FUJI X-SYSTEM fotoaparáty

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Stan35 14. 8. 2020 11:16

Allien, jak jsi spokojený s hledáčkem u e-x3 a celkově.
Dík.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allien driver 14. 8. 2020 13:33

Som spokojný, nemám žiadne výhrady, je to o dosť lepšie ako u x-e1. Pri veľmi slabom svetle vidím aj to čo voľným okom nie, veľkým plusom je aj absencia blackout.

Pridám ešte zamyslenie týkakajúce sa posadnutosti FF: fotonadšenec ktorý odolá tejto posadnutosti, môže pri podobnej investícii ako do FF dosiahnúť veľmi podobné výsledky výstupov investíciou do APS-C Fuji (napr. X-T30) a naviac môže mať v tejto cene aj perfektný OLED TV napr 55" so špeciálnym foto profilom v špičkovej kvalite 4K na ktorom ich aj môže aj v porovnateľnej kvalite odprezentovať napr. v obývaku - rodina a priateľia. Plus ešte si môže zaobstarať profi RAW konvertor C1 a to všetko v cene jediného foťáku FF napr. Nikon Z6. Nestojí to za zamyslenie? ;-)
Allien driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 14. 8. 2020 14:04

Přemýšlím o ní jako o lehkém a skladnem doplňku na cesty k DSLR. Chtěl jsem X-T30/3, ale jako zajímavá změna mi přijde umístění hledáčku x-e3.

Co se týče FF, jsem v klidu, jediný adept je Z6, ale osobně si vždy 2x rozmyslím, zda se mi investice vyplatí a odpověď je vždy jen rozmar a nice to have.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 14. 8. 2020 14:23

Akorát že Z6 je spíš porovnatelný s X-T4. Pevná S skla s f/1,8 i krátké zoomy s f/4 (24-70 a 14-30) jsou v podobných cenách jako ekvivalentní high-end Fuji, jsou navíc utěsněná, mají rychlejší a tišší AF motory a obrazová kvalita je ještě lepší.
Tady jde spíš o to, že k Fuji výbavě se lze dostat levněji díky nabídce nižších ale stále supr těl jako X-T30, a bazaru (těla i objektivy), přitom bude výbava menší a pokud člověk nedělá detailní srovnávání, nepozná, že fotí s menším snímačem, protože většina praktického focení se odehrává v mezích, kde Fuji systém stačí. Fuji používá plno event fotografů, mají to krajináři jako hlavní systém nebo alternativu k FF, když plánují náročnější tůry, to všechno mluví samo za sebe. Kdyby například Nikon úplně skončil, mám jasno, že půjdu k Fuji, protože na svoje focení FF nutně nepotřebuju. Jsem ale prostě zvyklý na Nikon, dobře se mi s ním pracuje, moderní Nikon ovládání je při rychlejší práci efektivnější než voliče u Fuji, a pár dalších důvodů bych našel. Jenže Nikon nedělá v DX (APS-C) nic, co by se blížilo systému od Fuji, dělá to jen v FF formátu, takže nemám na výběr. To je moje výmluva :)

-- 14. 8. 2020 14:37 --

...K tomu výběru X-T vs X-E. Začínal jsem na X-E1 a pak jsem přešel na X-T10 a X-T2. X-E řada se mi líbí víc a hledáček na straně mi vyhovoval, ale u X-T řady jsem shledal pro mne extrémně přínosným výklopný displej - focení od země, nebo těsně nad hladinou, když jsme s dětmi ve vodě.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 14. 8. 2020 15:21

Dolgor, to ano, také jsem to zvažoval, ale zaujal mě více ten hledáček. Každé má své holt. Kdybych se měl rozhodnout ponechat si jen Fuji, volba by byla X-T3, potažmo 4.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allien driver 14. 8. 2020 15:38

co sa týka displeja samo lepší výklopný, ale aj na pevnom je do istého uhla vidieť, aj keď nie detailne, aspoň kontúry, vo väčšine prípadov mi to stačilo a zas až tak často nefotím nad hlavou. U x-e3 je výhoda umiestnenia hľadáčika, ale zas nie je tak dobre zaclonený a pohodlný ako u x-t30 si myslím. Ale nevidím v tom vôbec problém.
Allien driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Titan_66 14. 8. 2020 16:13

Dolgor: Nikon Z řada má hodně dobře našlápnuto, ale pořád je to dost mladý systém, jsou tam věci, které můžou řadě uživatelům chybět. Třeba nějaký pancake, kapesní objektiv vhodný na cesty. Zatím jsou to spíš roury :-) Ale nepochybuju o tom, že technická kvalita je špička. Kdybych to chtěl z rozumu, vezmu Nikon, ale srdce říká Fuji :-) Nejde jen o technickou kvalitu, ale i o tu radost z focení.

Pokud jde o rychlost focení/ovládání, tak sice Nikon Z6 moc neznám, ale u Fuji má právě přijde super např. u priority clony si prostě kroužkem přímo na objektivu rychle zvolit clonu, vidíš hned ty hodnoty a nemusíš koukat na displej. Čas automaticky a případně posunout ostřící bod přes joystick.
Nevím jak je to řešený teď u Z6, ale u Nikon zrcadlovky (D5300) jsem se musel voličem dívat na displej jakouže to dávám vlastně clonu. Ale třeba se doba změnila :)
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 14. 8. 2020 16:23

S X-Pro2 už to nějak vydržím do příští generace snímačů. Současné modely s BSI CMOS X-Trans IV vynechávám. Nezbyde než doufat, že XP2 bude nadále fungovat nebo o něj nepříjdu (někde/někým...).

Jestli současné X objektivy jsou skutečně dimenzovány pro 32mpix snímače, tak není moc co řešit a jen to chce počkat, co se příští rok či dva bude v nabídce Fujifilmu nového vyskytovat. Ať je potenciál těchto objektivů (zejména Red Badge řady) využit na 100 %.

O modely X-H2/X-T5/X-Pro4 s "rumorsovaným" 32mpix BSI CMOS X-Trans V bych si už docela rád řekl. :-)
X-Pro2 • 16~55/2.8 • 50~140/2.8 • 16/1.4 • 23/1.4 • 56/1.2 • 80/2.8 • 90/2
Godox TT685 • Sennheiser MKE 440 SSM • Capture One 20 Pro
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Titan_66 14. 8. 2020 16:26

Co se týče toho WR, tak tam by mě docela zajímalo, jak by to vypadalo kdyby Nikon začal Z řadu stejně jako Fuji řadu X v tom roce 2012. Jestli by už od začátku měly WR. První byla snad myslím 16 1.4 ? Teď každý objektiv už to má, ale proč to neměl předtím, asi to ještě neuměli ? :)

Ale je jasné, že to neměni nic na tom, že refresh by prospěl. I když T3 ty starouše dost urychila musím říct, najednou je i solidní 56 :)
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 14. 8. 2020 16:28

Hodnota clony (kompenzace, ISO, AF režim...) je vidět v hledáčku a nastavuje se rolerem, kompenzace expo druhým, pokud na něj člověk nemá namapované easy ISO. K tomu kombinace tlačítek + rolery na důležité parametry funguje přes hledáček velmi dobře a rychle, když si na to člověk zvykne. U Fuji je zase výhoda, že skoro všechno je na dedikovaných ovladačích, takže to vidím na těle a je to takové jasné. D5300 s jedním rolerem, bez stavového displeje a s méně specializovanými tlačítky je na ovládání pomalejší než vyšší řady Nikonů i než Fujiny střední třídy.

...Ta absence kompaktních palačinkových objektivů je jedním z důvodů, proč ve své budoucnosti stále vidím Fuji. V roadmapě sice nějaké palačinky jsou, ale nevím, jestli do nich půjdu, když u Fuji jsou ty malé sety ještě menší.

-- 14. 8. 2020 16:31 --

Nikon dělal utěsnění u všech profi zaměřených objektivů. Mám třeba pořád 105 micro VR z roku 2006, který je utěsněný.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Noldo 14. 8. 2020 16:35

Neviem, prečo tu vlastne začína vznikať toto porovnávanie Fuji X a FF Nikon Z. Keď už FF, prečo neporovnávame aj so Sony či Canonom... Hlavne keď je tu reč o menších telách.

Aby som nebol odveci, tak aj keď fotím zlým(ľavým) okom, tak mi hľadáčik u X-E1 oproti X-T20 nielen, že nevadí ale považujem ho za pohodlnejší a s lepšou očnicou.
Fuji by som rozhodne nepovažoval za ukážku dobrej ergonómie. Mám tie foťáky veľmi rád, ale zvoliť clonu, čas, hocičo po tme aj tak znamená pozrieť na display alebo do hľadáčiku. Mám len Fujiny a predsa priznám, že sa to nedrží dobre a ovládanie je skôr na hranie ako rýchlosť. Ale keď si zvykneš, tak je to v pohode. Nemyslím si, že by Sony A6xxx alebo Canon M boli na tom lepšie.

Určite častokrát môže byť lepšie skočiť rovno do FF, ale ja som napríklad bol v situácií, kedy som si FF nemohol dovoliť, ale X-T20+18-55 áno. Časom som nakúpil dobré sklá a teraz bude finančne menej náročné vymeniť telo ako keby som mal meniť napr. A7 za A7 IIIku a mal k tomu len najlacnejšie sklá.
Noldo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Titan_66 14. 8. 2020 16:45

To bude o zvyku, každý máme nějaký způsob jak nám to vyhovuje. Asi bych trochu bojoval s tím, koukat do hledáčku a zároveň hýbat rolery. Zvyknout se na to určitě dá. Mně se líbí, že se prostě podívám na ten foťák a fyzicky vidím co tam je na pevno nastaveno vč. viditelných hodnot. Přes hledáček už se to dá jen zkontrolovat.

Jo pravda, D5300 neměl ani stavový displej a horší ovládání vůbec oproti vyšším řadám.

Tak uvidíme, třeba Nikon pak překvapí nějakým lehoučkým mrňousem. Ale to je vlastně to co tu řešíme, ta výhoda APS-C, že to vlastně může být ještě menší. Pokud ti nevadí "živit" dva systémy najednou, tak pohoda.

V tom případě jsou Fuji lamy, že to nedělali od začátku :-D

-- 14. 8. 2020 16:54 --

Noldo: Co se týče ergonomie, tak tam jsem bojoval s řadou T10/20, bez gripu to pro větší ruce je nic moc. Daleko lépe se mi drží X-T3. Bývalý kolega z práce je menší a má menší ruce a tomu to sedlo (X-T20).

Jasně, Sony a Canon tam taky patří, ale nevim jestli je tu někdo, kdo má Sony FF a zároveň Fuji. Stejně tak Canon a Fuji.
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 14. 8. 2020 22:32

Ciste subjektivne - kdyz uz Fuji udelala peknou rad F2 WR skel, tak k tomu meli udelat i male WR telo. Kdyz chce clovek WR sestavu, tak musi vzit neco z vyssich rad a ty tela uz zase male nejsou. Dohromady to uz pak je velikostne srovnatelne se zrcadlovkou.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allien driver 14. 8. 2020 23:28

Tak aby toho nebolo málo, pridám tu ešte jedno porovnanie (a zároveň splnim sľub Dolgorovi :) ). Niektorí sa tu vyjadrili v zmysle: keď by som mal ísť to FF, tak do Nikon Z6. Prečo práve do z6? Čo je na nej také výnimočné?
Skúsim ju ešte raz v skratke porovnať tentoraz s X-Trans APS-C Fuji X-T3.
Vypichnem len tie najpodstatnejšie rozdiely:
-cena: momentálne rozdiel v cene na SK (prolaika) je min 800€ (pri cashback aj 1000€!) v prospech x-t3. Veľké plus pre Fuji.
-veľkosť snímača: z6 – ff 25MP s filtrom – horšia ostrosť, x-t3 aps-c 26MP bez filtra (vyššia ostrosť. Výstupy porovnateľné, na nižších ISO na per pixel by mal byť o málo lepší z6. Plus pre Nikon. Apropo ak si dobre pamätám, Fuji išiel s X-Trans na APS-C aby dosiahol kvalitu výstupu približujúcu (voľným okom nerozoznateľnú) sa FF s Bayer. Toto by možno mohlo vysvetľovať jeho neangažovanosť sa v FF segmente.
-z6 má stabilizovaný snímač, x-t3 nie. Je to nevýhoda pre x-t3? Viete, ako sa to zoberie, pre amatéra skôr nevýhoda ale pre profíka stabilizácia čípu môže byť nevýhoda – stabilizovaný číp totiž nejde zaparkovať. Toto zrejme vysvetľuje, prečo Fuji ide cestou nestabilizovaného čípu. Povedal by som fifty- fifty, pre koho ako.
-rozmery, váha: menší a o dosť ľahší set Fuji, plus pre Fuji
-AF: x-t3 má skoro dvojnásobok bodov. Plus pre Fuji? Alebo je lepší v AF Nikon?
- uzávierka: z6 – mechanická 1/8000, x-t3 kombinácia mechanickej a elektronickej 1/32000. Plus pre Fuji
- EVF: rozlíšenie rovnaké, x-t3 na rozdiel od z6 nemá blackout! Plus pre Fuji
-Display: o málinko vačší a s dvojnásobne vyšším rozlíšením 2,1M má z6. Plus pre Nkon, ale myslím že to nie je nejaká citeľná výhoda pre Nikon.
-slot na kartu: z6: 1slot, x-t3: dualslot. Veľké plus pre Fuji
-typ karty: z6 – XQD, drahá a z6 nevyužíva jej možnosti, x-t3: SD UHSII. Som presvedčený, že je to plus pre Fuji
-kontinuálne snímanie: z6: 12fps, x-t3: 30fps – viac ako dvojnásobok. Plus pre Fuji.
- objektívy: širšia ponuka pre x-t3 – plus pre Fuji.
-video: no tak tu sú najpodstatnejšie rozdiely v prospech x-t3: dátový tok až trikrát vyšší, o niečo vyššie rozlíšenie, z6: len 4K UHD (3840 × 2160)/30p, u x-t3 až 60p! z6: N-log profil, x-t3: F-log + Hybrid log + Moderna. z6 nahráva buď na recorder alebo na kartu, x-t3 môže oboje naraz a v násobne vyššom bitovom toku!!! čím smelo konkuruje panasonicu a sony. Veľké plus pre Fuji
Záver? Urobte si sami. Dodám len, že za cenu Z6-ky sa dá tiež s malým doplatkom kúpiť X-T3 plus špičkový 55“ TV OLED Panasonic. :-)

-- 14. 8. 2020 23:44 --

A ešte na záver neplánovane pridám citát z imaging-resource.com

"The X-T3 is an amazing camera, the best camera of 2018, in fact.
The End."

Len pripomeniem, že v tom istom roku pred X-T3 bola uvedená aj Z6.
Allien driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Amalary 15. 8. 2020 00:34

Tak třeba pro mě je stabilizace čipu něco, co bych chtěl mít do budoucna vždy. Co se týká přechodu na FF, tak to, co jsi vypsal je čistě tvůj pohled. Každý má svůj pohled, své potřeby. Např. skla 85/1,4 a 135/1,8 na portréty bych jednou chtěl mít a Fuji něco takového nemá a mít nebude. Momentálně fotím převážně s MFT a přešel jsem právě kvůli problémům s X-trans, Fuji mám už jen do zálohy a kdybych chtěl přejít na FF, tak jedině na Sony, protože ten systém je už docela vyspělý a hlavně má dostatek skel na výběr i od dalších výrobců.
Amalary
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka