Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 18. 12. 2019 10:37

wikxzen píše:Tak prý nástupce současného Fuji X100F s pravděpodobným označením "V" na konci se bude představovat/ohlašovat v únoru 2020. Spekuluje se o ceně 1500 dolarů bez daně/cla.
Předpokládám, že bude mít výbavu z X-T30, případně X-Pro3. Být idealistou, tak hybridní hledáček bude stejný jaký má X-Pro3. Nicméně, vše je to věc konstrukce (a velikosti). Objektiv bych tipoval stejný jako u "F", opět 23/2, ale snad bude zase o něco lepší/ostřejší. Mám pocit/tušení, že Fujifilm odstraní, jako u X-T30/X-Pro3, na zadní straně tu kruhovou soustavu ovládacích tlačítek a zůstane jen joystick.
Výklopný zadní displej ála X-Pro3 však Fujifilm vyloučil. Pokud Fujifilm přistoupí na verzi s výklopným displejem, tak určitě to bude dle šablony z X-T30. Dotykový však nejspíše bude. Teď ještě otázka, zdali bude "V" tzv. WR. Což by asi uvítal snad každý. :-)


Těším se na něj.
Můj X100v wish list:
- utěsnění proti povětrnostním vlivům, déšť a prach. Kdo to má nosit po horách a při každé přeháňce schovávat? Je to přece cestovatelský foťák, který je neustále s cestovatelem.
- objektiv ať nechají 23/2, jen zapracovat na ostrosti na krátké vzdálenosti/malé clonové čísla. Supr by byla i fluoridová vrstva na předním členu.
- manuální focus s přímou vazbou na objektiv (NE přes elektroniku) a se stupnicí HO pro zónové ostření. Pevný doraz pro nejkratší ostřící vzdálenost i nekonečno.
- Bayer senzor místo X-Trans (asi nereálné), klidně by stačilo 16-20 Mpx.
- zachovat kompatibilitu se současnými TCL/WCL předsádkami.
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 18. 12. 2019 11:09

S tým Bayerom by som fakt asi nerátal.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod aurum 21. 12. 2019 12:31

Zdravím, po X-T20 mi zbyl orginál blesk (nepoužívaný), orginální nabíječka (230V) a Patona USB nabíječka se třemi, snad jen dvakrát použitými bateriemi. Stáří všeho cca 8 měsíců. Můžete mi poradit, kde by bylo vhodné komponenty nabídnout, možná by uvítal i někdo ve skupině.
A podotázka, tento blesk asi na Nikon Z6 pasovat nebude, že? Nejspíš má každá firma svůj systém, ale raději se zeptám. Děkuji.
aurum
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 21. 12. 2019 14:44

Určitě dobrým místem k nabídce a poptávce je bazar na webu Paladix.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Skulivert 22. 12. 2019 16:49

osobně bych vylepšil tu tele (50 mm) predsadku na X100 a bylo by fajn kdyby udělali ještě nějakou portrétní (tak kolem 70-90 mm), samozřejmě vodeodolnost a lepší objektiv by to chtělo, ale tak to snad bude, po tom už je dlouhodobě poptávka
Skulivert
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 22. 12. 2019 17:45

No, nevyznám se v konstrukcích těl fotoaparátů, zejména pokud lze zkombinovat malé tělo (X100) vs. WR (utěsnění) vs. například dostatečné odvádění nežádoucího tepla směrem ven, tak já budu raději pesimistou. Přeci jen bych si troufnul WR zase vynechat, než riskovat přehřívání, které povede k potížím (časté vypínání, popř. zničení nějaké komponenty uvnitř z důvodu onoho přehřátí např.).
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 22. 12. 2019 19:33

No nevím, jestli to (absence WR) souvisí s přehříváním, když to jde u jiných sestav. U GR se po tom WR volalo taky a nakonec to neudělali z důvodu vysouvací konstrukce objektivu. U Fuji netuším, čím to může být - ale u foťáku za 30 tisíc bych to už očekával.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 23. 12. 2019 00:48

Ještě jsem si vzpomněl, že Fujifilm absenci WR u X100 řady argumentoval mimojiné tím, že by musel rozměry stávajícího těla zase o něco zvětšit. A to by se jistě týkalo i objektivu.
WR mají vlastně jen řady fotoaparátů X-T / X-H / X-Pro (a všechny GFX modely).
A nemají jej řady X100 / X-E / X-Tx0 / X-T100 / X-A a modely XF10 / X70 atd.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Alešak 23. 12. 2019 08:11

Skulivert: "Vylepšovat" řadu X100 předsádkami na rozšíření, nebo prodloužení ohniska postrádá jakýkoli smysl.
Tyto fotoapáraty si pořizují ti, kterým vyhovuje a stačí právě to ohnisko, co tam je (23mm). Pokud někdo požaduje měnit ohniska (objektivy), tak má k dispozici řadu X-E, která je podobná řadě X100 velikostí i stavbou těla (dálkoměr)...
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 23. 12. 2019 11:20

Neodsuzoval bych předsádky pro X100 takto jednoznačně.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Alešak 23. 12. 2019 12:00

wikszen: Já to neodsuzuji, ale jen se divím, jakou to má logiku, pořídit si tělo s vestavěným sklem
a daným ohniskem, pak si k tomu pořizovat předsádky? Jak jsem psal výše, když chci měnit ohniska,
tak mám možnost si pořídit jiný Fuji aparát...
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 23. 12. 2019 12:16

Předsádky jsou věcmi občasného/příležitostného použití. Doplněk, který ale v nějaké situaci dobře poslouží, resp. postačí. Nevystavíš aspoň snímač prašnému prostředí při snaze nasadit jiné pevné sklo. Sice to "koliduje" s faktem, že X100 není prachuvzdorný/vlhkuodolný sám o sobě, ale stále je to lepší.
A pokud by tu byl prostor pro vylepšení předsádek, tak proč ne.
Někdo může zas argumentovat, že objektiv 23/2 (nebo 50/2) s X-E je už moc velká sestava, kterou sice "strčíš" do kapsy mikiny, ale tak nějak to není ono jako s X100, kde předsádku můžeš vyndat a pak zas příležitostně nasadit. A nadšenci OVF mají další důvod, proč jít do X100. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Alešak 23. 12. 2019 12:24

Vidím, že na to máme každý jiný pohled a názor, takže zbytečné o tom dále klábosit.
Přeji hezké vánoce a v novém roku dobré oko, skrze Fuji hledáčky... :-)
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 23. 12. 2019 12:45

wikxzen: 1)
wikxzen píše:Ještě jsem si vzpomněl, že Fujifilm absenci WR u X100 řady argumentoval mimojiné tím, že by musel rozměry stávajícího těla zase o něco zvětšit. A to by se jistě týkalo i objektivu.
WR mají vlastně jen řady fotoaparátů X-T / X-H / X-Pro (a všechny GFX modely).
A nemají jej řady X100 / X-E / X-Tx0 / X-T100 / X-A a modely XF10 / X70 atd.


No můj názor je ten, že Fujinám nižších řad by kapku větší rozměry prospěly :) Mají pěknou řadu malých WR objektivů a k tomu nemají menší WR tělo. Netuším, jak moc velký nárůst rozměrů by to přineslo, ale když se kouknu jinde, nepřijde mi to jako nic zásadního, spíše bych to viděl na čistě strategické rozhodnutí.

2) Hrozný nick, já vždycky než to správně přepíšu :)

Pěkné svátky všem!!!

-- 23. 12. 2019 12:46 --

Alešak píše:wikszen: Já to neodsuzuji, ale jen se divím, jakou to má logiku, pořídit si tělo s vestavěným sklem
a daným ohniskem, pak si k tomu pořizovat předsádky? Jak jsem psal výše, když chci měnit ohniska,
tak mám možnost si pořídit jiný Fuji aparát...


Njn. Někdo si pořizuje systém objektivů, někdo systém předsádek :)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Alešak 23. 12. 2019 13:03

cport: Jak se dívám, tak jsem wikxzena také špatně napsal, chtělo by to nějakou lidštější přezdívku :mrgreen:.
Souhlasím s tou velikostí u Fujin. Měl jsem X-100s a jen díky palcové opěrce do sáněk se aparát lépe držel.
Nyní mám X-T100 a tam je málo místa pro palec a k vůli tomu deaktivuji čtyřcestný volič a tak aparát dostane vnučka, má drobné ruce. A pak mám X-E3 a tam už je to v pohodě, na to jak je tělo drobné. Uvažuji koncem příštího roku také o X-Pro3 a nebo jestli bude X-100v. Nechám se překvapit a zatím můžu šetřit... :mrgreen:
Asi je to tak s těmi skly a předsádkami, jak pravíš... ;-)
Alešak
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků