Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod wikxzen 17. 8. 2021 14:17

Prý X-T30 II bude převlečený X-E4. :D

Pergear 35mm 1.6.jpg
Pergear 35mm F1.6

Tady bych řekl, že podobný faktor zábavy jakou u první verze 7Artisans 35mm F1.2. Akorát zde u Pergearu se zjevně šetřilo na barvě nebo kvalitě jejího nanesení. Ostřící prstenec už při prvním seznamování se jal zbavovat černého nátěru. Drážky prakticky za pár dnů můžu mít stříbrné. Clonový prstenec se prozatím drží. Onen zmiňovaný 7Artisan 35mm F1.2 mk I je o něco málo menší. Na druhou stranu Pergear má výrazně tužší chod clonového prstence, a tak moc nehrozí nechtěná změna clony, když to člověk nechce. U ostřícího prstence je to přesně naopak. Pergear velmi lehký chod, 7Artisans citelně tužší.

Kipon Iberit 50 2.4mm.jpg
Kipon Iberit 50mm F2.4

U Kiponu podobné dojmy jako v případě Iberit 35mm F2.4. Materiál, bytelnost a stále příjemná hmotnost. Akorát je 50/2.4 už docela "frňák" na takovém fotoaparátu. Zde už není problém s nechtěným posunem ostřícího prstence při nastavování clonového kroužku, dostatek prostoru pro tlusté prsty. Počáteční až přílišná tuhost prstenců se začíná postupně zlepšovat. A to i v případě Iberitu 35mm F2.4. Snad se to brzy ustálí. Méně tužší vůle obou prstenců už by mi nemusely vyhovovat. A opět to dělá hezké obrázky.

7Artisans 55mm 1.4 mk II.jpg
7Artisans 55mm F1.4 MK II

Dnes kurýr dovezl i 7Artisans 55mm F1.4 mark II. Stačil jsem akorát jen vybalit, prohlédnout a provést pár rychlých kontrolních cvaků. Jako v případě 7Artisans 35mm F0.95 se jedná o poměrně těžký a bytelný kousek železa a skla s kvalitním povrchovým nánosem s popiskami (v podstatě stavím na podobnou úroveň jako Iberit skla od Kiponu).
Ale nějak se mi u 55mm F1.4 II nezdá jeho ostřící prstenec, chod má zvláštní jemně nestálou vůli a v poloze na nekonečno se koná nějaký "schodek". A při milimetrovém doostřování je ten ostřící prstenec takový "houpavý" - těžko to popsat. Tak nevím, zda to je na reklamaci nebo to ponechat. Při soustředěném focení na to zapomenu a nějak mi to nevadí. Zatím se to nějak nemění k horšímu. Výsledky zaostřování na počítači se mi zdají normální a nějaké posuny zaostření tam nesleduju. Taky bych tento 7Artisans už řadil mezi "frňáky". :-) Avšak z hlediska váhy je rozměrově delší Kipon Iberit 50mm F2.4 o nějakých 50g lehčí a je to v ruce znát.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod noxx_cz 17. 8. 2021 15:06

Jen pár ukázek toho, jak vypadá ten KamLan v2 na plnou díru na X-T2. Myslím, že to není vůbec špatné.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 19. 8. 2021 17:32

Mno, jsem na ten starší KamLan 50mm F1.1 V1 docela zvědavý. Je na cestě. :D

Dle FR 2. září Fujifilm ohlásí X-T30 mk II a skla XF 33mm 1.4 LM WR společně s XF 23mm 1.4 LM WR mk II a pak pro GFX GFX50S mk II s GF 35~70mm 4.5-5-6... případně, kromě bilancování, ohlásí vývoj dalších fotoaparátů či skel na příští rok.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod LoboC 20. 8. 2021 12:01

LoboC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cadjobss 20. 8. 2021 12:49

doted jsem tvrdil ze nevidim zasadni rozdil mezi zpracovanim rawu v CO1 a LRc. Ted uz to netvrdim. Stahoval jsem ted jedno exterierove foceni na pomezi lesa a louky.
Udelal jsem si katalog v CO1 i v LRc. V LRc to musim vic tahat ze stinu a pouzivat lokalni zesvetleni. V CO1 je to hned po importu mnohem lepsi. Kdyz jsem fotil v interieru tak jsem si toho nevsiml.

Jo a taky mi ze dne na den odesla baterie od Patony. Kupoval jsem ji v 09/2018 v CZC a ted se mi v nabijecce nafoukla.
Sice jen nepatrne takze jsem si toho vsiml az kdyz jsem ji daval do fotaku...ale i tak :-)
Uz jsem koupil novou tak uvidime jak vydrzi.
Baterku od Fuji mam porad puvodni na X-T2
cadjobss
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tomashr 20. 8. 2021 18:16

Dovolím si podotknout, že popsaný rozdíl mezi LRC a C1, tedy horší vzhled hned po importu ve smyslu tmavších stínů atd mi přijde spíš o ne zcela ideálním nastavení default presetu v LR. Stačí si to trochu poladit, uložit jako preset (různě po netu jsou i hotové) a v preferences to přiřadit pro konkrétní fotopřístroj a od příště bude základní vzhled "hned po importu" trochu jiný.
Ten debatovaný přínos C1 pro Fuji by se měl projevit spíš v podání detailů atd., už se to tu probíralo vícekrát a tomuto rozdílu plně věřím a s tím se v LR opravdu nic nenadělá.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 21. 8. 2021 00:32

Tak dnes dorazil první KamLan 50mm 1.1. Lehký a kompaktní. Pocitově (a asi i reálně) spíš plastové tělo. Ostřící i clonový kroužek mají solidně tuhý chod. Prstenec clony není "klikací". Nasazení na bajonet foťáku jde celkem dost ztuha i po více pokusech. Sluneční clonu se mi nepodařilo nasadit, nemůžu tomu mechanismu přijít na kloub. Jinak to dělá pěkné obrázky. :D
KamLan 50mm 1.1 mk I.jpg

Při min. zaostř. vzd. @f1.1 to dělá docela divoké "glow". Dál pak @f2.8 a @f8. Vyvoláno v C1 v20, v linear response, bez NR a extra doostření navíc. Pouze Clarity (Punch) 10/10, kontrast a úrovně na auto (3/5).
Obrázek Obrázek Obrázek

Přišly i skla 35mm 1.4 a 1.7 od Meike, ale o těch až příště. :D
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Noldo 21. 8. 2021 09:40

Mne nedá sa nespýtať. Chodí to stále bez problém a bez preclenia? Kupuješ z ofic čínskych shopov? Po vyskúšaní to plánuješ posielať ďalej alebo doma buduješ vytrínku? Ak druhá možnosť, tak čo na to okolie :D?
Noldo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 22. 8. 2021 09:14

Věci kupované na e-shopech Pergearu, Meike Global i KamLanu byly bez celního řízení. Pouze ke KamLanu se mi ozvali z DHL s žádostí o obecné vyplnění formuláře, avšak bez dodatečného doplacení.
Z Amazonu klasicky se to započítává už při nákupu. Zásilky chodí poměrně rychle v rozmezí 10-15 dní.

Problém nastal vlastně až teď u Pergearu, kde jeden objektiv dle posledního track hlášení trčí už asi 12. den v třídícím centru v Šen-Čenu a dál se informace neaktualizuje. Včera jsem do Pergearu zaslal dotaz co s tím tedy bude dál.
Dále jsem provedl nákup tří objektivů naráz (všechny slevněné do cca 4 000 Kč za balík), ale jeden z nich už skladem nebyl nicméně na e-shopu to bylo uvedeno jinak, a tak Janey z Pergearu mi nabídla jinou variantu s tím, že dostanu na to 8% slevu. Bral jsem tedy levnější sklo. Ještě ten den Pergear zaslal zpět rozdílovou částku na účet.
Po registraci v e-shopu (Pergear třeba) jsem např. získal slevový kupon (5-6% sleva) na první nákup vůbec a lze to aplikovat i na už slevněné zboží.
Zbytek jsem kupoval tady u nás, co našla skladem Heureka atp., někde jsou třeba i rozbalené a zánovní varianty. Zpravidla do 1-2 dnů to mám u sebe. Bazary u nás s nabídkami těchto levných skel jsou trochu slabší.

Vyhradil jsem si na to jeden šuplík v komodě Kullen z IKEA. Mám to vyskládané těmi vytvarovanými/vykrojenými vycpávkami, které byly v krabičkách objektivů a mají čtvercový tvar. Sklíčka se tam mají tedy jako v bavlnce. :D

Nejhezčí krabičky a balení mají dle pořadí Kipon, 7Artisans a TTArtisans. Zbytek jako Meike, KamLan či Pergear je spíše průměr, ať už z hlediska kvality balení, potisku a obsahu. Pergear dokonce jen ne moc pevná krabička s ošklivým černofialovým pytlíkem uvnitř, kde objektiv byl uložený a nebyl ani v igelitovém pytlíčku. Krytka bajonetu byla s logem KamLan. Navlas stejná jako má ten KamLan 50mm 1.1.

No, ještě chvíli si s tím budu hrát a pak bych třeba začal nabízet k prodeji co nebudu chtít držet. Nechám si třeba 2-3 skla a zbylých třeba deset skel by šlo dál. Neumím aktuálně říct kdy by to bylo, výhledově možná podzim/zima.
Nejlepší by bylo to nabídnout vcelku v jednom velkém balíku, kupující si to pak přebere a zbytek co nebude chtít by vrátil do velké krabice a opět nabídl k prodeji dál. Byl by to takový putovní balík. Nebo si někdo může udělat zajížďku do Ostravy a osobně si vybrat u mě doma. Nabídnu kafe a wi-fi zdarma. To už se na takovou prezenčku levných čínských sklíček možná vyplatí přijet i z daleka.

Také se ale může stát, že si to nechám vše. V rodině máme geny pro sběratelství a hromadění nepotřebných věcí. :D
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 24. 8. 2021 19:08

2x Meike 35mm. Na první pohled mám docela potíž rozlišit je od sebe jednak v šeru ale i v poledne. Popisky taky nejsou zrovna největší. Stupnice je umístěna trochu mimo osu. U obou objektivů prstence skoro bez větší vůle. Lesklý pochromovaný bajonet působí dost levným dojmem u obou. A vůbec, bylo to levné. Ale zase je sranda s tím fotit, celkem příjemná hmotnost a ještě kompaktní rozměry.
Alik Griffin v recenzi k F1.4 verzi popsal rozdíly (a postřehy) mezi těmito dvěma skly. >> Zde.
Meike 35mm F1.4.jpg
Meike 35mm F1.4

Meike 35mm F1.7.jpg
Meike 35mm F1.7
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 26. 8. 2021 11:04

Od "sedmi řemeslníků" se mi dostal do ruky 35mm 1.4. Přitom jsem si ani moc nevšiml jeho propagace na FB, kromě jedné dvou fotek v docela nenápadném příspěvku. Na oficiálním webu 7A není ani uveden v nabídce. Anglická verze webu je nyní v "404" režimu. Doteď tedy nevím, jestli je to starší věc nebo novinka. Na Amazonu byl skladem a přišel mi za 4 dny (pracovní), což je víceméně dosavadní rekord balíku zasílaný mimo ČR. Bez ohledu na to, že to mohlo být skladem v DE nebo jinde v sousedství. Vzhledově spadá do skupiny nových "artisanů", tzn. bytelná konstrukce, tužší chody prstenců a do tmava laděný bajonet. Na FB tvrdí v diskusi, že vychází z planaru. Komentář dávám sem:
I tested the 35mm 1.4 APSC against fuji XF 35mm 1.4, voigtlander Nokton 35mm 1.4 VM, Leica Summarit-m Aspherical 35mm. In summary, wide open, the 7artisans in the center is slightly less sharp than Fuji, much better than Nokton. More vignette, not sharp borders. After f2.8, really very close to Fuji. At f2.8 the 7artisans is way better than the Summarit-m and Nokton. It is a Planar design, with less LoCA what makes focusing much easier than the other Sonnar variants. In all, I think this design is better than Meike or the 7A 35mm 1.2. And the design is modern and discrete. Low points are the zone focusing scale that could be realistic, the lack of clicked aperture. In all, this is the best bang for the buck in manual 35mm lens APSC.

7Artisans 35mm F1.4.jpg
7Artisans 35mm F1.4

Tento objektiv jsem bral vyloženě naslepo. Recenze s fotkami, natož z YTB se mi v době nákupu nepodařilo najít. No, fotí se s ním příjemně. A dělá to hezké obrázky. :D
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 26. 8. 2021 12:27

U 7artisans mě docela láká 35mm f0,95 (u mne tedy k MFT, ale na Fuji je taky). Už to více lidí reportovalo jako pomalu nejrozumnější sklo s podobnou "ultrasvětelností", které je ještě rozumně velké a za slušnou cenu, ale přitom už je dá se říct plnohodnotně kvalitní.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 26. 8. 2021 12:46

Další variantou může být Risespray 35mm 0.95 II nebo aktuálně III. Recenze od JH
+ Disassembly – Risespray 35mm F0.95 lens
Dle rozboru to vypadá na podobný ne-li stejný typ jako Mitakon 35mm 0.95. A dle Mitakonu, resp. Risespray je tu pak ten nejnovější od 7A.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Stan35 26. 8. 2021 12:53

Tak já už mám Pergear 35/1.2 doma, o víkendu se na něj vrhnu. Jinak ten 7artisan 35/0.95 je též zajímavý a dle recenzí i velmi slušný.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 26. 8. 2021 12:59

Jo, ten maže solidně na 1.2 na max. přiblížení! Ale taky to dělá pěkné obrázky. Přišel včera ráno - neměli jsme stejného kurýra? :D
Obrázek Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
wikxzen
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka