Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod oldbas 7. 11. 2022 07:11

FotoABC: v současné době je situace v bazarech zoufalá. Skoro nic se neprodává. Prodávám C70-200/4L USM už druhý měsíc a nikdo se ani neozval. Za cenu, kterou chci bych ji loni prodal max.do týdne. Asi není vhodná doba na koketovaní s technikou. Většinou to nejde prodat asi pod cenou.
oldbas
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 7. 11. 2022 07:20

Ja som nedavno predal Tamron 70-200/2,8 G2 ako zazrakom za este celkom dobru cenu, ale mam tam aj ine F skla...a tak ako vravis, ani tuk.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod cport 7. 11. 2022 07:25

tak na druhou stranu ... to jsou veci, ktere ted vubec neztrati na hodnote, spise naopak. Neproda se to treba hned, ale casem jo
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 7. 11. 2022 07:55

cport - já ti nevím, podle mne ta situace s bazarovou technikou pro DSLR z hlediska prodeje už lepší nebude, spíš naopak. A u starších MILC je to jen o málo lepší.
Kombinace přechodu na MILC a jejich rychlého vývoje (včetně o něco pomalejšího nástupu nových skel) s celkovou stagnací zájmu o focení vytváří situaci velké převahy nabídky nad poptávkou. Situaci ještě trochu zhoršuje ekonomická situace, která lidi vede k většímu šetření, blbé ale je, že to je opravdu jen doplňkový důvod a tudíž se nedá čekat velké oživení ani kdyby ekonomika zase šla nahoru.
Smutné na tom je, že tu sice je převaha nabídky ve smyslu toho "co by lidi prodat chtěli", ale zároveň jsou ceny tak nechutně malé, že není úplně skvělý výběr ani když chce člověk nakupovat, lidi si mnoho věcí radši nechají válet doma, než aby to prodali za každou cenu...

Pokud by se zlepšila ekonomická situace, tak by se asi bazary mohly trochu zlepšit ve smyslu rychlejšího obratu a lepších možností pro kupující, ale pro prodávající v oblasti cen pořád nečekám nic dobrého :-(
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 7. 11. 2022 08:24

ja mluvil o prodejich vseobecne. Co ja prodavam, prodavam treba i delsi dobu, ale prodam zpravidla za vyssi cenu. Ceny nove techniky sly nahoru a to zdrazi i bazarove veci.

Nyní prodavam jak Pentax KP, tak i DA* 50-135. KP předám tento týden a 4 roky provozu mě vyšly na 8 tisíc. Ten objektiv dávám pryč za o 20% vyšší cenu.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 7. 11. 2022 09:15

cport - jenže tohle o zdražení bazaru kvůli zdražení nové techniky se týká jen situace, kdy prodáváš něco, co je stále aktuální a řekněme na výši... V DSLR je ale v tomto Pentax naprostou výjimkou, tam tomu věřím, ale u Nikonu a Canonu je růst ceny úplně mimo realitu, tam DSLR prostě mizí.
U MILC se tohle už může projevit občas u nějakých objektivů, ale u těl zatím moc ne, tam je vývoj zatím pořád příliš výrazný a nová těla přinášejí proti starým docela hodně. Časem se to asi taky zpomalí a pak tebou popsaný vliv dorazí i do MILC, ale zatím je na to ještě brzy...
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod noxx_cz 7. 11. 2022 09:28

Ono je to s tím bazarem těžké, protože spousta prodávajících má opravdu i nereálné představy o prodejní ceně. Já bych teď třeba rád koupil XF60 a XF35/1,4 a nabídky jsou většinou za vyšší cenu, než je reálný nákup s 12-m zárukou z e-infin např. Ale celkově za posledního půl roku se ta situace opravdu otočila o 180st pokud jde o prodej. Ještě na jaře by se cokoliv prodalo obratem a teď nikdo nic nechce - těch důvodů bude vícero - ek. situace, energie, pokles zájmu o focení obecně a blbá sezóna.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 7. 11. 2022 09:32

tomashr píše:cport - jenže tohle o zdražení bazaru kvůli zdražení nové techniky se týká jen situace, kdy prodáváš něco, co je stále aktuální a řekněme na výši... V DSLR je ale v tomto Pentax naprostou výjimkou, tam tomu věřím, ale u Nikonu a Canonu je růst ceny úplně mimo realitu, tam DSLR prostě mizí.
U MILC se tohle už může projevit občas u nějakých objektivů, ale u těl zatím moc ne, tam je vývoj zatím pořád příliš výrazný a nová těla přinášejí proti starým docela hodně. Časem se to asi taky zpomalí a pak tebou popsaný vliv dorazí i do MILC, ale zatím je na to ještě brzy...

Ano, jde o tu spíše kvalitnější optiku. A je fakt, že teď to byla specifická situace ... a nenastává to, co třeba u Fuji X-H1, kdy ta cena padla behem roku oficialne snad na tretinu.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 7. 11. 2022 10:18

Ono to samozřejmě kolísá podle výrobce v závislosti na tom, co je zrovna uvedeno, učebnicové bylo třeba "prodejní peklo" u Olympusu na jaře po příchodu OM-1 a podobné příklady se najdou i jinde.
Ale obecně mám pocit, že to velké zpomalení "točení v bazarech" je vidět už spíše víc než rok, tady s noxxem s tím půlrokem a "na jaře vše obratem" moc nesouhlasím, už na jaře to bylo dost o štěstí.
Teď je to ale ještě horší, v tom už se bohužel shodneme :-(
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 7. 11. 2022 10:40

To je i sezónní věc. Na zimu lidi tolik nenakupují, co nutně nepotřebují, když je pořád tma. Nadto obvykle běží slevové akce, které snižují kupujícími očekávanou bazarovou cenu.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod noxx_cz 8. 11. 2022 10:45

noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 8. 11. 2022 11:47

noxx_cz: díky moc, kdybych byl už rozhodnutý pro Fuji XS-10, tak po tom skočím.
Ale mám rezervováno na začátek prosince týdenní zapůjčení:
- FujiFilm XS-10 + 16-80/4 (půjčují v setu) + FujiFilm 23/2
- Nikon Z50 + FTZ + 16-50/3.5-6.3 + Z 35/1.8 (bohužel malou 28/2.8 nepůjčují a DX 24/2 ještě neexistuje, je v ofic. plánu)
Nicméně žena si vyzkouší obě lehké sestavy, byť u Nikonu to bude per-partes - buď lehká nebo světelná, bude si to muset domyslet :-)
Já aspoň při srovnání Z-kové 35/1.8 a F-kové 35/1.8 uvidím reálně ten krok dopředu, ovšem zase ne na full frame, to si budu muset zase domyslet. :-) A uvidím i přes FTZ chování svých skel F-mount. Nicméně u mě to bude jen čistě informativní, já jsem teď saturován a spokojený na DSLR.
Když bude žena v rukou střídat Fuji XS-10 s 23/2 a Nikon Z50 (venku s 16-50, uvnitř s 35/1.8 ), tak si prostě udělá vlastní názor k čemu přilne. Já jí o ničem přesvědčovat nebudu.
No a samozřejmě bude hodnotit jak ergonomii a průběžné přeostřování mez vnoučaty a na pohybujícímse vnoučeti a pak finálně na hotových videích jak se to daří. Taky může rozhodnout stabilizace v XS-10, protože bude obraz klidnější.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 8. 11. 2022 13:08

S tou stabilizací rozhodně souhlasím. Dříve jsem měl hodně oblíbenou Sigmu 70-200/2,8 HSM II na Nikonech, ale vždy to bylo utrpení kvůli chybějící stabilizaci. Na Z5 je to úúúúplně jiná písnička, špičkový a charakterní výstup a perfektně ustabilizovaný obraz. U těm malých světelných a krátkých skel ten rozdíl nebude tak markantní, ale bude. Já jsem za stabilizaci v těle rád i kvůli používání starých M42 sklíček.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 8. 11. 2022 16:00

noxx_cz: já když natáčím video na DSLR, tak neklepat s třeba 5-minutovým záběrem je docela na zdřevěnění. A i když natáčím na 20/1.8 a 24/1.8, tak tam nemám problém nerozklepat fotky, ale u videa přibude navíc ta nutná strnulost. Otázka je, jestli na to není lepší si pořídit nějaký monopod nebo gimbal. Ovšem monopod má smysl pouze u stacionárního stanoviště, když se člověk furt přesouvá, tak je to spíš obtěžující.

-- 8. 11. 2022 16:10 --

Vlastně u videa oproti fotkám se ty požadavky strašně mění / v něčem redukují na:
- váhu kvůli natáčení z ruky
- nerušivé přeostřování "z ksichtu na ksicht" a při pohybu
- úspěšné, přesné, nehuntující a rychlé přeostření
- malá hloubka ostrosti kvůli soustředění na konkrétní osobu a změně osob
- malá hloubka ostrosti kvůli tomu, že u fotky si lépe "vybereš / uklidíš " pozadí, u videa musíš rozostřit i to, co na začátku natáčení tam ještě ani není
- stříhatelnost výsledku - tedy vhodnost pro konkrétní střihový SW, v mém případě Vegas Pro
- stabilizace
- barvy, WB, dynamický rozsah, kvalita kresby na rozlišení pouhých Full HD, šum, všechno na první dobrou z foťáku... - i když přibývají možnosti úprav videa, tak aspoň já si s RAWem dokážu pohrát 100x úspěšněji a efektivněji, než s videosekvencí
- nezměněnou světelnost zoomu a motorový zoom pokud ho někdo používá, já mám spíše tendenci zoomování vystřihnout, protože amatérská videa se od profesionálních liší tím, že v amatérských se 100x víc švenkuje a zoomuje .... a přidávají se blbůstky do střihu (odlétávající pohlednice, deformace, vrtule, ... )
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 9. 11. 2022 12:17

Ahoj, pročítám si manuál k FujiFilm X-S10, abych při zapůjčení foťáku ho už uměl ovládat.
Chtěl bych se zeptat na pár věcí, které jsem nenašel nebo jim nerozumím:

Píší, že se má nabíjet baterka foťáku přes USB z počítače nebo ze zvlášť zakoupeného konkrétního adaptéru zapojeného do elektrické zásuvky. Může mně někdo říci, zda používáte běžné USB nabíjecí adaptéry do sítě třeba od mobilů a foťák se tím nezničí?

Clona se mění předním kruhovým voličem na ukazovák a čas zadním kruhovým voličem na palec. U Nikonů si to přehazuji tak, aby clona byla vzadu na palec, jde to u FujiFilmu taky nebo je nutné měnit clonu předním voličem? Z toho asi zešílím, nicméně bude to foťák pro manželku, která není zvyklá na nic, nicméně pokud to jde přehodit.....

Snažím se namapovat AF režimy na podobné u Nikonu. Nedočtu se, zda se to chová stejně nebo trochu jinak. Co se týče změny AF-C na AF-S, tak se v návodu k FujiFilm X-S10 píše, že se to dělá v menu na zadním LCD displeji. Pevně doufám, že to jde i tak, aby se nemusel dávat foťák pryč od oka. Anebo je to tak jen u vyšší třídy a chtěl bych po low-endu moc?

Nejsem si jistý, zda rozdíl "zone" a "tracking" je totéž jako u Nikonu jen s jinými názvy.
U Nikon DSLR jsou taky dvě skupiny režimů, kdy foťák může ze zvoleného bodu uhnout jen do uživatelsky omezené zóny okolo tohoto bodu a dále režim, kdy může hledat / trackovat kdekoliv s využitím barvy zvoleného objektu a také s detekcí obličeje (u DSLR na přídavném RGB senzoru). A kromě toho ještě má možnost vybrat si startovní objekt sám. Takže buď mu na začátku řeknu, CO má trackovat, označím ostřícím bodem, že tohle, anebo ho nechám, aby si vybral vlastní inteligencí něco, co se domnívá, že je to hlavní objekt, většinou to nejblíž nebo největší, ....
A u Fuji nějak není z manuálu jasné, kdy si něco vybere sám a kdy mu to já přikážu na začátku nebo kdykoliv mu řeknu tohle ne, něco jinýho.

A z manuálu nějak chápu, že se ostřící bod musí potvrdit stisknutím toho joysticku, kterým pohybem nahorů/dolů/doleva/doprava vybírám bod. To jako fakt? To nestačí stisknout AF-ON nebo namáčknout spoušť podle toho, co si nastavím jako trigger ostření? Je tam:
"Press - Select highlited focus point"

Co se týče nastavení dynamického rozsahu a HDR, tak předpokládám, že tohle všechno se týká jen JPEGu a nikoliv RAWu, že ten to nijak nemodifikuje?
A nastavení simulací filmu atd....
FotoABC
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka