Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dolgor 7. 12. 2021 15:19

A teď si představ, že ti po bytě okolo nabíjeného foťáku běhají malé nenechavé děti:) Já teda raději vyndám baterii a foťák schovám. Nedovedu si představit, že by se válel dvě hodiny na stole a pak další dvě s další baterií. Jak bych se pak zachoval třeba na svatbě, mám mít další foťák do rezervy ve funkci nabíječky? Tedy stejně externí nabíječku (respektive plastové udělátko na rozměr baterie) potřebuju. Jestli to udělátko bude mít kabel do sítě nebo USB kabel do USB či síťové nabíječky s USB konektorem je mi jedno, o tom se nebavím. U Nikonu Z9 a pravděpodobně i novějších Nikonů už tuším také bude nabíječka mít jen USB vstup, ale pořád tu je, člověk nemusí nabíjet foťák na stole. Mám několik zařízení, která lze nabíjet přes USB (tablet, telefon, světlo na kolo, Garmin hodinky,...) a téměř výhradně nabíjím přes adaptér v síti, občas z powerbanky (kterou ale zase nabíjím ze sítě), je to diskrétnější a méně na očích než ucpat všechny USB porty na PC nebo válet multi USB rozbočovačku po stole.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 7. 12. 2021 15:35

No ale to jsme u toho - pokud valná část uživatelů nabíječku fakt potřebovat nebude, tak prostě nedává smysl ji přikládat, kdo ji potřebuje, tak si ji pořídí. A navíc zmiňuji i ty další alternativy - zmíněné USB nabíječky se běžně dělají univerzální, to Jupio, co jsem dostal, umí asi 15 typů baterek od 6ti značek (a nabíjí mi je případně i v brašně z powerbanky nebo z autozásuvky)...
Tohle přesně tvrdím (a nic jiného) - dnes už fakt mi nedávají smysl tradiční jednoúčelové nabíječky na 220V ke konkrétnímu foťáku a konkrétnímu typu baterky. Smysl mi dává kombinace plnohodnotného USB nabíjení v těle a k tomu případně USB univerzálu mimo. Pokud bude výrobce přikládat externí nabíječku s USB vstupem přímo k foťáku, tak to lze brát jako plus v případě, že máš jediný typ baterek, to nerozporuji. Ale jakmile to není splněno, tak budeš na cesty stejně přemýšlet spíš o něčem "na vše".
A obecně k situaci na cestách - mě právě přijde geniální, že když vezmu jediný zdroj, třeba ten Baseus GaN, co jsem odkazoval, tak mám fakt možnost přímo nabít vše - notebook, mobil, všechny své foťáky... Představa, že budu místo toho tahat 4 různé nabíječky (což jsem třeba před 10ti lety musel) mne dnes už lehce děsí a fakt bych se k tomu vracet nechtěl.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ady_h 7. 12. 2021 15:45

lennyl, pozri na tu hahnel cube2, ma parametre ako Sony nabíjačka a na nabíjanie používa normálnu hodnotu prúdu nie ako tie usbčkove nabíjačky za pár eur , hlavne ma inteligentné nabíjanie ....Tiež by sa mi nechcelo čakať pol dňa na nabitie fotaku cez kábel. Hlavne ak idem zo svadby na svadbu a používam v gripe dve batérie.

https://www.prolaika.sk/e-shop/hahnel-p ... 5461.xhtml
ady_h
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 7. 12. 2021 15:58

Diky, ta Hahnel nabijacka vyzera dobre. Myslis, ze to nabije rovnako rychlo/dobre Sony baterku ako origo nabijacka?

Kurier stale neprisiel, dnes uz fotak nevyskusam, uz je skoro tma.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 7. 12. 2021 16:56

ady_h píše:lennyl, pozri na tu hahnel cube2, ma parametre ako Sony nabíjačka a na nabíjanie používa normálnu hodnotu prúdu nie ako tie usbčkove nabíjačky za pár eur , hlavne ma inteligentné nabíjanie ....Tiež by sa mi nechcelo čakať pol dňa na nabitie fotaku cez kábel. Hlavne ak idem zo svadby na svadbu a používam v gripe dve batérie.

https://www.prolaika.sk/e-shop/hahnel-p ... 5461.xhtml


Ono fakt záleží na tom, je-li nabíječka USB anebo USB-C PD. V prvním případě (pokud jede na 5V) je nabíjení OK pro malé přístroje s 3,7V akumulátorem, jakmile ale dojde na dvoučlánkovou baterii (7,4V), tak se musí použít měnič nebo to různě "prasit" odděleně po článku a hodně to zpomalí. To co mám (patrně to bude konkrétně toto: https://www.megapixel.cz/jupio-brand-charger-kit ) umí obě varianty a rozdíl rychlosti je zásadní - s nejjednodušším 5V USB zdrojem je to fakt pomalé (reálně méně než poloviční rychlost), pokud ale použiješ zdroj, který umí alespoň QC3.0 či přímo USB-C PD, tak pak je i přes svou jednoduchost tato nabíječka stejně rychlá, jako originál na 220V.
Existuje i verze pro Sony, ale tu nemám, to na odkazu umí různé baterky pro Oly/Fuji/Nikon/Pentax a tuším tam bylo ještě něco.
Jo a rýpnu si - pojem "inteligentní nabíjení" je u LiION baterek dost marketingový blaf, tyto baterky se prostě nabíjejí klasickým CC/CV režimem a rozdíl mezi kvalitní a nekvalitní nabíječkou je především v přesném nastavení maximálního napětí, zbytek se udělá tak nějak sám z principu :-) Tohle už není jako u NiCd/NiMH, kdy se dalo s průběhem nabíjení hodně čarovat, u LiXXX spíš platí "v jednoduchosti je síla".
Fakt vím, o čem píšu, nabíjení baterek pro foto je proti tomu, co neustále dělám s výkonnými modelářskými vyloženě triviální úloha :-)
Jinak nic proti doporučené Hähnel Procube 2, podle recenzí dobrá, ale pokud si člověk přečte specifikaci, tak zjistí, že "inteligence" spočívá jen v detekci napětí, čímž se rozliší AA tužkovka, samostatná LiION a pack pro foťák - ehm, taková inteligence fakt vyžaduje minimálně samostatný AI engine :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ady_h 7. 12. 2021 19:43

lennyl , ano nabije to rovnako rychlo ako original, je aj na lcd vidiet kolko si prave baterka berie mA , u 80% kapacity sa to trocha spomali a dotlaca potom postupne do 100%. mam ju necele tri roky a baterky nestratili nic na kapacite a vydrzi :-)

tomashr, preto som to dal do uvodzoviek a stale je to lepsie ako kupit nieco z Ali ktora tam davkuje bohvie co a kolko, divit za je bateria nabita az za pol dna alebo po roku je ko. ono ne kazdy ma chut a cas zistovat presne parametre zdroja a pod :D ja mam z hahnel nabite dve baterie rychlo ako na originalnej a nemam potrebu ich po 3 rokoch az moc intenzivneho pouzivania menit kedze stale drzia 8-)

-- 7. 12. 2021 20:05 --

ake pouzivate sirokace ? ja stale neviem rozlusknut 14-24 sigma, 12-24G, alebo so skripanim zubov 16-35GM :hm

u sigmy ma laka tych f2,8 od 14mm , na 12-24 tych 12 :D a 16-35 mi pride viac univerzalny + filter
ady_h
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 7. 12. 2021 20:45

Je to jak co - zrovna ode mne zmíněné Jupio sice jako název zní šíleně, ale je to docela "značkové", v ČR to dodávalo i zdejší zastoupení Olympusu a nadále prodává Megapixel jako ověřenou věc, to samé i third party akumulátory pod touto značkou. Mimochodem existuje to i funkčně stejné, ale dvojité, taky na dvě baterky.
Jinak k tomu Hahnelu - mně se to celkem líbí jako nabíječka "na doma" (zejména pokud by to někdo chtěl k foťáku, který ji nemá v ceně) a určitě to nikomu nechci rozmlouvat :-) Naproti tomu ale jako cestovní je to zbytečně velké tím, že v tom právě taháš jednoúčelový zdroj místo připojení k obecnému USB...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 8. 12. 2021 05:57

Jupio predavaju aj v ProLaika, maju tam nabijacky asi pre kazdy system. Pravdepodobne by som tiez skoncil u niecoho podobneho ak "vymenim" oba A7R3 - dolezite je, aby to voslo do brasne, najlepsie do relativne tenkeho priecinku pre notebooky (tam mam casto napchate nahradne AA baterie do bleskov, sucasnu Sony nabijacku a niekedy aj powerbanku).

edit: recenzia objektivu Sigma 24/2 https://www.lenstip.com/index.php?test= ... est_ob=621
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 8. 12. 2021 14:55

kurier pred chvilou doniesol Sony A7 IV

IMG_20211208_145652.jpg


pri rozbalovani krabice ma hned vytocila ta "nabijacka" do fotaku :-D. mam nabitu predoslu baterku, tak som rovno skusal (v baleni bola skoro uplne vybita).

fotak posobi bez baterie a objektivu akosi lahko, skoro az plastovo.
KONECNE dam celu ruku na grip aj s malickom, v podstate nemusim ani kupovat L-plate (tu aj tak kupim, kvoli stativu).
z noveho menu som este debil, ale presiel som ho cele, neskor si nastavim aj custom tlacitka.
tlacidla su super, vacsie a dobre sa stlacaju, joystick je o level lepsi ako na A7R3.
otacaci-vyklapaci LCD som chytal ako panna kok**t, mam respekt k tomu klbu :D

hladacik mi pride rovnako dobry ako na A7R3, takze pohoda.
nastavil som zakladne veci na fotaku, vypol uplne vsetky korekcie aj odsum, obrazova kvalita je brutal dobra, wau.
Real time tracking je king, mam ho nastaveny default, pre toto som chcel ten fotak.

rychlost zapisu ma prekvapila. omylom som nastavil zapis na obe SD UHS-II karty naraz, tj. prva karta RAW nekomprimovany + full size JPG aj druha karta RAW nekomprimovany + full size JPG a pri HIGH seriovom snimani to urobilo kopec fotiek a buffer sa vyprazdnil dost rychlo a fotak bol normalne hned pouzitelny.
...akoze A7R3 je oproti tomu smejd, uz by som ju nechcel.

par JPG z fotaku, full size, vsetky korekcie vypnute aj odsum. EyeAF Bird fici aj cez klietku, detaily na f1,4 parada aj na dialku v rohu fotky, ISO 2.500 (Fractal bedna) vyzera dost cisto sak pozrite

https://we.tl/t-77iSR8yjm2

zoznam.jpg
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 8. 12. 2021 15:03

Taketo presviedcanie bude ucinnejsie ako doterajsie prve "recenzie" po internete :D
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 8. 12. 2021 15:15

Ondrej: ten fotak je pre mna o level lepsi ako A7R3. kvoli tomu telu, AF a obraz vyzera byt zasa polepseny, bal som sa tych 33mpx ze to nebude dost ostre detailne, ale je to v pohode.

hladacik je podla mna rovnaky ako na A7R3, cize pri max kvalite iba 60fps (nevadi mi), elektronicku zavierku som ale ani neskusal, viem ze sa kacaju linie.

RAWy samozrejme neotvorim, jedine mozem urobit export do TIF, co mi je skoro na nic.
uz mam doma aj ochranne sklo JJC, nalepim ho asi zajtra, dnes sa mi nechce, som po nocnej a mam dalsiu nocnu.

vyskusam neskor aj Sigmu 100-400DN, som zvedavy, dal som do nej nahrat v Sigma servise novy fw, ako to bude fotit na Real time tracking zvery.

pre mna nema ani zmysel kupovat tu drahu kartu CFe A-type, nakolko tie UHS-II idu skvelo a fotak vobec neskape, este si prehodim zapis na SD1 RAW + SD2 JPG a parada, to bude lietat.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ady_h 8. 12. 2021 15:30

gratulujem a nech dobre sluzi :-) nieje nic lepsie ako rozbalovat novu techniku :D :love:

este som nasiel par z komba RIII+24-105, ak by som na svadby nepotreboval "viac svetla" tak s tymto + nejaky sirkokac dokazem krasne fungovat :D asi cas zmenit zameranie ,dost to setri prachy :mrgreen:
Přílohy
instaA7R05685small.jpg
instaA7R05630small.jpg
instaA7R05656small.jpg
ady_h
Návštěvník

Odeslat příspěvekod atti.hombre 8. 12. 2021 15:35

lennyl- Gratulujem! Nech ti nová hračka zas chvíľu teší oko :-D Teraz by sa mal vývoj zastaviť , aby si mal pokoj v duši :-D ... teším sa s tebou.
Ryzen7 5700G, B550 A, 32GB 3600MHz G Skill, Sam.970 Pro ,DT01ACA200 , RM 650x ...
Pentax K-3II Silver Edition
https://eu.zonerama.com/attihombre/245758
atti.hombre
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pavelmeli 8. 12. 2021 20:25

Gratuluji taky a ať Ti to fotí k plné spokojenosti ... :-)

P.
pavelmeli
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 8. 12. 2021 20:45

diky vsetkym. dnes vecer prisla zena z prace a ze nech jej ukazem ten zazrak (fotak, haha). ukazal som jej, ako sa drzi a vyklapa LCD. urobil jednu fotku s 35GM na f1,4 s RealTime EyeAF a kazala mi ju hned zmazat, ze jej vidno kazdu vrasku.

nastavil som si Custom tlacidla. oproti 3.gen je tam toho mrte vela.
nastavil som si farbu AF stvorceka na cervenu.
nastavil som si zatvaranie lamiel zavierky po vypnuti fotaku a ked som ho neskor zapol, tak to slahlo, az som sa zlakol (ten zvuk).

bohovsky sa mi paci jedna vec. zmenu EyeAF Human/Animal/Bird som nastavil na najdostupnejsie velke AF-ON tlacidlo a ked sa stlaci, rovno sa meni typ EyeAF, nemusim vyberat nic z menu. to je super.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků