Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tomashr 27. 7. 2021 20:57

Moniko, to tlačítko na boheh má už ZV1 a je to docela trapas - je to jen a pouze nastavení minimální clony, což jde u i u čehokoli jiného (nejen) od Sony... Fakt to nedělá nic jíného, žádné rozostření ve stylu moderních mobilů atd. a navíc při nedomyšleném použití to vede k rychlým časům závěrky, což ve videu může udělat docela bordel.
Navíc je docela vážná chyba absence IBIS a drsný crop při elektronické stabilizaci, třeba Panasonic G100 úplně stejná chyba vyloženě zabila. A pro 4k to má crop i samo o sobě, to taky není moc pozitivní.
Na video to není vyloženě špatné, ale k ideálu podle mne chybí docela dost. Snad jen AF je zřejmě dost nadprůměrný.
Ono i shrnutí na dpreview má k úplnému nadšení relativně daleko, viz https://www.dpreview.com/reviews/sony-z ... conclusion
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 28. 7. 2021 05:45

Absencia mechanickej stabilizacie to zabila, k APSC cropu sa prida este aj 1.44x crop kvoli IS a vysledny obraz bude nieco medzi M43 a 1" kompaktnymi fotoaparatmi.
Je to len dalsia verzia A6xxx s tym istym snimacom, ktory nie je velmi vhodny na video (na fotky je stale spickovy), akurat tam pridali vyklopny/otocny displej (bez poriadneho dotykoveho ovladania) a S-Log, ktory napr. A6100 neponuka (ale ma hladacik...). AF je vyborny, no to je aj na kazdom A6xxx za posledne 3 roky.
Vzhladom k cene to nie je uplne zle, ale ide len o dalsie recyklovanie na sposob Canonu (18Mpx senzor + 9 bodovy AF). Zaujemcov si urcite najde.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod monikash 28. 7. 2021 06:02

Ve videu tvrdili, jaká úžasná stabilizace tam je, dokonce to předvedli v rozpůlené obrazovce ale Vyp/Zap. Takže je jen SW popřípadě ve skle? Tak to je fakt na dvě věci - na stativ nebo gimbal. ;-)
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 28. 7. 2021 06:17

Ten komentář na Dpreview je mimochodem dost zábavný mezi řádky. Je tam krásně vidět, že ani tak prominentní server si to nechce se Sony úplně rozházet a usilovně se snaží okecat stručné shrnutí "je to docela průser" :-)

Mimochodem, tvé tvrzení "něco mezi MFT a 1inch" je možná ještě optimistické, další malér je totiž rolling shutter, který vede k tomu, že u dost motivů bude výstup třeba ze ZV1 reálně lepší, ač je to "1inch".
Jak píšeš - je to recyklace z A6xxx, jenže zatímco u ZV1 podobná recyklace z RX řady proběhla bez potíží, tak u E10 to moc smysl nedává, protože se dělá "video speciál" z něčeho, co má snímač na video až bych se nebál říct vyloženě nevhodný :-(

-- 28. 7. 2021 07:20 --

monikash píše:Ve videu tvrdili, jaká úžasná stabilizace tam je, dokonce to předvedli v rozpůlené obrazovce ale Vyp/Zap. Takže je jen SW popřípadě ve skle? Tak to je fakt na dvě věci - na stativ nebo gimbal. ;-)


Ano, umí to fyzicky jen IS v optice, pro fotky s plným rozlišením jiná možnost není. U videa stačí část rozlišení a tak lze stabilizovat elektronicky z čipu, cenou za to je ale zmíněný crop. Účinnost je horší než u IBIS, ale zase nějaká tragédie to není, ovšem crop už zejména u té účinnější varianty celkem tragický je. Jak píšu - je to přesně (ale fakt přesně!) to samé jako u podobně zaměřeného Panasonicu G100, ten ale aspoň nemá žádné problémy s rolling shutter atd...
Naposledy upravil tomashr dne 28. 7. 2021 06:24, celkově upraveno 1
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 28. 7. 2021 06:24

Je to SW stabilizacia. Vyzera to tak, ze funguje vyborne, no vysledny crop je dost velky.
Pre niekoho, kto chce prevazne tocit video na APSC fotoaparate s vymenitelnymi objektivmi, je to asi najlepsia moznost od Sony,... a cenu ma na novy model vybornu (cca 750€ aj s objektivom).
Ak niekto nechce menit skla, tak je ZV1 zaujimavejsi.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fotofanda 28. 7. 2021 07:28

Dcera má A6100 tak by mě zajímalo, jestli by pro ni E10 třeba nebyla lepší. Ne teda že bych to chtěl kupovat.
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 28. 7. 2021 08:29

Ten článek o rx100 je zajímavý, akorát jsou často podobna porovnání stylem ode zdi ke zdi, ani FF nemusí být jenom s plným batohem objektivu a kombinace tělo plus Tamron 17-28 a 28-200 nebo třeba Nikkor 24-200 plus nějaký malý širokáč jako třeba Laowa 14 F4 udělá na podobném výletu super službu a touhle cestou bych šel radši, pokud by se nejednalo o nějaký extrémni sportovní výkon.

Mimochodem 4. srpna ma přijít Sigma 150-600 na CSC, váha 2100g.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 28. 7. 2021 09:19

Souhlas s tím, že to je zřejmě trochu záměrně psáno jako poněkud kontroverzní podnět k diskusi (byť ne zas nějaký vyložený clickbait). Ale zase na druhé straně bych byl opatrný i s argumenty typu, jak je alternativou "malá sestava na FF"...
On to je pořád docela drtivý rozdíl - RX100 VI váží 301g a vejde se doslova do kapsičky od košile (zásuvný objektiv), tvoje "malá sestava" s 24-200 a 14/4 a třeba Z6 je pořád 1,5 kila (tedy pětinásobek) s nutností řešit způsob nošení, ukládání objektivů při výměně atd. (reálně to s řemeny či capture úchyty a nějakými pouzdry doleze spíš dvě kila).
Upřímně pokud by byl výsledek focení z RX100VI opravdu pro potřeby daného fotografa "good enough", tak to je docela velké téma k přemýšlení a rozdíl to je hodně zásadní... Jde spíš o ten celkový posun přístupu mezi "kapsou u košile" a tak či onak plnohodnotným fotopřístrojem. A ten bude cítit i kdybychom vzali třeba jen Oly E-M5III s 12-100/4 a ničím jiným, hmotnost pod kilo či dokonce s malým 14-150 - pak jsme jen na cca 700g. Hmotnost se dost srovná, ale pořád to je docela skok ve stylu nošení atd...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 28. 7. 2021 09:23

Ano, je pravda, ze isli z jedneho extremu do druheho, ten 28-200 by aj samotny stacil na vylet. Aj ked ten objektiv vazi skor 2x tolko co maly fotacik, obrazovo by to bolo uz niekde inde a vaha tam nie je ani z daleka tak problematicka. A cenovo vyjde menej :) No moznost mat nenapadny a dost kvalitny fotacik stale pri sebe je obcas k nezaplateniu :D

Pre majitelov A6100 je ten E10 nezaujimavy ak sa nespecializuju na video. Ide v podstate o rovnaku techniku, no bez hladacika, bez kolieska pre zmenu rezimov, pridane su tam tlacidla, s-logy a vyklopny/otocny displej.

edti - male porovnanie kombinacii spomenutych vyssie:

full vs micro.jpg
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milann88 28. 7. 2021 09:50

Souhlas, porovnávám neporovnatelne a i kompakty jako rx100 mají své místo a vlastně se mi i líbí, ale na podobné focení jako v tom článku mi přijdou moderní UZ objektivy jako ideál at už je to Oly, Tamron nebo Nikkor. Nosil jsem takhle před pár týdny velkou krosnu v Tatrách s podobnou foto sestavou a líbí se mi, že když klapnou ideální podmínky, tak skoro neprobíhá mrzeni, že nemám lepší sestavu, protože zaclonene jsou ty objektivy vážně dobre.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 28. 7. 2021 19:01

Když klapnou optimální podmínky … mně se tak nějak vyhýbajî. Ja znám jen špatné a ještě horší :-).
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 28. 7. 2021 19:10

Jako upřímně u krajiny (o čemž byl článek) buď dobré světlo je a pak krásnou fotku dostanu pomalu i z mobilu anebo není a pak prostě nafotím prd i s nejlepším středoformátem :-(
Popravdě si nemyslím, že by v tomto oboru bylo moc situací, kdy mi "lepší" přístroj umožní nafotit něco i za podmínek, kdy to s "horším" už nejde... Přidaná hodnota může být v dosažitelné absolutní kvalitě, to ano, anebo v jednodušší cestě k získání - vyšší DR omezí potřebu bracketovat, širokáč (plus vyšší rozlišení) omezí potřebu skládat z více fotek "panoramu" atd., to všechno platí, ale se základní světlem, mraky, atd. se prostě nic nenadělá :-(
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 28. 7. 2021 19:10

Ako fotografi sme si pravidelne želali "veľa dobre využitého zlého svetla", takže niečo na tom asi bude :)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JardaB1 2. 8. 2021 06:25

Tamron 24mm f/2.8 Di III OSD M1:2 - Lab Test :
https://www.opticallimits.com/sonyalpha ... amron24f28
Canon EOS RP | Canon EF 3,5-5,6/24-105 IS | Pentax K 2,8/30 + A 1,7/50 | Canon EF 2/100 | Canon EF 4-5,6/70-300 IS II
JardaB1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 2. 8. 2021 12:21

tak som dnes zaniesol A7R3 s tym odpadnutym volicom rezimov do Sony servisu v Bratislave.

zaruku mi neuznali lebo:
-nemam pokladnicny doklad o kupe,iba kupno predajnu zmluvu od Zola (ani ho nenasli v databaze partnerov)
-je to mechannicke poskodenie, takze mi nepomohla ani rozsirena Sony digitalna zaruka do 9/2021
-cena opravy bola vycislena do 120euro (100e robota,20e material),bude treba vymenit cely ten vrchny diel
-pan sa snazil,este mi daju vediet,preveria,ked to pojde urobit v ramci zaruky

neserie ma,ze to budem musiet zrejme zaplatit. mna serie to,ze to kolecko odpadlo,nikdy som s fotakom nebuchol,ani to kolecko moc nepouzivam,idem skoro stale na priorite clony,iba som fotak vytiahol z brasne,ze idem premazat fotky na kartach.

kedysi mi znamy povedal,co navrhuje/programuje elektroniku,ze aj oni setria na materialoch vo vyrobe kde sa da. a ze mam nosit fotak v brasni zapnuty na zadnom sesadle,nech nema otrasy od cesty,lebo sa mi utrhne napr. stabiliacia snimaca,resp. ine materialy/spoje mozu dopadnut zle.

si myslim,ze sa uz setri kde sa da a materialy casom su krehke,alebo technicke lepidla odpadnu. krista im :-D
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků