Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod noxx_cz 9. 5. 2021 17:23

Nějak nemůžu úplně přijít na chuť zoomům od Fuji. Ono to nějak fotí, ale nemám úplně ten pocit jistoty a špičkové kvality, na kterou jsem byl zvyklý z Nikonu (i stařičká Sigma 70-200 HSM II např.).
Je to dobré nebo není? XF 55-200 na X-T2.

Obrázek
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 9. 5. 2021 19:25

Je to dobré nebo není? ... na to musíš najít odpověď napřed sám, jestli vyhovuje, co tomu chybí a tak. Tvořit podle ostatních je k ničemu:-)

Ale jestli myslíš fotku ze zoomu XF 55-200, tak je přeostřená a placatá :-D
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 9. 5. 2021 19:43

Přesně - placatá. To je asi jeden z těch pocitů, které z fotek z Fujiny mám. Jsou takové placaté, bez 3D pocitu.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 9. 5. 2021 19:56

Myslel jsem to trochu s nadsázkou... ;-), ale jinak osobně jsem trochu hin, když někde čtu, vidím jak se stalo módou ohánět se pojmem 3D:-) K dojmu z prostoru patří více vlivů a technik a jenom sklo nebo formát snímače to není.

Moc to neřeš a foť s tím co máš. Nejhorší je honit se za nečím, co se dostihnout nedá.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 9. 5. 2021 20:40

Ta fotka mi prijde taky placata, ale pricinu bych videl spise ve svetle, zvolene kompozici a tom, ze fotky z teleobjektivu proste placatejsi jsou vzhledem k perspektive. Obecne co se tyka zoomu na Fuji, nehraje v tom treba roli, ze FF Nikon se 70-200 2.8 nabizi oproti tomu mene svetelnemu zoomu na APS-C Fuji vetsi moznosti hratek s hloubkou ostrosti a z toho ten jiny pocit?
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 9. 5. 2021 21:43

Noxx, jestli chceš, hodil bych sem v průběhu týdne taky něco ze zoomu, ale jiného:-) Můžeš si udělat obrázek.
Asi jak píše Milan, u této konkrétní by změnu vnímání přineslo světlo a kompozice a tím, že je jednoplánová.
Ale pokud tě to uklidní, najdeš tady bez urážky ostatních, spostu taky "placatých" fotek z jiných zoomů:-)
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 10. 5. 2021 06:39

Určitě, rád se podívám na cokoliv. Já předtím používal na nikonu sigmu 70-200/2,8 a z té (ať neměla stabilizaci) lezly fotky parádní. Na Fuji jsem moc spokojený už i se základním seťákem 18-55 a hlavně pevnými skly, ale těm zoomům nemůžu přijít na chuť :-(. Možná by můj názor změnila 50-140, ale tam začínám postrádat smysl "menšího a lehčího" systému.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 10. 5. 2021 06:52

Alešak píše:
177348813_805180500394797_3197984090228316621_n.jpg
Nazdar fotografové. Jelikož mám už dva týdny doma Fujifilm X-E4 s pancake Fujinon 27mm f2,8 a něco jsem s ní nafotil, tak se pokusím sesmolit takové neodborné uživatelské shrnutí. Aparát je vskutku dost malý a s tou palačinkou se dá strčit do větší kapsy. To první co mě zaujalo při prvním uchopení do ruky, byl ten opravdu minimalistický design a absence předního i zadního gripu a oproti předchozím X-E odstranění několika tlačítek a zadního rolleru. Já jsem si na to poměrně rychle zvyknul a přizpůsobil jsem si ovládání (tak jak jsem zvyklý s X-Pro2) a do menu již nemusím pro nic jít. Stačí do Q menu, nebo na dvě fn tlačítka a přední roller. Pro ty, co jsou zvyklí na větší těla zrcadlovek i bezzrcadlovek s velkými gripy, asi bude problém držet v ruce něco tak plochého a malého. Fuji sice nabízí přídavný přední grip a opěrku palce do sáněk blesku, ale to podle mě postrádá logiku, koupit si malý foťák a pak si ho zvětšovat nějakými přílepky. To samé platí o objektivech, asi není to pravé ořechové na E-4 používat velké a těžké teleobjektivy a zoomy, na to tento aparát není primárně určen. Ale jasně, každý si může používat a na své foťáky nasadit, co mu libo. Jak už jsem zmínil výše, zvyknul jsem si rychle, AF je s 27/2,8 docela svižný a obrazový výstup se mi líbí. Jen si musím zvykat na to 27mm ohnisko, protože pořád používám 23mm se kterým jsem sžitý. Když se dívám střídavě do hledáčku Pro2 a E4, tak tam žádný rozdíl nevidím, zdají se mi oba stejně velké a dobré. E4 má výklopný displej, což rád využívám při focení s nadhledu, či podhledu. Jen nevím, jak odolný proti nechtěnému přetržení je ten plochý a tenoučký káblík, kterým je spojen displej s tělem. To se mi jeví, jako docela choulostivá záležitost. Ale snad se mýlím a Japončíci ví co tam dali. Ale také mám výtku, sice nepodstatnou a týká se to pokud vím, všech Fujin. Nejde namapovat na kolečko kompenzace expozice (tuto funkci nepoužívám) něco jiného. No a to je tak v kostce asi vše. Pokud někdo po X-E4 pokukuje a nebude mu vadit její fyzický vzhled a odlišná ergonomie od jiných Fujin, tak by to mohla být možnost. Hlavní využití E4 vidím v její nenápadnosti v pouliční a dokumentární fotografii...
Děkuji za pozornost :-).


Tak at dobre a dlouho slouzi, kdyz uz byl tak vymodleny ;-)

Taky ti mohl prijit o par dni driv, abych si ho osahal! Takhle se mi porad zda, ze tam tech tlacitek je nejak malo :D Nejak mi tech 16 tlacitek a 5 rolleru prestava stacit :D
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 10. 5. 2021 08:29

Noxx: On ten menší a lehčí systém je vždycky trochu iluzorni, pokud chceš zachovat srovnatelné možnosti. Sigmu 70-200 jsem měl ve dvou nestabilizovanych verzích a její výhoda je hlavně hodně jemný bokeh, ale co do kontrastu a barev u mě vede Nikkor 70-200 F4, který třeba vedle te Fuji 50-140 je srovnatelný a z druhé ruky i levnější.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 10. 5. 2021 09:41

Já mám tu "starou" sigmu prostě rád a patří k top objektivům, které jsem kdy měl. Má své kouzlo a ty fotky z ní prostě poznám na první dobrou. Nikona 70-200/4 jsem měl, ale nakonec jsem ho vyměnil za Tokinu 70-200/4, která měla větší kouzlo a fotky z ní se mi víc líbily. Dokonce byla i ostřejší ;-).
Ty Fuji zoomy nejsou asi úplně špatné, ale je tam něco ... nevím co, co mi nesedí.
noxx_cz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 11. 5. 2021 10:34

Trochu to zaplevelím pro Noxxe. Vše je Sigma 100-300/4 + X-T4 + KF Concept.
Tak na to mrkni ;-)
Přílohy
_DSF3260.jpg
_DSF3016.jpg
_DSF3009.jpg
_DSF3008.jpg
_DSF3004.jpg
_DSF2997.jpg
_DSF2989.jpg
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 13. 5. 2021 12:36

S XF 50~140 je placaté vše. Možná i to, co děvčata by ani nechtěla... :-)
DSCF0786.jpg
DSCF9165.jpg

A mužům přidá i pár kilo navíc...
DSCF2617.jpg

DSCF1498.jpg

DSCF8932.jpg

Na přírodu taky dost placaté...
DSCF5374.jpg

DSCF3993.jpg

DSCF6262.jpg
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod houghs 13. 5. 2021 15:25

Podle mého názoru důvodů placatosti obrázku toho ptáka je vícero. V první řadě na takový motiv (velký detail) je to příliš dlouhé ohnisko. Dále na rozdíl od těch dalších povedenějších fotek tam chybí nějaké pozadí na základě kterého si může oko ten prostor vytvořit. A třetí věcí je světlo. Nedostatek světla a tzv. měkké světlo způsobí, že chybí barvy, kontrast a hlavně stíny. Možná půjdu proti proudu, který většinou vyzdvihuje měkké světlo při zatažené obloze, ale to je podle mě dobré tak na pořízení fotek do pasu. Mě se daleko více líbí fotky, kde to slunce a stíny jsou, samozřejmě je nutné najít tu správnou rovnováhu.

Nicméně na dlouhé ohnisko nefotím, žádný podobný objektiv nemám a je to jen můj laický pohled a subjektivní dojem.
houghs
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 13. 5. 2021 15:43

Třeba 55-200 je myslím povedený objektiv i když trochu krátký, ale na spoustu věcí může mnohým vyhovovat.
Já o něm uvažoval, ale nechce se mi prodat velkou a těžkou Sigmu, takže se budu raději občas bavit ruční prací a spoustou mazání:-))
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod noxx_cz 13. 5. 2021 18:18

Zítra ráno odjíždím na skoro dva týdny na Azorské ostrovy a z důvodu povolené váhy zavazadla do letadla jsem musel i fototechniku co nejvíc odlehčit, takže jedu "jen" s X-T2 s nasazenou 18-55 a v batohu Samy 12 a XF 55-200, tak uvidím, jestli budu po návrahu litovat, že jsem nevzal raději osvědčenou D750. Ale věřím, že to fujinka dá s přehledem. Bude to takový zatěžkávací test. Jediné, z čeho mám strach je výdrž baterek, ale mám 4, tak to snad bude stačit. U nikonu bych baterku asi ani neřešil ... tam prostě jednou za půl roku nabiju a je vystaráno ... v tom je ta fujina prachbídná.
noxx_cz
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků