Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lennyl_2 22. 10. 2021 06:03

tak som masochisticky pozrel velku cast videi na yotube o Sony A7 IV.

pre mna, ako majitela A7R3 nema moc vyznam A7 IV porovnavat s A7III.
...ale zacnem setrit, neviem ci A7 IV nutne kupim, mozno.

dovody preco ano:
1.) AF. to je najvacsia motivacia na kupu, zatial to vyzera, ze AF je ovela lepsi ako A7R3 (a teda lepsi ako aj na A7III).
Jared Polin ale upozornuje, ze necakajme az kvalitu A1, co je pochopitelne od Sony.
2.) lepsie drzanie za grip a vacsie tlacidla. toto je druha motivacia, tiez dost podstatna.
3.) o nieco "lepsie" farby. toto sa mi hodi, nakolko je potom menej prace v LR.
4.) fotenie na vysku s LCD. asi 30% fotiek tak fotim (portrety/krajina) a chcem taku polohu LCD. bohuzial by som si musel zvyknut na to otacanie, co uz.
5.) bonus je zmena farby AF bodu a asi aj nove menu, to je aj vec zvyku asi to menu

na co este budem cakat:
1.) porovnanie pruznosti RAW (sumu pri zosvetlovani). A7R3 je o daco slabsia od cca ISO 3200, skor od ISO 6400 od A7III pri detailoch aj bez zosvetlovania.
inak Manny Ortiz ukazal, ze A7 IV je este o daco lepsia pri zosvetlovani pri podexponovani od A7III, to je prave to, co sa mi hodi.
2.) moznost nacitat RAWy do LR, aby som si pozrel pixel ostrost z toho 33MPx snimaca
3.) lepsie porovnanie EyeAF na A7 IV oproti napr. A7R4 (lebo ten fotak je pre mna tiez mozny adept) napr. od Dustina Abbotta

inak vobec ma nezaujima video, skoda, podla mna aj to predrazuje fotak. EVF bude podobny ako mam teraz, cize 120fps iba v 2,4M rozliseni, pri 3,6M rozliseni pojde na 60fps.

zaver. velke nadeje davam do toho AF, to je pre mna priorita. nove lepsie telo chcem tiez. ostava cakat na RAWy, ci mi postaci ten downgrade z 42MPx na 33MPx pri zvacseni 1:1 na ostrost.

TECHNICKE otazky:
- ked nalepim ochranne sklo na LCD, asi ho nezaklopim smerom do fotaku ze ?
- ked necham aktivovane zavrete lamely zavierky pri vymene skla, proti prachu na snimac, tak mozny prach neostane nachytany na tej zavierke a nebude v komore fotaku robit problem ?
Naposledy upravil lennyl_2 dne 22. 10. 2021 06:10, celkově upraveno 3
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 22. 10. 2021 06:06

Kratka ukazka rychlosti prostredia a zvacsovania fotiek - to je to co sa mi paci na novych modeloch A7sIII, A1 a A7IV najviac a ine Sony su v tomto velmi, velmi lenive: https://youtu.be/s6an4MPYtUg?t=826

Mne sa paci/nepaci a co beriem ako celkom podstatne:
1. Rychlost celeho systemu - menu, prezeranie fotiek, az nepomerne lepsi AF, zapis na karty
2. Velkost gripu a ovladacov, lepsie moznosti ovladania
3. Video - stabilizacia, S-Cinetone, tracking
4. Menu s jeho moznostami, farebny AF bod, RAW format, samost. nastavenia pre foto a video

Co sa mi nepaci:
1. Rychlost citania snimaca podobna s A7R3/A7III
2. Kriplenie rychlosti serioveho snimania mimo jpeg a kompr. RAWu (iba cca 5fps)
3. Displej - otacanie, rozlisenie, ziadny pokrok v kvalite

Sklamany som najma s rychlosti citania snimaca, to som chcel zlepsit najviac z A7R3
Hladacik je v podstate rovnaky, kvalita displeja podobna
Obrazovo to bude asi +/- podobne, nepodstatne zmeny
To umele spomalovanie ci 4K60 iba v s35 mi pripomina konkurenciu, nechapem, preco museli nieco umelo limitovat. Ked uz to ma byt upgrade, tak mohli nechat aspon 10 fps pri akomkolvek nastaveni, nech nie je horsi ako predchodca.
Vela ludi dokonca cakalo zvysenie fps aspon s el. uzavierkou, ako je to u EOS R6, ale oni to este viac spomalili,...

Priatelke sa celkom pozdava tento fotak, najma AF, stabilizacia vo videu + rozne farebne profily a displej.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 22. 10. 2021 06:47

Boris pochvalil hlavne ten AF. stiahol som si aj ukazkove JPGy/RAWy. fotil vsetko s 50/1,2GM, na f1,2 je ostrost/presnost paradna. par foto ma ale rozmazanych - zvolil moc dlhy cas.

https://www.borisstojanov.cz/post/%C4%8 ... uhLCQE1kZQ

Jan Tichy upozornuje, ze A7 IV ma byt zakladny vstupny FF model, takze ziadny Stacked Sensor to nemoze mat - to by sme sa asi nedoplatili si myslim.
https://www.youtube.com/watch?v=T7VL0uHR24E

inak 10fps seriove snimanie som pouzil mozno tak 5x v zivote, aj to skor na vyskusanie. staci mi 5, max 8fps.
...ale ano, Sony to przdni, aby A7 IV nebola az moc dobra, aby predavali aj drahsie modely.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 22. 10. 2021 07:08

Stacked senzor som necakal a asi ani nikto s logickym zmyslanim, len mierne vyssiu rychlost, taku, na ktoru stacked senzor netreba, napr. ako ma EOS R5 (1/60s - nie je to ani z daleka to co maju EOS R3 ci Sony A9 a uz vobec nie A1) - urobilo by to velky rozdiel pri snimani v umelom svetle, kde casto musim ist na 1/100s (kostol).

Tu je spominane to s bleskom: https://youtu.be/MJ7kX8OEaUI?t=817
Som zvedavy o co ide, ci len nastavovanie, alebo aj radiove ci nejake ine odpalovanie,...

10fps obcas vyuzijem, no ide mi skor o to umele spomalovanie, nechapem ho, ked s tym ani 4 roky stare fotoaparaty nemaju problem,... (A7RIII aj A7III nespomalia takto vyrazne a to maju 8x nizsi vykon).

Specifikacia A7IV: https://www.sony-asia.com/electronics/i ... ifications

edit: neporovnavali niekde zvuk mechanickej uzavierky? Najma A7III/A7R3 s A7IV.
Viem ze A7sIII a A1 su velmi tiche, no z videi o A7IV sa mi zda byt zvuk len tlmenejsi, no nie tak tichy. Nikde som si nevsimol priame porovnanie, aj ked ich mali vedla seba. Pozeram uz asi 20-te video, trocha zacinaju presviedcat, realne je oproti A7R3 horsie asi len rozlisenie a ten displej, ostatne veci su skor vyrazne lepsie, najma AF a video, ktore pouzivame coraz viac :)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 22. 10. 2021 08:56

Stacked senzor v téhle kategorii nemohl očekávat nikdo, ale zrychlené vyčítání se tak nějak čekalo, když se Canon pochlapil i bez slepenců. Nevím, jestli Sony Semi takovým senzorem přesvědčí další výrobce (Nikon, Pana). A7IV jako celek mi ale přijde fajn, rozlišení, AF, fps jsou tak akorát. Vadí mi jen klasika od Sony - šetření na rozlišení LCD + přizpůsobení videu místo fotu, snížené rozlišení EVF v jakémkoli náročnějším režimu, 14 bit lossless compressed je jen do 6 fps. Hlavně kvůli tomu nekvalitnímu LCD bych hodně váhal, Z6 má 2x tolik a jakékoli hodnocení zaostření je na takovém displeji mnohem snazší, než co pamatuju u starších foťáků. Šetření na nesprávném místě.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 22. 10. 2021 09:22

AF adapter pre objektivy Pentax K na Sony - https://photorumors.com/2021/10/21/the- ... pre-order/

Zvuk uzavierky - porovnanie: https://youtu.be/aSgtZsPoA-M?t=1333
....a uz sa mi paci vyrazne viac :D

Tu je Sony A1, ten je uplne inde: https://youtu.be/caik1-UahH4?t=408
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kezic 22. 10. 2021 10:23

kezic
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 22. 10. 2021 11:05

nemam porovnany rachot zavierky medzi A7III a R3, ale ta A7 IV je teda tlmenejsia, to je fajn.

blikanie v umelom svetle si mozes na A7 IV korigovat - manualne trafit cas po desatinkach, kedy eliminujes pruhy, to na A7R3 nemame tusim, ale zdrzuje to,to je fakt.

v jednom videu som videl rolling shutter, kde davali na A7 IV cas 1/40s pri FF mode a 1/80s pri APS-C, vtedy to asi este stiha, ale to iba hadam.

no proste A9/II by som nechcel kvoli rozliseniu (a pre mna horsiemu ISO), A7R4 mi prisla ze stale ma rezervy v AF (a neda sa fotit na nizsie rozlisenie napr. 40MPx) a nic ine, okrem tejto A7 IV toto nekompenzuje a nedava dokopy.

inak to rozlisenie LCD je fakt biedne na A7IV, tam neviem preco setrili a zbytocne, mali tam dat LCD z novy A-ckovych verzii co teraz robia. aj ja mam na A7R3 uz 1,44M.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 22. 10. 2021 12:22

Aj ja som zvedavy na to presne nastavovanie "anti-flickeru", snad to bude fungovat s aj el.uzavierkou a v umelom svetle to urobi nejaku pozitivnu zmenu (dostat sa pri foteni z 1/100s na pouzitelnu 1/160s by uplne stacilo).

A7III a A7R3 maju podobny zvuk uzavierky, aspon tak mi to prislo ked som ho skusal, A7IV je viac tlmeny, to sa mi dost paci (podobne ako ten A7RIV).

AF vyzera byt uplne inde, nez na A7III, A7R3, A7R4, je to nova generacia. Aj cely ten system (menu, prezeranie, buffer...), na to sa nechytaju ani A9/A9II.

edit: este co sa mi pozdava - vydrz na bateriu vyzera byt lepsia, nez je v A1 ci A7SIII, blizsie k starsim modelom, aspon v niecom to spomalenie pomohlo (procesor oddychuje) :)

Porovnanie tiel A7III a A7IV https://www.sonyalpharumors.com/mobile0 ... n-the-web/
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fotofanda 22. 10. 2021 16:53

Asi tady budu osamocený, ale nová A7IV je opět o trochu větší a těžší a to sem nelíbí. Navíc to není kvůli lepší ergonomii, ale kvůli videu o které až tak moc nestojím. Video klidně mohlo zůstat na úrovni A7III. I když to by asi jůtuberům popraskaly všechny žilky.

Všechny věci, které se mi na nové A7IV nelíbí jsou tam kvůli videu (rozměry, vyklápěcí displej). Proč si ti, co chtějí video, prostě nekoupí něco, co je pro video primárně určené. Je toho dost, ale holt je to trochu dražší.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 22. 10. 2021 18:50

Už A7R4 a A9II mali tieto väčšie telá a to nemajú nejaké špeciálne video-schopnosti. Skôr si to žiadali fotografi (ja som celkom rád, váha zostala podobná, telo sa drží lepšie a so sklami je ti aj tak podobné ak niekto nemá výhradne palacinky).

Zopár rozdielov medzi A7III a A7IV https://youtu.be/HYaRmHmsvRM
Celkom fajn video, to zrušenie rôznych AF oblastí by som hneď bral aj na A7R3 :D Na Canone som to mal veľmi rád.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 22. 10. 2021 18:51

fotofanda: ani ja nepotrebujem video vo fotaku. to netocim vobec. kedysi som si natacal na akcnu kameru vystupy na hory a sportovanie.

ale Sony sa musi prisposobit konkurencii. preco youtuberi pouzivaju na natacanie recenzii Nikon Z platformu?
ani Canon R6 nie je ziadne orezavatko a Panasonic je tiez niekde inde vo videu.

takze preto, lebo konkurencia. to je trh.

PS: ked mi kamos ukazoval svoju prvu A7 a potom nadseny kupil A7II, nebolo to ergonomicky nic moc - grip, tlacidla. vdaka bohu za novy layout Sony tiel.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 23. 10. 2021 15:14

Názor filmaře na A7IV (který si ho koupí) a trochu humorného náhledu na elektronické kompenzační featurky ve videu:)
https://alikgriffin.com/sony-a7iv-the-g ... -annoying/
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod fotofanda 23. 10. 2021 16:08

Dokud video spíše zvyšovalo užitnou hodnotu fotoaparátu tak mi nevadilo. Nyní, ale v mých očích užitnou hodnotu snižuje a že by z něho filmaři byli nadšeni jsem si také nevšiml.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 10. 2021 16:51

Pokud někdo kupuje foťáky ob generaci, tak ta A7-4 vypadá jako celkem dobrý kup, jako vždy s pár malými nedostatky, aby bylo na čem stavět v budoucnu :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků