Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod wikxzen 6. 10. 2021 10:25

Ten namodralý (někdy i cihlově načervenalý) šum je celkem běžný jev na vysokých hodnotách ISO. Míval jsem to také na X-Pro2 při plném nasazení v temném klubu. Zpravidla nad ISO6400+ se to ve spodní části fotek objeví nebo je vidět. Někdy je to skryté, ale při náročnějším postprocesu na PC se to objeví. Nepochybně je za tím nedostatečný odvod tepla ven a to má vliv na výstup.
Nedávno jsem se díval na snímač s lupou a všiml si, že spodní jakási asi plastová hrana lemující snímač není plně dosednutá, ale jakoby se vlní po celé délce spodní hrany sensoru. To bych řekl, že je už jen důsledek toho nežádoucího vysokého provozního tepla, nebo jinak řečeno špatného odvádění tepla z útrob fotoaparátu při delším akčním focení nebo natáčení. A já X-Pro2 tedy rozhodně nešetřil. :-)

Jak to mají novější generace nevím, ale předpokládal bych zlepšení nebo vyřešení.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Stan35 6. 10. 2021 11:21

Nedávno jsem zkoušel nějaké noční foto při 12800 na X-T4 a nic zvláštního mi na fotkách nepřišlo.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 6. 10. 2021 13:28

Taková kuriozita z dnešního dne. Od Kiponu jsem měl z dřívějška plechovou sluneční clonu pro 50mm objektiv v klasickém provedení (vpravo nahoře), tzn. se stříbrným hliníkovým prstencem (obruč), ještě v balení původní značky Handevision. A řekl si, že to doplním pro ostatní Iberit objektivy.
V Číně si zřejmě řekli, že "mědí také nezarmoutíš". Tak jsem dostal v poněkud svérázné úpravě ostatní sluneční clony, objednané před čtyřmi týdny. Ale aspoň je to také celé z plechu.
Bylo mi tehdy řečeno (Kipon na eBay), že teprve se čeká na dodávku nových slunečních clon, tak mám chvíli vydržet. Asi je toho hliníku zoufalý nedostatek. Reklamovat nereklamovat...? :D
kipon lens hoods 24 35 50 75 90.jpg
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod LoboC 10. 10. 2021 13:16

7Artisans 35mm f/0,95
Přílohy
DSCF1615.jpg
LoboC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod taylor729 10. 10. 2021 23:50

Znovu akce na X-S10 včetně 18-55mm objektivu of Datartu za 30k.
Opět jsem v pokušení, ale jednak mam obavy s te snizene ostrosti (pokud se to jiz nevyresilo, poslední zminky jsou z doby pred 8 mesici) a pak me vrta hlavou jestli tam neni nějaký hacek, protoze vsude jindr je ten set za 38k Kč.

Edit: Beru zpet, zda se ze Datart akce vcera skoncila.
taylor729
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod LoboC 11. 10. 2021 13:40

Vem ji, vrátit ji můžeš vždy...
O několik stránek vzad jsem psal o zkušenosti se svou koupenou cca. před měsícem. Pro mne nepoužitelné.
Obrázek
LoboC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod taylor729 12. 10. 2021 05:53

Jaky alternativni fuji set v podobne cenove hladine by jsi doporucil?
taylor729
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod LoboC 12. 10. 2021 11:29

Těžko radit, pro mě byl X-S10 nejlepší Fuji, co jsem zkoušel, pokud jde o držení a ovládání. A zdálo se mi, že má v Rawu i více potlačený šum...(na úkor ostrosti?) ...


https://www.dpreview.com/forums/thread/4604634
Přílohy
ISO.jpg
ISO.jpg (173.32 ) Zobrazeno 2503 krát
LoboC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 12. 10. 2021 11:41

Ty překlady jsou opravdu DRSNÝ :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bosonozka 12. 10. 2021 13:16

U X-T20 je možnost v menu nastavit sílu odšumu - nevim, jestli něco takového neni i u X-S10...?
bosonozka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod LoboC 12. 10. 2021 13:35

U Rawu to nejde.....
oprava, jde to nastavit, ale rozdíl nevidím žádný.
LoboC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bosonozka 12. 10. 2021 15:30

Zkoušel si podexponovat o 5 EV, a pak tahat ze stínu? V množství šumu by tam měl být vidět rozdíl mezi 0 a minimálním nastavením (u X-T20 je to tuším -4)
bosonozka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod LoboC 13. 10. 2021 06:59

Fuji X-T20, RAW ISO 12800, odšum -4 a +4. Vliv nastavení odšumu, ostrosti atd. ve fotáku má vliv na JPG, ale nemají vliv na kvalitu RAW souborů.
Přílohy
odšum.jpg
LoboC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 13. 10. 2021 09:14

To jsou vše věci pro interní JPG výstupy. Do RAFu se promítne akorát zvolená filmová simulace, pokud to program na vyvolání Fuji RAFu podporuje, resp. rozpozná tu specifickou křivku. A to je něco, co třeba v C1 lze jakkoliv změnit či vypnout.
Myslím si, že i v případě zapnuté funkce NR pro dlouhé expozice bude dopad na RAFy minimální. Já to vlastně zkoušel krátce po pořízení X-Pro2, ale jediné co si z toho pamatuji, tak že u RAFu se zapnutým odšumem pro dlouhé expozice mi přibylo výrazně více "vypálených" pixlů v tmavých částech snímku a pro eliminaci takových nežádoucích pixlů nepomohlo ani jejich následné zmapování a opakování expozice. Dopad na šum to mělo de facto žádný. Možná v nějakém náročnějším postprocesu by se výhody této funkce projevily, ale na to já moc už nejsem. :-)

Cokoliv z těch testovacích RAWů, které DPreview poskytuje ke stažení mi na počítači v C1 vychází vždy trochu jinak. Jiný šum, jiná ostrost, jiné barevné podání... v porovnání s jejich náhledovým výstupem na monitoru. Nedokážu se ani moc dobře přiblížit jejich výstupům tak, abych pak zapochyboval o tom, který je který. :-)

taylor729 píše:Jaky alternativni fuji set v podobne cenove hladine by jsi doporucil?

S 18~55 objektivem, který má solidní optickou stabilizaci v podstatě jakékoli Fuji tělo. Z hlediska ergonomie a designu (velký grip, ovladače, zadní displej...) jistě X-S10, ale i X-T2/3/4 nabízí už dostatečný grip a vlastně ergonomii pro pohodlný úchop. Tedy za cenu o něco většího a těžšího těla, které je však utěsněné.
U fotoaparátů jako X-T20/30, X-E3/4, X-T100/200 už bych cítil v ruce horší vyvážení sestavy s tímto zoom objektivem, tj. vyšší náchylnost přepadávání dopředu. Ale každý máme ruce a zápěstí jiné a odlišný styl focení... osobní vyzkoušení řekne hodně. Řešením může být pořízení jednoduchého přídavného gripu (Meike, JJC atp.) pro konkrétní model.

Mimochodem, včera pro X-S10 vyšel další FW update.


K Lydith 30 3.5 se věc změnila ze statusu "servis" na stav "výměna za nový kus". Uvolněná čočka a nedotažené šroubky, prý. V pátek asi bude u mě.
Oba Pergear 12mm a 7.5mm už mi devátý den trčí ve skladu v Šen-Čenu, asi ještě není naplněné letadlo. Napínavé až do konce. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bosonozka 14. 10. 2021 15:41

Díky za vysvětlení. Že Fuji odšumuje rawy je známé dlouho, ale že to nejde korigovat, je pěkně na houby.
bosonozka
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků