Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 25. 11. 2022 08:47

Tie značky nie sú až také podstatné, teraz je veľa možností a každému môže niečo iné pasovať. Skôr je príjemné občas skúsiť niečo iné.
Na svadbách mám automaticky 2 fotoaparáty v nich 2 karty a fotím na obe naraz do RAWu. Minimálne 2 blesky, záložné karty (na svadbe ich ale nemením), záložné batérie, nabíjačky a objektívy tak, aby sa dal ktorýkoľvek pre istotu nahradiť. Doma sa karty mažú až potom, čo sú fotky na 2 rôznych diskoch. Dá sa to určite aj lepšie, ale toto je asi také najbežnejšie.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 28. 11. 2022 08:10

vcera som sa nudil, tak som vytiahol a oprasil fotak, ze ci este funguje a tak to aj dopadlo :D
...zabudol som prepnut EyeAF Animal na Human, ja ze co tak zle ostri ten drahy fotak (potom to uz ostrilo ako ziletka)
...zabudol som znizit minimalnu zavierku z 1/500s, takze vsetko som mal na ISO 6400 pri f1,4
...zbytocne som kompenzoval EV do plusu, vypalene svetla uz nezachranis (a tiene vzdy vytiahnes ze jo)

ale vecera bola super a tento rok som sa aj drzal a nic nekupil v Black Friday, haha

A7 IV + 35/1,4GM, ISO 6400 f1,4
DSC06074.jpg

DSC06080.jpg

DSC06089.jpg

DSC06095.jpg
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 28. 11. 2022 15:29

Priateľka to má podobne ak dlhšie nefotí. Už na Canon fotoaparátoch som si zvykol na konkrétne nastavenie a kontrolu, ktoré robím automaticky pred každým fotením na oboch fotoaparátoch. Je to celkom užitočné a väčšinou to zaberie dokopy len 10-15s (ak nesynchronizujem čas)
Tieto oddychové fotenia sú veľmi fajn, s 35/1.4 je to parádne.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 28. 11. 2022 16:16

S FE 35/1.4 GM jsem si odfotil jednu akci, a šel z domu. Je sice ostrý, ale jakýsi strašně sterilní. Když jsem se vrátil k tomu zatracovanému 35/1.4 ZA, tak tam mám hned “wow!” efekt zpátky. Byť dokonalý asi není.
Hlava
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 28. 11. 2022 19:16

35ZA som nemal,iba som si skusal na minutu v predajni Prolaika 50ZA a ta mi prisla dost velka a tazka/aj pomalsie ostrenie.
35ZA sice nie je ovela tazsia ako moja 35GM, neviem ale posudit ako by mi vyhovovala jej velkost a ci je ten 3Dpop efekt az taky vyrazny a vzdy (priestorovy charakter maju objektivy skor v jednej specifickej vzdialenosti, ci?)

Ondrej svoju 35ZA ma stale na bazosi za 690e. porovnat nafotene fotky vedla seba 35GM a 35ZA nemam kde..
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 28. 11. 2022 19:42

Mám aj záujemcu (už dlhšie) a chce po objektív prísť osobne, no nevie kedy (a priznám sa, neponáhľa to, tak mi je to jedno).
Obrazovo je zaujímavý tak do 2-3m najmä na clonu F1.6-1.8, chýba mi možnosť fotiť s f1.4 a väčšiu diaľku, tam sú Sigma DG DN a hlavne 35GM úplne inde. Ten obraz má niečo do seba, stále sa mi fotky z neho páčia asi najviac, ale 24+50 je lepšie kombo na fotenie.

edit: Gordon o A7RV https://www.youtube.com/watch?v=Igay_6_ ... ordonLaing

Ešte stále mi vŕta v hlave (a dlho bude) ten 50GM vs 50ZA, lebo cena 50GM ide príjemne dole (1699 na e-infin), len fotiek s ním vidím stále málo a tie čo sú zavesené na rôznych stránkach majú dosť divokú úpravu či domrvený "EFCS" bokeh... (posledné 4 svadby ktoré som upravoval /nie moje, fotené s EOS R5 a R6/, mali úplne rovnako rozsekaný bokeh - veľa fotografom je to asi jedno a ľudia sledujú iné veci na fotke).
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JardaB1 2. 12. 2022 09:59

Astrhori 85mm f/1.8 autofocus mirrorless full-frame lens specifications :
https://photorumors.com/2022/12/01/more ... fications/
Canon EOS RP | Canon EF 3,5-5,6/24-105 IS | Pentax K 2,8/30 + A 1,7/50 | Canon EF 2/100 | Canon EF 4-5,6/70-300 IS II
JardaB1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petronil 2. 12. 2022 11:03

Ahoj,
fotím amatérsky děti z Domu dětí a mládeže na různých akcích jak venku, tak v hale. Koupil jsem A7 IV a zvažuji objektivy. První je buď Sony 24-70 f/2,8 GM II nebo Tamron 28-75 f/2,8 G2. Z pevných skel řeším buď řadu Sigma Art DG DN (24, 35, 85) nebo Sony řadu G. Jde mi především o rychlost a přesnost autofokusu. Nefotím sériově (nebo vyjímečně), pouze po jednotlivých snímcích. Vím, že A7 IV není na sport, ale nefotím klasické zápasy, za ušetřený peníz chci radši lepší skla.
Díky předem za rady a postřehy.
Petronil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cadjobss 2. 12. 2022 11:44

a u té pevné Sigmy potřebuješ nutně Art řadu?
Ty contemporary jsou levnější jen asi začínají na f2.8
A mám dojem že navíc řada Art cíleně vinětuje?
A co jsem tak pochytil tak současné Samyangy jsou celkem povedené.
Naopak 24-70 má i Sigma. O té uvažuju já jako o cestovním univerzálním skle
cadjobss
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 2. 12. 2022 12:12

Ak ide najmä o AF, tak je Sony 24-70 GMII špičková voľba, no je riadne drahý. Doma mám Tamron 28-75 G2, myslím si, že by bez problému stačil aj ten, no GMII je určite vo všetkom ešte o kúsok lepší (najmä rozsah zoomu).
A7IV má skvelý AF aj na šport, o to sa netreba báť, so Sony sklami je určite lepší pri trackingu, no Tamron a Sigma sú tiež výborné a bez problému použiteľné.
So Sigma objektívov je zaujímavý napr. 85/1.4 DG DN, ktorý je výrazne ľahší ako Sony GM. 24 a 35 Art sú tiež fajn sklá, podobne aj zoom 24-70 Art, ktorý má lepší obraz ako prvý GM.

Keby to má byť zostava na akčnejšie fotenie pohybu v rôznych vzdialenostiach, tak je dobrá lacná možnosť Tamron 28-75G2 + 70-180/2.8 alebo špičková možnosť 24-70 GMII + 70-200 GMII.

Pomerne lacno sa dajú kúpiť aj GM 1.verzie, no osobne by som sa im kvôli obrazu a hmotnosti vyhol - niekomu môže vyhovovať možnosť lacnejšieho nákupu, AF majú veľmi dobrý.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petronil 2. 12. 2022 18:59

cadjobss píše:a u té pevné Sigmy potřebuješ nutně Art řadu?
Ty contemporary jsou levnější jen asi začínají na f2.8
A mám dojem že navíc řada Art cíleně vinětuje?
A co jsem tak pochytil tak současné Samyangy jsou celkem povedené.
Naopak 24-70 má i Sigma. O té uvažuju já jako o cestovním univerzálním skle


Art řada by měla být nejkvalitnější, blížící se kvalitě G/GM skel o Sony. AF by měl být také nejlepší, o to mi jde. Potřebuji právě světelnost od f1/,4, fotím mnohokrát v místech., kde je 2,8 málo a mít ISO na 12 800 nechci. Sigma 24-70 je ze všech skel bezkonkurenčně nejtěžší, i Sony GM II je o 140 gramů lepší.

-- 2. 12. 2022 19:12 --

Ondrej Bobek píše:Ak ide najmä o AF, tak je Sony 24-70 GMII špičková voľba, no je riadne drahý. Doma mám Tamron 28-75 G2, myslím si, že by bez problému stačil aj ten, no GMII je určite vo všetkom ešte o kúsok lepší (najmä rozsah zoomu).
A7IV má skvelý AF aj na šport, o to sa netreba báť, so Sony sklami je určite lepší pri trackingu, no Tamron a Sigma sú tiež výborné a bez problému použiteľné.
So Sigma objektívov je zaujímavý napr. 85/1.4 DG DN, ktorý je výrazne ľahší ako Sony GM. 24 a 35 Art sú tiež fajn sklá, podobne aj zoom 24-70 Art, ktorý má lepší obraz ako prvý GM.

Keby to má byť zostava na akčnejšie fotenie pohybu v rôznych vzdialenostiach, tak je dobrá lacná možnosť Tamron 28-75G2 + 70-180/2.8 alebo špičková možnosť 24-70 GMII + 70-200 GMII.

Pomerne lacno sa dajú kúpiť aj GM 1.verzie, no osobne by som sa im kvôli obrazu a hmotnosti vyhol - niekomu môže vyhovovať možnosť lacnejšieho nákupu, AF majú veľmi dobrý.


Ondro, moc Ti děkuji za perfektní rady! Měl jsi možnost porovnat AF Tamrona 28-75 G2 se Sony 24-70 GM II? Hodně zajímá srovnání těchto dvou skel z hlediska sportu. Jestli bude rozdíl malý, tracking obdobný, Tamron díky váze by nebyl vůbec špatný.
Jsem rád, že A7 IV je víceúčelová, nechtěl jsem 60 MPx na čipu, byť A7R V byla v hledáčku :-)
Nechtěl bych kombinovat tři značky objektivů kvůli rozdílnému barevnému podání. Buď Tamron/Sigma nebo Sony s něčím ... Nejlepší by byla přímo Sonka, ale těch peněz je zapotřebí hodně ...
Petronil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lennyl_2 2. 12. 2022 21:27

Dustin celkom podrobne testuje, Tamron 28-75G2 pochvalil.
https://youtu.be/qbzpsV-PZWA

cenovy rozdiel 1.000e vs 2.500e medzi Tamron 28-75G2 a Sony 24-70GMII je na zamyslenie.
85tku by som asi opat vybral Sigmu 85DN, opticky je super, AF velmi slusny.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 2. 12. 2022 21:54

Osobnú skúsenosť mám len veľmi krátku s 24-70 od Sigmy a Samyangu - Samyang je tak trocha hebedo, Sigma je príjemné a veľmi ostré sklo, veľkosťou ešte tak akurát. Z týchto troch má Tamron najlepší AF - no je to všetko s A7III/RIII, čiže na míle vzdialené tomu, čo ponúka A7IV. Podľa testov je GMII určite ešte lepší (aj obrazom).

Farebné ladenie je dôvod, prečo zatiaľ nemám inú značku, už aj novšie a staršie Sony ZA/GM objektívy robia malý rozdiel v odtieni a občas to jeduje (podobnú skúsenosť mám ale aj predtým z Canonu - staršie a nové sklá sa zle párujú).
Fajn zostava by bola aj Sigma 24-70 + 35 a 85, možností je veľa.
Potom ešte treba dať pozor na smer zoomu v prípade mixu značiek, Sigma má iný ako Sony či Tamron.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Petronil 3. 12. 2022 06:35

lennyl_2 píše:Dustin celkom podrobne testuje, Tamron 28-75G2 pochvalil. https://youtu.be/qbzpsV-PZWA
cenovy rozdiel 1.000e vs 2.500e medzi Tamron 28-75G2 a Sony 24-70GMII je na zamyslenie.
85tku by som asi opat vybral Sigmu 85DN, opticky je super, AF velmi slusny.


Díky za odkaz, podíval jsem se, Tamron nevypadá vůbec špatně. Pokud by byl jeho AF horší než u Sony 24-70 GM II jenom např. nevím, o 10 - 15 procent, nemá cenu to řešit, cenový rozdíl je opravdu značný.
Sigma 85-tka je pěkný sklo, zapadalo by to do konceptu pevných Sigma skel 24-35-85.

-- 3. 12. 2022 06:45 --

Ondrej Bobek píše:Osobnú skúsenosť mám len veľmi krátku s 24-70 od Sigmy a Samyangu - Samyang je tak trocha hebedo, Sigma je príjemné a veľmi ostré sklo, veľkosťou ešte tak akurát. Z týchto troch má Tamron najlepší AF - no je to všetko s A7III/RIII, čiže na míle vzdialené tomu, čo ponúka A7IV. Podľa testov je GMII určite ešte lepší (aj obrazom).
Farebné ladenie je dôvod, prečo zatiaľ nemám inú značku, už aj novšie a staršie Sony ZA/GM objektívy robia malý rozdiel v odtieni a občas to jeduje (podobnú skúsenosť mám ale aj predtým z Canonu - staršie a nové sklá sa zle párujú).
Fajn zostava by bola aj Sigma 24-70 + 35 a 85, možností je veľa. Potom ešte treba dať pozor na smer zoomu v prípade mixu značiek, Sigma má iný ako Sony či Tamron.


Díky za odpověď. U Sigmy 24-70 mi vadí váha, po celém dni to už musí být pořádně znát. Sony 24-70 GM II je přeci jenom nezanedbatelně lehčí. Tamron je na tom ještě lépe, celkově je asi docela příjemným překvapením včetně ceny.
Směr zoomu mě vůbec nenapadl, díky, díky! Takže bych musel mít pouze Sigma pevná skla, potom by to bylo jedno a zoom buď Tamron nebo GM II, kde je cena samozřejmě někde jinde.
Petronil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 3. 12. 2022 09:42

Prvý Tamron 28-75 bol príjemné prekvapenie, teraz má veľmi nízku cenu najmä v bazároch. Tento novší G2 dali na trh ako povinný upgrade, je úplne vo všetkom lepší (ostrosť, bokeh, konštrukcia, AF, no samozrejme za vyššiu cenu), veľmi dobrý je aj extrémne ľahký objektív Sigma 28-70/2.8 (tuším váži len 480g). Stojí o pár eur menej. Podľa testov má od Tamron G2 slabšie rohy a výkon na 70mm, trocha slabší AF, ale bokeh hodnotia všetci celkom nadšene.

Ja som vyberal Tamron kvôli tomu smeru zoomu, neviem či nebudem dokupovať ešte teleobjektív a takto sa viem dostať k viac možnostiam od Sony či Tamronu. A navyše sa dal kúpiť za celkom rozumnú cenu (820€).

Keby ale veľmi chcem ten objektív ako hlavný a nie len dovolenkový, tak idem do 24-70GMII (1850€ na e-infin).
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků