Sony A7/A7r - zkusenosti

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ladys avr 2. 1. 2019 19:35

Jelikoz mam A7RII, tak vim ze to rozliseni dela hodne a uz si vazne pohravam s myslenkou, ze skocim do A7RIII a starsi prenecham manzelce.
Uprimne, nechce se mi kupovat novou A7III pro manzelku a ja budu mit A7RII, coz je super masina, ale obavam se tech vylepsenych novinek u A7III a asi by mi to hlodalo.
Kazdopadne diky za postrehy
ladys avr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metatron 3. 1. 2019 01:11

Ja len taky postreh k teme. A7 a A7m2 sice sumia skoro ako Nex (podla mna trochu menej) ale ten sum je dost pouzitelnejsi ... jemnejsi. Teda za mna. S A7m2 sa da 3200 zvladnut, rozumny postproces a je to. Samozrejme vela zavisi od svetelnych podmienok. Nie je sum ako sum a iso ako iso. Ako tu uz bolo spomenute.
metatron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kirtap 3. 1. 2019 10:39

Zdravím, měl bych dotaz k A7R3, když používám dvě karty k současnému zálohování záběrů, lze při mazání nastavit nějaký způsob aby to smazalo obě karty najednou, nebo se to musí stále přepínat a mazat postupně? Díky
Kirtap
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metatron 3. 1. 2019 11:37

monikash píše:V podstatě se dá říct, že 6300 a A7 je na tom lépe než Nex (i když tam NEX7 není): https://www.dpreview.com/reviews/image- ... 0655110031 . Včera večer mi z GX9+Panas14 lezly ostřejší fotky jak u NEXe7+ SEL16.
Ale viděla jsem několik videí, kde vyznělo, že NEX7 s E skly je na tom podobně jako A7 M1. U A6300 mi zase chybí jedno kolečko.


SONY A7m2 pre ukážku šum pri "izbovom" osvetlení (neviem už aka to bola žiarovka alebo čo) , seťákom na 70mm/5.6 ostrenie na oko, ISO 3200, 1:1

edit: myslím, že zdola bola použíta 80cm strieborná odrazka
Přílohy
sum1.JPG
metatron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ladys avr 3. 1. 2019 13:42

Tohle srovnání mi pomohlo si v tom udělat jasno:
https://mirrorlesscomparison.com/sony-v ... vs-a7riii/

Zkráceně řečeno, R3 má sice lepší a rychlejší AF, lepší baterii, joystick a touch screen, nicméně obrazový výstup je z toho naprosto stejný a je na zvážení, zda 25k navíc stojí za to.
ladys avr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chodec80 3. 1. 2019 16:01

... také má lepší DR, lepší výsledky při vyšším ISO a více "canon" tělovku :-).
(závěr z tebou uvedené recenze).
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 3. 1. 2019 16:54

A7R3 ma mierne lepsi obraz az od ISO 6400, no rozdiel je zanedbatelny.
Vidiet to je viac az od ISO 16000, kedy ma A7R3 viditelne menej farebneho sumu ako A7R2 a aj tak vysoke citlivosti su uplne bez problemu (na A7R2 som mal maximum nastavene na 12800, s A7R3 az 32tis /sumi uz riadne, no da sa to este pouzit/).
A7III ma este menej farebneho sumu a tak je o kusocek sikovnejsi ako A7R3. Rovnako aj AF je mierne lepsi a ma vyrazne lepsie pokrytie ako ma A7R3. Negativum moze byt rozlisenie, no zasa na druhu stranu sa ovela prijemnejsie spracuje 24 ako 42Mpx (kvoli tomu som musel menit PC).

Ten A7II nema az tak zly obraz - zodpoveda fotoaparatom ako boli Canon EOS 6D, Sony A7 a vseobecne prvym FF Sony, ktore zaostavali za modelmi ako Nikon D600/D750 a boli skor taky medzistupen medzi APSC a FF.
Ono by mi to asi ani nevadilo keby popri nom nemam aj A7R2 ktory bol vo vsetkom lepsi (AF, obraz a moznosti nastavenia).
...a treba dodat, ze A7II mal trocha horsie farby ako R2 a vyrazne horsie ako R3. Trocha tahal pletovku k zeleno-zltej (pripominalo mi to Nikon). R3/A7III su skvele, vyhrali asi kazdy jeden slepy test na internete a v RAWe sa s nimi robi velmi dobre.

Karty sa nedaju mazat obe sucasne, to sa nedalo ani predtym na mojich Canon fotakoch. V tom je asi princip tej zalohy. Zatial fotim vzdy na RAW+jpeg, neskor asi prejdem na RAW+RAW. Fotky pocas foteni nemazem a ani cez akcie nemenim karty, lebo vtedy sa najcastejsie kazia a obnovovat ich trva dlho.

edit: rozoberanie objektivu Sony FE 400/2.8 GM:
https://www.lensrentals.com/blog/2019/0 ... mm-f2-8-g/

edit 2: trocha som zjemnil ten text aby nevyznelo, ze A7II je zly. Nie je a za cenu do 1000€ je to fajn nakup na rekreacne fotenie aj "na cely zivot".
Len mam pocit (aj z mojho okolia), ze si vela ludi po vydani A9, A7R3 a A7III mysli, ze starsie (a velmi lacne A7, A7R a A7II) su podobne tymto fotoaparatom, co nie je pravda a ani sa ich uvedenim na trh nijak zazracne nezlepsili.
A7R2 je z tych starsich FF urcite najlepsi, no aj pri nom je vyrazny rozdiel vo vykone oproti novsim modelom.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ladys avr 4. 1. 2019 17:29

Mam v tom jasno, skocim do A7RIII...zivot je otazkou priorit.
ladys avr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 4. 1. 2019 19:27

To je správný chlapský řešení :-)
Typická win-win situace, zejména když se to dobře vysvětlí ;-)
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod check 4. 1. 2019 23:56

Velký rozdíl je v rozlišení hledáčku A7RII vs A7RIII. Já jsem rád, že jsem pořídil IIII, protože ten hledáček je perfektní. Upřímě pro mě lepší než hledáček na zrcadlovkách. Že je tam displayi už moc nepoznám a focus peaking + vodováha + další info v hledáčku je super věc. Když fotím přes display, tak mě to okolí a zejména odlesky dost ruší.
check
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 8. 1. 2019 12:06

Opat som pofotil niektore nastavenia A7R3, co mam dlhsiu dobu bez zmeny.
Pre majitelov A7III je napr. zbytocne mat nastavene v "AF4 - Phase Detect. Area", lebo AF pokryva prakticky celu plochu

edit: zmenil som prilohu za stvorcovu, aby sa to dalo lepsie citat
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lennyl_2 8. 1. 2019 14:42

Ondrej: diky za update nastavenia na A7R3. vacsinu veci som mal aj ja tak nastavenych. az na odlisnosti:

AF-C mas defaultne nastavene stale ano? je presnost lepsia oproti AF-S? ci to mas skor aby ti "neusiel" daky okamzik pri ludoch? bojim sa, ze nie vsetky skla su na toto stavane, FE28/2 mi to stiha, isto bude aj FE85/1,8. lacna FE50/1,8 uz asi nie, ale to sklo mam skor do poctu, keby som potreboval to ohnisko (sklo nic nevazi a je skoro zadarmo).
...AF Track sens som mal doteraz na 2, skusim nechat tvoju 4.

DRO/Auto HDR mam na OFF. zdalo sa mi,ze fotak sa snazi az moc zosvetlovat tiene a prisli mi fotky casto "HDR". ale tak je to asi aj vec vkusu. a pozeral som ARW, tak tam to nezapisuje, iba JPGy su take to je pravda.

Custom Key a My Menu mam podla seba, ako mi to najviac pasuje, tvoje nastavenia som teda nepozeral.

co je pre mna zaujimave vediet je toto - e-Front Curtain Shut. mas vypnutu. viem, ze si tu kedysi spominal, ze ti to kazilo bokeh ked to bolo zapnute pri svetelnych sklach (ja som si na svojich fotkach zatial nic take nevsimol, mozno som to ani nehladal teda). skusal som teraz ON/OFF, pride mi elektronicka zavierka lepsia, "rychlejsie" cvakne fotku, resp. celkovy zvuk pri foteni posobi tichsim dojmom.
https://photographylife.com/what-is-ele ... in-shutter
tunak spomina problematicke casy 1/2s - 1/50s (dal som si podla teba min. na 1/125), resp. opacne casy pri sporte 1/2000s a dlsich sklach, ze elektr.zavierka moze dokazit obraz. s tymto mas tiez skusenosti ?
na zrkadlovke Pentax K-1 aj K-1 II som to mal stale vypnute hlavne kvoli tomu,ze to robilo potom pasy pri umelom svetle (ked som fotil napr. vystavy v Inchebe). EFC som si na zrkadlovke zapinal skor pri stative na krajine.
nema zapnuta elekt.zavierka vzdy ostrejsie fotky?

PS: skor pre zaujimavost, ake rychle snimanie mas nastavene pri AF-C ? mne staci Medium, nech nemam mrte fotiek na premazavanie ked sa pozabudnem so spustou. teraz budem mozno skusat nechat Low, ze si stihnem uvedomit aj pri jednej snimke ze mam zdvihnut prst zo spuste...ak si teda necham defaultne AF-C namiesto AF-S ak si na to zvyknem.

diky.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 8. 1. 2019 15:36

AF-C mam vzdy, teda asi 99,99% fotiek. Zaostruje dobre aj staticke veci, to no podla toretickych testov sa da namerat, ze trocha slabsie ako AF-S. Fotim skor ludi a momentky, takze mam nastaveny ten pohyb len kvoli "blbovzdornosti"
Objektivy vacsinou stihaju servo, zalezi dost od rychlosti pohybu (obcas ma problem len 85GM).

DRO mam len kvoli tomu jpegu, ktory aj tak nepouzivam a tento rok budem fotit zrejme uz len 2xRAW

EFCS je take zvlastne, teraz mam OFF, lebo fotim skor vonku a na otvorenu clonu. Rozdiel v obraze v prospech mechanickej uzavierky je obrovsky (pri f2 sklach to vidiet az od casu 1/2000).

Bezne to je u mna asi takto:
50% fotiek "Silent Shutter" (najma vonku - mierny pohyb, v kostoloch, pri odobierkach a v interieroch, kde si treba davat velky pozor na osvetlenie)
40% EFCS (interiery, reportaze, pohyb, fotky s bleskom)
10% casu mam mechanicku, najma ked fotim vonku za pekneho svetla a chcem pocut to, ze mam v rukach fotak a nie mobil :D Tiez mi pride trocha leniva, no je to mozno len pocit :)

S roztrasenim zaberov mal problem najma prvy A7R, pri A7R2 a A7R3 som si nevsimol, ze by to robilo nejake problemy, no ani som to velmi neskumal.

Seriove snimanie mam vacsinou na medium, obcas nastavim rychlejsie, nikdy ho nevypinam (seriove snimanie robi lepsie fotky pri umelom osvetleni so silent shutter - dovoli pouzit kratsi cas)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 8. 1. 2019 16:10

lennyl_2 píše:co je pre mna zaujimave vediet je toto - e-Front Curtain Shut. mas vypnutu. viem, ze si tu kedysi spominal, ze ti to kazilo bokeh ked to bolo zapnute pri svetelnych sklach (ja som si na svojich fotkach zatial nic take nevsimol, mozno som to ani nehladal teda). skusal som teraz ON/OFF, pride mi elektronicka zavierka lepsia, "rychlejsie" cvakne fotku, resp. celkovy zvuk pri foteni posobi tichsim dojmom.
Akurát nedávno na tomto serveri bol článok https://digiarena.e15.cz/mechanicka-ver ... ro-a-proti

Treba rozlišovať:
- EFSC - elektronická prvá lamela - tá jediná vraj má vplyv na bokeh (u veľmi krátkych časoch, napr. 1/2000s)
- mechnická uzávierka - môže roztriasť záber, takže sa oplatí až pri časoch kratších ako 1/300s, kde ostrosť neovplyvňuje
(je zaujímavé, že Olympusy majú EFSC len do 1/300s, inak sa používa mechanická, aj keď je nastavená EFSC)
- elektronická uzávierka - môže mať problém s blikajúcim svetlom, alebo pohybom (kvôli rolling shutter)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod monikash 8. 1. 2019 16:21

To blikání při elektronické závěrce potvrzuji. Mám s tím problém při focení v místní galerii a v Muzeu, když používají projektor.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků