Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod wikxzen 18. 8. 2022 07:21

Víceméně rozumně velké adaptéry jsou pro manuální objektivy s bajonetem M, M39 či G (Contax). Což se nedá srovnat s redukcemi F, M42, FD, K, OM, MD atd. atd. na X-mount - tam je to vždy skutečně "hovado" a vyloženě to kazí chuť s tím fotit pro radost.
Není od věci se třeba zaměřit na nějaká starší manuální skla s M bajonetem a přihodit redukci od TTartisanu nebo K&F Conceptu.
Fujifilm má vlastní redukci pro M a to dokonce s elektronikou a funkčním tlačítkem. Takže nasadíš na M redukci manuální sklíčko a tlačítkem na Fuji redukci hned můžeš volit konkrétní uložené nastavení ve fotoaparátu pro daný manuální objektiv a to vč. nastavení korekcí. Fujifilm M Mount Adapter
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 18. 8. 2022 08:57

Souhlasím, že nativní je ideál, ale Mkova redukce je úplně něco jiného než FTZ nebo M42. Velikostně to je celkem zanedbatelná záležitost a ja fungoval tak, že jsem měl redukce na tom objektivu stále, žádné sundavani a prehazovani, kdybych koupil další Mkove sklo, tak bych prikoupil další redukci, komfort je pak stejnej jako u nativniho objektivu.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 19. 8. 2022 08:31

Voigtländer 35mm F2 Macro APO-Ultron

APO Ultron 35mm F2 a.jpg

Pocitově těžký jako bych měl na foťáku dva lehčí Noktony. Ve srovnání s oběma Noktony jasně převažuje dopředu. U Noktonů nebylo zřejmé, ale k APO-Ultronu se dá říci, že je to pěkný „kus železa (a skla)“. Objektiv vč. většího filtrového závitu (49 mm) už působí zkrátka mohutněji (držím se srovnání s Noktony).
Přikládám fotku jak moc vystupuje přední soustava čoček z tubusu.

APO Ultron 35mm F2 b.jpg

Jinak nemám žádné výhrady k ostřícímu prstenci, vůle je tak akorát tzn. ani ztuha a ani příliš zlehka a průběh ostření jede hezky čistě jako po másle. Clonový prstenec je stejně jako u obou Noktonů krokový a tuhost prstenu pro změnu hodnoty f je více než dobrá. Nehrozí nechtěná změna hodnoty f.
Tu bych poznamenal, že dle míry tuhosti clonového kroužku na stupnici od nejlehčího po nejtužší je to v pořadí: 35/1.2 > 23/1.2 > 35/2. V tomto pořadí to platí i pro tuhost ostřícího prstence.

APO Ultron 35mm F2 c.jpg

Klasická kov. "vintydž" sluneční clona potěšila. Ikdyž po nasazení udělá objektiv větší než bych asi chtěl...

APO Ultron 35mm F2 d.jpg


O víkendu nahodím nějaké "makro" vzorky.
V každém případě je už solidně ostrý na f2, ale pro skvělý kontrast kresbu samozřejmě je třeba přiclonit. Už je to hodně dobré od cca f3.6-4 a vyloženě výborné od 5.6 a dál.
Jak jsem tady dával "portrét" s igráčkem (s Noktonem 23mm F1.2), tak s APO-Ultronem (co vidím v náhledech na X-Pro2 zadním displeji) můžu mít v celém záběru v podstatě jen hlavu a na f2 v maximálním přiblížení to vypadá slušně (není to mazanice).
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod bosonozka 26. 8. 2022 18:10

wikxen - už si prosím měl čas otestoval tu 35mm f2? Rád bych kouknul na ukázky :)
bosonozka
Návštěvník


Odeslat příspěvekod JardaB1 9. 9. 2022 06:01

Fujifilm Fujinon GF 20-35 mm f/4 R WR :
https://www.optyczne.pl/18020-news-Fuji ... _R_WR.html

Ogniskowa: 20 - 35 mm, Światłosiła: f/4,
Pole widzenia: 108 - 76°,
Ostrość od: 0.35 m, Maksymalne powiększenie: 0.14x,
Maksymalna wartość przysłony: 22, Liczba listków na przysłonie: 9,
Mechanizm autofokusa: AF,
Konstrukcja: 14 elementów / 10 grup
(3 elementy asferyczne, 3 elementy ze szkła ED, 1 asferyczny element ze szkła ED),
Rozmiar filtra: 82 mm, Dostępne mocowania: Fujifilm GF,
Wymiary: 112.5 x 88.5 mm, Waga: 725 g.
Canon EOS RP | Canon EF 3,5-5,6/24-105 IS | Pentax K 2,8/30 + A 1,7/50 | Canon EF 2/100 | Canon EF 4-5,6/70-300 IS II
JardaB1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bosonozka 9. 9. 2022 16:49

První dojmy z X-H2: https://www.dpreview.com/reviews/fujifi ... ial-review
+ jsou tam i první ukázky - přijde mi z toho, že těch 40 Mpx třeba ta 16-80mm už neukreslí (při velkém přiblížení - je pravda, že v praxi to může být jinak) a jsem zvědavej, jak na tom budou ostatní/starší skla
bosonozka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 9. 9. 2022 17:33

Na stativu, krajinářské clony a s pečlivým zaostřením, si myslím, to bude dobrý i s některými staršími objektivy. Spíš se mi moc nezdá šum, který vidím na fotkách zde: https://www.flickr.com/photos/ricopfirs ... 342782976/
Psi na základní ISO jsou pěkní, ale fotky slečny na ISO 500 postrádají detail a nezdá se mi ani zaostření respektive rozlišení objektivu na delší vzdálenost. U starších Fujin nebo FF Nikonů je mezi ISO 100 a 500 minimální rozdíl, u X-H2 to už moc neplatí. Asi by to pro mě ale nebyl důvod nekoupit. Beztak fotky tohoto typu nepotřebuju v takovém rozlišení. Jestli testy potvrdí dobrý a spolehlivý AF, tak za mě supr foťák.
...V galerii z nového 56/1.2 na dpreview vypadá šum optimističtěji.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 9. 9. 2022 17:55

Fuji zverejnila seznam objektivu, ktere ten snimac nakrmi a 16-80 tam neni, z tohoto rozsahu je tam jen 16-55 a 18-120. X-H2 se mi libi moc, jsem zvedavy na nejake podrobnejsi testy, pokud se snimac povedl, tak bych si klidne umel predstavit poridit ho na krajiny i cena mi prijde pomerne optimisticka.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 9. 9. 2022 18:07

Zatím to sledují z rezervou a uvidíme časem jak dopadne 40 Mpx na APS-C. Osobně jsem zvědavý na X-T5, která by měla být také ještě letos.
Zatím mám předobjednany 18-120 na celodenní toulky a výlety.
Co se týče seznamu objektivů, docela se divím, že tam není 10-24, který m také a kreslí naprosto v pohodě.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bosonozka 10. 9. 2022 10:15

Ono v tom seznamu prakticky nejsou ani pevná skla první generace (23mm f1,4, 60mm...), kde bych také nepředpokládal problém (samozřejmě pevné objektivy druhé generace budou ostřejší...)
bosonozka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bosonozka 17. 9. 2022 17:59

bosonozka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 17. 9. 2022 19:03

Nevypadá tak zle a myslím, že to bude dobrý univerzál. Jsem zvědavý, jak mi to Megapixel nacení a potom se uvidí:-)
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bosonozka 18. 9. 2022 15:47

V Megapixelu nevím, fujifoto se vycenilo na 22 990 Kč v předobjednávce
bosonozka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 19. 9. 2022 14:23

Tak ona ta cena je pouze orientační. Tipuju, že ve finále bude o nějaky ten peníz vyšší.
Jinak v říjnu by měl dle FR přijít Tamron 150-500mm F/5-6.7 a čeká se ještě na Tamrona 11-20/2.8.
Stan35
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků