prvom menu, 5/14 uplne dole (Swt.V/H AF Area).
Da sa tam nastavit pamat pre aktualny AF bod, alebo aj rozna AF oblast na vysku/sirku.
To prehadzovanie je ale trocha lenive, tak to nevyuzivam. Mozno sa to s FW 2.0 zlepsilo, no uz som to nezapinal...

Test pre zmrzlinarov: https://www.youtube.com/watch?v=JmrjI0-9KJs
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 24. 1. 2019 10:46

jasne, dik, to prehadzovanie AF bodu na vysku/sirku mam zapnute, od zaciatku som to mal. akurat ze to nefunguje logicky, pre mna teda, preto som sa na to pytal (ci to nemam vypnute :D ).
...fotim portret na sirku a mam AF bod v pravo hore v zlatom reze ale pride mi, ze lepsia fotka by bola na vysku. ale Sony neprehodi ten AF bod ako bol pri foteni na sirku do TEJ ISTEJ oblasti, pretoze tam ocakavam opat tu istu kompoziciu. debil fotak si pamata kde bol AF bod pri foteni v polohe sirka/vyska/vyska opacne dany predtym na tvrdo rucne. to je pre mna pekna blbost, zasa musim rucne ten AF bod presuvat.

Nikon aj Pentax to robili normalne. co uz.

inak k tomu Olympusu, neprajem im nic zle, ale tadialto cesta nevedie. 2roky nic nevydaju a teraz absolutne minoritny fotak za 3.000euro s m4/3.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 24. 1. 2019 11:38

Sony si pamata posledne nastavenie bodu na vysku/sirku zvlast. Na Canone som to mal rovnake ako na Sony, pamatal si, kde bol bod naposledy pred otocenim fotaku.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 26. 1. 2019 12:17

Keby mal niekto záujem, a eglobalcentral je vikendová akcia sigma mc11 za 184 eurogrošov.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 5. 2. 2019 13:14

Ake nastavenie rychlosti hladacika pouzivate na fotoaparate? (Finder frame rate / Sním. frekv. hled.)
Dlhodobo som pouzival "high" pre plynulejsi obraz v hladaciku, no vtedy fotoaparat pouziva nizsie rozlisenie.
Teraz skusam "standard", kedy je hladacik A7R3 velmi jemny, no rychly pohyb je mierne "rozmazany".

Porovnanie velkosti Panasonic vs. Sony
https://www.sonyalpharumors.com/sony-vs ... omparison/
Najma ten 50/1.4 je zaujimavy a vskutku obrovsky kus objektivu.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 6. 2. 2019 21:17

Fajn CZ video k Sony A7R3: https://www.youtube.com/watch?v=6hN5a7QPG3g (tocene s 24/1.4 GM)

Sony A9 (Bikepark): https://www.youtube.com/watch?v=Lp_6X-ypNq0
Naposledy upravil Ondrej Bobek dne 6. 2. 2019 21:30, celkově upraveno 1
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků