Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod wikxzen 25. 10. 2021 09:28

Za ty prachy umí TTArtisan 50mm F1.2 především být charakterní. Někomu to sedí, jinému vadí. Chleba se láme obecně v protisvětle, ať už venku nebo uvnitř před výraznými světelnými zdroji, a pochopitelně v neposlední řadě v počáteční nešikovnosti a nezvyku ostřit ručně.
Nicméně dnešní csc fotoaparáty nabízí řadu pomůcek, jak to překonat snázeji. Někoho to bude bavit den dva, jiní s tím vydrží déle. Je to o chuti a třeba někdy záleží i na tom, jak se člověk vyspí. :-)

Na Paladixu jsou aktualně dva tyhle TTArtisany pro Fuji X za dvojku.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Noldo 25. 10. 2021 13:00

Keď sa bavíme o manuálnych 50tkach, tak zaujímavé porovnanie je tu.
https://www.youtube.com/watch?v=CcLC1n6 ... el=ArthurR
Noldo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kultus 25. 10. 2021 15:51

O kvalitu a zabavu se nebojim, je to ale objektiv spis pro jine objekty ;) recenze jsou na nej vic nez dobre i vzhledem k cene. Zkousel jsem se setakem fotit na manual a p+del to neni ani s tema pomuckama. Jasne clovek chytne po case nejaky ten grif, ale tady jdeo momentky, u kterych chce mit clovek jistotu. Ve vetsine pripadu to nebudou staticke portrety...asi budu muset priplatit aspon na zakladni AF objektiv.
kultus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 25. 10. 2021 18:53

Tak už to "prasklo". :D Inzeráty MF skel na Paladixu
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ADO.19 25. 10. 2021 20:32

Zdravím Wikxzen, všimol som si výpredaj zo šuflíka na Paladixe.
Tak sa mi zdá, že bol kúpený aj Voigtländer Nokton 35mm F1,2 III FX, a na Paladixe nebol, tak asi ostal v dome.
Premýšľam, že by som si oň napísal Ježiškovi...
Môžem poprosiť o tvoje skúsenosti s ním.
Dík.
ADO.19
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 26. 10. 2021 00:05

Je to tak, 35mm Nokton pro Fuji X od Voigtländera zůstává v domě. Pořizoval jsem ho u FotoŠkody, byl to poslední kus za původní cenu (pak to zvedli tuším o tisíc a něco Kč výše) a přihodil bezvýznamný slevový kód.

Ostřící prstenec má příjemnou vůli, na akčnější přeostřování je to ještě docela dobré, na pomalé soustředěné pro změnu je to tak akorát. Clonový kroužek je krokový a má bezvadný grip. Tuhost je o něco menší než mají moderní Fuji skla. Přirovnal bych to naopak ke starým Fuji objektivům jako třeba 23/1.4. Shrnul bych to tak, že v mých tlustých menších prackách a s mým stylem focení je to pocitově více než dobré.

Bohužel na X-Pro2 elektronika v objektivu nefunguje a je nejisté, zda se to někdy vyřeší. Seznam podporovaných modelů je na stránce výrobce. X-Pro2 mezi nimi není.

Neměl jsem možnost vybírat z více kusů, tak neumím posoudit, zda se jedná o můj kus nebo to bude specifická "konstrukční vlastnost". V tubusu objektivu (u bajonetu) to viklá, je to ani ne půlmilimetrový posun (stará skla to mívají horší), nepostřehl jsem vliv na ostrost, když se o to opřu. Zhoršení viklání nepozoruju. Na té věci mě vadí jen, že to je slyšet v tichu, když objektivem zatřesu nebo popadnu namísto těla foťáku.
Komunikoval jsem to s FotoŠkodou a vyplynuly z toho tři věci:
- ofic. servis pro posouzení, zda to je vada nebo vlastnost tu v ČR není (zatím nebo nikdy)
- druhý kus pro srovnání/ověření neměli (v době e-mail výměny před měsícem)
- na klasické vrácení bez udání důvodu do 14 dní jsem to "nestihl"
Pokud by se to zhoršilo, tak bych uplatnil záruku (24 měsíců). Druhý kus se mi teď kupovat nechce. V blízkém okolí to nemá nikdo a zatím jsem nepostřehl na netu, že by někdo měl tento problém.
Tady bych si dovolil jednoduše rýpnout, že toto mám u objektivu "Made in Japan" a řada vyrobených čínských za třetinovou cenu je bezvadných či bezproblémových v tomto ohledu. :-)

Fotky - líbí se mi to (což je subjektivní), poměrně dost vinětuje (asi tolik, kolik dávám v PP), po přiclonění od f2 a dál je to bezvadné. Podobně s kontrastem po f2 je to lepší a lepší. Na f5.6 až f8 je to pěkně ostré a fajně to kreslí.
Krajinářský objektiv to sice není, v rozích to není dokonalé jako ve středu, ale je to plně dostačující. Bokeh je taky solidní. Líbí se mi to více než např. obě verze malých 7Artisans 35mm f/1.2. Laik by však rozdíl nepoznal.
Na druhou stranu, kdybych dnes volil mezi Noktonem 35mm f/1.2 a 7Artisans 35mm f/0.95, tak si ponechám Noktona. Je prostě menší a lehčí. Plus tedy ten malý bonus v krokovém clonovém kroužku. Třetí bonus s elektronikou uvnitř mi je zatím k ničemu.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ADO.19 26. 10. 2021 13:44

Dík Wikxzen za podrobné info.

Nechcel som ísť metódou kúpiť - vyskúšať - predať, predsa len cena Noktonu 35mm f/1,2 FX nie je malá.
Páči sa mi, že aj keď je manuál dáva exif do foťáku a elektronicky potvrdzuje zaostrenie.
A veľmi sa mi páčia jeho rozmery a váha, taký vreckový na to, aby bol stále so mou.
To, že nie je ostrý od F1,2 - F2,0 viem, nechcem ho na krajinky, ale na bokeh, poloportrét a detaily kvetinky, zátišia...
Rozmýšľal som nad pôvodným Noktonom (roky 70-80) + adaptér a týmto novým (2021), ale vadí mi tam ten adaptér a možné problémy z kolíkom clony.

Asi sa nechám nahovoriť...
Ešte raz dík.
ADO.19
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 26. 10. 2021 21:29

Taky redukce moc nemusím, ale chytrý adaptér jsem ochoten akceptovat, když by to situace vyžadovala.

wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ADO.19 27. 10. 2021 14:23

Ak niekto potrebuje, tu je kompletný zoznam objektívov na bajonet Fuji X:

https://alikgriffin.com/a-complete-list ... nt-lenses/
ADO.19
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 27. 10. 2021 17:46

Dneska mi přišla odpověď od výrobce Yasuhara USA, že Anthy 35mm F1.8 neplánují (ještě) pro Fuji X. Škoda. v recenzi od Alika G. vyšel ještě docela dobře.
Nabídli mi namísto toho objektiv Momo100, ale to už je na mě příliš "umělecké". Asi inspirace od výrobce Lensbaby s řadou Velvet. Nicméně pro srandu takový Madoka by se hodil pod stromeček, ale pro Fuji X není dostupný. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod karel7305879 5. 11. 2021 19:51

Fotím na XT30. Včera jsem fotil rodinnou sešlost k příležitosti promoce objektivem Fuji 35mm. Myslel jsem si, že mám fotky ostré, ale bohužel, při úpravě fotek v Zoneru, jsem zjistil, že mám dost "odpadu". Lehce rozmázlé obličeje. Přitom se jednalo o statické fotky. Čas jsem měl 1/180 nebo 1/100. hodně , málo? Zřejmě málo. Kde dělám chybu? Kdysi jsem fotil na Z6 a s tímhle jsem problém neměl. Díky za konstruktivní postřehy.
karel7305879
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 5. 11. 2021 20:24

Tyhle časy nejsou bezpečné proti pohybové neostrosti. Často používám 1/160 s na takové příležitosti a pokud se méně soustředím na udržení, nebo se objekt hýbe (stačí mluvení), různé neostrosti se objeví. Svou roli sehrává i hmota foťáku, s malým foťákem je takové časy těžší udržet než s velkým, protože mačkání spouště foťák destabilizuje. ...Buď tedy zvednout ISO a ještě zkrátit časy nebo se smířit s mírnou pohybovou neostrostí. Obvykle volím to druhé, rodinné fotky tohoto typu stejně končí max na monitoru nebo tisku 10x15 cm do alba. Co se týká zkušenosti X-T30 vs Z6 - mám X-T2 a Z6. Se zapnutou stabilizací senzoru na Z6 se prakticky vyhnu pohybové neostrosti, kde jsem zdrojem já, stabilizovaný foťák fotografovi víc odpustí. Nicméně nepřipadá mi, že by stabilizace byla nutná, stačí se trochu víc soustředit.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod OnderCZ 5. 11. 2021 20:25

Nestabilizované tělo, objektiv také bez stabilizace. Proti Z6 nemá X-T30 na první dobrou tak dobrý úchop, chce to cvik. Ale těžko takhle na dálku hodnotit, může to být i něčím jiným.

A jak už stihl těsne přede mnou napsat Dolgor, ty časy jsou na lidi celkem hraniční. Obecně mám nastaveno na své X-T30 AutoISO a minimální závěrku na 1/125, pokud fotím lidi přepínám radši na Auto ISO s min. časem závěrky na 1/250. X-T30 zvládá ISO použitelně klidně až do 6400, takže já radši ostrý snímek, trocha šumu mi nevadí.
Naposledy upravil OnderCZ dne 5. 11. 2021 21:01, celkově upraveno 3
OnderCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 5. 11. 2021 20:27

...Poměrně bezpečné časy na lidi při běžné zábavě začínají někde na 1/250 až 1/500 s, ale i takové fotky mám někdy trochu mázlé.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 6. 11. 2021 08:56

Také i trochu přiclonit by neškodilo, na "plnou díru" to zpravidla pro fotku s dvěma a více lidmi co sedí u stolu trochu jinak není zaručené. U hromadnějších fotek celých skupin jakbysmet.
Taky bych se moc nespoléhal na fičurky typu "face detect/eye-AF", to u Fujin bývá tím slabším článkem oproti konkurenci. Zvlášť, když na focení není moc klid, čas a probíhá to vše spontánně.
Jednu typickou ukázku z toho focení sešlosti by asi neškodilo ukázat.
wikxzen
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků