Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Flor.cz 6. 11. 2022 15:17

FotoABC píše:Dost lidí mně zase říká, že trh prostě dotlačí Nikon k tomu, aby na DX přestal kašlat, protože trh fotoaparátů je a bude tak malý, že si nikdo nebude moci dovolit ho zmenšovat. Japonci z Nikonu se domnívají, že malinké Z30 a Z50 s malinkým objektivem "světlo-tma" převede lidi do full frame Z-ka, kde jsou lepší marže, případně lidi spokojeně zůstanou u Z30/Z50 + 1 sklo, co je absolutně nevhodné do interiéru. Jenže i ten Nikon zjistí, že to takhle nefunguje a uvidí, že trh v oblasti menších snímačů, než FX prostě žije. Japonci z Nikonu mají tradičně šílené zpoždění, než jim něco docvakne, pak to sice dělají dobře, ale poněkud pozdě. Stačí se podívat jak dlouho trvalo, než udělali výbornou D500 a výborné sklo 16-80/2.8-4. Atd....

Myslím, že Nikon sám nejlíp ví, jak funguje trh. Určitě líp než fotografové, kde je přání otcem myšlenky. Stačí se podívat na statistiky prodejů - https://www.sonyalpharumors.com/list-of ... -japan-q1/
Alespoň v Japonsku je neprodávanější foťák Canon M2, přitom na něj neexistuje jediný světelný zoom (ani od alternativních výrobců ne) a to je ten systém na trhu od roku 2012. Lidi, co si ho koupí si evidentně vystačí se seťáky typu šero-tma. Jediný Nikon v žebříčku je právě Nikon Z50 a i přes malý výběr skel to lidi kupují. Evidentně je to moc netrápí.
✔️ Galerie pro fotografy:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 6. 11. 2022 15:37

Flor.cz: tím mně ovšem říkáš, že budu dávat do brašny/batohu svou DSLR výbavu, tedy D500 + podle místa určení 2-6 objektivů + Fuji XS-10 + Fujinon 23/2 ze začátku. Manželka bude nadšená, že má zase po letech foťák, z kterého ji nebolí ruce, a pak řekne, že potřebuje taky někdy něco trochu přiblížit, takže ji koupím ještě Fujinon 50/2 a bude mně líto, že nemůžu koupit 56/1.2 kvůli váze, stejně jako místo 23/2 bych raději koupi 23/1.4. Ale pro sebe budu nosit stále Nikon DSLR.
Pak budu kupovat Fujinon 50-230/4.5-6.7 nebo nějaký Tamron, pokud by byl lehčí, no a já pak nebudu nosit lehký teleobjektiv pro Nikon, protože pro tyhle eventuality použiju jeji Fuji.
A kvůli optimalizaci brašny budu napůl fotit svou zrcadlovkou a napůl jejím foťákem, který mně ovšem bude připadat moc titěrný, tak si pak udělá radost a koupím si lepší Fuji tělo pro sebe a nějaké to těžší sklo.... A zlikviduju tím investici do 9 Nikon skel a drahé D500 dříve, než využiju jejich potenciál. Ale prodat to, nedostanu za to skoro nic, tak si to nechám a budu schizofrenicky přecházet mezi 2 systémy a budu nadávat kde se co nastavuje.
Úplně mně stačí odlišnost nastavení ISO u D7200 a D500. To je děs, protože furt sahám blbě.
A tady to budu mít úplně u všeho.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 6. 11. 2022 15:51

Já zásadní rozdíl, resp. problém v paralelním ovládání Z5 a X-T2 nepozoruju. Je to jenom o cviku a obojí se mi ovládá naprosto intuitivně. No, abych byl přesný - jako dlouholetý (výlučně) uživatel Nikonu se teď často přistihnu, jak na Z5 tápu a hledám jak kde co nastavit, protože na Fuji, kterou mám dva roky to dělám naprosto intuitivně a rychle. Ostatní to můžou mít jinak, ale já to mám takto ve prospěch Fujiny na úkor Zka. Takže bych to s tím krkolomným ovládáním Fuji neviděl nijak špatně ;-).
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 6. 11. 2022 16:30

noxx_cz: pokud používáš obojí a oba systémy Ti přinášejí něco, kvůli čemu není jeden z nich zbytečný, tak asi to nebude tak špatné. Pokud jde obojí zpracovávat přes Adobe Camera RAW, tak ještě líp.
Na F-mountu je konečná a tam mám jediné f/1.4 sklo a žádné jiné, případně ještě světelnější už mít nebudu. Sice Sigma Art 50/1.4, konkrétně můj kus je naprosto neuvěřitelný, ale pokukuji po tom, co se otevírá na bezzrcátkách, tedy spoustu třetích výrobců s hodně světelnými skly. No a tam by člověk měl rychlou možnost si něco pořídit na hraní aniž by musel nutně přecházet z F-mountu natvrdo.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 6. 11. 2022 17:26

Kombinace Nikon D750 a X-T2 mi vyhovovala dost. Ovšem po přechodu z D750 na Z6 to začalo drhnout, protože Z6 vyžaduje častější manipulace s nastavením než D750, už nemá některé funkce na objímce horního kruhového voliče a musí se častěji do i-menu nebo My menu, což mi v hlavě rekombinovalo s Q menu Fuji a změnami AF detekcí nebo režimů ISO přes tlačítka+roler. Nejspíš bych to překonal s prodlužující se praxí. Nakonec jsem Fujinu prodal, bylo to těžké rozhodování, ale připadám si teď volnější a už mě nezatěžují dilemata, který vzít. Svoji roli samozřejmě sehrály finance, dva systémy jsou pro mě luxus. K Fujině jsem pořád toužil něco přikoupit, měl jsem trvale 18-55 a 35/1.4, chtěl jsem vlastní 23 a 56, 50-200 na cesty... Po koupi Z6 jsem začal vnímat zastarávání X-T2, nejspíš bych teď chtěl i nové tělo. Kdo má tomu pořád odolávat. ;-) ...Proto si myslím, že pro FotoABC je nejlepší zůstat v systému. Z50 je v podstatě jen rozšíření jeho stávající výbavy. Fujina je krok jinam a časem může přinést dilemata, o kterých jsem psal. Neříkám, že je to nutně špatně, protože Fuji X systém je super. ...Konkrétně na video je samozřejmě X-S10 v tuto chvíli vhodnější než Z50. Má dva klady - IBIS a dostupná světelná skla. Na druhou stranu, ve video AF a AF obecně bych řekl je trochu silnější Z50 (pokud má dost světla se světelným sklem ;-) ). Fuji toto posouvá výš až s novou generací a k té budou levnější modely asi až v příštím roce. Všude se na něco čeká.

-- 6. 11. 2022 17:30 --

...Stejně si zas možná nějakou Fujinu koupím :)
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FotoABC 6. 11. 2022 18:02

Hlavně nesmím udělat stejnou chybu jako před 10 lety s Nikon 1.
Ta situace byla tenkrát hodně podobná, ale zase ne úplně stejná.
Tenkrát jsem v Electroworldu, kde měli Nikon 1 J1, Olympus E-PL1, Samsung NX11 a Panasonic GF-3 natáčel videa s přeostřováním na různou vzdálenost. Nikon 1 to tenkrát vyhrál rozdílem třídy, to video stále ještě mám. A taky jsem si řekl, že existuje redukce na má DSLR skla a že další 1-ková skla budou.
No a redukci jsem si nejprve koupil levnou manuální a byla víceméně k ničemu, protože snímač 1'' udělá i z širokáče teleobjektiv, takže prakticky ne houby a Nikon pak udělal předraženou 32/1.2, akceptovatelnou 18.5/1.8 a pak s 1'' skončil.
Takže udělat druhou stejnou chybu - bych musel být fakt nepoučitelný blbec.
Nicméně ona to není stejná situace.
Jednak Z-mount není jen takový pokus, ale hlavní a jediný systém Nikonu, takže dokud si nelehne firma, nehrozí, že by to zařízli.
Druhak to není změna velikosti snímače, protože je to z DX+FX na DX+FX.
Dokonce na rozdíl od Canonu má APS-C tělo stejný bajonet jako Full Frame tělo, i když na malém APS-C těle Z30 je bajonet přes celou přední stěnu foťáku, tedy kompatibilita s full frame objektivy musela být pro Nikon naprosto zásadní a nepodkročitelná, aby vyrobil takovýhle - jak to říci - nepoměr těla a bajonetu. Tudíž se evidentně počítá s tím, že APS-C těla budou těžit z full frame skel. Nakonec mám téhož v DSLR plnou brašnu. Kdyby neexistoval stejný bajonet pro DX a FX, tak bych už dávno DX neměl.
Na full frame jsem v F-mountu nikdy nechtěl přejít proto, že bych si nevybral zoomy.
Vlastně mě u DX udržela 10-24, 16-80 a 70-200/2.8, u které mně vyhovuje x1.5 a také 70-200/2.8 VR I je na FX špatně použitelná, protože na 200mm jsou FX kraje šílené, na DX v pohodě.
A u full frame f/1.8 Nikonů jsem taky nemusel řešit kraje a rohy, vinětaci, zhoršení kresby, deformace bokehu na FX krajích, ....
A nejsilnější sklo 24/1.8 je posazené na 35mm, což mně vyhovuje, zatímco z malé a opticky především v krajích horší 35/1.8 je DX padesátka, která zase přesně plní co se od ní očekává a Sigma Art 50/1.4 je DX portréťák, zatímco na FX by to byl normální objektiv, který by byl zbytečně těžký coby univerzál, zatímco u portréťáku se to snese, člověk ho nemá v brašně úplně furt.
Nevím, jak by sestava F-mount Nikonů 20/1.8 + 24/1.8 + 35/1.8 + 85/1.8 + Sigmy 50/1.4 přežila přechod na full frame, možná bych někde chtěl nativní Z-mount skla, což je zase finanční komplikace. Anebo mít hodněmegapixelové tělo a vyřezávat.
U Nikonu jsem od roku 2005 furt na něco čekal a čekal. Někdy jsem se i dočkal.
FujiFilm je asi do značné míry vyložený už dnes.
Ale je zase v mnohém pravda, že člověk pak řeší nedostatky obou systémů a spíše vnímá, co je v jednom či druhém horší, než co je lepší.

No a proto mě ten nápad si to obojí půjčit nepřipadá zas tak blbý.
Nedávno když jsem rekonstruoval sadu pevných skel, tak jsem měl doma postupně celkem tři srovnatelné dvojice pevných skel a vlastní živé fotky a vlastní živé testy mně nakonec řekly spoustu věcí zcela odlišných než to, co jsem si nastudoval z recenzí a srovnávaček jiných lidí. Všechno bylo úplně jinak. A to bylo v rámci stejného systému.
Tohle je mezi úplně pro mě novými systémy.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 6. 11. 2022 19:26

Šel bych jinou cestou, kup nějakou tu Fujinu na bazaru, dej si na zkoušení klidně měsíc a po vyhodnocení budeš lépe vědět, jestli ho pošleš za stejnou cenu dal nebo u tebe zůstane.

Ja má teď na cestě domů Fuji XT2 s 27mm 2.8, chci si na chvíli zafotit zase něčím jiným :)
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 6. 11. 2022 19:28

Z DX je už dneska na tom lépe než Nikon 1 díky Viltroxu (23,33,56/1.4). Nejsou to dokonalá skla na plnou, ale jestli mají AF trochu podobný jako Viltrox 85/1,8 pro Z, tak si myslím, budou fungovat dobře. Gčkové F mount Nikkory, které máš, fungují na Z dobře, ale v AF-C režimu (který s face detekcí nevypneš) je pořád slyšíš přeostřovat a ve srovnání s nativními nebo high-endovějšími Fkovými Nikkory častěji minou. Mám AF-S 70-200/4 VR a AF-S 300/4 ED (přes 20 let starý design) a mám z nich na Z6 velmi dobrý pocit; 20, 35 a 85/1.8 G nebyly tak přesvědčivé, dá se s nimi dobře fungovat, ale stejně jsem je vyměnil a myslím si, že kdo nepočítá koruny, vymění je taky. Novější High-end Nikkory fungují skvěle, mnohé Sigmy Art taky.
...Když dáš manželce Fuji, jsem přesvědčený, že se jí zalíbí. Fujiny jsou extrémně sympatické do ruky. Nezavrhoval bych vyzkoušet s 18-55/2.8-4. Na video funguje velmi dobře, je poměrně kompaktní, má solidní světelnost a je levný. Dobré kusy jsou stejně dobré jako Nikkory 16-85 a 16-80 VR, což se o většině ostatních základních Fuji zoomů nedá říct. U Fuji je to hlavně o pevných sklech.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 6. 11. 2022 19:30

Nikon 1 v řadě ohledů předběhl vývoj bezzrcadlovek, když to vylezlo, tak to v dost věcech (jak zmíněný AF, ale třeba i extrarychlé sekvence) uteklo vlastně všem.
Jenže holt Nikon si s tím naprosto nevěděl rady (strach z konkurence DSLR atd.) a posléze to poslal "dopryč". Za mne docela škoda, ale stalo se...

Co se týče menších snímačů, tak podle mne to má smysl jen jako ucelený systém s vhodnými optimalizovanými skly, což je upřímně jen Fuji v APS-C a OM/Pana v MFT (uvidíme, jak se předvede Canon u nových APS-C s RF bajonetem, na to je ještě s hodnocením brzy).
Jinak ale ceny základních fullframe spadly tak dolů, že už APS-C odvozené z FF (tedy ne specializovaný systém) moc smysl nemá. Zrovna Nikon Z5 je za opravdu slušnou cenu, rozdíl cca 8000 proti Z50 je prostě z hlediska poměru výkon/cena mizivý.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod FotoABC 6. 11. 2022 20:11

Kdybych věděl, že nakoupím bazarový FujiFilm XS-10 s 23/2 a skutečně to prodám za 2 měsíce se ztrátou pouhých max. 4000 Kč, tak už jsem to dávno udělal.
Z toho něco prodávat v bazaru mě vyléčila naprosto tragická odezva na moje nabídky prodeje 3 Nikon objektivů nedávno, kdy se mně ozvali en 2 podvodníci (jeden si dokonce ani nepřenastavil azbuku v průvodních informacích na češtinu), jinak nikdo.
Ovšem samozřejmě byly to F-mount skla. Jestli se dnešní fototechnika prodá podstatně lépe, tak je to asi jasné. Jako bazarový FujiFilm mít na 2 měsíce rozhodně ano.
Ta 3 Nikon skla jsem nakonec dal do výkupu a jak víte, tak ve výkupu člověka oholí poměrně dost. Ještě bych mohl prodat D7200, ale dostal bych za ni ve výkupu maximálně něco pod 8 000 Kč a to je u foťáku v bezvadném stavu, který jsem koupil za 30 000 Kč celkem dost málo, takže si to nechávám zatím jako zálohu. U Nikonu 24/1.4, který jsem koupil bazarový z Japonska, jsem ho chtěl prodat za stejnou cenu, za jakou jsem ho pořídil v součtu za nákup + dopravu + DPH, tedy za 19 900 Kč, no a objektiv, který stojí nový stále 50 000 Kč, nikdo za 19 900 Kč nechtěl. Tak jsem ho dal za výkup ještě citelně levněji.
Megapixel za XS-10 nemá ani nastavenou cenu. Otázka je, zda hodně lidí kupuje FujiFilm, abych měl naději, že si to někdo koupí mimo výkup.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 6. 11. 2022 20:19

Na Fujinon 35/1.4 jsem měl několik zájemců hned. X-T2 jsem prodával asi 2 měsíce, ale hlavním důvodem bylo, že jsem ho nechtěl prodat samotný, jedině v setu s 18-55. Na samotné tělo se lidé ptali od začátku. 18-55tek je v bazarech hodně a většina lidí už nějakou má.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod noxx_cz 6. 11. 2022 21:06

milann88 píše:Šel bych jinou cestou, kup nějakou tu Fujinu na bazaru, dej si na zkoušení klidně měsíc a po vyhodnocení budeš lépe vědět, jestli ho pošleš za stejnou cenu dal nebo u tebe zůstane.

Ja má teď na cestě domů Fuji XT2 s 27mm 2.8, chci si na chvíli zafotit zase něčím jiným :)

Já to udělal před dvěma léty úplně stejně. Byl jsem spokojený s D750, ale lákalo mě zkusit Fujinu a koupil jsem tehdá X-T2 v setu s 18-55 za 20t a mám dojem, že teď bych obojí prodal za stejné peníze :-). No a fujina mne chytla tak, že D750 šla stranou a nakonec jsem ji vyměnil za Z5 a jsem spokojený. Každý má své určení, občas se překrývají, ale o to je pak focení pestřejší a mám z něj větší radost a GAS se snížil na naprosté minimum :-). Ale jo, X-T5 je teď fakt velké lákadlo, X-T4 jsem zkusil a zase vrátil, ale T5 je jiné kafe ;-). Vím, že je to rouhání, ale ono jen to hloupé (občasné) focení přes display je taky návykové a člověk se přichytne, že to používá dost často, což u DSLR bylo prakticky nemožné.
Takže jo, bazarová cesta by nebyla úplně špatná. Jen teď je na prodej fototechniky fakt blbé období a lidé začínají šetřit na zbytných věcech a raději řeší energie a drahé potraviny.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 6. 11. 2022 22:43

Kdysi jsem si takhle nákupem a prodejem udělal přehled o crop ML systémech. Měl jsem chvíli Oly, Sony a nakonec Fuji X-E1 s 18-55, který sice nebyl rychlík, ale krásně se s ním fotilo a byl obrazově úplně jinde (objektiv i barvy, wb atd.) než tehdejší m4/3 a Sony. X-T2 bylo moje třetí Fuji tělo a postupně vytlačilo D750ku asi v 1/2 mého focení. Z6ka si to pak zase od Fujiny vzala zpátky. Rok jsem ji skoro nevyvětral.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cadjobss 6. 11. 2022 23:49

no já prodával X-T2 a 35f1.4 zhruba před rokem.
Prodejné to bylo celkem fajn. Spíš byl problém se mnou jak jsem už měl jiné tělo a objektivy tak jsem nebyl dost aktivní :-)
S tou 35f1.4 jsem to měl zase složitější protože se na začátku ozvalo pár chytráků za 5k
A taky jsem nějakou dobu před tím prodával tu "setovou" 18-55 a ta byla dost pod cenou a nikdo jí moc nechtěl
cadjobss
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 7. 11. 2022 00:55

FujiFilm XS-10 na mém oblíbeném MPB.com stojí 934 Euro:
https://www.mpb.com/en-eu/product/fujif ... ku-1693133
To je 23 630 Kč a nová stojí 26 990 Kč, takže kupovat bazarovou bez záruky je asi blbost.
Českou bazarovou nevidím.
Fujinon 23mm f/2 bazarová je za 9 300 Kč v MPB.com, 12 990 Kč za novou v českém obchodě.
To je 40 000 Kč za pokus v případě nové a 33 000 Kč za bazar bez záruky. Je otázka, zda se nová v záruce neprodává o těch 7 000 Kč líp.
Nikon Z50 je bazarový za 17 600 Kč a teď 21 900 Kč za nový.
FotoABC
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka