FUJI X-SYSTEM fotoaparáty

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dolgor 4. 10. 2019 16:00

X-trans řeším v Capture one Express for Fuji. Je to funkčně omezená free verze, ale obvykle mi to stačí. Kdyby ne, těch cca 125 Eur za plnou není zase tak moc. Výstup je zde velmi porovnatelný s Bayer senzory.

Fuji před nějakou dobou oznámili iniciativu o spolupráci s Adobe, která se přetavila v mnohem lepší barevné profily. Považuju za pravděpodobné, že se Adobe snažili přesvědčit i o lepším enginu pro demosaic, ale neuspěli. Adobe je mamutí korporace, kde je už dnes asi málo místa pro enthusiasty, kteří by si opravdu přáli udělat SW co nejlepší i pro menší platformy.

Mám rád foťáky s hledáčkem na straně. Měl jsem X-E1. U Fuji mi to ale hatí, že X-E řada nemá výklopný displej, který považuju za velmi praktický, tak jsem přešel na X-T.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bosonozka 4. 10. 2019 16:46

aurum píše:... Hledáček je u t2 a t3 doufám stejný.

Hledáček u X-T3 má vyšší rozlišení a je zanedbatelně menší. Pěkně o rozdílech píšou zde:
https://mirrorlesscomparison.com/fujifi ... t2-vs-xt3/
bosonozka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Titan_66 4. 10. 2019 17:25

Dolgor píše: Mám rád foťáky s hledáčkem na straně. Měl jsem X-E1. U Fuji mi to ale hatí, že X-E řada nemá výklopný displej, který považuju za velmi praktický, tak jsem přešel na X-T.

Budeš mít možnost u x-pro3. Hledáček ještě lepší než x-t3, materiál titanium a displej už taky výklopný :) Cenu raději nechci vidět :)
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 4. 10. 2019 18:43

aurum píše:Vyštráchal jsem v setu Sony A6400+18-135, tuším za 36 990. Hledáček na boku, tudíž lepší přístup, netušíte, jaké s tím můžou být fotky? Bylo by pokryto docela rozsáhlé ohnisko a k tomu někdy nějaký portréťák apod. Vím, jsem v diskuzi Fuji, ale snad chvilka odskočení k Sony vlákno jen posílí.
edit: Tak nevím, jestli bych si Irident X-Transformerem pomohl, je to hlavně špatně od Fuji, že neuvolňuje problematiku x-trans volně výrobcům editorů. Aspoň tak jsem to pochopil. Možná snad, jestli ten Irident Fuji patří, hmmm.

V každom prípade doporučujem skúsiť Sony menu. Ak si naučený na Fuji, mohol by si zažiť dosť prekvapenie...
Inak obrazovo a rýchlosťou pohoda. Fotím občas A6300. Ten seťak 16-50 určite NEBRAT.
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Luboš 1 4. 10. 2019 20:02

Zkus ten Enchanced Details, na mé X-T20, je vidět velký rozdíl v detailech vs klasický převod, recenze:

https://blog.thomasfitzgeraldphotograph ... conversion

https://www.lukecollinsphotography.com/ ... pressions/
Luboš 1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Noldo 4. 10. 2019 22:24

X-T100 je veľmi zaujímavý tip ak Ti bude stačiť!

Problémy s RAWmi som tiež pozoroval a to natoľko, že som prešiel na Capture One. Enchanced Details mi nedávalo želané výsledky, dlho trvalo a zvyšovalo pamäťovú náročnosť. Pri použití Capture One je stále štruktúra fotky iná ako pri Bayery a fotku treba viac doostriť. Pri trochu snahy je podľa mňa výstup porovnatelny s Bayerom, ale nemyslím si, že lepší. Na druhú stranu nemám problém používať fotky pri 12800 ISO. O fialových odrazoch čipu som počul, ale vraj by sa pri X-T20 nemali vyskytovať a ja ich nepozorujem. Chvíľu sa povrávalo niečo o tom, že to isté ISO na Fuji je tmavšie ako na iných foťákoch. Skúšal som to a oproti iným apsc som žiadny výrazný rozdiel nevidel.
Noldo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod aurum 5. 10. 2019 23:08

Opět všem děkuji, jsou to určitě cenné rady a poznatky. Rozhodnutý ještě nejsem, dám tomu chvilku času. K přechodu na C1 nahrává také cena PS, která v ročním předplatném je pro amatéra už příliš vysoká. A přechod na C1 také vybízí pro koupi Fuji. Asi to bylo chvilkové vzplanutí, když jsem pomyslel na FF, samozřejmě, že v něčem přínos bude, ale pro člověka, který jen rád fotí a neživí se tím, no.... Nebo se mýlím? Vy byste přešli?
Takže tak, nechám to ještě uležet a třeba přijdou od Fujifilmu nějaké zajímavé podzimní nabídky. Taková sleva T2 na úroveň t30, asi by dilema skončilo. Co si myslíte o cenové politice u Fuji, může se stát něco zajímavého?
S pozdravem..
aurum
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 6. 10. 2019 08:16

Neviem co sa robi taka drama/obavy z prechodu na FF. Ved za analogovej doby sme vsetci fotili min.na FF. Dlhe roky som fotil digitalom na APSC, tohoto roku som kupil FF (Z6). APSC aj nadalej pouzivam, ale priznam sa, ze hlavne fotim s FF.
landov
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 6. 10. 2019 08:42

Mám FF (prozatím Nikon DSLR) i Fuji (momentálně X-T2). Rozdíl v obrazové kvalitě není zase tak velký. Často raději nosím Fuji kvůli velikosti. Fotky to dělá parádní a nikdy mě nenapadlo si stěžovat na technickou kvalitu nebo malou HO. Tyto věci člověk rozpozná při přímém srovnání a nebývá to nic markantního. Větší odstup lze s FF získat až s velmi světelnými objektivy, které ale dost stojí a pronesou se. I tak ale lze s Fuji dělat krásné fotky s malou HO. Fotí s tím i krajináři. Je to rozměrově malý systém na velké focení.
https://www.hurych.cz/portfolio
https://www.andymumford.com/

X-T2 je na Fujifoto za 23 tisíc Kč. 18-55 se dá sehnat bazarový za 7-8 tisíc. Nicméně X-T30 má pár výhod - lepší AF, dotykový displej.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod aurum 6. 10. 2019 16:37

Parádní čtení, takové objektivní, ne jak na foru Fujifoto. Tam aby člověk měl strach zavadit o nějaké Fuji negativum nebo všimnout si konkurence a oheň je na střeše. Mám rád objektivní debaty, necenzurované. Té jsme si, pamatujete-li si, užili až až.
Jak už jsem psal, chvili ještě počkám (bohužel mi uteče kousek krásného barevného podzimu, ale což) a pak po něčem šáhnu. Jen ještě pro přemýšlení, kdyby to náhodou měla být Sonka 6400 (ani nevím, jestli ta vyšší čísla jako 6500 a 6600 jsou něco víc), jaký by k tomu byl vhodný zoom objektiv, když ne ten 16-50, vámi ne moc doporučovaný. Děkuji.
aurum
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allien driver 8. 10. 2019 14:46

chlapci a nijak nespomínate výhody vyššieho Dynamického Rozsahu X-Trans (odolnosť voči prepalom) oproti Bayer - toto by mala byť hlavná výhoda. Lukáš Fronk bol z toho celkom "na mraky" :D - pozri video v príspevku z 13.1. :
viewtopic.php?p=12154178#p12154178
Allien driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 8. 10. 2019 15:36

No já nevím, jestli to není nějaká mýlka nebo srovnání se staršímy senzory od Canonu. Já jsem pozoroval mírně vyšší DR u svých Nikonů než Fujin (paralelně provozovaný D7000 vs X-E1, později D750 vs X-T10, X-T2). Šlo mi hlavně o nízké citlivosti, vyvolání v LR (C1 je skoro ve všem lepší než LR, ale v maximalizaci zisku DR ne). Na vyšší ISO to bylo dost podobné.
http://www.photonstophotos.net/Charts/P ... on%20D7500

Praktický rozdíl je nicotný a snadno se dá korigovat technikou focení. Rozdíl v DR bych vůbec neuvažoval jako argument pro ani proti Fuji (ve srovnání s Nikony, Sony...). Je to prašť jako uhoď, rozuměj výborné u všech.
Naposledy upravil Dolgor dne 8. 10. 2019 16:58, celkově upraveno 1
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Titan_66 8. 10. 2019 16:55

Když už tu píšete o dynamickém rozsahu, tak docela zajímavá je tahle stránka:
http://www.photonstophotos.net/Charts/PDR.htm

Myslím, že ten dynamický rozsah bude celkově srovnatelný. Taky nemyslím, že x-trans v tomhle dává nějakou výhodu.

Zajímavý ale je, že když třeba tam dám do porovnání Nikon Z6 vs Fuji x-t2/3, tak při ISO 160 se ten DR zas tak tolik už neliší.
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allien driver 8. 10. 2019 17:45

nie som si istý, či hovoríme o tom istom. Pozrite Lukáš Fronk (a nie je sám - poznám ešte min. dvoch úspešných s podob. názorom) asi veľmi dobre vie o čom hovorí, nemyslíte? alebo si myslíte že máte viac skúsenosti, profesionality a úspechov ako on? Ak áno, treba to povedať. Nemyslím to nejako pejoratívne, alebo podceňujúco. Ide tu predovšetkým o spracovanie RAW, vôbec nie o sooc výstupy! teda čo všetko sa dá dostať z RAW v postprocesingu. Svojho času som spracovával rawy úplne tých istých záberov za úplne rovnakých svetelných podmienok (snímky v tom istom momente) z Fuji X-E1 a Canon D6 v C1 konvertori a pri rawoch z Fuji som mal citeľne väčšie manévrovacie možnosti v DR (vyťahovanie detailov, farieb potláčanie prepalov a šumu) ako pri Canon. Vtedy som pochopil o čom je X-Trans a jeho DR. Toto potvrdzuje aj Bayerista Fronk vo svojom videu.
Lukáš Fronk:
"koľko sa dá s fuji raw v posproc. vytiahnuť, koľko je tam informácii, to je proste neuveriteľné jak do drží pohromade a koľko tých informácii tam skutočne je - co vidím ako zázrak."
Naposledy upravil Allien driver dne 8. 10. 2019 17:52, celkově upraveno 1
Allien driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 8. 10. 2019 17:51

To není Bayer vs X-trans ale stará technologie Canon CMOS senzorů vs. pokročilejší senzory od Sony (a dalších japonských výrobců senzorů s podobnými parametry, které Sony v posledních letech skoupilo). ...Canon ale s posledními senzory již dohání pole.
Dolgor
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka