Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Noldo 15. 10. 2021 08:29

Nespomínam si ako to tu skončilo s tou zhoršenou ostrosťou, ale kde bola nakoniec chyba? Nechce sa mi totiž veriť, že by to bola chyba tela, resp. snímaču. Naopak určite by som veril, že to môže byť objektívom.

X-S10 ponúka úžasný pomer cena/erg/výkon. Ja osobne nemám rád 18-55, pretože som mal opticky slabší kus, aj keď dizajnovo a z uživatelského hladiska bol ten objektív perfektný a sedel mi aj na X-T20. Ja by som však išiel do XC15-45 a XC35f2 za tú cenu.

Fuji neodšumuje raw, rawy sa odšumujú pri otvorení v editore, ktorý z nich spraví zobrazitelný jpg. Či už plný alebo náhľad. Ten proces tvorby jpegu z rawu je relatívne komplikovaný a mimo iné sa tam budú diať aj odšumovačky. U fuji je demosaikovanie X-transu duplom zložitejšie a predpokladám, že aj šumu sa tam vyhľadí viac. Takže to čo vidíš záleží od použitého algoritmu. Inak bude vyzerať raw otvorený v C1 a LR, inak keď bude prerobený na jpeg už vo foťáku.

Zrovna šum a množstvo detailov pri vysokom iso je u mojej X-T20 veľmi fajn na aps-c snímač, myslím, že 26 mpx na tom budú podobne. Väčším problémom mi príde stráta dynamického rozsahu pri napr. fotení v kluboch.
Noldo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 15. 10. 2021 10:42

Někdy to s tím šumem vypadá dobře, někdy to dopadne špatně. Na ČB fotce to obvykle je dobré vždy.

Např. typický záběr z ostravského Barráku. Tj. tma jak v ř..i. Běžné žárovky od baru, malé LEDky nad podiem, čili různé zdroje světla..., to také moc nepřidá.
JPG výstupy z rawů v C1 v20. X-Pro2, ISO 6400, s XF 50~140@f2.8, 1/500

Bez NR vs. s NR (50/50/50/25) - ponechán WB z fotoaparátu, linearní profil v C1
Obrázek Obrázek

Bez NR vs. s NR (50/50/50/25) - nástroj kapátko WB v C1, lineární profil v C1
Obrázek Obrázek

Bez NR vs. s NR (50/50/50/25) - ponechán WB z fotoaparátu a preset Kodak T-Max 3200 v C1.
Obrázek Obrázek
Naposledy upravil wikxzen dne 15. 10. 2021 17:20, celkově upraveno 1
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod LoboC 15. 10. 2021 11:04

Noldo, já na té X-S10 zkoušel 3 objektivy - 10-24/4, 15-45, 70-300 a výstupy byly podobně neostré...
LoboC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sidonio78 17. 10. 2021 10:07

Zdravím, po dlouhé době zvažuji pořízení APS-C a rozhoduji se mezi Fuji X-S10 a Fuji XT30 II (new). Více se přikláním k X-S10 (stabilizace+grip), jen jsem někde četl, že někteří uživatelé mají problém s ostrostí (vadné kusy?, aktualizace SW?)
Chtěl bych mít 2 objektivy (jde mi hlavně o kvalitu foto (výstup JPG,RAW) a trochu i o rozměr) Jaký používáte nejčastěji? Vyhlídl jsem new XF 18 mm F1,4 R LM WR (na běžné focení, dovolená, ulice, interier) a pak něco delšího 50/2 či 90/2mm (nebo 50-140 pohyb, sport )
Nový fotoaparát bývá v setu buď 18-55, 16-80 , 15-45, zvolit CZ distribuci, či nejistotu e-infin ? Díky za tip :hm
Sidonio78
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Noldo 18. 10. 2021 08:11

Nechcem začínať flame, ale pozeráš po dosť drahých a veľkých objektívoch, nestálo by za to už pozrieť po Sony A7III? Tam máš grip, stabilizáciu a vďaka väčšiemu čipu môžeš ísť 28f2 namiesto 18f1.4.

Ja mám u Fuji veľmi rád kombo 23f1.4 + 56f1.2. Nová 23ka je už na svete, nová 56ka plánovaná pokiaľ viem. Ak to máš rád širšie tak nová 18ka bude super. Ako seťák by som volil 15-45, pretože tie seťáky sú aj tak nuda a tento je aspoň malý, široký a vie zaujímavé "macro".

Záleží z čoho prechádzaš, foťáky sa líšia ovládáním. Ak zo zrkadlovky, tak X-S10 bude príjemnejšia. Možno by som do hry primiešal aj X-T3, ktorá poteší väčším hľadáčikom, utesnením a tým, že vie fotiť na 2 karty. Pre fotografov je podľa mňa stabilizácia preceňovaná, ja napríklad fotím ľudí a málokedy by som si mohol dovoliť fotiť 1/30 sekundy alebo dlhší čas, aby som stabilizáciu využil, naopak väčší hľadáčik by sa mi páčil.
Noldo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 18. 10. 2021 11:47

Rodinka AF objektivů pro Fuji se nám rozroste o Samyang. Zatím ale netuším jaké ohnisko.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 18. 10. 2021 15:35

Sidonio78 - Red Badge zoom 50~140/2.8 (+ další Red Badge skla) bych nasazoval spíše na X-T3/4 nebo starší X-H1, mají možnost připojení bateriového gripu pro delší výdrž/zátěž/výkon (sport, akt. pohyb...) a především dobré a pohodlné držení při dlouhodobějším focení.
Ten zoom je už docela velký i těžký (1 kg) a třeba já jsem to musel kompenzovat extra větším palcovým gripem na X-Pro2 od jiného výrobce než od Fuji.
Nicméně je to skvělý a rychlý zoom s účinnou optickou stabilizací, který zastane většinu foto situací/žánrů na výbornou. Přijatelně ostrý už od f2.8 a vyloženě ostrý od f4. Pokud je pohyb a sport, obecně venku, hlavní náplní tvého focení, tak asi je toto jedna z dobrých možností. A i bokeh má docela hezký na f2.8 až f3.2-4 dle situace/scény/světla. Vadit může minimální zaost. vzdálenost až od 1 m. Já s ním přesto byl dost spokojený.
Lze na něj nasadit i oba konvertory TC 1.4x a 2x. Tuhle možnost užití konvertorů mají už pak jen pevný XF 80/2.8 makro, Red Badge XF 100~400/4.5-5.6 a XF 70~300/4-5.6.

Zaznělo však, že je tu požadavek na kompaktnost sestavy a skel. Takže bych se ohlížel skutečně po těch menších objektivech. I ty nové F1.4 R LM WR se mi zdají už docela robustní, což je cena za nové optické členy uvnitř, LM a utěsnění.
Jinak aktuálně bazary na Paladixu, Megapixelu nebo FotoŠkoda nabízí docela dost kompaktních objektivů pro Fuji X.

K tomu X-S10... Fujifoto v Praze např. neeviduje stížnosti na neostrost fotek u X-S10, které prodal. Včera jsem si to ověřil u nich (interní komunikace). Nesledují diskuse na DPreview nebo tady na toto téma, ale X-S10 obecně nejsou problematické z jejich skladů.
Můžeme namítnout, že toto bude tvrdit každý prodejce, ale já bych se toho v klidu držel. Myslím si, že čeští autorizovaní prodejci odebírají Fuji fotoaparáty od společného distributora v Evropě (Německo?) minimálně pro střední Evropu.
Osobně bych volil variantu kamenného prodejce fotoaparátů u nás a "šedivky" v zahraničí vynechal, pro klid duše právě u tohoto modelu X-S10, když už se pořád připomíná ten jeho specifický problém u několika lidí… ať je možnost hned vykomunikovat/vyřešit připadný problém.

Samozřejmě náhoda je blbec a člověk může zítra dostat vadný kus, ale to je tak všude. Já si to zažil teď před pár týdny s jedním vadným novým objektivem z "rajchu" a dnes opožděně mi kurýr k večeru přiveze jiný na druhý pokus.
Nejprotivnější na tom je právě to čekání... :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Titan_66 18. 10. 2021 17:23

https://www.fujirumors.com/samyang-12mm ... ming-soon/

Samyang 12 F2 bude s autofocusem pro Fuji, konečně se to s AF third party pořádně rozjíždí co Fuji otevřelo protokol. By mě zajímalo jestli bude mít stejnou optiku jako manuální verze, nebo to překopali. Sony verze už se prodává.
Titan_66
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Sidonio78 19. 10. 2021 05:57

Díky za tip, kdysi jsem uvažoval nad SONY A7III , ale cenově by to bylo už jinde (i Váhou).
Vzhledem k tomu, že jsem na začátku bych řešil APS-C Fuji, až bych nabral zkušenosti a dle toho bych se do budoucna rozhodl Full frame.
Jen si lámu hlavu s tím jaký set objektiv s Fuji zda 18-55 či jiný.
Nevím zda má smysl kupovat jen tělo a vybrat 2 objektivy (pevné)
Sidonio78
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod wikxzen 19. 10. 2021 07:17

Noldo ti dal dobrý tip na kombinaci lehkého seťáku XC 15~45 a pevný XC 35/2. Tam bych začal, zkušenosti a postřehy pak napoví, jestli má smysl poté investovat dál.
Ideálně tělo z obchodu (může být z jeho bazaru) a skla posbírat z běžného bazaru typu Paladix, za stejnou cenu nebo s minimální ztrátou to pak můžeš prodat dál.
Malých Fuji těl i skel se na bazarech českých prodejců objevilo teď více než dost (např. Megapixel).
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 19. 10. 2021 10:17

Nic proti jiným názorům, ale mě právě seťák 18-55/2.8-4 přitáhl k Fuji. Můj první kus 18-55 koupený v setu s X-E1 byl bezvadně ostrý, pozdější série vyráběné v Thajsku už možná nemají tak dobrou kontrolu kvality, protože se začaly objevovat stížnosti na decentering a i můj kus ze setu s X-T2 má jednu stranu o něco horší (ale ne o tolik, abych to řešil, a není to ani vidět na všechna ohniska). 18-55 je konstrukčně solidní, má účinnou stabilizaci, je dostatečně ostrý (40x60 cm tisky v pohodě) a má na zoom tohoto typu docela pěkný bokeh, světelnost se občas velmi hodí v interiérech i na rozmazání pozadí - například detaily kytek. Jen hvězdičky nic moc, ale to u většiny Fujinonů. Zkrátka na cesty, krajinu, obecné foto jako jediný objektiv nemá konkurenci, protože alternativy jsou buď plastový a nesvětelný seťák nebo výrazně větší a dražší zoomy. Lepší univerzál podle mne ve Fuji systému není, nevidím nic podobného ani v jiných systémech. Samozřejmě jinak to vnímá, kdo se primárně věnuje nějakému tématu. Noldo a wikxzen se propracovali k téměř výhradnímu používání světelných pevných skel a pak jim levnější seťák na občasné využití stačí. Podle mne to ale zdaleka není tak dobrý univerzál jako 18-55ka.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cadjobss 19. 10. 2021 10:41

ja musim souhlasit.
Kdyz jsem prechazel na Fuji z Canonu tak jsem poridil bazarovou XE2 prave s 18-55 a byl jsem nejdriv prekvapen a pak nadsen ze "setaku".
Pak jsem si teda poridil 35f1.4 ale porad nejakou dobu mel i ten 18-55 a bylo to fajn univerzalni sklo
cadjobss
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 19. 10. 2021 10:42

No moment, já se masochisticky dopracoval k manuálním sklům. Mě už z AF skel, ať pevných nebo zoom již nic nezůstalo. :D

EDIT:
15-45 vs 18-55.jpg
15~45 vs. 18~55
Širší ohnisko se zas může někomu hodit více. Byť se musí počítat s kompromisy v rozích.


Tohle možná někoho zaujme...
New Life for Fuji! Tamron 18-300mm f3.5-6.3 Di III-A2 VC VXD First Look
Obrázek
Obrázek
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod noxx_cz 19. 10. 2021 19:56

Včerejší provětrání X-T2 a právě seťáku 18-55 ;-).

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod LoboC 20. 10. 2021 15:15

https://www.dpreview.com/forums/thread/4606393
DXO Photo Lab 5 spuštěno s podporou Fuji.
Podpora pro:-

Fujifilm X-70
- Fujifilm X-100T
- Fujifilm X-100F
- Fujifilm X-100V
- Fujifilm X-E2
- Fujifilm X-E2S
- Fujifilm X-E3
- Fujifilm X-E4
- Fujifilm X-H1
- Fujifilm X-Pro2
- Fujifilm X-Pro3
-Fujifilm X-S10
-Fujifilm X-T1
-Fujifilm X-T2
-Fujifilm X-T3
-Fujifilm X-T4
-Fujifilm X-T20
-Fujifilm X-T30
LoboC
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků