Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lennyl_2 12. 11. 2022 07:56

pride mi, ze A7RV sumi trosku menej ako A7RIV, ale je to take skor kozmeticke, nic co by sa v postprocese nedorovnalo.
keby som mal prachy a nemal rozum, by som si tu A7RV isto kupil ;-)
Sony A7 IV + A6000 + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jan_Spacil 16. 11. 2022 15:00

Zdravím, rád bych zakoupil A7/A7ii hlavně kvůli občasnému focení pro zábavu se starými skly, převážně EXA/M42/L39 a také jako náhradu letitého Pentaxu K20D. Raději bych sice novější tělo od Pentaxu, ale FF je už mimo rozpočet a navíc s redukcemi bývá spíše trápení, takže raději přechod k Sony.
Původní představa byla koupit bazarovou A7, ceny už jsou velmi slušné, ale hlavně stabilizace snimače a ostření asi za vyšší cenu stojí. Cenu jsem si představoval okolo 15k, ale stejně bych alespoň dokupoval seťák. Sice mám k dispozici z Pentaxu použitelný starový SMC DA 16-50/2.8, ale stejně jako většina ostatních sklel je pro asp-c.
No a pak jsem narazil na aktuální nabídku A7ii+FE 28–70 za 26k a asi je rozhodnuto. Takže bych se rád místních zkušenějších zeptal, je tohle i v dnešní době stále slušná nabídka? Z mého laického pohledu je cena za nový kus, včetně rozšířené záruky a základní rychlé karty dobrá, ale nechám si to případně rozmluvit.
Na A7iii nebudu mít asi ani na bazarovou, to už je cenově nad limit, přeci jen to bude pro mě jen příležitostná zábava.
Předem díky za nakopnutí správným směrem, fajn den!
Jan_Spacil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod monikash 16. 11. 2022 15:28

A7 I tuším ještě neměla stabilizaci snímače, ani tichou závěrku. A už je to cca 10let starý model. Jinak MALL má A7II + seťák nejlevnější https://www.mall.cz/digitalni-fotoapara ... rm=1034066
A s novou kartou ještě o pár tisíc levnější.
Moto G82
Sony RX100/7, A6100, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 16. 11. 2022 16:05

Chápu, že cena A7 II je lákavá, ale taky je třeba si přiznat, že ten foťák je na dnešní poměry už dost zastaralý a člověk by neměl podlehnout dojmu, že když je to Sony, není co řešit. Vzhledem k využití MF skel asi nevadí slabý AF (slabší než dobové DSLR jako např Nikon D750), ale může vadit obrazová kvalita (WB, barevné profily, na FF vyšší šum) a tedy vyšší nároky na postproces rawu. Atraktivní Sony A7 jsou až od generace III. Setový objektiv 28-70 patří mezi nejkritizovanější seťáky napříč systémy. ...Já bych se raději poohlédl po novějším modelu v bazarech, nebo připlatil za Nikon Z5 (necelých 30 tis tělo, bazarové Z6 jsou i levnější a mají navíc z praktických funkcí jen LCD displej a lepší videofunkce, AF je perfektní na normální focení u obou), nebo vybral APS-C systém, kde je to cenově mnohem příjemnější, moje volba by bylo Fuji X.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cadjobss 16. 11. 2022 21:08

na druhou stranu A7 II se dá sehnat za velmi fajn ceny. Ony totiz moc na odbyt na bazaru nejdou. Nebo to tak aspon bylo minuly rok kdyz jsem se rozhlizel a kupoval A7R2.

A ted dotaz. Asi jsem hloupej ale chtel bych pretahovat fotky do PC pres kabel.
Doted jsem vzdy vytahl kartu ,ale zacina se mi zadrhavat kdyz ji tam vracim.
A koukal jsem do navodu ze ten combined usb je microusb?
Nicmene microusb kabel co mam doma do toho otvoru nepasuje...
To musim mit nejaky specialni kabel?
cadjobss
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 17. 11. 2022 07:45

Já mám v R2 klasické USB. Pod ním je HDMI.
Jinak, já vytahuju kartu už od dob prvního Kodaku, co jsem měla, ale tohle se mi ještě nestalo. U A7ček se mi maximálně vytahuje guma na dvířkách. :-]
Moto G82
Sony RX100/7, A6100, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 17. 11. 2022 09:27

Upřímně pro záměr primárně fotit se starými MF skly mi přijde Sony A7II (a s jistými výhradami první A7) či s vyšším rozlišením první dvě varianty A7R naprosto v pohodě. Snímač je sice starší, ale už je v rovině "reálně není problém", nejvíc limitů bych viděl v AF, ale to se tu neprojeví. Cena v bazarech je až směšná a navíc jak tu padlo, A7II se dá koupit za zajímavou cenu i nová s plnou zárukou.
Spíš si člověk musí odpovědět na otázku, zda to má opravdu dlouhodobě na focení se staršími skly anebo zda "hrozí", že časem začne chtít využívat systém naplno s novými skly a plným AF. V druhém případě pokládám za téměř jisté, že se na limity těla dostane dost brzy a bude chtít kupovat další...

K tomu seťáku 28-70 - no nejhorší není, na této pozici asi nic nepřekoná 16-50 pro APS-C taktéž od Sony :-) Upřímně za těch 500 korun, co teď stojí (tělo cca 25490, set 25990), to je poměr výkon cena slušný :-)

EDIT - jinak jeden trochu netradiční námět... Pokud je opravdu výraznou prioritou to hraní si s MF skly, tak by zrovna nyní docela stál za pozornost Panasonic S5. Cena je snížená a navíc je k němu nemalý cashback (nejvíc u FotoŠkoda), přičemž tohle tělo je z hlediska snímače naprostá špička mezi 24mpix FF (moderní BSI, navíc ještě nepatrně vylepšený absencí PD bodů), image procesor také dobrý, stabilizace v těle patří k nejlepším. Negativem jsou u Panasonicu limity při ultrarychlém AF pro sport atd., tam prostě na špici není a nebude, nicméně reálně se to pozná opravdu při akčním focení (a místy ve videu), pro naprosto většinu focení je vše OK (přesnost naopak spíš nad průměr).
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 17. 11. 2022 10:27

Do Sony A7II bych nešel, to by musela být v bazaru extra levne. Jinak je cenově už poměrně blízko A7rII, kde je v kvalitě obrazu velký skok.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 17. 11. 2022 10:40

S A7RII souhlas - ta je v bazarech někdy za opravdu zajímavé ceny, také bych po ní koukal. Přijde mi, že z nějakého důvodu právě tento model má v bazarech ceny vůbec nejzajímavější.
Klasická A7II mi ale přijde (k dnešnímu datu, nabídky se mění) zajímavá spíš nová s plnou zárukou. V bazarech mi ve vazbě k tomuto nepřišly obvykle ceny až o tolik lepší - rozdíl jen třeba 4-5 tisíc proti nové mi za plnou záruku a neopotřebovanost prostě nepřipadá adekvátní, levnější zase byly obvykle už trochu "podezřelé" :-(
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 17. 11. 2022 10:57

A7RII je vyrazne lepsi fotoaparat ako A7II - uz len veci ako zmena minimalneho casu pre Auto ISO, tiche snimanie ci Eye AF v kombinacii s AF-C su obrovskym rozdielom, ktore A7II neponukal. A ten obraz bude paradny aj dalsich x rokov (opat obrovsky rozdiel - okrem rozlisenia aj vyrazne lepsie vysoke ISO).
Osobne by som asi tiez zvolil Panasonic S5 alebo Nikon Z5 ci Z6 (prip. Sony A7RII). Su to vsetko lepsie fotoaparaty, ktore sa daju zohnat za len mierne vyssiu sumu, ako novy A7II. Navyse Sony su skvele od III. generacie najma v AF ci obraze, no rychlost samotneho systemu (prezeranie a zvacsovanie fotiek, ovladanie, zapinanie) su dobre az od IV. generacie (okrem A7RIV). Generacia II bola este o dost slabsia nez to, co ponukaju ine bezzrkadlovky (mozno s malou vynimkou A7RII).
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cadjobss 17. 11. 2022 14:37

tak jsem zkusil jiný kabel a OK. I ten první asi byl ,ale jak byl už asi hodně použitý tak se kýval a vypadalo to že není dobře zasunut.

Jinak teď byla jedna A7III na facebooku za 26 000 což je docela fajn cena.
Já loni tu A7R2 kupoval za 28k ,ale dala se sehnat i levněji. Já měl ale na ní málo cvaků,hodně baterek,USB nabíječka,battery grip a taková ta kovová klec...a hlavně byla dostupná v Plzni :-)
cadjobss
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 17. 11. 2022 15:14

Keď budem predávať obe moje A7RIII, tak nerátam s cenou vyššou ako 1000€

Recenzia Sony A7RV: https://petapixel.com/2022/10/26/sony-a ... and-power/
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jan_Spacil 17. 11. 2022 15:53

Zdravím a děkuji všem, nečekal jsem, že tohle vlákno lidé sledují až takhle aktivně :]

@monikash: akci jsem také zahlédnul, ale i když Alza už odstranila další bonus v podobě paměťovky, zůstává akce na prodlouženou záruku, to by byla škoda nevyužít!

@Dolgor: je mi to jasné, ale snažím se zvolit kompromis toho, na co teď mohu věnovat finance. MarkIV by bylo ještě lepší tělo, ale prostě je to tak. Seťák beru k tělu právě jen proto, že cenový rozdíl je bez něj naprosto minimální. Na Nikon Z5 jsem také koukal, nevím proč, neoslovilo mě to.

@cadjobss: právě, pokud se stále prodávají A7 i v dnešní době, tak jich buď výrobce vyrobil na sklad tak moc, že se jich dodnes nemůže zbavit, nebo na té low-pro-entry stále něco bude :]
Těm úplně nejlevnějším nabídkám po bazarech se raději vyhýbám, většinou je v tom nějaký háček (neříkám že vždy, ale mám na tohle oběcně spíše smůlu).

@tomashr: u mě ten limit těla asi dlouho nenastane, jsem spíše sváteční fotograf, nefotím sport, nefotím komerčně. Panasonic S5 je najisto krásný stroj, ale cena je i po cashback akci mimo možnosti. O cenovém rozdílu se seťákem jsem už psal, v tomhle se shodneme :))

@milann88: proč nešel? Bazary jsou okolo 18k+, měl jsem v plánu si počkat na cenu okolo 15k, ale co jsem sledoval cenový vývoj, asi by se to protáhlo. A7Rii jsou bazarově nad cenou nové A7ii..

@Ondrej Bobek: je mi to jasné, za příplatek cca 10k by byl prostě lepší foťák. Ale mám více nákladných koníčků a stejně jako nebudu například měnit Senny Momentum 3 za nová čtyřková, bude muset stačit tohle. Chce to prostě krotit, v mém případě, vášně a ego, za tu cenu navíc bych třeba raději vzal jedno pevné světelné sklo.
A pokud bys o prodeji A7Riii v téhle ceně a prodeji uvažoval opravdu teď někdy a těla nemají nacvakáno opravdu až moc, to bychom se asi domluvili, případně prosím o zprávu.

Pro upřesnění k mému včerejšímu příspěvku, prostě jsem se investičně dostal ke krásným starým sklům a je mi líto je mít jen v tubusech a nefotit s nimi, i když jen příležitostně a pro radost. Sice je to trochu riziko, ale mně to prostě nedá.
Takže jsem začal zjišťovat, jaké fototělo pro ně vybrat. Co vím jistě, nechci řešit crop, byly navržené pro 35mm, takže fullframe. A chci bajonet/mount, na který postačí mechanické redukce na více 'kinofilmových' systémů, kde nebudu řešit věci typu zaostření na nekonečno, nebo vykreslení obrazu přes celý snímač, bez výrazné vinětace. Na FB skupině o starosklech mi pár lidí doporučilo právě Sony E-mount a A7/A7ii.
Jsem člověk, kterému kvalitativně stále stačí kombinace stařičkého asp-c Pentax K20D a lepšího fotomobilu, který mám vždy u sebe. Na video mám kombinaci výborně stabilizovaného chipu v telefonu a FilmicPro/10-bit logv3, svoje fotky jsem nikdy nezvětšoval na formát větší než A3. Takže i přechod na tělo v poloprofi třídě z roku 2015 bude velký a dostatečný skok k lepšímu :]. Pentax si z nostalgie nechám, prodejné to už není a žádná super kvalitní Pentax skla k němu také nemám. A případně pro E-mount je i PK redukce, třeba abych letitý SMC A50/1.4 konečně mohl používat jako normální objektiv a ne portréťák :]

No a k focení s FF mimo vintage skla zase až tak moc často nebude příležitost, až bude zase trochu oběživa, pořídím asi jeden nebo dva monofokály od Samyangu na focení spelea ze stativu.

Prostě, měl jsem se zeptat takhle rovnou, pokud budu mít limit pro výše uvedené 15k bazar / 25k nový se zárukou, dá se sehnat něco výhodnějšího než A7ii, se srovnatelným nebo lepším dynamickým rozsahem? Je před vánocemi, 15k bych byl schopný dát hned, nový budu raději chvíli splácet, proto nechci jít výše.
Jan_Spacil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 17. 11. 2022 16:20

Myslím si, že v tomto prípade je A7II fajn. Bajonet Sony je veľmi univerzálny a určite by to postačilo.

Moje telá A7RIII majú nafotené každé skoro 200tis fotiek s mechanickou uzávierkou (životnosť 500tis), takže už je to zrejme trocha viac :) A pravdepodobne ich vymením až v priebehu budúceho roka, možno aj neskôr, lebo sú stále skvelé.
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 17. 11. 2022 17:31

Jan_Spacil píše:Prostě, měl jsem se zeptat takhle rovnou, pokud budu mít limit pro výše uvedené 15k bazar / 25k nový se zárukou, dá se sehnat něco výhodnějšího než A7ii, se srovnatelným nebo lepším dynamickým rozsahem? Je před vánocemi, 15k bych byl schopný dát hned, nový budu raději chvíli splácet, proto nechci jít výše.

Takhle postaveno fakt asi tu novou A7II. Bazarově je za 15k či méně spíš první A7 a tam už mi kompromisů přijde moc.
Kdyby ale byl možný posun ceny aspoň na 25k obecně, tedy i bazar, tak bych úplně nepřehlížel ještě tu výše chválenou A7RII, tam bazarové ceny někde v této oblasti občas jsou.
tomashr
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka