Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod DR.AKEN 8. 7. 2022 20:08

Otázka zní jestli v rozsahu 18-135 je Fuji vážně lepší než tamron, protože pokud ne je rozsah navíc tj. 136-300 příjemný bonus ... A nikdo netvrdí že na třeba sport nebo ptáčky si nepořídím nějaký 70-300. Popravdě na výlet sebou nic víc brát nebudu 1 objektiv + 1 foťák a hotovo. Kapsy prázdné. Manželka mi před lety koupila popruh přes rameno co je docela fajn, tak větší objektiv není zas taková přítěž ale samozřejmě každý tu asi chceme Ff s rozsahem jak ultrazoom do kapsy bez ztráty kvality... Možná jednou za 50 let se naši vnuci dočkají... Ale když vidím pokrok poslední roky tak to asi nebude scifi. Mělo někdo tu možnost porovnat obrazovou kvalitu u rozsahu 18-135? Podotýkám Canon Is stm 18-135 byl pro mě fajn objektiv kvalita vs cena vs velikost. A ještě jedna věc ten tamron má sice clonu 3.5 - 6.3 ale do 135 je přeci taky 5.6 takže nula k nule ... Fuji vs tamron.
DR.AKEN
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 8. 7. 2022 20:47

Co se týče toho srovnání, tak si stačí vygooglit nějaké srovnávací fotky. Ten Tamron 18-300 mi přijde celkem tragický, směrem ke krajům fotky se už ani nedá mluvit o nějaké kresbě objektivu, ale spíš o kaši - https://www.dpreview.com/forums/post/65796150?image=6. A to je to přitom ještě focené za slunečného počasí. To i levný mobil dokáže zachytit víc detailů.

Rozsah navíc se samozřejmě hodí, ale za jakou cenu. Opravdu si to chce udělat tu statistiku používaných ohnisek. Pokud např. zjistím, že nad 80mm mám jen třeba 10% fotek, má smysl koupit objektiv 18-135mm nebo dokonce 18-300 a zhoršit kvalitu 90% fotek?

Navíc ty širokorozsahové objektivy začínají až na 18mm, což už moc nestačí na krajinu a už vůbec ne na focení např. interiéru na nějakém hradě.
✔️ Galerie pro fotografy:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 9. 7. 2022 08:12

DR.AKEN píše:Otázka zní jestli v rozsahu 18-135 je Fuji vážně lepší než tamron, protože pokud ne je rozsah navíc tj. 136-300 příjemný bonus ... A nikdo netvrdí že na třeba sport nebo ptáčky si nepořídím nějaký 70-300. Popravdě na výlet sebou nic víc brát nebudu 1 objektiv + 1 foťák a hotovo. Kapsy prázdné. Manželka mi před lety koupila popruh přes rameno co je docela fajn, tak větší objektiv není zas taková přítěž ale samozřejmě každý tu asi chceme Ff s rozsahem jak ultrazoom do kapsy bez ztráty kvality... Možná jednou za 50 let se naši vnuci dočkají... Ale když vidím pokrok poslední roky tak to asi nebude scifi. Mělo někdo tu možnost porovnat obrazovou kvalitu u rozsahu 18-135? Podotýkám Canon Is stm 18-135 byl pro mě fajn objektiv kvalita vs cena vs velikost. A ještě jedna věc ten tamron má sice clonu 3.5 - 6.3 ale do 135 je přeci taky 5.6 takže nula k nule ... Fuji vs tamron.

Osobně nejsem příznivcem těch vysokorozsahových objektivů. něco v rozsahu 16-80 by mělo pokrýt téměř vše podstatné. Ale to musí každý sám vědět, jaké má potřeby.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DR.AKEN 9. 7. 2022 09:03

tak já měl leta na těle sigmu 17-70 2,8-4,5 (první canon verze) a ohnisko 70 nestačilo a 17ka na canonu je jak 18 na fuji... to je fajn prostor navíc... samozřejmě takový ohnisko 15 by bylo super. Tak jsem pořídil canon 18-135ku a ten rozsah by mi docela vyhovoval. Někdy se člověk dostane ale do situace kdy chce něco vyfotit co je prostě dál a blíž se k objektu nedostane, často jde o detail nebo nahou slečnu v protějším okně .-) (vtip-nadsázka). Proto statistika rozsahů nebude úplně přesná, nezahrnuje totiž ty fotky co nešli vyfotit, protože 135 nestálo zařeč to zkoušet. A ano i kdyby člověk měl 10-800 objektiv, určitě bude chtít mít ještě víc a míň zároveň (trochu Oxymóron, že? Ale snad chápete.). Nicméně objektiv 18-135 potažmo kdyby existoval 15-150 což by bylo asi úplně to top co bych chtěl, pokud by to nebyla plastová hračka a kvalita fotek nebyla na úrovni že nepoznám koně od člověka (opět nadsázka). Chápu, že ten Tamron fyzikálně nemůže mít, kde brát, že někde se prostě ten zoom vykompenzuje, ale co jsem zatím viděl on ten 18-135 objektiv vlastně neni lepší ani, než ta moje stará 18-135 z canonu a to je dost smutné, za ty prachy. Pokud vemu, že 16-80 je vlastně jako 15-75 na canonu - vím, že 5 navíc oproti moje stáré sigmě prostě stačit nebude. Ale díky za tipy. Nemáte někdo návod na ten bridge (je to adobe bridge že?), ze zajímavosti bych rád ty ohniska a počty dohledal a zanalyzoval ale vůbec nevím kde to dohledat.Díky.
DR.AKEN
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 9. 7. 2022 09:20

Mini video návod na Bridge mám na blogu - https://www.flor.cz/blog/kvalitni-prohl ... be-bridge/. K té analýze používám záložku Filtr. Tam se objeví rozpis použitých ohnisek (i všech ostatních parametrů z EXIFu) a k tomu počty fotek. A hlavně podle toho jde filtrovat, když zaškrtnu např. 50mm, tak se ve složce zobrazí jen fotky s tímto ohniskem. Můžu si je pak projít a posoudit, jestli stojí za to. Já takto zjistil, že na max. ohnisku jsem fotil především z důvodu dosažení menší HO.

Jinak menší dosah zoomu se dá řešit výřezem. Když pak takový výřez zvětším, můžu se dostat na podobnou kvalitu, jako má delší zoom ale s horší kresbou. Navíc se dá využít AI zvětšování a tam jsou ty výsledky pak podstatně lepší.

Obrázek

Vzhledem k tomu jak kvalitní je Tamron 17-70 a jak mizerný 18-300, tak těch 70mm by se dalo možná nazvětšovat na 300mm a kvalita by byla podobná :D
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 9. 7. 2022 10:48

DR.AKEN píše:tak já měl leta na těle sigmu 17-70 2,8-4,5 (první canon verze) a ohnisko 70 nestačilo a 17ka na canonu je jak 18 na fuji... to je fajn prostor navíc... samozřejmě takový ohnisko 15 by bylo super. Tak jsem pořídil canon 18-135ku a ten rozsah by mi docela vyhovoval. Někdy se člověk dostane ale do situace kdy chce něco vyfotit co je prostě dál a blíž se k objektu nedostane, často jde o detail nebo nahou slečnu v protějším okně .-) (vtip-nadsázka). Proto statistika rozsahů nebude úplně přesná, nezahrnuje totiž ty fotky co nešli vyfotit, protože 135 nestálo zařeč to zkoušet. A ano i kdyby člověk měl 10-800 objektiv, určitě bude chtít mít ještě víc a míň zároveň (trochu Oxymóron, že? Ale snad chápete.). Nicméně objektiv 18-135 potažmo kdyby existoval 15-150 což by bylo asi úplně to top co bych chtěl, pokud by to nebyla plastová hračka a kvalita fotek nebyla na úrovni že nepoznám koně od člověka (opět nadsázka). Chápu, že ten Tamron fyzikálně nemůže mít, kde brát, že někde se prostě ten zoom vykompenzuje, ale co jsem zatím viděl on ten 18-135 objektiv vlastně neni lepší ani, než ta moje stará 18-135 z canonu a to je dost smutné, za ty prachy. Pokud vemu, že 16-80 je vlastně jako 15-75 na canonu - vím, že 5 navíc oproti moje stáré sigmě prostě stačit nebude. Ale díky za tipy. Nemáte někdo návod na ten bridge (je to adobe bridge že?), ze zajímavosti bych rád ty ohniska a počty dohledal a zanalyzoval ale vůbec nevím kde to dohledat.Díky.

Samozřejmě každého věc :) Někdo si koupí třeba kvalitní 16-80 a něco za 80mm dořeší ořezem, případně jiným sklem, někdo jiný kupuje 16-300, který v obdobné velikosti nemůže být tak kvalitní. Taky záleží na výstupu (web, papír) ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DR.AKEN 9. 7. 2022 13:33

Dobře jsem nalomen ... A pokud porovnáme tamron 17-70 co je zrovna v akci a 16-80 tak tamron co byste zvolili tak světelnost mě totiž docela zaujala.
DR.AKEN
Návštěvník

Odeslat příspěvekod LoboC 9. 7. 2022 13:50

Nevím, jestli to sem už někdo nedával:Tamron 18-300
https://www.imaging-resource.com/lenses ... #fieldtest
ale je to katastrofa. Zajímavé , že co jsem viděl výstupy v jiných recenzích tak to tak špatně nebylo...

-- 9. 7. 2022 13:57 --

a tady to vypadá super:(ale je testován pro Sony)
https://sonyalpha.blog/2021/09/28/tamro ... -a-vc-vxd/

zde fotky v plném rozlišení: https://flic.kr/s/aHsmWL5QW4
LoboC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 9. 7. 2022 14:52

Co jsem se díval, tak Tamron 17-70 je za tak dobrou cenu jen pro Sony. Světelnost f2.8 je jasná výhoda, Fuji má zas o něco větší rozsah.
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DR.AKEN 9. 7. 2022 19:24

Občas s i ale říkám jestli ty fotky na světlenější clonu jsou úplně k něčemu, dost často se člověk dočte že pro ostrou fotku stejně musí jít na clonu 8, což je pak stejné jako u modelu za zlomek ceny. Výhoda může být leda portétní fotka, kdy se člověk dočká pěkného boketu ale zrovna u tamronu 17-70 prý nestojí zato. U 16-80ky jsou prý zas na štýru oba konce. Co jsem zatím vyčetl tak Tamron 18-300 je v nepovolaných rukou dost peklo, kdo s tím umí a umí ostřit a nemá foťák na auto nebo naopak na manuál s kterym neumí tak z toho vykřeše fotky na použitelné úrovni... popravdě nechci nic křesat, když člověk jede na vejlet má 300 fotek a editace ? Já osobně edituju z výletu pár fotek za rok. Proto když jedu fotit tak fotím raw+jpeg, obyč výlet - jen jpeg. Fuji 18-135 je dle všeho slabší než 18-135 od canonu, vede se o tom pár rozsáhlých diskuzí a všichni se nakonec docela shodli, že fuji prostě nemá nativní odpověď na skla za polovinu (z druhé ruky dnes už 1/4 ceny fuji).
https://opticallimits-com.translate.goo ... r_pto=wapp
https://opticallimits-com.translate.goo ... r_pto=wapp

Mám teď na zkoušku fuji 18-55 2,5-4 a popravdě je o chloupečíček ostřejší než canon 18-135 na redukci.
K tomu mám i 10-18ku ale málokdy ji nosím sebou, do exteriéru je sice prima, ale přendavejte to někde v rychlosti v zámku, hned poté co si vyfotíte výhled z věže kde chcete mít třeba 50-ku.
Z toho vyplývá že si asi nechám canon portfolio a vyměním jen pár pevných skel + nějaký zoom (70-300) za rozumné peníze... docela mě láká představa canonu 70-200 F4 L nebo podobně.
A nechápu proč na AF-S nedokážu na ohniscích 70+ s canonen v šeru ostřit ale na af-c ano, i když v polovině případů chybně. Každopádně díky za "pravdu" o tramronu, skoro jsem ho hodil do košíku. Možná si ho stejně jednou objednám - otestuju a vrátím... ale osobně taky nevěřím že takový zoom v předraženém světě fuji skel, bude stát za něco. U ostatních značek jako nikon a canon jsem se nikdy nesetkal se super zoomem co bych řekl jo to je prostě výhodnej kompromis... sigma 18-250 byla kdysi s canon 350D peklo, a to bylo pidi rozlišení.

-- 9. 7. 2022 20:06 --

Vím že to není srovnatelné ale sigma 70 2,8 z roku 2006 + finger vs. Fuji 18-55 2,8 - 4 při focení na stativu, jiná část dne (jiné světlo a 55 vs 70mm) ... takže to není prostě stejné. Ještě to zkusím nastavit stativ blíž aby byl výřez stejný a zkusím to ve stejnou dobu. Jo a sigma je v manuálním režimu, pač finger s ní ostřit neuměl až ostření úplně zlikvidoval .-)
Přílohy
55FUJI VS 70SIGMA.jpg
DR.AKEN
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Flor.cz 9. 7. 2022 20:10

DR.AKEN píše:Občas s i ale říkám jestli ty fotky na světlenější clonu jsou úplně k něčemu, dost často se člověk dočte že pro ostrou fotku stejně musí jít na clonu 8, což je pak stejné jako u modelu za zlomek ceny. Výhoda může být leda portétní fotka, kdy se člověk dočká pěkného boketu ale zrovna u tamronu 17-70 prý nestojí zato. U 16-80ky jsou prý zas na štýru oba konce. Co jsem zatím vyčetl tak Tamron 18-300 je v nepovolaných rukou dost peklo, kdo s tím umí a umí ostřit a nemá foťák na auto nebo naopak na manuál s kterym neumí tak z toho vykřeše fotky na použitelné úrovni...

Ne fakt to není stejné jako u modelů za zlomek ceny, tam fotky do krajů nejsou ostré ani na clonu 8, odstrašujícím příkladem jen ten Tamron 18-300 a podobné širokorozsahové zoomy, kdy ostrý je v podstatě jen střed fotky. U Tamrona 17-70 je fotka slušně ostrá už od f4 - f5,6.

Bokeh u Tamrona 17-70 mi přijde celkem pěkný, těžko od zoomu čekat kvality pevného skla.

Obrázek
Naposledy upravil Flor.cz dne 9. 7. 2022 20:32, celkově upraveno 1
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod OnderCZ 9. 7. 2022 20:30

Já nevím, tyhle extra zoomy, to prostě podle mě fakt nemá cenu. Buď se té fotografii věnuji víc a vím co chci a nebo když jen cvakám jpegy a ještě takhle univerzálně, tak bych vůbec nešel touhle cestou. FUJIFILM má zrovna tolik co nabídnout, ale podle mě jdeš takovou slepou cestou. Když už zoom, tak to bych radši vzal 16-80 a 70-300. A byl bych spokojený. Ale nevím, já mám radši pevná ohniska, člověk se lépe soustředí. To už je každého věc.
OnderCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DR.AKEN 10. 7. 2022 15:18

Tak jsem udělal určité testy na stativu venku, z pár fotek se nakonec vyklubala 1000 fotek, pač kombinací bylo hodně... Testováno - Canon 77D, Fujifilm X-S10 a objektivy Fujifilm 18-55 2,8-4, Canon IS STM 18-135 f/3,5-5,6, Canon IS STM 10-18 f/4,5-5,6, Canon 50 f/1,8 II. + adaptér Fringer smart adapter EF-FX PRO mk. II .

1) zjistil jsem, že 77Dčko má mnohem větší náchylnost k přepalům a má živější nastavení barev na def. + jsou fotografie ve všech ohledech světlejší na auto vyvážení bílé.

2) zjistil jsem, že chomatická aberace 18-135 objektivu canon je mírně lepší na Fuji z nějakého mě neznámého důvodu.

3) ostrost fotografií všech objektivů je výrazně lepší na fuji. Nejmenší pozorovaný rozdíl je u Canon 50.

4) maximální ostrost v krajích u Fuji 18-55ky je daleko za všemi testovanými objektivy.

5) okrajově testovaná Sigma AF 70mm f/2.8 EX DG macro má lepší ostrost rovněž na těle fuji ale nebyl jsem schopen porovnat díky ohnisku ostrost s fuji 18-55, nicméně jde o perfektně ostrý pevný objektiv a pokud váháte nad použitím z jiné platformy a již máte redukci z canon bajonetu ,neváhejte.

6) celkově canon 18-135 i 10-18 jsou na fuji ve výsledku obrazově lepší ve všech spektrech nastavení než na canonu 77D i kdybych se rozkrájel. Jedinou nevýhodou tedy je, že nedokáže 18-135ka v režimu ap-s ostřit na delší ohniska, pokud jde o stín nebo pokud jde o jednolitou plochu bez !výrazných! přechodů. Takže pokud někdo s těmito skly chce přejít a nechce Canon R řadu -> tak doporučuji sice si zabojujete s ostřením při těchto situacích ale výsledná fotka bude super (na úroveň daného skla samozřejmě).

7) fuji 18-55 2,8-4 má minimální chromatickou aberaci. Celkově povedený objektiv.

pár fotek přikládám (clony jsem testoval sice od minima do F13 ale tohle jsou nejzajímavěkší rozdíly):

canon tělo vs. fuji na délce 135mm a cloně 7,1 (vlevo canon)
canon vs fuji tělo 135 7,1.jpg

fuji vs canon tělo na délce 18 (objektiv Canon 10-18) clona 7,1
fuji vs canon tělo 18 (10-18ka) 7,1.jpg

fuji 18-55 vs canon 18-135 na délce 18mm (clona 3,5) na těle x-s10
fuji vs canon objektiv 18 (18-135ka) 3,5.jpg

fuji 18-55 vs canon 18-135 na délce 35mm (clona 7,1) na těle x-s10
canon vs fuji tělo 135 7,1.jpg

Canon 50ka na těle fuji a canon při cloně 7,1
50fuji vs 50canon 7,1.jpg

Fuji 18-55 f4 na 50mm vs. Canon 50 na těle fuji f/1,8 vs. Canon 50 na těle Canon f/1,8
fuji 18-55 f4 na 50 - vs fuji s canon 50 1,8 a canon s canon 50 1,8.jpg

Třeba těhle pár tipů někomu pomůže....
Přílohy
canon 18-135 vs fuji 18-55 na 7,1cl ohnisko 35.jpg
DR.AKEN
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DR.AKEN 10. 7. 2022 18:47

no ještě jsem udělal pár fotek než objektiv vrátím....

lehce editováno, hlavně retuš nechtěných objektů (dráty.sloupy,domy,auta).

DSCF2193_1m_.jpg

DSCF2206_1m.jpg

DSCF2181_InPixio_1m.jpg
DR.AKEN
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 10. 7. 2022 21:04

DR.AKEN - jenom můj postřeh k tomu Fuji 18-55:
před 3 roky jsem pořídil novou X-T30 v setu s 18-55. Chvíli jsem s ním fotil, ale nějak mě opticky nenadchl. Navíc mi u něj chybělo širší ohnisko, tak jsem ho prodal a pořídil Fuji 16-50mm f3,5-5,6. Ten mi přišel opticky stejný, ale začínal na 16mm což se mi líbilo, navíc byl o 1/3 lehčí což se u cestovního zoomu počítá...
Je to cca měsíc zpět co jsem si ze druhé ruky pořídil opět 18-55 s tím, že mu dám ještě šanci.
A jsem mile překvapen výstupem, oproti mé 16-50mm je výrazně ostřejší. Mám rád ohnisko 23mm a když jsem si porovnával fotky z obou objektivů na tomto ohnisku, tak i na "nejostřejší" clony 5,6 až 8 je ta 16-50 hned na první pohled výrazně měkčí...
p.s. první 18-55 co jsem měl byla myslím Made in Phillipines nebo tak nějak.
Ta současná je Made in Japan. V tom možná bude ta pointa, údajně první várky 18-55 byly vyrobené v Japonsku a ty mají mít lepší kusovou stabilitu vzhledem ke kvalitě výstupu.
Ale ber to jen jako mou úvahu...
foto1977
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka