Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Dolgor 8. 12. 2022 12:51

Ten reset stabilizace obrazu dělají i Nikony, týká se to VR i IBIS. V praxi je chvíli obraz krásně plynule stabilizován a potom najednou cuk, kterému opět následuje stabilizovaná pasáž. Mně to je někdy nepříjemné i při focení, protože reset probíhá mezi snímky a vždy se tím změní kompozice.

-- 8. 12. 2022 12:55 --

...Taky doufám v 1.8 sestavičku DX skel od Nikonu. Ale jestli o tom pořád rozhodují stejní zkostnatělí manažeři jako v minulosti, kteří považují DX formát za ten pro amatéry, kteří tomu stejně nerozumí a jde jim jen o cenu, tak si asi musíme nechat zajít chuť. Snad to eventuelně vyřeší third-party skla. Sigma prý od 2023 už také začne podporovat Z a mezi DX uživateli by imho měla solidní prodeje. Otázka je, jestli o to v dnešní době stále nedořešených výrobních řetězců stojí. Naštěstí je tu pořád Fuji X :)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod foto1977 8. 12. 2022 13:41

Trochu odbočím zpět k Fuji: ta "očekávaná" X-S20 (nebo jak se bude značit) má příští rok opravdu vyjít nebo to je jen domněnka?
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 2828 8. 12. 2022 13:47

Mám čtyři děti, které jsem fotil i natáčel než vyrostly, ale že bych trval na nejvyšší možné kvalitě /technika dostupná v dané době/ tak to určitě ne, důležitější bylo zaznamenat pohotově cokoliv kdykoliv. To v dnešní době splňuje mobil a ještě lépe DJI OSMO POCKET. Mám teď malou vnučku, synovi jsem poradil mobil ,/chtěl bezzrcadlovku/ a je spokojený, máme rodina sdílenou složku, kde je vše dostupné okamžitě. To co bys chtěl skončí obrovským množstvím nezpracovaných souborů, kde nebudeš chtít po letech něco hledat
2828
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 8. 12. 2022 13:53

Je to teda offtopic, ale faktem je, že DJI OSMO Pocket je ve spojení s někým, kdo má cit pro záběr, hodně zajímavé. Už asi dva roky točí videa z modelářských akcí jeden člověk z Ostravy, užívá vlastně jen Osmo Pocket a výsledky naprosto super. Má schopnost jít pěkně do detailu, Osmo přitom nemá nijak zlé výsledky, k tomu dobrý střih, koukáme na to moc rádi všichni zúčastnění. Příklad https://www.youtube.com/watch?v=Ugs7va2Ubko , další pak na YT u stejného autora.
Tohle beru jako offtopic, už jsme mimo dotaz a už vůbec mimo vlákno Fuji, předkládám to spíš jako téma k zamyšlení, že jsou zrovna u videa i úplně jiné cesty...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 8. 12. 2022 14:59

foto1977 píše:Trochu odbočím zpět k Fuji: ta "očekávaná" X-S20 (nebo jak se bude značit) má příští rok opravdu vyjít nebo to je jen domněnka?

Je to pravděpodobné. Aktualizace nižších řad půjde asi v tom pořadí, že X-S20 bude první.

X-S10 vyšel v říjnu 2020, X-E4 v lednu 2021, X-T30II v září 2021.
O nástupci X-T200 (únor 2020) zatím ani "ň".

Prémiové modely X-Pro3 (říjen 2019) a X100V (leden 2020): u těch je většinou delší cyklus 3 až 4 roky.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod noxx_cz 8. 12. 2022 15:06

Dolgor píše:Ten reset stabilizace obrazu dělají i Nikony, týká se to VR i IBIS. V praxi je chvíli obraz krásně plynule stabilizován a potom najednou cuk, kterému opět následuje stabilizovaná pasáž. Mně to je někdy nepříjemné i při focení, protože reset probíhá mezi snímky a vždy se tím změní kompozice.

-- 8. 12. 2022 12:55 --

...Taky doufám v 1.8 sestavičku DX skel od Nikonu. Ale jestli o tom pořád rozhodují stejní zkostnatělí manažeři jako v minulosti, kteří považují DX formát za ten pro amatéry, kteří tomu stejně nerozumí a jde jim jen o cenu, tak si asi musíme nechat zajít chuť. Snad to eventuelně vyřeší third-party skla. Sigma prý od 2023 už také začne podporovat Z a mezi DX uživateli by imho měla solidní prodeje. Otázka je, jestli o to v dnešní době stále nedořešených výrobních řetězců stojí. Naštěstí je tu pořád Fuji X :)


Já bych teda takový optimista směrem k Z DX pevným sklům nebyl. Nemám žádnou oficiální statistiku k dispozici, ale stačí se mi chodit s otevřenýma očima tam, kde se něco děje a fotí se. 4/5 lidí mobil, zbytek rozdělen mezi základní low-end (a to ještě dost staré) zrcadlovkáře se seťáky a pak tak 1% těch, kteří to myslí vážně a mají rozumné vybavení - dnes vesměs ML. Ale že bych někdy potkal ve větším množství amatéry s DX Nikonem a nasazeným pevným sklem? Možná tak ještě nějakou padinu a tím končíme ... Takže čistě z mého laického pohledu se to nemůže Nikonu vyplatit vydávat a vyrábět. Už jen čistě z pohledu uvedení tuším Z50 s nasazenou FF 28kou ...
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 8. 12. 2022 15:47

Jenže u Nikonu DX je to problém vejce a slepice. Můžeme se pomateně dohadovat, co je dřív jako nepružní manažeři v Nikonu, ale faktem je, že bez ekosystému zajímavých DX skel DX systém netáhne náročnější uživatele. Já sám (s DX DSLR Nikon jsem fotil od roku 2005) jsem po roce 2012 začal testovat ML systémy kvůli kompaktní a zajímavé optice a od roku 2014 jsem fotil s Fuji. V roce 2015 jsem DX DSLR nahradil FX DSLR kvůli diametrálně odlišné nabídce objektivů včetně pevných. Mnozí DX Nikonisti v té době migrovali k Fuji nebo Sony úplně a často právě kvůli pocitu, že Nikon v DX nemá nic, nač by mohli upgradovat.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod foto1977 8. 12. 2022 16:09

Pokud ta X-S20 přijde tak doufám, že s 26 MPx senzorem, že tam nebudou cpát ten 40 MPx...
Ideálně stejné tělo, stejný senzor, lepší hledáček, lepší AF, lepší IBIS a nový procesor. To by byl ideální nástupce mé současné X-T30 :)
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod FotoABC 8. 12. 2022 16:37

foto1977: když vidím, jak nepatrně málo skla je v Fujinonu 23/2, tak prostě na tomhle ohnisku lze f/2 nebo f/1.8 udělat velice dobře. Nikon ví, že DX 35/1.8 bylo velice slavné a žádané sklo, takže určitě udělá něco podobného pro DX Z-systém, ovšem širší, což je taky správně. Nakonec i pro Nikon 1, kde měl pro 1'' snímač špatnou světelnost zoomu f/3.5-5.6, tak přesto nebo právě proto k tomu udělal 18,5mm f/1.8 a 32mm f/1.2. Takže úplně stačí, aby furt uvažoval stejně a bude to 24/1.8. A to Nikon tradičně dělá, že uvažuje stejně.
Nicméně pokud to neudělá, tak třeba následovník Fujifilm X-S10 bude mít lepší možnosti uživatelské kontroly automatického rozhodování při natáčení videa. Totál automat nebo totál manuál a nic mezi tím, to je taky špatně. Jinak DX palačinky f/2.8 u Nikonu neexistují a f/2.8 pro full frame dává větší smysl, než pro APS-C. Nicméně Nikon měl v minulém století éru pevných skel f/2.8, od té doby to změnil na f/1.8 a to je nyní pro Nikon základní světelnost. Má dvě palačinky pro full frame, 28/2.8 a 40/2, takže nic nenasvědčuje tomu, že by mala vzniknout DX 24/2.8, to úplně nedává smysl, protože tam není zas tak dramatický odskok od nějakých těch f/3.8, které má obvykle na zoomu. Dokonce 16-80/2.8-4 má na f=22mm ještě f/2.8 a na f=24mm má f/3. A to je F-mount, přičemž pro Z-mount, které je blíže snímači, tohle všechno jde vyrobit mnohem snáze.

-- 8. 12. 2022 17:00 --

Foto1977, Dolgor: no, na DX F-mountu mě vždycky zajímaly zoomy, protože ty tradičně Nikon uměl, byť to na sebe nechalo dost čekat, zatímco FX zoomy kromě drahých těžkých f/2.8 byly spíše zklamání. A nakonec jsem sadu pevných skel složil komplet z full frame skel. Nikkory 20/1.8, 24/1.8, 35/1.8, 85/1.8 a Sigma Art 50/1.4. Až na 24/1.8 jsem to všechno nakoupil z ciziny mpb.com nebo ebay.com, abych neplatil ceny full frame pro APS-C.
A právě na Fujifilmu, tuším i Pentaxu nebo nakonec i na m4/3 hodnotím velice pozitivně, že prostě dělají specializovaná pevná skla pro menší snímač. U Nikonu jsem si musel počkat, až všechno fullframové koupím za půlku za ceny, které odpovídají APS-C pevným sklům.
Ale Nikon měl vždycky povedené zoomy na DX (APS-C). 10-24/3.5-4.5 je širokáč, který se vyhnul všem tradičním nectnostem všech těch Tamronů, Sigem, Tokin, Canonů 10,11,12-něco a všechny kraje i rohy kreslí stejně dobře. A to jsem ho v minulosti porovnával opravdu s lecčíms včetně slavných širokáčů, které nebudu jmenovat, aby to někdo nevzal osobně.
Na Nikon 16-80/2.8-4 jsem čekal taky asi 10 let a velice lehké sklo udělalo optimální kompromis ve všech parametrech a že jich je:
- optický výkon na 16/2.8 do krajů
- stabilita optického výkonu v průběhu zoomu
- optický výkon střed -> kraje
- optický výkon na dlouhém konci
- průběh světelnosti
- bokeh
- chromatická aberace
- sférické zkreslení
- ostření
- stabilizace
- hmotnost
- rozsah ohniskových vzdáleností
- vinětace
- protiodlesková odolnost
- barevné podání
- dílenská kvalita
Prostě má slabiny tam, kde mně nejméně vadí.

Ale musím říci, že u pevných skel Fujifilm ukazuje, jak se to dá pojmout. Prostě APS-C skla ve verzi f/2 i f/1.4 současně, to je nádherný výběr, u portréťáků dostupné f/1.2 = paráda v koncepci. Právě 56mm f/1.2, kdy 56mm *1.5 = 84mm znamená, že Fuji opravdu chce udělat pětaosmdesátku na APS-C, zrovna tak jako ohniska 23mm a 33mm jsou zase kvůli tomu násobení 1,5, zatímco u Nikonu se prostě dělají full frame ohniska a na APS-C je to kam to náhodou vyjde.
No a portréťák zachraňuje Sigma Art 50/1.4, což je geniální sklo s krásným bokehem, zatímco Nikon má 50/1.8 a 50/1.4 s bokehem, který směřuje na univerzální normální objektiv, který není na DX portréťákem.
A pro APS-C prostě portréťák nedělá, nestará se o to a prostě si kupte 85/1.8 a couvněte si. To je taková arogance. A to Nikon přišel s FX podstatně později, než Canon, dlouho byla APS-C jeho jediná platforma a přesto se nesnažil ji brát s pevnými skly vážně, furt dělal full frame pevná skla i když full frame neměl.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 8. 12. 2022 17:32

foto1977 píše:Pokud ta X-S20 přijde tak doufám, že s 26 MPx senzorem, že tam nebudou cpát ten 40 MPx...
Ideálně stejné tělo, stejný senzor, lepší hledáček, lepší AF, lepší IBIS a nový procesor. To by byl ideální nástupce mé současné X-T30 :)


Příjde mi teď logické, že snímač z X-T5/X-H2 bude postupně nasazen do zbytku Fuji fotoaparátů v příštích dvou třech letech. Ten nový skládaný "high-speed" 26 mpix z X-H2s je dražší.
Vytvářet další skupinu Fuji fotoaparátů s třetím neskládaným 26mpix APS-C snímačem s X-Trans maskou už by se mi zdálo zbytečně roztříštěné.
Proto vyvíjeli ty nové objektivy pro nové 40 mpix snímače, aby si je lidi nasadili i na X-T40 s 40 mpix, například. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod OnderCZ 8. 12. 2022 17:33

X-S20 bude mít na 99% 40 Mpix senzor. Nevidím jediný důvod, proč by tam dávali senzor ze "staré" IV X-Trans řady. A ten vrstvený 26Mpix, co má X-H2s, ten tam taky nedají, protože by ten foťák byl nesmyslně drahý, na to na jakou skupinu cílí. Do všech by měl jít ten 40 Mpix, co má X-H2 a X-T5.
Ono se taky uvidí, zda vůbec bude komplet celá trojice, X-S20, X-T40 (nebo to přeskočí na T50, aby to sedělo číselně?) a X-E5. Šuškalo se o tom, že možná některá zanikne, stejně jako již nejspíš nebude nástupce X-T200.
OnderCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 8. 12. 2022 17:50

A ona existuje nějaká povinnost, aby se fotograf staral o to, jak kreslí objektiv na rozlišení, které je pro jeho potřeby příliš velké? Rozlišení snímače je nějaká technologická hodnota, přičemž důležitý je výsledný formát, který využijeme. Pokud vím, že se na výsledném formátu koukám na detaily, které odpovídají třeba 16 MPx, pak jsem rád, že z 26 MPx mám těch finálních 16 MPx kvalitnějších a z těch 40 MPx budu mít těch finálních 16 MPx ještě kvalitnějších, i když už ne o tolik. Jasně, žere to prostor na kartě, na diskovém poli, zpracování je pomalejší. Ale pokud to prostě kvalitně zmenším, tak zlepším kresbu, snížím šum, můžu si dovolit třeba odšum na úrovni 40 MPx, přičemž po zmenšení na 16 MPx zmizí známky mírného stupně patlání. Zvláště pak pro AI je vyšší rozlišení požehnání, protože pracuje na jemnější úrovni, než je finální rozlišení, takže to pak slije případné drobné artefakty v textuře.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Titan_66 8. 12. 2022 19:16

Uvidíme co bude jako další model od Fuji. Prodeje mluví jasně, řada X-PRO a X-E mají prodeje mnohem slabší, tam je pravděpodobný, že budou oznámený jako poslední, jestli vůbec. U X-E řady bych se nedivil, kdyby skončila.

Oproti tomu X-T a X-Tx řada je někde jinde. X-S10 na tom nebude taky špatně. Takže logicky určitě bude na řadě jako další X-S20 a X-T40. A jak to u Fuji bývá, pár měsíců po X-T5, tak bych to tipoval na jaro 2023.

FotoABC: Fuji uvedl kompletní seznam objektivů plně kompatibilních se 40 Mpx rozlišením, tj. že jsou schopné ho maximálně vykreslit se vším všudy. Ne že by ty ostatní to vůbec nezvládly, ale není to zkrátka 100%. Při běžném focení ty změny skoro ani neucítíš, ale kdo ví. Ať je to jak chce, tak dobrá zpráva je, že to pak znamená, že bude muset Fuji updatovat všechny objektivy postupně.

Jak se tu psalo, tak určitě by byla hloupost dávat starší 26 MPx snímač do X-S20 a X-T40. Stacked je příliš drahý, takže 40 MPx dává smysl. Navíc pro krajinky to bude jedině přínos, X-Trans zvýšení rozlišení prospívá. Minimálně to tak bylo z 16 na 24.

Fuji se rozjíždí, ta nová řada objektivů 1.4 - 18, 23, 33 a 56 1.2 je parádní. Nebál bych se to ani porovnat s Nikon S řadou.
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 9. 12. 2022 09:42

Ideální příležitost sledovat bazary a pořídit si kupříkladu ten X-T3, už jsem viděl různé dobré nabídky za tělo v takřka slušném stavu a minimálním počtem cvaků mech. závěrky.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jozef6 9. 12. 2022 11:41

FotoABC pozrel by som sa este po Canone, napr. novy Canon R10 (429g). Alebo aj Canon M50 mark II (387g), Canon M6 mark II, či starší Canon M5 (427g). Nebal by som sa, ze uz bajonet M asi konci. Zostava by manzelke predsa mohla sluzit roky. Ale nepoznam ich, neviem ako rychlo zaostruju, ake objektivy na ne jestvuju.

Edit: Teraz pozeram na objektiv Canon EF-M 22/f2 STM ktory ma 105 g.
jozef6
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků