Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod wikxzen 22. 7. 2022 12:54

foto1977 píše:Ahoj, teď na dovolené jsem zjistil, že k cestovní sestavě x-t30+18-55 bych ocenil nějaký opravdu "kapesní" stativ.
Výška není potřeba nijak vysoká, prostě mi jde o skupinové fotky na samospoušť a třeba na kýčovité fotky tekoucí vody na delší časy.
Doteď posloužila kabina dětského kočárku, ale po 7 letech v kuse se blíží doba výletů bez něj (doufám, že už navždy :) ).

Má sestava má cca 750g, a do oka mi padl Joby GorillaPod 1k. Váhou i rozměry by mi vyhovoval.
Nemáte s ním někdo zkušenosti na mé sestavě nebo podobné???

https://joby.com/global/gorillapod-1k-kit-jb01503-bww/

https://www.megapixel.cz/joby-gorillapod-1k-kit/recenze

Kdysi ve Fuji FB skupině někdo popsal své zkušenosti s něčím takovým od Joby (také měl podobnou foto sestavu). A jeho shrnutí končilo závěrem, že mu stativ i s foťákem spadl do řeky z mostní konstrukce - to slavné upevňování na cokoliv má i své stinné stránky. Osud foťáku i stativu nebyl jasný. :D
Jak už tu padlo, mrknul bych se spíše po klasickém stativu. Flor.cz si chválí svůj Velbon (viz vedlejší Sony vlákno), to možná bude stačit.

ADO.19 píše:Cosina práve uviedla Voigtländer Macro APO-Ultron 35mm F2 pre systém Fujifilm X. Zaujímavý bude svojím relatívne veľkým zväčšením 1:2. Apochromatický design má potlačovať prejavy rôznych chromatických aberácii. Má elektronické kontakty, ktoré prenášajú informácie do EXIFu (ale iba na kompatibilných telách).

https://www.cosina.co.jp/voigtlander/en ... n-35mm-f2/

Vypadá to zajímavě - předběhli Fuji s plánovaným kompaktním XF 30mm F2.8 Macro. Měl by být ještě letos představen a snad na pultech obchodů.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 22. 7. 2022 16:40

Gorilapod (spíš "pravý", od Joby, já mám 3k verzi) je naprosto super zařízení, ale je to třeba brát jako svébytnou kategorii, ne náhradu klasického stativu. Upevní se na ledacos (ale s rozumem aby to nedopadlo viz příspěvek výše), často naprosto atypicky a pomůže ve spoustě situací, ale prostě to není náhrada tradičního stativu, taky to leccos neřeší (třeba na holé pláži se fakt metr vysoko foťák neupevní).
Osobně doporučuji, ale až po důkladné úvaze, na co to chcete...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod DR.AKEN 22. 7. 2022 17:14

Kluci levný objektiv pro x-s10 na fotbal ... Mám i redukci fringer na Canon... Stačila by na to i 50-230 případně s extendrem?
DR.AKEN
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ADO.19 22. 7. 2022 19:22

Ja používam tento a veľká spokojnosť:
LEOFOTO Ranger LS-223C + LH-25 karbónový mini statív je set statíva a guľovej hlavy, ktorý exceluje v pomere hmotnosti 0,72 kg a nosnosti 10 kg. Za to vďačí svojej robustnej konštrukcii desaťvrstvého karbónu a kompaktným rozmerom 27 cm vr. guľové hlavy. Set je štandardne vybavený celým radom príslušenstva ako je puzdro, hroty, obal na príslušenstvo a súprava náradia.

https://www.fotoskoda.cz/leofoto-ls-223 ... inistativ/

https://www.leofoto.com/products.php?cateid=34

-- 22. 7. 2022 19:33 --

DR.AKEN píše:Kluci levný objektiv pro x-s10 na fotbal ... Mám i redukci fringer na Canon... Stačila by na to i 50-230 případně s extendrem?

Doporučujem kúpiť cez bazoš objektív: Fujifilm Fujinon XF 70-300mm f/4-5.6 R LM OIS WR.
Alebo objektív (možno aj nový): Fujifilm XC 50-230mm f/4.5-6.7 OIS
ADO.19
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 23. 7. 2022 07:41

Jako upřímně ty "ministativy" jsem moc nepochopil - to má všechny nevýhody Gorilapodu (hlavně výška), ale přitom to nemá nic z jeho kladů... Odkázané LS-223C má aspoň vysokou nosnost, ale vážně někdo užívá ministativ se sestavou přes 3kg (o 10kg nemluvě)?
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Stan35 23. 7. 2022 09:25

Tak já ho mám pořad na nákupním seznamu pro makro ve volné přírodě, ale zatím vždy vyhrává focení z ruky nebo pytlík z fazolí:-)
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 23. 7. 2022 10:02

DR.AKEN píše:Kluci levný objektiv pro x-s10 na fotbal ... Mám i redukci fringer na Canon... Stačila by na to i 50-230 případně s extendrem?

Telekonvertor na XC 50~230mm nejde nasadit (není na to tam prostor), také by se tím docela dramaticky zhoršila světelnost onoho objektivu na delším konci (f6.7 x1,4 nebo x2...) a zejména s TC x2 už by šla razantně dolů i kresba/ostrost.

TC lze nasadit na skla:
XF 80mm F2.8 R LM OIS WR Macro
XF 50-140mm F2.8 R LM OIS WR
XF 100-400mm F4.5-5.6 R LM OIS WR
XF 150-600mm F5.6-8 R LM OIS WR

a výše zmíněný XF 70-300mm F4-5.6 R LM OIS WR (a příbrat časem na zkoušku TC x1,4 - variantu TC x2 bych prozatím vynechal).
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 23. 7. 2022 10:30

Jít fotit sport s objektivem o světelností F6.7 na APS-C znamená, že ty fotky budou dost pravděpodobně mizerie. Zkus zjistit, jak bude fungovat přes Fringer Canon 200 2.8, to by mohlo být slušné řešení.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 23. 7. 2022 13:21

Já si rýpnu - při f6,3 na MFT to u mnoha sportů zas takový problém není a výsledek fakt není "mizérie" (s Oly či Pana 100-400), tak proč by to nešlo u APS-C s 6,7? To jen obecně k té světelnosti, jinak je ale samozřejmě podmínkou sklo, které na dlouhém konci bude při f6,3(7) kreslit dobře či dokonce perfektně, což by asi u levného seťáku s konvertorem splněno nebylo, samotná světelnost ale aspoň u venkovních sportů nijak dramaticky vadit nemusí.
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod foto1977 23. 7. 2022 13:39

Ještě v době kdy jsem měl APS-C DSLR Nikon D80 a k tomu 70-300VR jsem běžně venku fotil fotbal na 300mm s clonou F7.1 nebo F8 (základ na 300mm byl 5.6), právě aby byla dobrá kresba. Chtělo to tenkrát použitelné vyšší iso což bylo max iso800 (iso200 bylo základní) a výsledky nebyly špatné, pokud ano tak to bylo rukama :)
Dnes u moderních APS-C MILC není problém s přehledem fotit na iso1600.
Takže bych na amatérské focení venkovního sportu za denního světla ani ten seťák XC 50-230mm nezatracoval. Navíc se dá odzoomovat třeba na 200mm a tam bude kresba daleko lepší než na samém konci. Teď si vzpomínám, že jsem to také fotil většinou na nějakých 270mm a né až na 300mm.
foto1977
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DR.AKEN 23. 7. 2022 16:32

Popremyslim ... Ta 50-230 přeci jen stojí 6000 z druhé ruky kolikrát ještě se zárukou. Ta 70-300 by mi sedla víc ale přeci jen je to 2x tolik.Mam doma tamron 70-300 pro Ff Canon, což je vlastně po přepočtu 105-450 ale to vážně těžky objektiv a s Fringerem to prostě neostri ... Třeba časem přijde upgrade firmware..ale moc tomu nedávám. A zas dávat třeba 20 000 za to že si udělám 2x do roka pár fotek nemá moc význam. Spíš mi šlo o to jestli je ta 50-230ka na fotbal dost rychlá a jakou má ostrost při té už tak v základu docela vysoké cloně... Kolik musí ještě člověk běžné priclonit. U tamronu na ohnisku 250 stačilo tak max 6.3 - 7.1. U fotbalu chci mít většinou vše ostré, s boketem dělám jen zlomek fotek při fotbale a často spíš nechtěně.
DR.AKEN
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 23. 7. 2022 19:18

Draken, tak ji kup za ty prachy a uvidíš sám. Když tak ji zas strelis.
Pochybuju, že je tu někdo, kdo ti dá uspokojivou odpověď. Spíš indicie.
Já roky fotil synatora na fotbale s Nikkorem 18-135 a taky to šlo. Když se kouknu zpětně, chtělo to cca i 200mm a f2.8, ale co už. Roky letí a fotky jako vzpomínka jsou k nezaplacení.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 24. 7. 2022 09:21

Ještě je tu možnost si dobrý zoom i jen půjčit na den dva či týden. Např. v Brně mají možnost u Fotori - podmínky k tomu jsou docela přijatelné (mohou i zaslat poštou nebo využít partnerského výdejního místa v ČR): https://www.fotori.cz/pujcovna/fuji-x
Na jednu až dvě sport akce za sezonu se to myslím vyplatí.
V ostatních obchodech nevím, třeba Megapixel to měl vyvěšené hned na úvodní straně, a teď to tam nějak nevidím zřetelně...
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 24. 7. 2022 10:57

Je to o tom jaké máš na fotky požadavky, pokud si chces udělat vzpomínku na zápas děti, tak ti dobře poslouží i ten nesvetelny zoom. Pokud mají ty fotky trochu vypadat, tak si stojím za tím, že s F6.7 na APS-C to dobře vypadat nebude. Hlavně na nižších úrovni soutěži jsou často kolem sportovišt hodně rušivých prvků, které pak na fotkách vadí, nutí to pak člověka ke kompromisum jako orezavani na krev atp., což většinou nevypadá tak dobře.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DR.AKEN 24. 7. 2022 18:41

hm nevim jak dobře by fungoval s fringerem ale Canon EF 70-200 (105-300 na aps-c) F4 IS USM jsem viděl kolem 12 000 z druhé ruky, což nevím jak moc je kvalitní vůči němu ta Fuji 70-300, která momentálně ani neni z druhé ruky k sehnání, no cena z druhé ruky asi vyjde podobně. S F2,8 se dá sehnat nestabilizovaný canon 70-200 kolem 10 000 ale ta stabilizace je podle mě zásadnejší než těch F4 vs F2,8. A na stabilizovanou F2,8 to fakt nemám :-). Ta Fuji 50-230ka asi díky cloně nebude dobrá volba, ještě koukám na 50-200 3,5-4,8 ale to zas bude krátké ohnisko. No popravdě možná zkusím až bude peníz objednat tu Fuji 70-300 a když bude ok tak ji prostě vrátím ve 14denní lhůtě a pořídím z druhé ruky za přijatelnou cenu jakmile se namane v bazaru, nebo ji zavrhnu. Ale on ten Tamron AF 70-300mm f/4-5.6 SP Di VC USD co jsem měl na Canonu taky nebyl takový dělo... ale stačil no.

Jinak se jedná o spontání akce typu - ty vole jdeš na fotbal ? A já protože jdu málokdy vemu rovnou foťák :-) a sem tam je z toho pěkná fotka na fotbale okresní soutěže... co pak třeba klukům dám, aby měli něco na web.
Nic si od toho neslibuju, fotím jen pro radost ...

A zase abych nekecal tak když už bych nějakej chlup pustil tak bych chtěl nějaký to zviřátko v lese taky vyfotit, neprovozuju fotolov ale zkusil bych to.
DR.AKEN
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka