FUJI X-SYSTEM fotoaparáty

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dolgor 26. 6. 2016 22:20

Použité X-E1 se prodávají kolem 5 tisíc Kč, v setu s 18-55/2,8-4 tak za 12-13 tis. Tenhle set mám přes dva roky a je to první bezzrcátko v roli druhého foťáku k DSLR, které mi vyhovuje. Je to hlavně obrazovou kvalitou + ergonomií ovládání za rozumnou cenu. Novější těla Olympusu a Sony mají potenciálně podobnou kvalitu obrazu, vyšší modely i rozumné/konfigurovatelné ovládání (OMD, Nex-6 a 7, A6000), ale hrozně se u nich připlácí za kvalitní optiku. Chce to buď pevná skla nebo high-end zoomy. Adekvátní alternativa Fujinonu 18-55 je Zuiko 12-40/2,8, Panas 12-35/2,8 u cropových Sony imho srovnatelný zoom není vůbec.
Co se týká X-E1. Je to prostě starý model. Obrazová kvalita je na úrovni nejnovějších, ale elektronika je málo výkonná na cokoli, co trochu zavání akcí. Kontinuální ostření je jen na středový bod (takže téměř nepoužitelné), chybí face-detection, automatický výběr AF bodu pomalý a nepředvídatelný, chybí time-laps a další vychytávky na zpříjemnění, hledáček je použitelný ale překonaný. Nicméně přesto se s X-E1 fotí dobře. Ovládání je velmi intuitivní, jasně popsané a dobře umístěné voliče, vynikající Q-menu, dobrý AWB, hezké barvy jpegu, kvalitní raw. Fotím s ním hlavně v režimu A, AF bod si vybírám manuálně, beru ho na statické věci (krajina, město, výlety, kde chci být na lehko, skvěle zvládá spolustolovníky v chabě osvětlených hospodách, jakékoli aranžované foto).
Pokud bys toužil po výrazně rychlejším těle s modernímu funkcemi, nabízí se X-T10 (použité od 13-14 tis), což je výkonnostně téměř X-T1 (ale s malým buffrem). Bezhledáčkové X-A1 a 2, X-M řada jsou také lepší na auto režimy a pro amatérské použití (mají dobrý face-detection, kupu blbůstek, wi-fi na ovládání i stahování fotek rovnou do mobilu atd.), ale za cenu trochu horší ergonomie ovládání na poloauto a manuální režimy.
X-E1 je super foťák na focení, ale jestli jsi geek a neobejdeš se bez hromady funkcí navíc, pak kolem 10 tisíc seženeš OMD E-M10, E-M5 (první verze), Sony Nex-7 (krásné kovové tělo, výborný hledáček, trochu horší ale stále dobrý senzor), Nex-6 (kromě zpracování těla v mnoha věcech o něco lepší). Výhodou těch Nexů je, že perfektně spolupracují s všelijakými i manuálními objektivy od C a N přes redukci. Nex-7 jsem měl půjčený s manuálním 50/1,4 a přes hledáček se s tím ostří bezvadně. U X-E1 to tak dobře nedopadne, hledáček je menší, s rastrem a nemá lupu.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod blacksquare 27. 6. 2016 01:20

Když u X-E1 v MF režimu zmáčknu roller, přiblíží se zaostřovací bod a pak ještě rollerem mohu více zvětšit. To není lupa?
blacksquare
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allien driver 27. 6. 2016 08:34

samozrejme je to lupa
Allien driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 27. 6. 2016 18:28

Jo, je to lupa. Zkusil jsem tuhle funkci někdy na začátku a už nikdy nepoužil, takže jsem na ni dočista zapomněl. Na Nex-7 se mi díky hladkému a rychlému EVF a lépe viditelnému zdůraznění ve focus-peakingu manuálně ostří lépe.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Titan_66 1. 7. 2016 11:40

7.července bude oficiálně oznámen X-T2. Specifikace je už dostupná. Překvapilo mě, že rozlišení hledáčku je stejné jako u X-T1, ale jinak to vypadá zajímavě. Dokonce lepší jak X-PRO2 :-)

– 24.3MP CMOS sensor
– Image processing engine X Processor Pro
– Video 4K30fps. Full HD60fps
– Video of the bit rate is 100Mbps
– The maximum speed of the shutter is 1/8000 seconds. 1/32000 sec electronic shutter
– Synchro speed of the flash is 1/250 seconds
– AF 325 points can be selected intelligent hybrid phase difference AF
– The body is in a magnesium alloy, improve the durability of the dial. Dust and water specification
– EVF is 2.36 million dots. Refresh rate 100fps
– 3-way tilting 3 inches 1.62 million dot LCD monitor
– Dual SD card slot. UHS-II support
– AF-C custom settings
– ISO range is ISO200-12800 (RAW)
– Wi-Fi built-in. Remote shooting correspondence. Instax Share printer support
– 16 kinds of film simulation modes, including the ACROS
– That can customize the settings screen “My Menu”
– Normal / boost mode switching
– 14bit RAW lossless compression. Camera RAW development
– Exposure compensation +/- 5EV
– 256-segment metering (multi-spot average, spot, center-weighted)
– Interval Shooting
– 13 kinds of creative filter
– The battery is NP-W126S. The number of possible shots 350 sheets
– 3.5mm microphone jack. 2.5mm remote terminal. USB3.0 terminal. Micro HDMI terminal
– You can use all of Fujinon X mount lens group

When the vertical position power booster grip use of the option, can use a plurality of battery at the same time, continuous shooting is speeding up, the shooting interval, shutter time lag, the image disappearance time is shortened. In addition, 4K of recording time is extended up to 30 minutes.
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 2. 7. 2016 11:04

Fajn vylepšení, jsem zvědavej
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod Titan_66 16. 7. 2016 19:17

https://www.youtube.com/watch?v=vUPxVYAnz_E

Camerstore trochu otestovali AF u X-T2. Prý už vhodný pro sporty, srovnatelný s A6300.
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 16. 7. 2016 19:43

Tak zrovna Chris tohle tvrdil snad už u první verze.
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod qwerts 16. 7. 2016 22:20

No člověk by řekl že to už je bezzrcátko co vyhoví většině potřeb amatérského fotografa co zabrousí i do focení něčeho rychlejšího... kdyby to nestálo takovou raketu :D
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod D.a.l.i 17. 7. 2016 10:35

Když je výstup kvalitou (nemluvím o HO) porovnatelný např. s Nikon D750 (obecně s FF), tak je vyšší cena obhajitelná.

Na druhou stranu např. X-E2 je pro amatéra (či "pomalejšího" profíka) taky plně použitelná a cenově už dnes šílený balík nestojí...

A Fuji po obrovském úspěchu 35/2 plánuje další levnější pevná skla - 23/2, 50/2, tak se pak dá poskládat sestava i s pár pevnými skly za ne-astronomickou sumu :) (lidová suma to není, tam musí člověk kupovat základní DSLR či jiné značky, ale je to IMHO obrovský rozdíl směrem dolů)
Nač ten spěch? 5 minut mě nezabije :-)
D.a.l.i
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alešak 17. 7. 2016 11:09

Zdravím,
vlastní někdo Fujufilm X-PRO 1 a jaké s ní má zkušenosti ?
Uvažuji o pořízení s objektivem XF 27mm f2,8 a tak sháním
informace :-).
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 17. 7. 2016 14:14

D.a.l.i píše:Když je výstup kvalitou (nemluvím o HO) porovnatelný např. s Nikon D750 (obecně s FF), tak je vyšší cena obhajitelná.

Jak si na tohle prisel?
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 17. 7. 2016 15:08

Porovnatelny v jakem smeru s FF? V iso? Kdyby nebylo to vysoke iso o 1 EV podexponovane tak mozna... Jako moje E-X2 na vysoke iso dela cistsi fotky nez D7100 co sem mel predtim, ale mnostvim detailu 1:1 je to stejne spatny, jen si v postprocesu nemusim hrat s redukci sumu, jediny v cem je lepsi proti tomu Nikonu jsou barvy na vysoke iso.

Alesak: Nemas k te Pro1 lepsi 35mm kvuli tomu OVF?
qwerts
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alešak 17. 7. 2016 20:12

to qwerts: tu palačinku bych chtěl pro tu "malost". Vysvětli mi prosím, jaký má ohnisko
vliv na optický hledáček ? Nějaké zkreslení perspektivy, či deformace ? Chci právě tu
PRO1 k vůli tomu hledáčku :-).
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qwerts 17. 7. 2016 21:16

Tak pokud bych to chtel pro malost, tak bych bral s tou palacinkou X-E2, ta X-Pro1 je prece jen vetsi :D
Jinak 27mm bude mit lehce sirsi uhel zaberu nez co vidis v hledacku, ale to asi nebude zadna tragedie...a vzdycky jde zapnout EVF :D
qwerts
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka