Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Luboš 1 5. 4. 2019 19:16

Psal jsem: Na mé Fuji X-T20 se při výměně baterie vymaže veškeré nastavení. Nevíte někdo jestli je ve foťáku záložní baterie? Popř. jestli jde doma vyměnit?

Tak jsem ji stihl když bylo do konce záruky 5 dní poslat do Fujifota a reklamovat. Z toho mi pak volali že foták zkouší a nastavení drží, co s tím , jestli mi ji mají poslat zpátky. Já trval na tom aby ji posIali do servisu. Dnes dorazila opravená s popisem opravy -Vymeneno hlavní obvod a číslo materialu. Sice netuším co tam vyměnili, ale funguje.
Luboš 1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 5. 4. 2019 19:43

Luboš 1: Je fajn, že to dopadlo dobře. Ať X-T20 slouží nadále. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Noldo 6. 4. 2019 21:24

Stal som sa šťastným majitelom X-T20 a zatiaľ 18-55. Nemáte tip na cenovo dostupný batoh, ktorý by zvládol X-T20 s nasadeným objektívom a ďalšie 3 malé sklíčka a ideálne v ňom ešte zostalo trochu miesta a dal by sa na neho na bok uviazať statív? Asi si radšej skočím do megapixelu niečo ošahať, však.
Noldo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 7. 4. 2019 10:59

Záleží na tom, o jaký typ batohu se má jednat - outdoor vs. městský. Osobně vyzkoušet je samozřejmě vždy nejlepší. Ideálně s celou výbavou tam napochodovat a testovat v klidu.
Dobré na město i hory (jedno i vícedenní výlety) jsou třeba i army batohy (např. Cattara, US Copper [mám] do cca 1000,- Kč...), akorát do nich třeba dopořídit interní modul pro fotovýbavu. Jinak třeba z hlediska materiálu se jedná o jedny z nejodolnějších batohů, a z hlediska pohodlí na zádech (vč. různě nastavitelných popruhů) o jedny z nejpohodlnějších (protože se počítá s tím, že voják si v tom ponese těžkej vercajk) - zkrátka co armáda vyžaduje po výbavě do terénu. :)
Já mám Everyday Backpack 20L od Peak Design, ale to je ryze městský batoh (max. pár hodin lehká tůra v přírodě), kde se hlavně vleze 15" Macbook, který potřebuju mít s sebou. Dva tři objektivy, CSC fotoaparát a místo pro tenisky, mikinu či svačinu (nebo oběd v krabičce). Stativ lze umístit jak na strany, tak i na spodek - popruhů je k tomu dost. Ale cenově není zrovna dostupný, ale je fajn a slouží mi dobře. Tož tak.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Noldo 8. 4. 2019 11:59

Ahojte,
viem, že treba fotiť a nie sledovať kvalitu, ale 18-55 ma trochu sklamala.
https://drive.google.com/open?id=1v_wuc ... IDcJWNmm2H
Jedná sa o OOC jpegy -4 NR +1 Sharpening
Vedel by niekto pozrieť 18f2,8 a skúsiť povedať, či je to chyba kusu, alebo je to v norme? Hlavne ľavý spodný roh. Vďaka.

Edit: Tak som si to skúsil ešte raz s tým, že som zaostril na ľavý spodný roh a vtedy bol obraz ostrý od kraju po kraj. Tuší niekto, kde je problém? Hĺbka ostrosti by mala byť 5m až nekončno.
Noldo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 8. 4. 2019 16:28

Podle těch fotek bych řekl, že je objektiv trochu decentrovaný. Na 18/2,8 je neostrá celá levá pětina obrazu, na 55/4 zase pravá. Na f/8 se mi to zdá dobrý. Občas něco podobného vidím i na svém kusu, ale jindy zase ne. Tudíž s tím může mít něco i výběr AF bodu, jak píšeš. Dosud jsem myslel, že to souvisí se stabilizací, jelikož na stativu nebo s vypnutým OIS jsem si toho nevšiml.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Allien driver 9. 4. 2019 07:06

myslím že by to mohlo byť stabilizáciou, občas som mal tento problém aj ja (model 2011) akurát v menšej miere, dôležité scény fotim viackrát, alebo bez stabilizácie, vyfoť tu istú scénu viackrát a porovnaj alebo vypni stabilizáciu a porovnaj
Allien driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Noldo 9. 4. 2019 08:00

Ďakujem za reakciu. Dnes ráno som si opäť pocvakal z okna :D A trochu som zmenil kompozíciu, čo stačilo na to, aby mi mäkkší roh nevadil a ledva som ho spozoroval. V každom prípade som nezaznamenal rozdiel v tom, či používam stabilizáciu alebo nie (asi 2019 model, najnovší firmware). Rozhodol som sa teda, že budem spokojne fotiť a túto črtu neriešiť. A ideálne čo najskôr doplniť pevné sklá, lebo vyzerá to tak, že ten zoom je vždy kompromis.
Dnes mi viac ako mäkkšia krezba vadila automatická korekcia objektívu pri 18mm. On totiž nevykreslí celý čip a spolu so skreslením je to korigované. Ak máte problémy so stabilizáciou, máte najnovší firmware( asi 3.22)
Stabilizácia je prekvapivo účinná, podarilo sa mi udržať 1/4 sek pri 55mm.
Noldo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 9. 4. 2019 08:51

Noldo: při focení z ruky zkus porovnat oba režimy stabilizace v nastavení X-T20, tj. průběžná (stále zapnutý OIS) vs. aktivní při fotografování (resp. stabilizace je aktivní jen při namáčknutí spouště). Já mám postřeh takový, že v případě druhé varianty jsou snímky ostřejší (někdy nepatrně, jindy významně - dle toho co se fotí).
A je obecně doporučeno (pokud to zde už nezaznělo) stabilizaci vypínat úplně, když z ruky fotíš s velmi krátkými časy (např. 1/1000). O stativu už tu řeč byla.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 9. 4. 2019 09:57

"A je obecně doporučeno (pokud to zde už nezaznělo) stabilizaci vypínat úplně, když z ruky fotíš s velmi krátkými časy (např. 1/1000)."

Nejlepší způsob, jak ji zapomenout opět zapnout. Ten přínos vypínání je (napříč značkami, možná je v tom ale Fuji výjimka) zcela marginální, až neexistující. Takže za mě "nevypínat" je určitě menší zlo.
Největším rouháním se a jasným pokynem k vypnutí stabilizace bylo vždy focení ze stativu. Tam jsem poctivě vypínal. Ale ani to už dnes v podstatě neplatí.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 9. 4. 2019 11:42

Pořád tu rozebíráme OIS na objektivu XF18-55mmF2.8-4.8 R LM OIS ( Do you turn off OIS? ). Pořád za sebe doporučuji OIS při vyšších časech vypínat. Pokud nemá někdo permanentně rozklepané ruce a má problém udržet v 1/125, tak ok, nedá se nic dělat. Nicméně, já stabilizaci (režim při namáčknutí spouště) používám jen při nízkých časech a v šeru, kdy nechci zvedat ISO. Jinak mám vypnuté, i to přispěje k menší spotřebě baterie.
Věřím, že se zapomenout na stabilizaci nedá - u Fuji na zadním LCD panelu i v hledáčku se zobrazí trvale přeškrtnutý symbol v místě, kde je více oddělen od jiných ukazatelů, že stabilizace je vypnutá. Já tedy to nikdy nepřehlédnul. A pokud jde o rychlost, tak vypnout i zapnout se dá přímo na těle onoho objektivu - na straně je přepínač.
A Pokud jde o výběr ze dvou režimů stabilizace v nastavení fotoaparátu, tak do rychlého "MyMenu" se to dá přidat, abych nemusel hledat někde dlouho v pokročilém menu.

Ale víte co... foťte si jak chcete. Mějte z toho hlavně radost a přetrvávající spokojenost nad prohlížením vlastních fotografií. :-)
Naposledy upravil wikxzen dne 9. 4. 2019 12:10, celkově upraveno 2
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 9. 4. 2019 11:53

Ok, jak říkáš, každýmu, co mu vyhovuje.
(Ne)vypínání stabilizace je sáhodlouhá debata i na zahraničních fórech.
Pěknej (stabilizovanej) den.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Allien driver 9. 4. 2019 13:48

Noldo, pokiaľ máš takýto neostrý ľavý dolný roh aj bez stabilizácie, je to podľa mňa dôvod na reklamáciu
Allien driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod drive18 11. 4. 2019 20:16

Reklamovat moze, otazka ci mu to uznaju, alebo ci potom nedostane este horsi kus.
drive18
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Amalary 11. 4. 2019 22:51

Noldo: Nejlépe bude, když dáš foťák na stativ, vypneš stabilizaci. Nefotil bych takové scény, kde může nastat problém se správným zaostřením. Nejlépe vyfotit cihlovou zeď, nebo něco podobného. Ostřit budeš na střed. Mělo by to být ostré i v rozích i na otevřenou clonu. Můj 18 -55 je ostrý i v rozích na f 2,8, ale v rozích je to samozřejmě o měkkčí než ve středu. To co jsi zde dal vypadá buď na to, že je objektiv z nějakého důvodu vadný, nebo že jsi zaostřil na nevhodné místo.
Amalary
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků