Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod cport 17. 11. 2022 17:48

No jen k diskusi ... A co nějaký levnější nový? Třeba Canon RP? Pro zmíněné použití se staršími skly by tam asi neměl být problém.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 17. 11. 2022 22:59

aj ten Canon RP vyzera byt zaujimavy (dufam, ze adaptove skla nemusia mat redukcie s optickym clenom).

https://mirrorlesscomparison.com/canon- ... ony-a7-ii/

kvoli lepsiemu snimacu (pruznejsi RAW), stabilizacii snimacom a 1/8000s zavierke by som vybral asi Sony A7II.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fibi777 18. 11. 2022 07:23

Ahoj, mě postupně prošly rukama všechny A7čky. Nikdy jsem nefotil na nic jiného než sony. Takže nemůžu srovnávat s ničím jiným. Ani zrcadlovku jsem nikdy neměl. První co jsem měl byla A65 = ještě SLT. Ale třeba i dnes když si vezmu staré fotky z A7 I, vůbec nejsou špatné. Často jsem jí používal s Loxii 35 nebo FE35ZA. V této kombinaci to bylo opravdu maličké a lehké !! To bylo super a na to strašně rád vzpomínám. Větší kompakt s výkonem FF. Nedávno jsem někde viděl na bazaru A7I za 10tis., fakt jsem hodně váhal, zda si jí nepořídím jen tak pro radost....
fibi777
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 18. 11. 2022 07:32

Upřímně kvalita obrazu z prvních dvou generací A7 je určitě lepší nez z RP, ten má ještě snímač z problematického období Canonu, kdy v DR těžce zaostával. Možná má RP o něco lepší WB atd., to ale jen zjednoduší postproces.
Asi tak rovnocenný (v něčem lepší, v něčem horší) je u Canonu snímač z 5DIV, pak použitý v R.
Pak nastal další posun s BSI snímači - Sony má od A7III, Canon se také dále posunul, ale upřímně si myslím, že tak pro 90% situací už není skutečný posun proti A7 I/II a EOSu R podstatný. Proti těm ještě starším EOS snímačům jako je v RP to sice bude také často jedno, ale přeci jen to procento, kdy se výstup zlepší podstatněji, už bude o poznání vyšší.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Jan_Spacil 19. 11. 2022 13:12

Zdravím všechny a opět děkuji, nová A7ii je na cestě, to bych asi vážně mohl špekulovat donekonečna :]. U Canon/Nikon/Pentax systémů jsem narážel na zkušenosti a problémy s adaptéry a různými skly, takže raději opravdu E-mount. Překvapilo mě obecně, jaký široký výběr hlavně nových objektivů pro Sony je, hodně let jsem techniku nesledoval, časy se mění :).

A s dovolením se ještě zeptám na adptéry, pokud obecně budu volit K&F CONCEPT, asi bych neměl udělat chybu. Je to tak, nebo se raději poohlédnout po něčem jiném? Potřebuji koupit M42-NEX, EXA-NEX, L39-NEX a PK-NEX.
Jan_Spacil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod lennyl_2 19. 11. 2022 18:25

K&F adaptery som mal a v pohode. Chalani este mozu doporucit dalsie znacky kludne.
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jan_Spacil 19. 11. 2022 19:55

Díky, tak to jsem rád, jen ještě budu muset zjistit, v čem se liší třeba čtyři M42 varianty od stejného výrobce (vše pro E-mount/NEX samozřejmě).

A nevím, zda jste to zaznamenali, ale je teď v akci RumZeiss Sony 24–70 mm f/4.0 ZA OSS Vario-Tessar pod 10k, kdyby někdo sháněl nový, docela výrazná sleva. Já brát nebudu, neb se teď musím finančně oklepat z nákupu A7ii a seťák musí stačit, ale třeba by se to někomu mohlo zamlouvat.
Jan_Spacil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ady_h 19. 11. 2022 20:54

mam jeden adapter od K&F a je v pohode, vyzera byt dobe spracovany + ma prakticku krabicku , pouzivam verziu Pentax -> Sony
ady_h
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 19. 11. 2022 21:35

K&F mi přijde u adaptérů jako taková jistota přitom za ještě rozumnou cenu (třeba na amazon.de). Pro plně manuální skla asi není moc co řešit a klidně bych použil.
Jinak na amazon.de jsou taky k vidění adaptéry Urth - https://www.amazon.de/-/en/Urth-Lens-Ad ... r=1-4&th=1 , také by měly plně vyhovět.
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod landov 19. 11. 2022 22:06

KF Concept doporučujem nakupovať cez ich oficiálny eshop. Ceny sú naozaj výborné, aktualne je na všetko aj 15% zľava.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 20. 11. 2022 07:42

Jan_Spacil: ten setak 28-70/3.5-5.6 vobec nie je zly, ludia to radi porovnavaju s kvalitnejsimi pevnymi sklami, ale jeho vyhoda je inde, v sete je fakt lacny, pri 24 a 42Mpx Sony telach stiha vykreslit ostro stred fotky (resp. tam kde ostris) kludne aj na plnu dieru, v atelieri som ho daval na f8 a pekne ostre to bolo (aj mikrokontrast).
na krajinu to ma asi rezervy ostrostou do krajov fotky, ale je to setak.
co mam teraz setak APSC 16-50/3.5-5.6 ako "krytku" na A6000, tak to je docela pruser do rohov fotky (stred ma opat dostatocne ostry aj na plnu dieru, do protisvetla je slabsi).
...takze setak ti isto posluzi, nie je tazky, ma primerane rychle a tiche ostrenie za svoju cenu, akurat ta svetelnost je vyssia.

adaptery mozu byt rozne verzie napr. ze maju inu sirku obruby (jeden som nemohol nasadit na adapter (mal som TECHART Pro autofocus adaptér Leica M / Sony E-Mount) kde som daval Pentax Limited skla FA31/43 a 77.
plus moze mat adpater aj clonovy kruzok, tiez som taky mal (ale od ineho vyrobcu) a rozsypal sa mi ten kruzok (pruzinka ci co), lebo som chcel pouzivat cez ten Techart adapter aj Pentax DA300/4 sklo.

inak oproti Pentax K20D to bude riadny rozdiel aj ta A7II co si objednal. tu K20D som kedysi mal, AF nebol uplne zly (samozrejme na stredovy AF bod), ale pri slabsom svetle ten Samsung snimac bol dost slaby, od ISO 640 pri svadbe uz neslo moc vytahovat tiene z RAWu, sumelo to fest.
Sony A7II by ti mala bohate stacit, RAWy pojdu pekne upravovat.
neviem presne aky typ AF ma A7II, kamos mi ju daval do ruky, zdal sa mi v pohode. moja stara APSC A6000 ma dokonca EyeAF v AF-S rezime a v AF-C rezime ma FaceDetection, cize najde tvar a je to dobre zaostrene. A7II by to mohla mat podobne, obe su z roku 2014.

EDIT: tento som mal, bol ok. a na Pentax -> Sony E tam vidim iba jeden druh.
https://www.film-technika.com/sk/redukc ... na-sony-e/
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 20. 11. 2022 08:33

V době kovidové jsem taky laborovala s A7S1 a M42. Ty redukce jsou různé proto, že ty s tím širším "lemem" umožňují u objektivů, které mají i automatickou clonu zamáčknout ten čudlík dole, co z nich vystupuje. Jinak u těch redukcí je potřeba si pohlídat, aby byly uvnitř matně černé. (to nemám ze své hlavy, ale ze stránek věnujících se starosklíčky) Tady pár stránek pro inspiraci a rady https://www.google.com/search?client=fi ... AD%C4%8Dky
Moto G82
Sony RX100/7, A6100, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 20. 11. 2022 09:28

A7II mal zaostrovanie na oči iba s AF-S, ale s manuálnymi sklami to bude jedno (ak sa časom nič nezmenilo). Rozpoznávanie tváre bolo aj s AF-C.
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotofanda 20. 11. 2022 10:47

lennyl_2 píše:ten setak 28-70/3.5-5.6 vobec nie je zly, ludia to radi porovnavaju s kvalitnejsimi pevnymi sklami, ale jeho vyhoda je inde, v sete je fakt lacny, pri 24 a 42Mpx Sony telach stiha vykreslit ostro stred fotky (resp. tam kde ostris) kludne aj na plnu dieru, v atelieri som ho daval na f8 a pekne ostre to bolo (aj mikrokontrast).

Naprostý souhlas. Ten seťák mi udělal dobré služby, hlavně díky jeho rozměrům a váze jsem ho mohl všude nosit s sebou.

Udělal jsem si i jednoduché porovnání staré 50/1.8 z Praktiky se seťákem, a ten seťák vyhrál na celé čáře.

Mám Koncept adaptér pro M42 a trochu zlobí. Nasadit jde dost ztuha a při sundávání je nutné najít přesně pozici kdy to jde jinak se tváří jako by byl zaseknutý. Poprvé mne to dost vyděsilo.

Kdyby se někde dalo koupit nové tělo A7 1. generace, asi bych si ho jen tak pro radost koupil právě kvůli starým manuálním objektivům a malým rozměrům.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 20. 11. 2022 10:52

No podívej se na evropský MPB - https://www.mpb.com/en-eu , starých Sony tam mají mraky včetně mnohých ve stavu excellent, čemuž se tam dá věřit. Osobně bych ale šel spíš do druhé generace i když by šlo fakt o manuální skla, IBIS se hodí i k nim,
Mimochodem z toho, co se tu debatovalo, by se tam našla i slušná řádka A7RII za docela slušné ceny...
tomashr
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka