Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod LoboC 14. 9. 2021 14:05

7Artisans 35mm f/0,95 :-)
Přílohy
DSCF1413a.jpg
LoboC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod LoboC 15. 9. 2021 06:38

7Artisans 35mm f/0,95
Přílohy
DSCF1429w.jpg
LoboC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 18. 9. 2021 08:31

Včera v poledne kurýr přivezl Primoplan 75 1.9 II a Lydith 30 3.5 II od Meyer Optik Görlitz, resp. nyní pod "hlavičkou" OPC Optics. Tak jsem začal včera za ne moc dobrého počasí nebo světla s Lydithem. Dojmy z toho mám všelijaké, ale je to fakticky dané tím, že s Lydithem se zkrátka musí fotit jinak a dodržovat jisté postupy. Např. počítat s tím, že chci-li vyfotit barák přes ulici, tak bude jeho fasáda stejně rozmazaná i po přiclonění na třeba f11. Zkrátka to není "krajinářský" objektiv. Pokud jde o "makro", blízké záběry a třeba portréty, tak zde to má velmi solidní potenciál, který ještě bude nějaký čas trvat než zcela objevím. Náročné sklo, které nezkušení fotiči jako třeba já nedovedou ovládnout hned napoprvé, případně ocenit jeho přednosti. Velmi charakterní Lydith 30 s neatraktivní světelností 3.5 (s ohledem na dnešní módní vlnu světelných skel). V nejnovější verzi "II" za nechutnou cenu.

Lydith 30 3.5 II.jpg
Meyer Optik Görlitz Lydith 30mm 3.5


Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

Snímky z Primoplanu 75 přiložím někdy později.
Primoplan 75 1.9 II.jpg
Meyer Optik Görlitz Primoplan 75mm 1.9
Naposledy upravil wikxzen dne 18. 9. 2021 08:38, celkově upraveno 1
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 18. 9. 2021 08:38

Takhle skla se kupují (ať nová anebo původní pro Exakty - Trioplan, Domiplan) vyloženě kvůli "bublinkovému bokehu". Typicky kytky nablízko s nějakými světly v pozadí, někdy i portréty a tak.
Někomu se to líbí, někomu moc ne, ale každopádně je to na 90% o tomto, na "klasické focení" moc není ani ten Trioplan/Domiplan. Lydith je ještě víc do extrému, tam je to spíš na 99% :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 18. 9. 2021 08:49

Když mě do baráku zaháněly první kapky deště, tak jsem si říkal napoprvé, zda Lyditha nebudu vracet balíčkem zpět "do rajchu". Jednu chvíli jsem měl pocit, že to je vadný kus, co "blbě ostří".
V noci se sklenkou vína a na pozadí běžící seriál "Profesionálové", kde to bouchalo o ostošest, jsem u prohlížení fotek měl chvílemi výbušný pocit, že jsem se netrefil s výběrem. Drbal se za hlavu a myslel si, že Lydith jde mimo mě.
To bude trvat, pokud zvolím náročnější cestu a mít s ním trpělivost. Dnes mě bolí trochu hlava a namlouvám si, že to je z vína, které mi v kontextu včerejšího odpoledne a večera při vyvolávání z foťáku moc nezachutnalo. :-)

Primoplan 75 mi oproti Lydithu 30 přišel takový jednodušší až přímočařejší, vzdor mnohem delší ohniskové vzdálenosti snázeji zvládnutelný. Váhal jsem mezi Trioplanem 100 a 75 Primoplanem, ale myslím si, že mi ekv. 112,5mm chutná víc. Ostatně, s Iberitem 75mm 2.4 od Kiponu se mi fotilo výborně právě kvůli tomu ohnisku. XF 80 i XF 90, které nabízí Fuji už mi příjdou moc "těsné".

Jinak kartička k oběma objektivům dává celkem jasné instrukce.

IMG_0723.jpg

IMG_0722.jpg


Ano, přiznávám se, že jsem to četl až v noci, když jsem si prohlížel dřevěné černým lesklým lakem upravené transportní bedýnky s hezkým polstrováním pro objektivy, které zjevně na ceně přidávají. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Stan35 18. 9. 2021 16:22

Tomu se říká nadšení pro věc:-)). Nebylo by lepší pořídit stará pěkná skla a nějakou levnou redukci?
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ADO.19 18. 9. 2021 16:38

Pre lepší obraz o Voigtlander Nokton 35mm f/1,2 III doporučujem test
https://phillipreeve.net/blog/review-vo ... m-1-2-iii/

-- 18. 9. 2021 17:48 --

U nás je dnes pochmúrne počasie, tak som navštívil stránku Meyer Optik Görlitz a uvažoval som o Lydith 30mm f/3,5 II, nakoľko výrobca tvrdí na svojej stránke, že je veľmi ostrý na street foto a na foto krajiniek...
Potom náhodou nazriem do tohto fóra, kde ma Wikxzen vráti naspäť na zem s Lydith 30mm f/3,5 II...
Wikxzen dík, ušetril som si sklamanie... a aj dosť peňazí...
ADO.19
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bosonozka 18. 9. 2021 17:09

7artisans vydal další f/0,95 objektiv - konkrétně ohnisko 25mm:
https://photorumors.com/2021/09/17/7art ... announced/

Doufám, že udělají i nějakou lehčí f/1,2/1,4 variantu, na mě už je to moc robustní sklo. Příští týden mi má dojít 35mm f1,2, tak jsem na něj zvědavý.
bosonozka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 18. 9. 2021 18:01

–> https://wikxzen.rajce.idnes.cz/MF_skla_Fuji_X/

Udělal jsem si menší "Camera/LENS Size Comparison" s objektivy - spousta skel chybí na tom originálním webu, tak jsem aspoň něco pro sebe "vyrobil". Chybí jen Lydith s Primoplanem a ten Voigtländer Nokton 35mm F1.2 X. Vždy ve dvou variantách. Hezké pokoukání přeji. :D

Stan35
- zvolil jsem holt jinou cestu - adaptéry mě moc nešmakují - dobré speedboostery zase stojí vícenásobně víc než nějaké staré sklíčko atp.
Řekl bych, že aktuálně už to nadšení není, ale spíše podivná posedlost vyzkoušet to málo, co bývá recenzováno na ytb nebo se někdo o tom zmíní na blogu. Mám už docela blízko moment, kdy to přeberu, něco ponechám a zbytek letí do světa.

ADO.19
- ono by to na street šlo, i krajinu, ale musí se na to jít specifickým způsobem. A na to já teprv ještě chci přijít, resp. vyzkoušet. Pořád ale platí, že Lydith určitě není "walk around" sklo.
Já jsem o tom s neostrostí vzdálenějších objektů (obecně) napsal do M.O.G./OPC O. a uvidím co mi k tomu řeknou napíší. Přiložil jsem pár fotek jako ukázku, ačkoli si možná o mě budou myslet, že jsem ňouma, který nepochopil Lydith 30, resp. neumí fotit a ani mi nedají vědět. :-)

Mrkni sem, Steffen o tom mluví zhruba od 13. minuty. Německy neovládám dobře, ale s angl. titulky a především jeho ukázkami je to docela jasné.


Mimochodem, jeho recenze na Primoplan 75 1.9 II je tam také. Vydal ji i v angličtině (německá trvá přes 30 min). The new Meyer Optik PRIMOPLAN 75

Asi bych už počkal, až Voigtländer postupně bude své M objektivy vydávat i pro X-mount. Ten Nokton X není vůbec špatný, jen je holt dražší a řada lidí by si vystačila třeba s 7Artisans 35mm F1.2 mark 2, který je přibližně stejně velký i těžký, ale cena je docela jinde.

bosonozka
- ten objektiv 23mm F0.95 od 7A je taky docela ošklivý - tady vím, že to nechci vůbec. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Stan35 19. 9. 2021 06:10

Wikxzen, pěkná sbírka:-).
Já mám v plánu pořídit co se manuálu týče někdy v budoucnu Pancolar 50/1.8 a teď čekám, až mi přijde 27 WR. Jinak postupně pořídím starou XF 35/1.4 a XF 56/1.2, možná vyměním Viltroxe 23 za Fuji ekvivalent a i s tím co mám budu spokojený.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod qq_sk2 19. 9. 2021 07:35

V tej nemeckej recenzii Lydith 30mm f/3,5 II je to zhrnute dobre, (rozdiel oproti svetelnym sklam) ze zvyraznenie ostrostou hlavneho objektu/motivu je jeho poziciou do stredu zaberu a nezalezi az tak na rozdielnej vzdialenosti, moderne svetelne skla maju ideal ze je ostry objekt/motiv aj v rohu zaberu ak je nan zaostrene.
qq_sk2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 19. 9. 2021 09:10

Stan35 píše:Wikxzen, pěkná sbírka:-).
Já mám v plánu pořídit co se manuálu týče někdy v budoucnu Pancolar 50/1.8 a teď čekám, až mi přijde 27 WR. Jinak postupně pořídím starou XF 35/1.4 a XF 56/1.2, možná vyměním Viltroxe 23 za Fuji ekvivalent a i s tím co mám budu spokojený.


Já si tu XF 35/1.4 pořídil teprve nedávno a teď ji skoro nesundám. Nádherné sklíčko s charakterem. K tomu mám Viltroxe 56 a taky přemýšlím, že přesedlám na Fuji 56, ale nevím, jestli si něčím pomůžu, navíc za skoro trojnásobnou cenu. Ale je zajímavé, že např. Viltrox 23 mi vůbec nesedl a tam jsem na Fuji 23 1,4 přešel.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 19. 9. 2021 09:38

Z těch starších pevných Fuji XF, které v podstatě ze začátku ten systém utvářely a mají zajímavý charakter jsou dobré sestavy jako např.:

a) 18/2 s 35/1.4 a 60/2.4
b) 23/1.4 a 56/1.2 - nafotil jsem dost koncertů, portrétů a street a byla to zábava obecně - asi nejideálnější dvojice
c) 14/2.8 s 27/2.8 a 56/1.2
d) případně jakákoli jiná sestava z výše uvedených

Tehdy jsem 35/1.4 zavrhoval, protože jsem s ním neměl dobrou zkušenost při focení v tmavém klubu, ale bylo to v kontextu doby (2017-2018), kdy třeba X-Pro2 nebyl s posledním AF skrz FW aktualizaci. Možná by to dnes bylo o něco lepší. S novější resp. aktuální generací Fuji těl s 26mpix bezesporu ještě lepší. Já navíc narazil na kus, co strašně vrzal, byl ostrý. Další kus byl celkem tichý, ale pro změnu méně ostrý. :D

Když pominu AF, tak se mi zdá, že Nokton X 35mm F1.2 od Voigtländeru je k XF 35/1.4 obecně obrazově nejblíž. A třeba v těsném závěsu (o něco málo horší v kresbě a vlastnostech) 7Artisans 35mm F1.2 mark 2, který z hlediska pořizovací ceny jasně vítězí a přitom je to solidní bytelný kousek skla. Od první verze sice narostl na rozměru i váze, ale pořád příjemně kompaktní.
A aktuálně nový 7Artisan 35mm F1.4 je někde mezitím. I třeba takový Pergear 35mm F1.6 je velmi slušný a neztratil by se mezi výše uvedenými podobnými objektivy.

Je to o detailech a preferencích... ostrost ve středu (a v rozích) vs. (mikro) kontrast vs. bokeh vs. odrazy/odlesky atd., ale třeba i jak se s těmi sklíčky dobře pracuje při focení. Některé mají příjemně tuhý chod prstenců, jiné zas prakticky velmi slabý. Clonové kroužky bez aretace řada lidí nemusí/nechce atd. V různých prackách to každý cítí jinak a má vlastní foto návyky.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 20. 9. 2021 16:16

Obrázek

V mé soukromé komunikaci s někým od Kiponu (sh_photo_1 z eBay) vyplynulo mimo jiné i toto:
...yes, IBELUX Mark3 is a perfect artistic lens, comparing to first and generation Mark2, improved a lot, from resolution, anti-light flare, fullopen shooting... you know kipon is different from most of Chinese manufacture, we always try to do high quality product priority.
We are preparing the qty stock for sales before Christmas. We start to sell officially for Mark3 version from Oct 10, first is Fuji X mount version, the price is 1780 USD...
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod noxx_cz 20. 9. 2021 17:04

Ta cena je ovšem šílená ...
noxx_cz
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků