Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod ADO.19 31. 7. 2022 13:32

Jeden z prvých testov Meike 10 mm f/2 s bajonetom E (vyrába sa aj s bajonetom X) a hneď v porovnaní s ďalšími tromi objektívmi:

https://sonyalpha.blog/2022/07/28/meike-10mm-f2/
Naposledy upravil ADO.19 dne 31. 7. 2022 14:52, celkově upraveno 1
ADO.19
Návštěvník

Odeslat příspěvekod LoboC 31. 7. 2022 13:54

nejlepší pro video:
https://www.cined.com/fujifilm-x-h2s-la ... -latitude/
z recenze:
...FUJIFILM X-H2S rozhodně trumfne C70 a dokonce i Sony A1, zatímco 5 stop podexponovaný obraz vypadá skoro stejně dobře jako u VENICE 2 ve 4K ProRes HQ – a tady mluvíme o kinokameře plné velikosti ...
LoboC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 31. 7. 2022 14:13

Pokud to tedy chápu, tak sledovat to rok by asi chtělo, plus zaplatit si v půjčovně na pár dnů nějaké dvě varianty, aby člověk měl osobní představu.
Hledáček preferujeme proto, že je pro člověka celý život přirozené sledovat děj pohybem hlavy, nikoliv pohybem rukou. Tak to před nástupem bezhledáčkových foťáků a mobilů měli jen bezhlaví rytíři a majitelé Flexaret. ;-)
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 31. 7. 2022 15:03

Sledovat to můžeš, ale podle mě to nemá cenu. Ono to vypadá, že X-H2, resp. X-T5 bude možná levnější, lehčí, ale ve videu bych žádný zázrak oproti dnešku necekal.
Tak jako tak to ale bude velmi drahá sranda.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 31. 7. 2022 16:10

Docela mě zklamal: https://www.digimanie.cz/recenze-fujino ... -wr/8000-8 Na rozsah 16-80 jsem zvyklý a považuji ho za ideální, tak zamrzí ten výsledek, nicméně třeba u videa to není tak kritické, ovšem fotografovat se s tím bude vlastně taky.
Představoval jsem si do těla + zoomu dát tak 40 - 50 tisíc max. a pak nějaké pevné sklo a aby to bylo výrazně lehčí, než moje dnešní combo D7200 + 16-80, které má něco pod 1200 g, přičemž po výměně za D500 to bude ještě + 150 g.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 31. 7. 2022 17:08

Podívej se po nějakém řemenu, Fotospeed nebo Blackrapid delta, s tím bez námahy uneseš i těžší sestavu.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Stan35 31. 7. 2022 18:13

Ruku na srdce, z mého pohledu bych předně přestal řešit pojem zásadní redukce váhy.
Co se týče hledáčku, X-T4 ho má skvělý v porovnání s D7100 kterou jsem měl a stále mám. Předpokládám, že D7200 na tom bude stejně. Opravdu nekecám.
Proč jsem psal ne míň než X-T4 - stabilizace! Hlavně u videa byla hodnocena jako velké plus.
S rozpočtem 50k na vše zapomeň, pokud to chceš nové. Troufáš-li si do bazaru, možná by to šlo.
Pokud bych lpěl na financích, vzal bych bazar X-T4 a počkal na 18-120 nebo Tamron 17-70.
Jinak bych šel do X-H2s a stejně objektivy plus nová pevna 1.4 skla.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 31. 7. 2022 19:24

pemar: manželka má nemocná záda, slabé ruce a 53 kg váhu, řemen ji neuspokojí.
Furt si kupuju foťáky a objektivy pro sebe, teď těžkou D500, k tomu ještě těžkou 24/1.4, no a naposled když jsem jí koupil něco levného, tak jsem šlápnul vedle s Nikon J1 + 10-30/3.5-5.6. Kdysi jsme měli společnou kinofilmovou Yashicu, pak lehký Olympus C-300 Zoom, kameru JVC GR-D30, to všechno byly lehké přístroje, ale od doby, co jsem si pořídil Nikon D70, D300, 70-200/2.8, 18-35/1.8, ... tak je ze mě "sobec", co vybírá fotovýbavu jen pro svou postavu. ;-)

-- 31. 7. 2022 19:34 --

Redukci váhy řešit musím, protože já to používat nebudu, jen zpočátku ze zvědavosti.
Já budu jen ve Vegasu stříhat a upravovat a přidávat třeba muziku do míst, kde vnoučata nemluví, tak to nakonec dělám tu a tam už 20 let, takže se jen v tom střihovém programu a pak na velké 4K Sony TV nechci koukat na nějaké patlaniny.
Kdybych to nechal na ní, tak si za půl hodiny vybere tohle: https://www.alza.cz/sony-fdr-ax53-d4042774.htm a pak to půjde reklamovat, že je to rozmazané. :-D
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 31. 7. 2022 19:46

Mám s řemenem velmi pozitivní zkušenost, kdysi mi to doporučil Martin Kozák a u mne to funguje, nemocné záda mám bohužel také, bez řemenu bych už skončil asi u Leicy Q nebo u Fuji.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 1. 8. 2022 07:32

FotoABC - přijde mi to jako klasický příklad ne zcela reálných požadavků - relativně levné, EVF, malá hmotnost, ale přitom už MFT opovrhuješ...

Co takhle zkusit třeba video speciál Sony ZV-1 - sice nemá EVF a snímač je menší, ale jinak na video je hodně optimalizovaný a o váze by žena vůbec nevěděla?

Od Fuji pak na přijatelné video a přitom menší rozměry a hmotnost nejlépe sedí opravdu X-S10, s tím hledáčkem bych se zase tolik nebál. Rozlišení zamrzí, ale reálně to nemusí tolik vadit a velikost je vyloženě dvousečná, on velký obraz v hledáčku je trochu náročnější na usledování a neocení to každý.
Obecně by přístroj pro video určitě měl mít IBIS (stabilizaci v těle) a chce to hlídat, jak se doopravdy chová video z hlediska cropu (bacha, to nebývá vidět ve specifikacích na první pohled).

A souhlasím s pemarem, že výběr lepšího řemenu má zcela reálný vliv na vnímání hmotnosti. Jasně, ZV-1 třeba od GH-6 s velkým světelným sklem poznáš pořád snadno, ale třeba 1000g sestava na perfektním řemenu může působit lehčí a méně unavit než 700g na mizerném...

Jo a jedno rýpnutí: že "je pro člověka celý život přirozené sledovat děj pohybem hlavy" je sice pravda, jenže taky je pro něj přirozené sledovat s použitím obou očí a ve výsledku je práce se zadním displejem spíš přirozenější. Aby bylo jasno, já mám EVF také raději, ale určitě bych pro něj neargumentoval přirozeností pohledu, to je až bych řekl vyloženě mylný argument. Pro mne je u EVF přínosem třeba lepší zobrazení na slunci atd... A navíc jde-li o video, tak tam je LCD spíš v ještě větší výhodě - lepší celkový přehled o dění kolem scény a tak.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FotoABC 1. 8. 2022 09:56

tomashr: Jsem zvědavý, jaký bude Fuji 28-120/4, když 16-80/4 není to pravé ořechové. X-S10 se mně také zdá favoritem, ale na druhé straně máš pravdu, že jsem se zapomněl koukat na kompakty specializované na video. Ona ta vyměnitelnost objektivů nemusí být ultimátní požadavek, protože u DSLR jsem měl 6 těl a asi 40 objektivů a nemám už nic z toho, co jsem si pořídil prvních 8 let, takže upgradovat celý kompakt nebo postupně tělo a sklo nemusí být rozdíl, pokud ovšem si člověk nepřikoupí třeba nějaké f/1.4, to pak už systém má smysl. Jinak s tím sluncem máš pravdu - nastavovat můj mobil OnePlus Pro 9 venku v létě není průšvih jen ergonomický, ale taky že na to nevidím a utíkám někam do stínu. Nicméně trvám na tom, že hledáček z hlediska ergonomie používám i proto, že sledování pohybem hlavy mně jde lépe, než rukama, pak také se člověk lépe vcítí do děje, protože odstraní vedlejší vlivy, koukání na displej je odtažitější, když vidím jen děj v hledáčku a nevidím nic jiného, lépe se vžiju do toho, co sleduji, i proto mám raději optický hledáček, nejen kvůli DR lidského zraku (což je využitelné jen pro expoziční bracketing, kdy jsem schopen vyrobit extrémní DR skládačkou - slunce v záběru + čitelný stín). Ale respektuji, že každý to má jinak, proto jsem "je to přirozenější" nahradil "považuji to já osobně za přirozenější". Přehled o dění okolo scény - otevřu druhé oko, nicméně raději to mám odfiltrované, samozřejmě dle situace. Je to o emocionálním vkladu do fotografování a filmování. Třeba u krajiny pro mě platí, že na místě je člověk uchvácen i proto, že vnímá celou atmosféru, ale když to cvakne, tak ji často v tom výřezu ztratí, proto v hledáčku vidím jen ten výřez a odfiltruji ten vliv okolo a hned vidím, že už to třeba není ono a jiné rámování pomůže. Na zadním LCD furt vnímáš atmosféru prostředí mimo foťák. No a automatické zpracování na LCD/EVF to ještě zmodifikuje, přičemž v PS z RAWu máš milión alternativních možností, počínaje WB přes kontrast a zvýraznění světla, ztmavení oblohy a prosvětlení stínů, napálit určité barvy a jiné oslabit, ....
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 1. 8. 2022 10:13

16~80/4 je trochu nešťastník v nabídce novějších zoom objektivů pro X systém. Začátek neměl dobrý - horší kusová variabilita z první várky (celosvětově) a bylo třeba také opravovat skrz FW (hlavně pro video). Přirozeně recenzenti pracovali s tím, co zrovna v r. 2019/2020 v době uvedení měli. Fujifilm určité série XF 16~80/4 i stahoval zpět ze skladů. Leccos se napravilo, ale horší pověst (a neaktuální recenze) přetrvávají. Tím ale netvrdím, že kompromisy, které mohou někomu vadit, zmizely.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FotoABC 1. 8. 2022 10:25

U Sony ZV-1 jsem se díval na ta ukázková videa:
https://www.megapixel.cz/sony-zv-1#section-parameters
a jako fakt nic moc. Na horší obrazové kvalitě se podílí právě nepřesné zaostření, ten kluk, co přeostřuje ze sebe na budovu a zpět je správně zaostřen až úplně nakonec a hned je obraz o něčem jiném.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 1. 8. 2022 10:29

Já tu 16-80/f4 používal a byl spokojený. Pouze mi vadila velikost a váha. Super byla naopak velmi krátká ostřicí vzdálenost pro detaily. Stabilizace taky dobrá, takže za mě super objektiv na větší těla jako X-T4 nebo H1. U své X-T2 jsem ale zůstal u 18-55.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 1. 8. 2022 12:06

Ad ZV-1 - ta recenze na megapixelu je dost odfláklá. Třeba to jak se tam rozplývá nad tlačítkem "bokeh", které reálně nedělá nic jiného, než vynucení f1,8, což umí nastavit i jakýkoli jiný Sony ze stejné řady - to je až směšné. I to video mi přijde poněkud zmrvené vinou autora a ne přístroje... Nějaké známé mezi videobloggery a (a mám na mysli poměrně pokročilé, ne BFU) a docela to chválili, minimálně jako doplňkový přístroj to vyhoví leckomu. Ale to už bych ve vláknu Fuji nerozebíral, to patří jinam, spíš jsem chtěl trochu varovat nad přeceňováním dojmů z recenzí, jisté úskalí ostatně výše zmiňuje wixzen i pro 16-80/4, což už k Fuji patří :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka