Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod wikxzen 15. 2. 2019 09:23

Ten sovětský Zenitar 16mm měl i můj děda, tedy pokud je řeč o tomto modelu nebo si to už nepletu s něčím podobným. Po jeho smrti (r.1994) babi foto-pozůstalost nechala rozprodat (nemohl jsem to tehdy ve svých 7-8 letech nějak ovlivnit) a ten zenitar (společně s ještě nějakými skly) nikdo hodně dlouho nechtěl - tak je babi vyhodila s věcmi do sběru (železa). :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 15. 2. 2019 15:57

(viz. část videa ze srovnání se skly 14/2.8 a 16/1.4)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod zvuk11 15. 2. 2019 21:23

No jo, někde v koutě biotar 75 a na nový full frame od canonu by bylo, bohužel jen na necelé top apsc tělo od fuji ;-)
Myslím že to s tou chromatickou aberací nebude tak hrozné :) jeden update firmware to napraví, však fuji je machr s "vylepšováním" raw
zvuk11
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Allien driver 15. 2. 2019 21:35

zvuk11, myslím že dnes je lepšie aberáciu odstraňovať softvérovo a zlepšíť tak iné optické parametre, ktoré softvérovo až tak nejdú, myslím že je to tak aj u konkurencie. Machér na vylepšovanie RAW je skôr tvorca konvertoru
Naposledy upravil Allien driver dne 15. 2. 2019 21:42, celkově upraveno 1
Allien driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zvuk11 15. 2. 2019 21:39

tím si nejsem úplně jistý... viz, zeiss, sigma
zvuk11
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Allien driver 15. 2. 2019 21:53

každý slušný konvertor má nejakú sekciu "Lens correction
lens correction.jpg
lens correction.jpg (26.92 ) Zobrazeno 4462 krát
Allien driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zvuk11 15. 2. 2019 22:01

no a ? to mají i levné 1/2.3" kompakty a za slušné bych je nepovažoval
A většinou jde o lehce destruktivní úpravy (vinětace,sférické zkreslení, odstranění chromatické vady může způsobovat odbarvení hran)

ještě dodatek : Bylo by supr kdyby se tady někdo zapojil do projektu lensfun http://lensfun.sourceforge.net/
zvuk11
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Allien driver 15. 2. 2019 22:11

"odstranění chromatické vady může způsobovat odbarvení hran"
zvuk11, takýto konvertor za slušný by som nepovažoval
apropo, lensfun len potvrdzuje moje slová, je to nutnosť k vyššiemu levelu výstupu
Allien driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zvuk11 15. 2. 2019 22:16

Stává se to hlavně když má chromatická aberace nepříjemný charakter tak jako tenhle fuji :hm stejně zůstávají většinou duchové s jiným kontrastem
zvuk11
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Allien driver 15. 2. 2019 22:19

možno, na úrovni per pixel, ale na tejto úrovni nájdeš aj množstvo iných nekokonalostí...
Allien driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zvuk11 15. 2. 2019 22:20

no jo ale člověk by ihmo od moderní techniky čekal trochu víc ;-)
zvuk11
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Allien driver 15. 2. 2019 22:27

plne súhlasím, svet je nielen po technickej stránke na veľmi nízkej úrovni ;-]
aj keď sa možno mnohým javí inak...
Allien driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kezic 16. 2. 2019 17:29

zvuk11, ano toto je ta nekompromisní kvalita... :-D

https://img.photographyblog.com/reviews ... t30_09.jpg
kdysi možná, ale z vlastního dlouholetého používání fuji techniky jsem se s tím nesetkal, je to něco jako paní Colombová - každý o ní slyšel, ale nikdy neviděl. :-)
kezic
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 16. 2. 2019 18:03

Ale tak já jsem viděl CA z Fujinonu 18-55 i 35/1,4 mockrát. V jpegu samozřejmě není, ale při zpracování rawů s ní občas bojuju. Obě skla jsou velmi ostrá, ale když je srovnám se svými Nikkory, ty jsou takové spořádanější. Hlavně tedy 35ka moc neobstojí bokehem nebo přechody ostré - neostré, zvlášť na plnou, Nikkor 35/1,8 G FX nebo 85/1,8 G jsou jinde. Ale stejně to sklo mám rád a dělá krásný fotky a po zaclonění je neskutečně ostré úplně všude. Podle mne jsou vady u levnějších Fujinonů daní za jejich kompaktnost. Nejde udělat malé sklo, které bude bezvadné ve všem, ale jde udělat dobrý kompromis, což se podle mne Fuji daří.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 16. 2. 2019 20:16

Kvalita 35/1.4 někdy dost kolísá - je to kus od kusu. Tuším, že to je jeden z nejstarších XF skel od Fuji. Fujifilm taky několikrát přiznal, že se nejedná o nejlepší objektiv v jejich portfoliu, ale to sklo si našlo své věrné zastánce.
Několikrát jsem zvažoval nákup tohoto skla přes bazar, ale ve dvou osobních případech, kdy jsem měl možnost to vyzkoušet a mrknout rychle přes iPhone (skrz Cam remote) se mi to na plnou díru ostré nepozdávalo jak bych čekal. Pak jsem měl půjčený jiný kus, ale ten jsem chtěl hlavně tvrdě otestovat na focení ve tmavém klubu, ale tam se bohužel vyloženě nechytal (huntování AF-S), jenže byl pro změnu nejostřejší ze všech co jsem měl v ruce. Nicméně, po mém vysvětlení majiteli ohledně výborné ostrosti jeho kusu na f1.4, si nakonec prodej tohoto skla rychle rozmyslel a má jej dodnes. :-)

Na FR k tématu 35/1.4 byl dokonce nedávno i zábavný článek...
The Magic of the Fujinon XF 35mm f/1.4 Explained and Why Fujifilm Should NOT Make an XF 35mm f/1.4 MK II


EDIT:
k poslední aktualizaci Lightroom CC malé shrnutí v příspěvku na FR...
Lightroom Enhanced Details for Fujifilm X-Trans Files Tested – Fuji Users Beware, Wormy Artifacts Fixed?
Obrázek
wikxzen
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků