Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod wikxzen 20. 4. 2021 17:43

Holt, k přicházející nové generaci fotoaparátů (třeba X-T5/X-H2/X-Pro4/X-S20...) v následujících dvou třech letech už to chce modernizovat starší skla. Vlastně se tím už začalo...
Krom WR samozřejmě se čeká moderní ostřící DC motorek vč. zapojení/elektroniky pro pružnější komunikaci s foťákem a účinnější FW aktualizace. Možná clonový kroužek u obou mkII dostane také zámek jako nový 18/1.4, který se jeví jako zajímavý a všestranný. Asi bych už nepočítal s tím, že mkII 23/1.4 bude stále vybaven cvakacím ostřícím kroužkem(?). A možná celkově modernější vzhled objektivů.
Z hlediska optiky bych čekal méně změn, snad o něco lepší ostrost v rozích a lepší ostrost na "plnou díru".
Nicméně si třeba momentálně nemyslím (rád bych se však mýlil), že 23/1.4 i 56/1.2 dostanou do výbavy ostřící systém LM typu (prý by to do takového optického návrhu nešlo aplikovat?).
Rok 2022 však ukáže.


Jinak, už někdo s GFX100S fotil svatbu, fotky zatím nevyvěsil. Nicméně jeho stručný report, citace z jiného fóra:
13 hodin focení. 3700 snímků nafoceno v nekomprimovaném formátu RAF + Normal JPEG zabralo 4 karty Prograde 256 GB - 300MB/s. Celkem spotřeboval 4 baterie. Tělo bylo nastaveno do režimu spotřeby Normal.
Použité objektivy převážně 80/1,7 a 45/2,8.
PDAF u typu 100s ostří asi tak na úrovni modelu X-T3, takže práce s AF nepředstavuje již žádné zpomalení při focení akcí. Jen se to trošku pronese, protože 100s + 45/2,8 váží 1,39 kg.
Pozitivní zjištění - foťák se velmi rychle probudí, když se automaticky sám uspal. Při intenzívním focení 800-1200 snímků/90 minut stačí jedna baterie.
Velká výhoda v postprocesu - i když se použije jen 1/4 plochy snímku, je to stále 25MPx.

Pozn.p.č.: 3700 snímků RAF+JPG = 1850 cvaků a dříve fotograf používal sestavu Sony A7RIII + Contax 645-digiback
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Noldo 29. 4. 2021 21:19

Mám pocit, že som jeden z mála ľudí, kto nie je nadšený z XF 56f1.2 a X-T20. Akože sem tam padne bombová fotka ale často mám pocit, že neostrí najpresnejšie a do f2 nie je zrovna ostrá, prípadne aberuje tak, že som si až spomenul na Canon 50mm f1.8. Ale je pravda, že boli teraz ťažké svetelné podmienky a kontrastné hrany na oblečení. Tak trochu rozmýšlam skúsiť 90f2 alebo 85f1.8 od Viltroxu. Nefotí niekto portéty na 135mm eq?
Noldo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 30. 4. 2021 09:44

XF 90/2 je skvělý, ale možná ti bude stačit ten Viltrox. Akční foto asi neděláš, video zřejmě také ne...
Nicméně AF modul (LM) v 90/2 dává rychlé ostření i u starších fotoaparátů jako je ten X-T20. Do vnitřních prostor je to ohnisko už docela limitující. Na ven vyloženě dobré. V šeru či špatných světelných podmínkách u starších fotoaparátů s 90/2 bude někdy dýchavičný AF. Je to však už docela macek pro X-T20 tělo, skoro jako dva 56/1.2 za sebou - doporučuji přidavný grip. Platí i pro ten Viltrox, který je sice o něco kratší, ale zase "buclatější" a těžší než 90/2. Viltrox má také i jiný typ ostřícího systému (STM) - očekával bych o něco pomalejší a hlučnější AF v porovnáni s 90/2. V detailech (pixelpeep) je 90/2 lepší.
Co je trochu blbé, tak s ohniskem 90/2 už je lepší si čas nastavovat od 1/160 a kratší ideálně, aby fotka byla ostrá. Bez stabilizace je práce s takovým ohniskem někdy oříšek...
Pokud by šlo o video, tak 90/2 je rozhodně lepší volbou, ostří tiše a rychle.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Alešak 6. 5. 2021 08:55

177348813_805180500394797_3197984090228316621_n.jpg
Nazdar fotografové. Jelikož mám už dva týdny doma Fujifilm X-E4 s pancake Fujinon 27mm f2,8 a něco jsem s ní nafotil, tak se pokusím sesmolit takové neodborné uživatelské shrnutí. Aparát je vskutku dost malý a s tou palačinkou se dá strčit do větší kapsy. To první co mě zaujalo při prvním uchopení do ruky, byl ten opravdu minimalistický design a absence předního i zadního gripu a oproti předchozím X-E odstranění několika tlačítek a zadního rolleru. Já jsem si na to poměrně rychle zvyknul a přizpůsobil jsem si ovládání (tak jak jsem zvyklý s X-Pro2) a do menu již nemusím pro nic jít. Stačí do Q menu, nebo na dvě fn tlačítka a přední roller. Pro ty, co jsou zvyklí na větší těla zrcadlovek i bezzrcadlovek s velkými gripy, asi bude problém držet v ruce něco tak plochého a malého. Fuji sice nabízí přídavný přední grip a opěrku palce do sáněk blesku, ale to podle mě postrádá logiku, koupit si malý foťák a pak si ho zvětšovat nějakými přílepky. To samé platí o objektivech, asi není to pravé ořechové na E-4 používat velké a těžké teleobjektivy a zoomy, na to tento aparát není primárně určen. Ale jasně, každý si může používat a na své foťáky nasadit, co mu libo. Jak už jsem zmínil výše, zvyknul jsem si rychle, AF je s 27/2,8 docela svižný a obrazový výstup se mi líbí. Jen si musím zvykat na to 27mm ohnisko, protože pořád používám 23mm se kterým jsem sžitý. Když se dívám střídavě do hledáčku Pro2 a E4, tak tam žádný rozdíl nevidím, zdají se mi oba stejně velké a dobré. E4 má výklopný displej, což rád využívám při focení s nadhledu, či podhledu. Jen nevím, jak odolný proti nechtěnému přetržení je ten plochý a tenoučký káblík, kterým je spojen displej s tělem. To se mi jeví, jako docela choulostivá záležitost. Ale snad se mýlím a Japončíci ví co tam dali. Ale také mám výtku, sice nepodstatnou a týká se to pokud vím, všech Fujin. Nejde namapovat na kolečko kompenzace expozice (tuto funkci nepoužívám) něco jiného. No a to je tak v kostce asi vše. Pokud někdo po X-E4 pokukuje a nebude mu vadit její fyzický vzhled a odlišná ergonomie od jiných Fujin, tak by to mohla být možnost. Hlavní využití E4 vidím v její nenápadnosti v pouliční a dokumentární fotografii...
Děkuji za pozornost :-).
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 6. 5. 2021 12:10

Kdyby tě "setový" 27mm objektiv začal v blízké budoucnosti nudit, tak bych jej eventuálně vzal, ať mám aspoň nějakou krytku pro X-Pro2. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Alešak 6. 5. 2021 12:30

wikxzen: Nemyslím si, že bych se s 27 nudil a určitě si to sklíčko ponechám, maximálně si časem k ní pořídím 18/2. Jinak 27 vypadá na X-Pro2 srandovně, něco jako zátka do vany. A naopak Viltrox 23/1,4 na X-E4 už je moc velký a vypadá tam nepatřičně. Prostě každá jedna věc má své místo a určení, kde ji to sedne a sluší. A pokud to tak je, tak i focení je větší radost a potěcha... :D
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 6. 5. 2021 12:41

Původní verzi 27 na X-Pro2 jsem už zkoušel v obchodě na počátku r. 2017 a tehdy jsem z toho nebyl moc na větvi. Nicméně mě zaskočilo, že to docela vrzalo při AF, tak jsem dal přednost X-Pro2 setu s 35/2.
Po nějakém čase na jednom z Fuji srazů tu původní 27mm měl kolega na X-E3 a tam se to při AF chovalo naprosto tiše a ještě to vypadalo s X-E3 docela dobře i na pohled.
V každém případě je stěžejní pro mě hlavně to, že je nový 27 už s WR, takže utěsněný X-Pro2 by byl ve větším bezpečí s WR objektivem.
Akorát se mi nechce nový 27mm kupovat samostatně nebo v setu s tím X-E4, který bych pak musel zas prodávat na bazaru. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Alešak 6. 5. 2021 13:59

Tak tomu rozumím a chápu to. Já "vyměnil" E3 za E4 hlavně kvůli tomu výklopnému displeji.
A v tom setu ta 27 vyšla na 6 tisíc, místo 12 za samostatný kup. Mám na Pentax 30, 43 a 85mm.
Ale na můj styl kontaktního focení, jsou ta skla dlouhá a tak je beru jen na potulky v přírodě.
Pak mám na Fuji dva 7artisany 35 a 7,5 ale to jsou spíše takové hračky pro zábavu. A jestli si
pořídím tu 18, tak budu mít ohniska na Fuji pokryta... :-))
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 6. 5. 2021 15:03

No jo, já měl pokryté vše a nyní mám už jen tělo X-Pro2. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Alešak 6. 5. 2021 16:02

A jak si k tomu přišel, že nemáš na X-Pro2 nic? Nějaká totální obměna zasklení, či co?
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 6. 5. 2021 16:39

Už jsem nafotil vše. A dneska fotí každý, tak to vždycky někdo vyfotí místo mě. Žádná škoda. :-) :-) :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 6. 5. 2021 16:44

Já myslím, že to škoda je.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Alešak 6. 5. 2021 17:44

wikxzen: :D
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 6. 5. 2021 19:49

To ja bych spis cekal posun ... nekde vejs :)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 7. 5. 2021 19:48

A nebo čeká na ten vysněný ultrazoom 10-1000mm F1.2 v pancake provedení... :)
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků