FUJI X-SYSTEM fotoaparáty

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Allien driver 12. 8. 2020 15:58

no, vyzerá to na skvelú budúcnosť pre Fuji :)
Allien driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 12. 8. 2020 15:58

Podle mě to nedává smysl. Středoformátové objektivy od Fuji jsou zbytečně drahé na 36x24 systém, nevyužil by se jejich potenciál a cena/výkon by nedopadl dobře ve srovnání s výrobně levnějšími skly na menší snímač. Za druhé by to chtělo nový design těla víc podobný Fuji X, např X-H1. U GFX těl se tak nějak člověk smíří s jejich nemotorností, když je to MF na pomalejší práci. Ale když budou stejná těla stát proti FF bezzrcadlovkám jiných výrobců, nebude to vnímáno dobře, v té kategorii se čeká úplně jiný styl.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allien driver 12. 8. 2020 16:09

prečo stejná těla? Stejný bajonet, stávajíci objektívy plus nejaké nové menšie objektívy
Allien driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 12. 8. 2020 16:42

Mě by spíš zajímalo, jak velký podíl na ceně má doopravdy ten velký snímač a jaký je tedy prostor pro vznik jakéhosi "lowend středoformátu" v ceně těla třeba až někdy pod 60 tisíc za tělo.
Tohle by mi přišlo daleko zajímavější a mimochodem to už z Fuji bylo jako výhledový záměr naznačováno - viz třeba https://petapixel.com/2020/04/11/fujifi ... r-lighter/ . Doslova padlo, že by rádi posunuli GFX k mainstreamu...
Tohle by nemuselo být nemožné - středoformát fakt zaměřený na fotografyy cílené na krajiny a ateliér, tedy klidně slabší CPU s menší rychlostí snímání, menší kvalitou videa, AF klidně jen CDAF, nicméně snímač plnohodnotně velký...
Už GFX50R evidentně tímto směrem, tedy konkurence proti highend fullframe jde, ale přeci jen cena je zatím dost vysoko, než aby šlo o nějaký tvrdší útok, pokud by se to podařilo ještě o kus posunout,tak by to mohlo být hodně zajímavé.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 12. 8. 2020 16:54

Nový typ těla by byl nákladný na vývoj. Objektivy se stejným bajonetem ale pro menší snímač by se musely designovat od podlahy nanovo. Fuji kvůli GFX zanedbává updaty objektivů pro X a stejně rychlost vydávání není dechberoucí, další řada by jejich tempo zabila úplně. Stačí se podívat na mnohem větší výrobce optiky (Canon, Nikon), jak jim to jde, běžně tak 6-7 objektivů do roka, když se hecnou, 10.
Podle mne dává daleko větší smysl to dostupné studiové a krajinářské zaměření GFX, které si ale vyžaduje ten velký snímač. S 36x24 snímačem by už to nebylo tak zajímavé ve srovnání s konkurencí.
Stejně tak zůstat s X jen APS-C dává nejlepší smysl. Tam ještě pár let nebude pořádná konkurence, když chci menší systém, je Fuji + m4/3 nejlepší volba. Nikon/Canon nejdřív dohánějí FF a na APS-C kašlou low-endovou omezenou nabídkou. Jen Sony si začíná uvědomovat, že APS-C musí vytáhnout výš (soudím podle několika nových high-endovějších objektivů, ne podle těch nehezkých stále stejných těl), a má na to už zároveň čas.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 12. 8. 2020 22:14

Allien driver píše:nejak mi to nesedí foto1977, dnes najnižšiu cenu setu x-t30 18-55 na eglobal som našiel 879.-€...

Už to zase kleslo na 836 eur a s kupónem na slevu 3% je to za 811 eur:
https://www.eglobalcentral.eu/fujifilm-x-t30-digital-cameras-with-18-55mm-f-2-8-4-r-lm-ois-lens-charcoal-silver-1.html
foto1977
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allien driver 13. 8. 2020 09:57

vďaka foto1977, mám x-e3, postačuje, až budem potrebovať robiť nejaké videa, tak potom.
Ešte k tej posadnutosti FF, len tak pre zaujímavosť, jedna ukážka - odfotené plátno na stene 1m x 0,7m (8bit jpeg) z 16MPix APS-C snímač X-E1. Výsledok je plne v súlade s mojimi predstavami. Po upgrade na x-e3 mám naviac 8MPix. Väčšie ako 1,5m tlače neplánujem, kam by som to zavesil.
Prečo by som mal kupovať väčší, ťažší, drahší FF? Len preto že tomu nerozumiem čo je to fotiť FF-mom? :D
Allien driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Titan_66 13. 8. 2020 17:07

Já to s tím všeobecným nadšením pro full frame taky nechápu. Rozdíl ve výstupu není už takový rozdíl. Např. ekvivalent k 85 1.8 na FF mám v podobě 56 1.2. Pokud někdo chce 1.4 na FF, tak zase ty ceny a rozměry bývají někde jinde. Chápu, že šum na vyšší ISO v horších světelných podmínkách bude někdy znát ve prospěch FF, ale aby to byl důvod k přechodu mi nepřijde. APS-C mi přijde jako takový zlatý střed, kvalitativně, rozměrově apod. Myslím si, že většině hobby fotografům by to stačilo. Problém je, že se tenhle segment nebere tolik vážně. Jak píše Dolgor, za úvahu v podstatě stojí jen Fuji a Sony. U Sony bych měl problém s ergonomií a vůbec s chaotickým menu apod. Fuji mi přesně sedla, dělá ty XF objektivy jak tanky, clona na objektivu, menší rozměry těl a pevných objektivů. Je to prostě zábava s tím fotit. Doufám, že na APS-C řadu Fuji nezanevře a trochu se probudí.

Nicméně kdybych FF chtěl, v úvahu by mi přišla snad jen Z6.
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 13. 8. 2020 17:54

Ahoj, tak už mám x-t30 doma. Mám pár dotazů na uživatele:
1/ používáte komprimovaný RAW?
2/ čištění snímače máte zapnuté? A pokud ano tak asi před vypnutím ne?
3/ nikde nemohu najít jak zvýšit tu obnovovací frekvenci hledáčku z 60sn/s na 100sn/s.
Předem díky za rady...
p.s. dorazila mi s tou anglickou zástrčkou k nabíjecímu adaptéru. Dá se to když tak někde koupit?
Jinak foťáček je opravdu prcek, skoro 1:1 s GX80... :)
foto1977
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allien driver 13. 8. 2020 19:31

1. pokiaľ je stratový tak nie
2. áno pred vypnutím
p.s. kábel sa dá kúpiť
prajem veľa potešenia a zábavy z fotenia :)
Allien driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 13. 8. 2020 19:43

foto1977 - k hledáčku: musíš změnit v sekci Power Management (řízení spotřeby) tovární režim "Normal" na režim "Boost".
X-Pro2 • 16~55/2.8 • 50~140/2.8 • 16/1.4 • 23/1.4 • 56/1.2 • 80/2.8 • 90/2
Godox TT685 • Sennheiser MKE 440 SSM • Capture One 20 Pro
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Allien driver 13. 8. 2020 19:48

Allien driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 13. 8. 2020 19:51

1) Na X-T2 používám bezztrátově komprimovaný raw, ale nevím, jestli ho má i X-T30.
2)čištění snímače mám zapnuté
3)Boost režim mám namapovaný na křížový volič - šipka dolů, ale X-T30 křížák nemá.
To jsem pěkně poradil:) Mezi X-T1/2 a 10/20 (X-T10ku jsem měl) bylo rozdílů míň než u novějších generací, začínám se ztrácet, co jde a co ne.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 13. 8. 2020 20:52

Pánové děkuji za informace...
- RAW to umí komprimovaný bezztrátový. Tak jsem nastavil tento
- čištění jsem tedy ponechal zapnuté, vždy při vypnutí
- provedl jsem aktualizaci těla i objektivu na aktuální fw
Taková blbost, ale jsem zvyklý mít krytku v sáňkách na blesk, tohle je první foťák kde jí nemám,
je možné, že jí fuji nedává k foťáku???
Jsem mile překvapen, že jde posouvat ostřící bod prstem po lcd jako jsem zvyklý z Lumixe.
Není to tedy taková paráda, ale je to docela použitelné. Myslel jsem, že fuji tohle vůbec neumí...
Kartu mám tuhle:
https://www.tsbohemia.cz/sandisk-extreme-pro-sdhc-32gb-95mb-s-class-10-uhs-i-u3-v30_d254515.html
již cca 2 roky, snad bude dost rychlá i pro X-T30. Pořizovat novou jsem nezamýšlel...

-- 13. 8. 2020 21:31 --

p.s. info pro případné zájemce k pořízení setu x-t30+18-55 z eglobalu:
přišly mi dvě krabice, první byla set x-t30+15-45 ale byl v ní jen foťák, obj. asi prodali zvlášť.
Druhá byla "White Box" s obj. 18-55. Vše originál zabaleno, nepoužito. S/N sedí jak na tělech tak na krabicích. A nabíječka je s UK koncovkou. Návod samozřejmě v EN, ale ve foťáku je normálně CZ nastavení. Dodání tou jejich economy poštou (zdarma) bylo na den přesně 14 dní...
foto1977
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bosonozka 13. 8. 2020 21:48

U mé fuji X-T20 taky nebyla krytka k sáňkách (kupoval jsem před lety tehdy nový ve fotolabu), takže je možné, že není součástí balení.
bosonozka
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka