Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod linecur 6. 12. 2020 17:55

Industriální peklo - ale atmosférou to chytá za srdce, zvláště když si člověk vzpomene na brigády v osmdesátkách, jak se "tam tudy" každé v šest ráno ploužil ;-)
linecur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 12. 2020 18:02

Já studoval statiku na katedře oceli, nejlepší léta života ... takže když vidím ocelovou konstrukci, kde se vyrábí ocel, tak trochu ujíždím :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod wikxzen 6. 12. 2020 19:27

Brigády jsem tam také zažil, ale až v době okolo roku 2000-2004. Kdy už to tam bylo prakticky mrtvé, ale stále před tou velkou přestavbou na současný DOV.
Ve čtyři ráno nástup, v deset večer domů. Dvě krabky levných Startek do kapsy, dvě láhve minerálky na směnu, svačinu a lístek na oběd. Robota v lahvárně na různých pozicích, ve zpracování plechů na různých pozicích, a u dlouhých pecí, kde se láhve "zapíkaly", v noci jsem tam byl nejraději, u pecí bylo teplo, majstři neprudili.
Čas tam utíkal jinak než venku...
Dokonce mi nabídli v lahvárně i pracovní smlouvu se slušným nástup. platem a příslibem postupu (haha). Ale taky jsem tam zažil/viděl i ošklivé úrazy a třeba i ostré lokte mezi chlapama z různých směn i pozic. Nakonec to dopadlo tak, že jsem tam dostal plané neštovice a už se tam nevrátil. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod linecur 6. 12. 2020 19:45

Tak to já si užil při klopení vagónů s uhlím a rudou ze SSSR :twisted: pamatuji si na radost když se to zaseklo nad záklopkou a člověk tam musel do vagónu vlézt s dlouhou tyčí a vydlabat to... :roll: Mohl jsem to možná někdy zachytit na své první LOMO ale to se tenkrát nesmělo:)))
Ale jinak s tím popisem co uvádíš to naprosto sedí... v noci se spalo, přestože se do práce chodilo, osmička se fasovala, aby to člověk vydržel...
linecur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 6. 12. 2020 21:33

No, fakt to tam nebyla legrace. Jednou ráno jsem přišel na svou směnu a dověděl se, že komusi jedna sekací mašina, kterou jsem den předtím plánovaně obsluhoval (sekání 10 m ocelových pásů o šířce asi 25 cm na asi cca 40 cm kusy) usekla ruku mezi ramenem a loktem, protože porušil předpisy a snažil se něco opravit namísto, aby zavolal servisáky z protější haly. Strčil tam ruku, s něčím pohnul a zaseknutý sekač vlivem odstředivé síly se pohnul směrem dolů o několik cm na ruku. Tu nedůkladně odstraněnou zaschlou krev u toho stroje mám dodnes v paměti.
Mě nejednou hořely rukavice, jak jsem brával plechy krátce po nahřívání letlampovými tryskami do přepravního boxu pro jeřábníky. Jen se tomu smáli jak tam s rukavicemi mávám. Já se nesmál. :-)

Jo, fotit se tam nesmělo, ať už venku nebo uvnitř. Ačkoli se tam nějaký fotograf někdy ukázal s fotobrašnou v rámci práce.

vp4.jpg
XP2 s 23/1.4 (asi dmychadla, 10/2017).
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Stan35 7. 12. 2020 21:41

Pro někoho možná zajímavé povídání o filmových simulacích:
https://www.fujirumors.com/fujifilm-man ... much-more/
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod drive18 8. 12. 2020 21:22

Taka otazka k diskusii - vysletleniu. Preco si uzivatelia X-Tx tela chvalia samostane kolecko s ISO, co to prinasa za vyhody? Ja mam nastavene 3 varianty Auto ISO de fakto vsetky su od 200 do 12800, ale lisia sa len hodnotou min. rychlost zaverky. Ak nastavim jednu variantu Auto ISO
(podle toho co fotim a ake su svetelne podmienky) tak uz to Auto ISO nemenim, preto si mozno neviem vysvetlit v com je vyhoda mat ISO na samostatnom volici. Diky
drive18
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 8. 12. 2020 21:38

1) vidíš na první pohled nastavené ISO (nemusíš nic mačkat ani se dívat na LCD či do EVF)
2) jednoduše přepneš z AutoISO na pevné ISO a naopak rychlým otočením jedním voličem. Tři varianty AutoISO si ale už volíš obdobně jako u nižších řad.

Je to prostě jen HW volič navíc, který podle mne na tělo vyšší řady patří v zájmu zvyšování efektivity ovládání, ...ale obejít se bez něj samozřejmě lze.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod drive18 8. 12. 2020 21:55

K bodu 2) A ako vies ake ISO si mas navolit? Ako vies ze bude ISO 400 dost, alebo este malo?

Su niekde tabulky jak na to? Teda ze ked nastavit ISO 200 tak ti to vystaci pri clone 5.6 na cas 1/200 sec. ?
drive18
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 8. 12. 2020 22:04

drive18 píše:Su niekde tabulky jak na to? Teda ze ked nastavit ISO 200 tak ti to vystaci pri clone 5.6 na cas 1/200 sec. ?

To jsi předpokládám myslel jako vtip... :)
foto1977
Návštěvník

Odeslat příspěvekod drive18 8. 12. 2020 22:13

Nie, vazne, jak sa to ma clovek naucit, ak by to chcel pouzivat tymto sposobom. Tak napr. ked som este nemal Fuji s min. rychl. zaverky a potreboval som na priorite clony dosiahnut kratsi cas, tak som umelo na Panasonicu
nastavoval vyssie ISO, miesto Auto ISO ako by to zvolil fotak.
Naposledy upravil drive18 dne 8. 12. 2020 22:16, celkově upraveno 1
drive18
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 8. 12. 2020 22:16

Jsou scénáře, kdy chci mít ISO pod kontrolou.
Například na krajinu chci použít základní citlivost kvůli maximálnímu DR, rozmazání vody, mraků apod. Čas expozice pak vidím v hledáčku a ze zkušenosti vím, jestli ho udržím. Eventuelně fotím ze stativu a čas je mi jedno. Pokud stativ nemám a neudržím ostrou fotku, zvednu si manuálně ISO tak, abych fotku udržel. Mám tak lepší kontrolu nad expozičními parametry než s AutoISO, nefotím zbytečně na nesmyslné expoziční hodnoty a lépe využiju schopnosti foťáku.
Pevná hodnota ISO je také dobrá pro focení s bleskem - makro, společenské akce... Dobře vybranou hodnotou ISO a kompenzací blesku docílím lepšího využití okolního světla - na fotkách nebude černé pozadí a budou vypadat přirozeněji.
Naposledy upravil Dolgor dne 8. 12. 2020 22:18, celkově upraveno 1
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod drive18 8. 12. 2020 22:18

Mohol by si blizsie popisat priklad s tym bleskem, prosim ?
drive18
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 8. 12. 2020 22:25

drive18 píše:Su niekde tabulky jak na to? Teda ze ked nastavit ISO 200 tak ti to vystaci pri clone 5.6 na cas 1/200 sec. ?

Na to nemůže být tabulka, když nemáš pevně danou světelnost scény...
foto1977
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 8. 12. 2020 22:37

Máš např akci v interiéru. Všude jsou světla, ale ne příliš silná, takže ti vychází při f/4 a ISO 1600 časy kolem 1/60s. Mimo to, jsou světla kontrastní, půlka obličeje nasvícená dobře, půlka černá. Zvednout ISO nechceš, protože bys fotky na příliš vysokou citlivost už neupravil. Nechceš ani používat blesk natvrdo = nízké ISO + vysoký výkon blesku, protože tím zabiješ atmosféru, fotky jak z jeskyně. Proto si nastavíš pevné ISO 1600, manuálně čas expozice dejme tomu 1/60 nebo 1/100s, a výkon blesku 1/64 nebo 1/32 (záblesk je velmi krátký a dokáže zmrazit normální pohyb lidí i přes relativně dlouhou zákadníl expozici 1/60 s - tato expozice bude spíš platit pro pozadí. Všechny parametry je třeba k sobě sladit, aby dobře fungovaly za daných podmínek = intenzita osvětlení, vzdálenost lidí od foťáku, rychlost jejich pohybu atd. Když se ti to povede, budeš mít konzistentní, relativně přirozeně vypadající fotky na přijatelné ISO.

...Na internetu najdeš plno návodů na toto téma.
Dolgor
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka