Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dolgor 11. 7. 2022 14:59

S tím 18-55 to tak asi bude. Můj první kus pocházel ze setu s X-E1, takže nějaký první nebo druhý rok výroby vůbec, Made in Japan. Byl skvělý na všechna ohniska, clony, v rozích. Později jsem ho prodal s tělem a koupil jiný v setu s X-T2. Tento kus už neměl tak dobré rohy, byl lepší na 18 mm než na delší ohniska, jedna půlka obrazu byla o něco měkčí. Jednoznačně tu platí, že 18-55ky mají celkem značnou kusovou variabilitu a je možné, že u nověji vyrobených už mimo Japonsko je to větší problém než dřív. Další faktor snižující kvalitu obrazu 18-55 je podle mne stabilizace. Starý kus produkoval ostré fotky i s IS, nový kus byl mnohem konzistentnější, předvídatelnější a vlastně docela fajn na stativu, ale se zapnutou stabilizací někdy produkuje (a někdy zase ne) fotky ostré uprostřed a horší, než bych čekal, v krajích. Zapnutý IS pravděpodobně u špatně vycentrovaných kusů (můj novější kus) dál amplifikuje vady objektivu.

-- 11. 7. 2022 16:02 --

...Jinak zhoršení rohů a krajů je známo i na systémech se stabilizovaným snímačem. V tomto případě jde o úhlové rychlosti např při stabilizaci rotace, kdy střed má nízkou úhlovou rychlost (a tedy je stabilizovaný), okraje vyšší (a tedy jsou mázlé).
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod foto1977 11. 7. 2022 19:59

Dolgor: a ten co teď vlastníš (koupen s X-T2) je také ještě Made in Japan?
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 11. 7. 2022 21:57

Ano, také ještě Made in Japan.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod foto1977 12. 7. 2022 07:42

A za X-T2 je také ještě Made in Japan?
X-T1 ještě byly...
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wikxzen 12. 7. 2022 08:58

X-T2 je klasický "japonec".

V současné době si Fujifilm ponechává ve "fabrice" v Japonsku už jen celý GFX systém a pak ještě modely X100V a X-Pro3 jsou stále s označením MIJ.
X-T3 i X-T4 jsou už "čajna", přestože mezi prvními recenzenty kolovaly předprodukční kusy s označením MIJ v oddělení pro paměťové karty. Později pak proběhla šuškanda na FR, nebo už potvrzená pravda (nevím), že to byl chybný potisk a oba jsou v podstatě již Made in China.
Na DPreview na foru kolovaly postřehy, že US trh disponoval v první várce čistě japonskými verzemi X-T3. A řada lidí z US potvrdila své kusy s tímto označením. Ale opět bych se odkazoval na ten chybný potisk. Borci z Kanady už psali o čínských kusech.

Aktuálně vrcholový model X-H2s na spodním štítku má uvedeno rovněž "čajna", aspoň dle oficiálních fotek či renderů. EDIT: ačkoliv si nejsem jist, jestli to není ten přídavný větrák.

U objektivů je to myslím ještě komplikovanější. Hlavně u těch cenově dostupnějších, kde se to na štítkách střídá mezi Japonskem, Filipínami, Malajsií a Čínou. Případně ještě možná Vietnamem. :-) U řady Red Badge, prémiových prime skel a dalších monster (např. Cine) předpokládám japonský původ výroby.
wikxzen
Pokročilý


Odeslat příspěvekod foto1977 12. 7. 2022 21:18

Wikxzen: díky za upřesnění, tak nějak jsem si to myslel, že dnes Japonci dělají už jen ty prémiové kousky.
Já mám Japonce jen dva a to skla XF 18-55 a XF 23/2.
Ostatní skla Filipíny a tělo X-T30 Čína...
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JardaB1 13. 7. 2022 14:16

Canon EOS RP | Canon EF 3,5-5,6/24-105 IS | Pentax K 2,8/30 + A 1,7/50 | Canon EF 2/100 | Canon EF 4-5,6/70-300 IS II
JardaB1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 17. 7. 2022 15:03

Ahoj, teď na dovolené jsem zjistil, že k cestovní sestavě x-t30+18-55 bych ocenil nějaký opravdu "kapesní" stativ.
Výška není potřeba nijak vysoká, prostě mi jde o skupinové fotky na samospoušť a třeba na kýčovité fotky tekoucí vody na delší časy.
Doteď posloužila kabina dětského kočárku, ale po 7 letech v kuse se blíží doba výletů bez něj (doufám, že už navždy :) ).

Má sestava má cca 750g, a do oka mi padl Joby GorillaPod 1k. Váhou i rozměry by mi vyhovoval.
Nemáte s ním někdo zkušenosti na mé sestavě nebo podobné???

https://joby.com/global/gorillapod-1k-kit-jb01503-bww/

https://www.megapixel.cz/joby-gorillapod-1k-kit/recenze
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ADO.19 17. 7. 2022 15:16

Keďže je čas dovoleniek = skoro nič sa nedeje, tak sem pridám takú zaujímavosť pre filmárov.
Asi poniektorý používate ruské objektívy Helios, čo tak pro-rehousing?
S takto prebudovaným objektívom sa natáčal aj filmu Batman, vrátane mnohých záberov z naháňačky Batmana / Penguina.
Prerobiť sa dá kompletná sada objektívov 20 mm, 28 mm, 37 mm, 58 mm, 85 mm, 135 mm.
https://ironglassadapters.com/product-c ... et-lenses/
ADO.19
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DR.AKEN 20. 7. 2022 18:56

foto1977 píše:Ahoj, teď na dovolené jsem zjistil, že k cestovní sestavě x-t30+18-55 bych ocenil nějaký opravdu "kapesní" stativ.
Výška není potřeba nijak vysoká, prostě mi jde o skupinové fotky na samospoušť a třeba na kýčovité fotky tekoucí vody na delší časy.
Doteď posloužila kabina dětského kočárku, ale po 7 letech v kuse se blíží doba výletů bez něj (doufám, že už navždy :) ).

Má sestava má cca 750g, a do oka mi padl Joby GorillaPod 1k. Váhou i rozměry by mi vyhovoval.
Nemáte s ním někdo zkušenosti na mé sestavě nebo podobné???

https://joby.com/global/gorillapod-1k-kit-jb01503-bww/

https://www.megapixel.cz/joby-gorillapod-1k-kit/recenze



tamto jsem měl v levnější verzi a měnším prvedení a osobně nic moc, pořád něco rovnáš aby to stálo rovně
a to to byl kompakt...

spíš bych to viděl na něco takového:

https://stativy.heureka.cz/rollei-compa ... ecifikace/

-- 20. 7. 2022 20:00 --


A můj dotaz:
Kluci (a holky samozřejmě) mám pár dotazů k fuji X-S10, přešel jsem z canonu 77D a pár věcí v nastavení foťáku nechápu k čem uslouží, pokud bude někdo nápomocen mi to vysvětlit budu rád...

BR. SL. FX M. - tohle je nastavení nějakýho bracetingu ale cože to?

DYNAMICKÝ ROZSAH - praxe mám teď auto a fotím do Jpegu, vyjímečně Raw

NAS.MONT.ADAP. - nechápu, jako že takhel položka ovlivní nějak ohniska nebo ostření nebo cože?

ŠKÁLA HLOUBKY OSTROSTI - pixel vs. filmový základ - to vůbec nevim co si od toho slibovat.

INTERV. SNÍM. S ČASOVAČEM VYHLAZ. EXPOZICE - nevím při čem nebo cože ?!

REŽIM ZAMKNUTÍ PŘI TTL - vůbec netuším ...

Díky moc za pomoc....
DR.AKEN
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 20. 7. 2022 20:24

Jelikož nerozumím českým menu, tak nevím o čem je řeč, tak odpovím jen na dvě:
Fotím vesměs RAW, občas JPEG.

DR - auto není doporučeno používat, osobně mám 100%
200% zvýší DR o 1 EV - nutno mít nastaveno ISO o 1 EV výš než základní
400% zvýší DR o 2 EV - adekvátně o 2 EV vyšší ISO
Jestli to využijež pro jpeg, je na tobě.

Pixel vs film - nastav pixel, pozadí je delší, nechce se mi to psát. V krátkosti - co je uvnitř DoF scale je ostré na úrovni pixelu.

Pokud umíš anglicky a manuál nestačí, doporučuji si koupit za cca 28 USD:
https://rockynook.com/shop/camera-manua ... x-secrets/

Jinak na youtubech je dost videí k různým fičurám apod.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ADO.19 21. 7. 2022 05:57

BR. SL. FX M. - tohle je nastavení nějakýho bracetingu ale cože to?
Bracketing je funkce při které se stupňovitě mění jedna vybraná hodnota fotoaparátu. U Fujifilmu to znamená, že jedním zmáčknutím spouště můžete udělat až 9 snímků (24 Mpix) / 3 snímky (16Mpix). Jaký bracketing Fuji nabízí? Expoziční bracketing, ISO bracketing, Bracketing simulace filmu, Bracketing vyvážení bílé, Focus bracketing (GFX, X-H1, X-T2 X-T3). Nejpoužívanější bracketingem je bezesporu ten expoziční, kterému lze přiřadit až 9 snímků a jednotlivý rozsah kroků (až 3EV). Expoziční bracketing se používá při focení krajiny. Následným spojením třech a více snímků v post procesu vzniká snímek s vysokým dynamickým rozsahem. Fuji nabízí buď dělat kroky + -, které se pohybují kolem výchozí hodnoty nebo kroky pouze - nebo +. Výchozí nastavení fotoaparátu: 1/250s, f11, ISO 200, expoziční bracketing +-1EV, 3 snímky. Fotoaparát udělá tři snímky:
1. snímka bude 1/250s, f11, ISO 200
2. snímka bude 1/500s, f11, ISO 200 (-1EV)
3. snímka bude 1/60s, f11, ISO 200 (+1EV)
ISO bracketing je možný ve třech krocích a funguje obdobně jako expoziční bracketing. Jediné co se mění je hladina hodnoty ISO. Bracketing simulace filmu uživateli umožní uložit na SD kartu tři snímky s různou simulací filmu. Takže například jeden JPG standard, jeden Classic Chrome a jeden Across. Focus bracketing nabízí možnost vyfotit jednu scénu s různým proostřením - výsledkem je ostrý snímek od nejkratší zaostřovací vzdálenosti po nekonečno (složení probíhá opět až v post procesu).

DYNAMICKÝ ROZSAH - praxe mám teď auto a fotím do Jpegu, vyjímečně Raw
Funkce dynamického rozsahu je pro mnoho nových Fujifilm uživatelů neznámá. Tato funkce je spojena pouze s fotografováním do JPG a pokud fotíte pouze do RAW, tak můžete na tuto funkci zapomenou a nechat si ji na DR 100%. Funkce dynamického rozsahu je přímo vázána na nejnižší hodnotu ISO. Příklad:
DR 100% - minimální ISO 200
DR 200% - minimální ISO 400
DR 400% - minimální ISO 800
DR AUTO - automatické ISO 200 - 800
Jak to funguje: Při využití vyšších funkcí DR je snímek podexponován a softwarově přímo ve fotoaparátu expozičně zesvětlen. Díky tomu vzniká vyšší dynamický rozsah při focení do JPG (tento dynamický rozsah se projevuje hlavně ve stínech).

NAS.MONT.ADAP. - nechápu, jako že takhel položka ovlivní nějak ohniska nebo ostření nebo cože?
Používa sa v prípade manuálneho objektívu, alebo ak máte objektív inej značky a foťák ho nepozná, ide o zápis správneho ohniska do exuf. S fotoaparáty Fujifilm není problém používat manuální objektivy. Pokud máte vhodnou redukci, tak můžete zredukovat například Leica M objektivy, Nikon, Canon, M42 (bavíme se pouze o manuálních objektivech). Umožňuje zadat nastavení objektivu nasazeného na volitelném adaptéru FUJIFILM M MOUNT ADAPTER (ADAPTÉRU FUJIFILM). Má-li objektiv ohniskovou vzdálenost 21, 24, 28 nebo 35 mm, vyberte příslušnou možnost v nabídce MOUNT ADAPTOR SETTING (NASTAVENÍ ADAPTÉRU).

ŠKÁLA HLOUBKY OSTROSTI - pixel vs. filmový základ - to vůbec nevim co si od toho slibovat.
DEPTH-OF-FIELD SCA. (STUPNICE HLOUBKY OSTROSTI). Možnost FILM FORMAT BASIS (FILMOVÝ FORMÁT) vám pomůže odhadnout hloubku ostrosti u snímků, které se budou tisknout, zatímco možnost PIXEL BASIS (PIXELY) slouží k posouzení hloubky ostrosti u snímků, které se budou zobrazovat ve velkém rozlišení na počítači apod.

INTERV. SNÍM. S ČASOVAČEM VYHLAZ. EXPOZICE - nevím při čem nebo cože ?!
INTER. TIMER SHOOT. (ČASOVANÉ FOTOGRAFOVÁNÍ). Máte možnost nakonfigurovat fotoaparát tak, aby pořizoval snímky automaticky v nastaveném intervalu. Časované fotografování nelze použít při době expozice
B (baňka) ani fotografování s vícenásobnou expozicí. V sériovém režimu bude po každé aktivaci spouště pořízen pouze jeden snímek. Chcete-li ve fotografování pokračovat, dokud nebude paměťová karta plná, nastavte počet snímků na ∞.

REŽIM ZAMKNUTÍ PŘI TTL - vůbec netuším ...
TTL-LOCK MODE (REŽIM ZÁMKU TTL). Abyste nemuseli nastavovat blesk při každém snímku, můžete uzamknout řízení blesku TTL a dosáhnout tak konzistentních výsledků v celé sérii snímků. LOCK WITH LAST FLASH (ZAMKNOUT POSLEDNÍ BLESK). Pro následující snímky bude použita hodnota naměřená pro nejnovější snímek pořízený v režimu TTL. Pokud žádná dříve naměřená hodnota neexistuje, zobrazí se chybové hlášení. LOCK WITH METERING FLASH (ZAMKNOUT POMOCÍ MĚŘICÍHO BLESKU). Pro následující snímky bude použita hodnota naměřená při příští sérii předběžných záblesků.

Podrobnejšie sa to dá dogoogliť na internete.
ADO.19
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ADO.19 22. 7. 2022 06:20

Cosina práve uviedla Voigtländer Macro APO-Ultron 35mm F2 pre systém Fujifilm X. Zaujímavý bude svojím relatívne veľkým zväčšením 1:2. Apochromatický design má potlačovať prejavy rôznych chromatických aberácii. Má elektronické kontakty, ktoré prenášajú informácie do EXIFu (ale iba na kompatibilných telách).

https://www.cosina.co.jp/voigtlander/en ... n-35mm-f2/
ADO.19
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Titan_66 22. 7. 2022 11:19

Já měl 18-55 Made in China a kus to byl povedenej, sloužil mi dlouho bez problému, pak jsem ho prodal.

Brácha má 18 55 Made in Japan a po 2 letech se mu rozbilo zoomování při běžnym používání.

Takže bych řekl, že to kolikrát spíš o kusu, ale chápu, že Japan dává větší pocit jistoty.
Titan_66
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků