Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod aurum 3. 10. 2019 19:04

Zdravím vespolek. Poprosím vás o radu ve výběru fotoaparátu. Dvakrát jsem měl v reklamaci x-t20 18-55 a nakonec mi vrátili peníze. Rozhoduji se teď, jak dál, co vybrat, zda vůbec zůstat u Fuji. Pokud zůstat, naskýtá se stejný fotoaparát za mnohem lepší peníze než v době pořízení původního a to 19 990 kč. Pak novější x-t30 18-55 za 32 990 + objektiv 7Artisans v hodnotě 2990 Kč + další dárky v hodnotě 2 400 Kč. Hodně by mě lákal větší hledáček, ale to by pak cena vystřelila nahoru (x-t3 (50k) a starší x-t2 (43k)). To by bylo ohledně Fuji aparátů. Trochu trápením u mě je Post procesing. V Photoshopu nemá Fuji takovou podporu a výrazně vylézají artefakty - červíci, ale jsem na něho zvyklý. Navíc, je už teď hodně drahý. To znamená přejít na Capture One - Silkypix apod.kde je ovládání pro mě utrpením. A co konkurence? Nechci přejít na menší snímač, tedy zbývá Sony a to asi A6400, ale ten základní seťák moc opěvovaný není a na nějaké kvalitnější sklo jsem se ani nedíval, nejspíš by to sakra zatřáslo cenou, pokud existují. Sleduji delší dobu vaše debaty a usuzuji, že mi dokážete poradit a určit směr. Předem vám děkuji.
aurum
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 3. 10. 2019 19:35

Základní seťák k Sony je dost slabé sklo a nevidí to jen ti, kteří žádné jiné nemají. F/4 zoomy pro APS-C jsou drahé a za ty peníze rozhodně nestojí. První kvalitní základní zoom je pravděpodobně nový 16-55/2,8, ale cena se ti líbit nebude. Naopak pokud jsi na pevné objektivy, je zde lepší výběr než býval, navíc ho výrazně doplňuje Sigma a v rozumných cenovkách.

Já osobně bych zůstal u Fuji. Podle mne je to nejlepší APS-C systém. Pokud tě na X-T20 nic neomezovalo, klidně si zase kup ji. X-T30 stejně výhodně koupíš za rok dva. Řada X-Txx vs X-Tx. Přešel jsem z X-T10 na X-T2. Pro mne dva hlavní rozdíly (když odmyslím posun v elektronice) jsou: 1) podstatně větší a pohodlnější tělo, což vnímám jako pozitivum (například rychloupínací destička na stativ už neblokuje dvířka baterie) i negativum (už to není takový nenápadný drobeček), 2)dedikovaný volič na ISO u X-T2 je pro mne obří upgrade, jasně viditelná volba a rychlá možnost změny režimu ISO. Ostatní změny jsou z mého hlediska nepodstatné. Kdybych měl volit znovu, ušetřil bych a zůstal u nižší řady.

Capture One nemá ovládání zase tak odlišné od LR. PRO verzi si lze upravit - nástroje je možné přeskládat podle sebe. Odlišené jsou hlavně nástroje pro úpravy barev, ale na to shlédneš nějaké instruktážní video a bude.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 3. 10. 2019 19:43

Capture One má speciální layout pro uživatele Lightroomu - pak se vše seskupí co možná nejpodobněji k LR.

Když jsem to testoval, tak jsem taky byl nešťastný, ale po přepnutí do toho LR layoutu bylo všechno najednou o mnoho lepší.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Noldo 3. 10. 2019 21:20

Tiež sa pripájam k uživatelom LR layoutu. Mne na X-T20 v poslednom čase trochu chýba joystick a teda by som nedosudzoval ani X-E3. Mne Sony nesedelo ovládáním, ale podľa mňa má dobré sklá. Univerzálnu 18-135 a k tomu sigmy 16,30,56 f1,4. Fajn sú aj Sony 50 a 35 f1,8.

Pre Fuji tu budú onedlho Viltroxy 23,33,56 f1,4. Špecificky asp-c sklá pre Fuji, nie ako tá FF 85 f1,8. Dúfam, že sa vydaria a ak to tak bude, tak som zvedaví, čo na to Fuji. To by im dosť pokazilo predaje vlastných skiel.
Noldo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fotofanda 3. 10. 2019 22:32

aurum píše:zbývá Sony a to asi A6400, ale ten základní seťák moc opěvovaný není a na nějaké kvalitnější sklo jsem se ani nedíval, nejspíš by to sakra zatřáslo cenou, pokud existují.

No pravda je, že spousta lidí používá A6xxx řadu s 18-105 nebo novější 18-135. V některých oblastech to Sony snad dává i v setu.
Pokud ale tvá důvěra ve Fuji není příliš otřesena a v budoucnu ani neuvažuješ o přechodu na FF proč odcházet.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod aurum 4. 10. 2019 02:21

Jsem moc rád, že jsem zde dotaz vložil a děkuji všem za dobře pochopitelné odpovědi. Rozhodnutí mi ale bude asi nějakou dobu trvat. Jak fotofanda zmínil důvěru k Fuji, pravdu říct, v jeden okamžik jsem si řekl, už nikdy. U prvního kusu vada jak na objektivu, tak na těle. U druhého kusu zase nezávisle na sobě, vada na těle i objektivu. A navíc to zpracování v Camera Raw s Fuji moc neumí, ale jsem na to zvyklý (nepoužívám LR - nějak mi to přes ty knihovny nesedí, vlastně s ním vůbec neumím). Další facka ty hrůzostrašné články o x-trans oproti Bayeru, artefakta, červíci. Když mi byly vráceny finance, neuměl jsem si představit návrat k Fuji a pošilhával jsem po Sony. Chtěl jsem jít do A7II FF, jenže čím víc jsem si o tom tělu přečetl, zvlášť vůči novějšímu A7III, technické rozdíly jako hrom, mizerná výdrž baterie apod. A ta trojka je už moc drahá a já nejsem tak dobrý fotograf, abych ji vůbec využil. Ptal jsem se sám sebe, jestli FF bude pro mne nějakým přínosem, nefotím na zakázky, pouze pro radost. Takže mne to zase natočilo na snímače aps-c, a jsem , kde jsem byl. Dilema pokračuje a jak vidím v chodu mé mozkové závity, tuším návrat k Fuji (ale bojácný). Ta menší těla Fuji jsou parádní zrovna na mé cestování, ta větší (t3, t2) mě oslovují větším hledáčkem, poněvadž do těch malých se s brejlema blbě kouká. Je to už ale přes 43k, takže pro mě dost nesmyslné. Jestlipak se něco u Fuji na podzim nebude dít, nějaký Cashback, který by stáhnul cenu u T2 na úroveň T30. No, jen úvahy a drama pokračuje, hezký den.
aurum
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 4. 10. 2019 05:43

A ty artefakty a červíky jsi opravdu při editaci zaznamenal ?
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod aurum 4. 10. 2019 06:49

Možná se mýlím a neumím to rozeznat, ale jak vytáhnu stíny a světla (v CR) a hlavně, jak víc doostřím, tak při zvětšení je jasně vidět taková bílá kroucená textura. Pak v protisvětle někdy vidím lehce fialový film, fleky. Já to s nikým nekonzultoval, jen se domnívám. Když takhle doostřím třeba v Silkypixu, zdá se mi to mnohem lepší než v Camera Raw.

Něco málo jsem o tom četl:

https://blog.thomasfitzgeraldphotograph ... ji-x-trans

Tohle je standardní problém s doostřováním v Adobe produktech známý pod názvem "worm effect".
Nastavení doostření pro minimalizaci v lightroom a cameraraw:
Amount 20-40
Radius 1.2 - 1.8
Detaila 80 - 100
Masking 10-20

Jsou to jen mé dojmy a pocity, jak říkám, možná se mýlím.
aurum
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 4. 10. 2019 06:53

Jasně, abys rozuměl, já to nerozporuju. Ale jak jsi psal, že jsi o tom četl, tak mě zajímalo, jestli je to vidět i v tvojí praxi.

Myslím, že o tom v tomhle vlákně Dolgor a Wikxzen už psali, teda hlavně o tom, jak s tím pracovat. Nevím, jestli jsi to zaznamenal, už je to nějaký čas.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod wikxzen 4. 10. 2019 07:44

aurum: možná, že u X-T100 s "bayerem" bys byl spokojenější, resp. s jeho RAWy, které Adobe aplikace hravě zvládnou. Hledáček má stejný jako X-T20/X-T30. Dokonce má dle CIPA tabulkově lepší výdrž baterie (cca o 100 fotek navíc) než X-T20/X-T30. Váhově a rozměrově je někde mezi X-Tx a X-Txx.

Side-by-side camera comparison Fujifilm X-T20 vs. Fujifilm X-T30 vs. Fujifilm X-T100

A můj osobní pohled je takový, že pokud fotíš/komponuješ prioritně přes hledáček, tak bych šel jednoznačně do modelu fotoaparátu, který má hledáček lepší a větší než X-T20/X-T30/X-T100. A pořídil si Capture One Fujifilm nebo jeho free Express verzi jako základ. Návodů a volně dostupných videokurzů na C1 je už docela dost. A cestou bazaru (Paladix) ušetříš i dost peněz.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Titan_66 4. 10. 2019 11:57

Podle mě je to asi i trochu o štěstí na kus. Já měl X-T10, X-T20, teď mám X-T3 a bez problému. Nikdy žádná reklamace. Stejná situace se ti pak může stát i u Sony a u dalších značek.

U X-TX řady je to držení a hledáček někde jinde, ale jinak tam ty rozdíly tam obrovský nejsou.

Pokud chceš zůstat u Lightroomu a nechceš artefakty, tak řešení je pak jednoduchý. Pořiď si Irident X-Transformer. Je to konvertor co převádí rawy do DNG. V lightroomu si pak edituješ už rovnou to DNG a artefakty jsou pryč. Dá se i stáhnout zdarma, takže si to můžeš vyzkoušet. Je tam akorát přes fotku watermark. V placené verzi (stojí asi 800kč) už tam samozřejmě není.

X-Trans nemůže mít stejné nastavení jako Bayer. Zvlášť sharpening, to pak dosáhneš červíků snadno. Já třeba dávám sharpening jen 20, radius 1.1 a detail 90. U Bayera bys sharpening dával rozhodně vyšší.

Já si Fuji pořídil kvůli tomu, že mě s ním focení víc baví, manuální nastavení na voličích, retro design, clona na objektivu. Podle mě jako APS-C je to dneska asi nejlepší volba. X-Trans není dokonalý, má svoje mouchy, nemyslím, že by byl lepší než Bayer. Potenciál full framu bych asi stejně nevyužil.

Jsem si před pár měsíci pořídil pevnou 16 2.8, takový pidi sklíčko na cestování a tak. A je bezva :)
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod aurum 4. 10. 2019 13:02

Vyštráchal jsem v setu Sony A6400+18-135, tuším za 36 990. Hledáček na boku, tudíž lepší přístup, netušíte, jaké s tím můžou být fotky? Bylo by pokryto docela rozsáhlé ohnisko a k tomu někdy nějaký portréťák apod. Vím, jsem v diskuzi Fuji, ale snad chvilka odskočení k Sony vlákno jen posílí.
edit: Tak nevím, jestli bych si Irident X-Transformerem pomohl, je to hlavně špatně od Fuji, že neuvolňuje problematiku x-trans volně výrobcům editorů. Aspoň tak jsem to pochopil. Možná snad, jestli ten Irident Fuji patří, hmmm.
aurum
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Titan_66 4. 10. 2019 13:52

Pak máš ještě možnost využít v lightroomu funkce Enchanced Details - pokud nemáš pomalý komp, tak by to měl zvládnout. Mělo by ti to vytáhnout detaily a zbavit se artefaktů.

No ono to není tak jednostranné. Adobe za těch 7 let co je x-trans na fuji totálně dlabalo s nějakou podporou v post procesingu. Až poslední dobou se začalo trochu snažit.

Proto spousta fujistů používá Capture one, kde nepotřebuješ žádný konverter. Ale jak píšu, jde to už prý přes to Enchanced Details, ale já to ještě nezkoušel, tak nemůžu soudit.

Hledáček na boku je rangefinder typ, tak jako máš ve fuji např. X-E3, nebo x-pro 2. Nenarážíš nosem do displaye :) Někteří tomu dávají přednost, ale já mám raději zrcadlovka styl, tj. hledáček uprostřed.

Myslím, že by sis měl tu Sonku zkusit někde v obchodě jak ti sedne. Jinak ale nebýt Sigmy, tak by mi ten výběr objektivů moc zajímavý nepřišel.
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod aurum 4. 10. 2019 14:56

Díky všem za cenné rady, budu se prohrabávat a snad něco vytáhnu. Trochu už jsem nakloněn pro x-t30, ale prý ta generace IV není až tak bombastická oproti III. Tuším, že byste mi klidně doporučili tu x-t2+18-55, ale to už je 7k rozdíl od x-t3, a tak to jde dál a dál a dál :-). Hledáček je u t2 a t3 doufám stejný.
Naposledy upravil aurum dne 4. 10. 2019 15:10, celkově upraveno 1
aurum
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 4. 10. 2019 15:00

X-trans řeším v Capture one Express for Fuji. Je to funkčně omezená free verze, ale obvykle mi to stačí. Kdyby ne, těch cca 125 Eur za plnou není zase tak moc. Výstup je zde velmi porovnatelný s Bayer senzory.

Fuji před nějakou dobou oznámili iniciativu o spolupráci s Adobe, která se přetavila v mnohem lepší barevné profily. Považuju za pravděpodobné, že se Adobe snažili přesvědčit i o lepším enginu pro demosaic, ale neuspěli. Adobe je mamutí korporace, kde je už dnes asi málo místa pro enthusiasty, kteří by si opravdu přáli udělat SW co nejlepší i pro menší platformy.

Mám rád foťáky s hledáčkem na straně. Měl jsem X-E1. U Fuji mi to ale hatí, že X-E řada nemá výklopný displej, který považuju za velmi praktický, tak jsem přešel na X-T.
Dolgor
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků