FUJI X-SYSTEM fotoaparáty

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod reign 19. 3. 2016 11:23

Fuji X10 ale není X-trans, následné modely X20 a X30 jsou na tom s výstupem o poznání hůře :-(
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JSP070 19. 3. 2016 12:48

Salva Pecka píše:Na fuji raw jsem začal používat SILKYPIX ST7. a mám pocit, že si s FUJInou lépe rozumí než LR6. U NIKONu mi to přijde zase obráceně.

Od Silkypix je aj ten Fuji converter. Aký je medzi nimi rozdiel?

-- 19. 3. 2016 13:15 --

Som si stiahol trial a mám podozrenie, že Siky robí aj Nikon Capture NX-D.
JSP070
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 19. 3. 2016 13:49

Podezření je oprávněné, dělá.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod dadajax 19. 3. 2016 14:23

Tak na vysoké ISO je X-Pro2 fakt super. Fotil jsem na ISO 12800 v temné jeskyni. V hledáčku jsem viděl zašuměný obraz, což bylo 100x lepší než ta tma co jsem viděl svými očima. Ostření trochu zlobilo, ale maximálně na 3. pokus se vždy chytlo.

Došlo mi že jsem tu jeskyni fotil kdysi i s Canonem 60D. Tak jsem našel starší snímek, bohužel už mám jen JPEG vyvolaný v Aperture. Ale srovnání to je zajímavé - Fuji má mnohem více detailů a jak na to tak koukám, tak bych se vůbec nebál takto vysoké citlivosti používat, vypadá to lépe než ISO 6400 na mé X-E2.

Ukázka a srovnání s 60D: https://www.dropbox.com/sh/60l7mjadbak8 ... _5Gma?dl=0
dadajax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Salva Pecka 19. 3. 2016 15:55

JSPO70: Jj. RAW converter by měl stejný,ale neporovnával jsem. Přijde mi, že SP nad LR lépe vypíchne mikro kontrast a vykreslení detailů je citlivější nebo jak by jsem to nazval.. .Když se nejedná o portréty tak snad už do snímku nemusím téměř zasahovat, určitě hodně práce odvedou i výborná skla.
Foto-Fujifilm/Sony/ Nikon / Ricoh
Audio - Sennheiser HD 650 / AKG K 845 BT/Koss PRO/COWON Plenue D2 / M. F. LX2-HPA / AudioQuest DragonFly Red
PC- Asrock taichi x370/Amd Ryzen/GEFORCE GTX 1060/16GB RAM
Salva Pecka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod JSP070 19. 3. 2016 19:36

Tým CSC vôbec nerozumiem. Takže BF/FF nehrozí ani s PDAF. Keby mi niekto mohol vysvetlil ďalšie veci.
1. Fuji mali podľa viacerých zdrojov 9 PDAF. Po aktualizácii majú 15 bodov. Ako ich softvérovo pridali? Nemusia tam byť fyzicky? To v budúcnosti ich môže byť 49?
http://aboutphotography-tomgrill.blogspot.sk/2014/03/fuji-x-t1-hands-on-review.html
http://www.fujifilm-x.com/af/en/
2. Prečo je počet kontrastných AF bodov obmedzený? Na mobile kam ťuknem, tam zaostrí, žiadne body nemá. Aspoň myslím.
3. Prečo je synchronizačný čas blesku iba 1/180s? Som myslel, že s elektronickou závierkou by malo byť možné fotiť oveľa kratšími časmi.
JSP070
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 19. 3. 2016 20:02

1. asi narážíš na rozdíl mezi režimem s jedním ostřícím bodem a mezi režimem "zone" kde foťák automaticky vybírá nějaké ostřící body z dané oblasti. Tam je opravdu 15 PDAF bodů oproti 9. Ale jsou tuším trochu jinak rozmístěné. Myslím ale že těch pixelů pro PDAF je mnohem více a jsou rozmístěné v té středové oblasti.
2. protože by byl šílený oser vybírat z milionu ostřících bodů. Navíc úplně zbytečně. I u X-Pro2 je možnost schválně omezit a skrýt většinu bodů, aby byl výběr rychlejší. Fotím nejčastěji na clonu f/1.2 a překomponovávat musím v minimálním počtu případů, ty af oblasti jsou rozmístěny dobře.
3. u elektronické závěrky vůbec nejde používat blesk
dadajax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 19. 3. 2016 20:04

1. jsou dvě možnosti, buď tam byly a firmware je neuměl použít, nebo se nějak počítá s kontrastními body v nových AF režimech,
2. tak on mobil ostří v podstatě na tři vzdálenosti, blízko, normálně, daleko, takže ta iluze, že si můžeš ťuknout kamkoliv sice může být, ale realita bude jiná.
3. to souvisí s tím, při jakých časech je snímač odkrytý celý a od kterých časů je jeho část vždy zakrytý. souvisí to zřejmě s mechanickou konstrukcí a kvalitou závěrky jako takové. elektronická závěrka je většinou jen trik, při kterém se šikovně odečtou řádky ze senzoru místo aby se před expozicí celý zakryl.
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod JSP070 19. 3. 2016 20:45

1. Mal som predstavu, že tam je fyzicky 9 PDAF. Niekde som čítal, že údajne ich je 100000 a pokrývajú 30-35% obrazu, čomu som nerozumel. Tak to začínam chápať. Fuji ešte hádam prekvapí aktualizáciou FW a pridá nejaké PDA F :-)
2.Tých 77 bodov vzhľadom na pokrytie obrazu je viac ako dosť. Je fakt, posun medzi AF bodmi musí byť nejako odkrokovaný.
3. Blesku nerozumiem. Fuji nevie používať blesk s elektronickou závierkou? O tom riadkovom odčítavaní dát zo senzora som niekde čítal. Ale npr. D40 mal údajne x-sync 1/500. Mal som predstavu, že elektronická závierka zapne snímač na danú dobu a problém x-sync neexistuje.
No snáď Fuji na tom ešte popracuje.
JSP070
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PavlinaH 19. 3. 2016 22:53

Dadajax, jsi zaujatý proti Olympusu. Detailů má podstatně více, než Fuji. Už z podstaty věci, menší snímač má větší hloubku ostrosti. A k tomu jsou vesměs všechny vyšší třídy objektivů o dost ostřejší, než od Fuji. Fuji umí krásně odšumovat, ale ty detaily tam prostě nejsou úplně ok.

Udělej si výřezy a podívej se nezaujatě. No, nevím jak se na to díváš, ale je to to docela jasně vidět.
PavlinaH
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rodri 20. 3. 2016 00:04

Oly u E-M1 AF microadjust má, jestli je tam k něčemu platnej nevím, ale ve foťáku je. Co se týká detailů v obraze, tak u 16 MPx snímačů byla mezi APSC a m4/3 plichta, rozdíly naprosto nepatrný a byly určovaný spíš objektivy než čipem. U 24 MPx APSC už to bylo při plným rozlišení viditelně ve prospěch APSC, 20 MPx čip u m4/3 se co se týká detailů k APSC přiblížil, ale nedohnal. Jak to bude u D 500, která má taky "jen" 20 MPx čert ví, předpokládám, že úroveň detailů půjde oproti 24MPx čipům malinko dolů, ale můžu se mýlit. Upozorňuju, že píšu jen o vykreslení detailů na základní ISO a šum a DR neřeším.
rodri
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 20. 3. 2016 08:11

PavlinaH: tak pošli alespoň jednu ukázku kdy z Olympuse vypadne lepší kresba. Ale vyhni se prosím zase tomu trapasu že budeš posílat odkazy na fotky v malém rozlišení. Chci vidět 100% výřez. A ani nemusí být na plně otevřenou clonu, abych ti to zjednodušil.
dadajax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 20. 3. 2016 08:12

JSP070 píše:1. Mal som predstavu, že tam je fyzicky 9 PDAF. Niekde som čítal, že údajne ich je 100000 a pokrývajú 30-35% obrazu, čomu som nerozumel.
Tých 100000 je pixelov s "fázovou" funkcionalitou, z ktorých sa tie PDAF body skladajú.
(nie je to jasne napísané: na imaging-resources som čítal, že je ich 86000 a na dpreview, že EXR II procesor zvláda spracovať vyše 100000 takýchto pixelov)

No ale je zaujímavé, že v oficiálnych špecifikáciách sa priamo o PDAF bodoch nepíše, len o AF oblastiach:
- pre single AF je ich 49 (7*7)
- s novým firmwarom pre zone/tracking je to 77 (11*7)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod T-Lama 20. 3. 2016 08:21

JSP070 píše:1. Mal som predstavu, že tam je fyzicky 9 PDAF. Niekde som čítal, že údajne ich je 100000 a pokrývajú 30-35% obrazu, čomu som nerozumel. Tak to začínam chápať. Fuji ešte hádam prekvapí aktualizáciou FW a pridá nejaké PDA F :-)
2.Tých 77 bodov vzhľadom na pokrytie obrazu je viac ako dosť. Je fakt, posun medzi AF bodmi musí byť nejako odkrokovaný.
3. Blesku nerozumiem. Fuji nevie používať blesk s elektronickou závierkou? O tom riadkovom odčítavaní dát zo senzora som niekde čítal. Ale npr. D40 mal údajne x-sync 1/500. Mal som predstavu, že elektronická závierka zapne snímač na danú dobu a problém x-sync neexistuje.
No snáď Fuji na tom ešte popracuje.

1. Senzory pro fázový ostření nikdo nijak na čip nepřidá. Pokud firmwarem rozšířili počet bodů, znamená to, že tam byly už původně, ale nebylo možné je vybrat. Důvod se můžeme jen domnívat.
2. Bodů může být definovaných kolik je jen libo, ale moc velký počet není praktický, to už je lepší zvolit místo ostření volně na dotykáči ;-)
3. S bleskem to neni těžký pochopit - jelikož se expozice z CMOSů vyčítá postupně po řádkách, záblesk trvající zlomek vteřiny by nepokryl všechny řádky, ale jen jejich určitou část, což je pochopitelně k ničemu. Je to stejná příčina úkazu focení pod zářivkama, kde je obraz pruhovaný díky jejich blikání. U některých starších foťáků byl možný kratší synchronizační čas díky použití CCD s funkcí globální závěrky. Sony představilo nějaké menší snímače s funkcí globální závěrky minulý rok, Panasonic představil něco podobného na jedné z verzí jejich organického senzoru. Na uvedení do výroby si asi dost počkáme.
T-Lama
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pavel Breit 20. 3. 2016 10:52

rodri píše:Oly u E-M1 AF microadjust má, jestli je tam k něčemu platnej nevím, ale ve foťáku je. Co se týká detailů v obraze, tak u 16 MPx snímačů byla mezi APSC a m4/3 plichta, rozdíly naprosto nepatrný a byly určovaný spíš objektivy než čipem. U 24 MPx APSC.......
U M1 to bude možná kvůli fázi na čipu pro starší zrcadlovkové objektivy. Jestli to má nějaký vliv na m4/3 skla mě zatím nenapadlo zkusit. Detaily..no, 4/3 a APS je velmi blízko, rozdíl souvisí na momentální technické kvalitě porovnávaných čipů. Mě osobně 16 mpx velmi dostačuje. Co bych ale ještě u m4/3 vylepšoval by byl DR (a s tím související šum) + předpokládám časem bude multišot z ruky, to by pro mne byl ideální systémek.
Pavel Breit
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka