Fujifilm X a GFX

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod wikxzen 10. 12. 2019 12:17

Tak prý nástupce současného Fuji X100F s pravděpodobným označením "V" na konci se bude představovat/ohlašovat v únoru 2020. Spekuluje se o ceně 1500 dolarů bez daně/cla.
Předpokládám, že bude mít výbavu z X-T30, případně X-Pro3. Být idealistou, tak hybridní hledáček bude stejný jaký má X-Pro3. Nicméně, vše je to věc konstrukce (a velikosti). Objektiv bych tipoval stejný jako u "F", opět 23/2, ale snad bude zase o něco lepší/ostřejší. Mám pocit/tušení, že Fujifilm odstraní, jako u X-T30/X-Pro3, na zadní straně tu kruhovou soustavu ovládacích tlačítek a zůstane jen joystick.
Výklopný zadní displej ála X-Pro3 však Fujifilm vyloučil. Pokud Fujifilm přistoupí na verzi s výklopným displejem, tak určitě to bude dle šablony z X-T30. Dotykový však nejspíše bude. Teď ještě otázka, zdali bude "V" tzv. WR. Což by asi uvítal snad každý. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Allien driver 10. 12. 2019 12:49

Priatelia, doba zase pokročila, tentoraz v zobrazovacích zariadeniach, všimli ste si to? Ceny momentálne dnes najkvalitnejšej zobrazovacej technologie OLED spadli na takú úroveň, že si môžeme dovoliť zobraziť svoje kvalitné foto na "veľkoformátových" špičkových 55", 65" OLED paneloch 4K :) Samozrejme s kalibráciou farieb už od výrobcu a to už od cca 1300 €. Mám to doma a posadilo ma to na zadok :D Je to pecka. Je to nielen na prezeranie, ale aj na video s efektami, aj prácu a ešte v kombinácii s TV, vlastne je to apriori TV s tým, že sa to podľa mňa dá používať ako veľkoformatový monitor bez nejakých väčších kompromisov v kvalite :). Hmm, fotky z menej kvalitných MFT systémov budú mať asi problém. O:-)
Allien driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 10. 12. 2019 13:14

wikxzen píše:Tak prý nástupce současného Fuji X100F s pravděpodobným označením "V" na konci se bude představovat/ohlašovat v únoru 2020. Spekuluje se o ceně 1500 dolarů bez daně/cla.
Předpokládám, že bude mít výbavu z X-T30, případně X-Pro3. Být idealistou, tak hybridní hledáček bude stejný jaký má X-Pro3. Nicméně, vše je to věc konstrukce (a velikosti). Objektiv bych tipoval stejný jako u "F", opět 23/2, ale snad bude zase o něco lepší/ostřejší. Mám pocit/tušení, že Fujifilm odstraní, jako u X-T30/X-Pro3, na zadní straně tu kruhovou soustavu ovládacích tlačítek a zůstane jen joystick.
Výklopný zadní displej ála X-Pro3 však Fujifilm vyloučil. Pokud Fujifilm přistoupí na verzi s výklopným displejem, tak určitě to bude dle šablony z X-T30. Dotykový však nejspíše bude. Teď ještě otázka, zdali bude "V" tzv. WR. Což by asi uvítal snad každý. :-)


Mňa ako fotoarcheológa to poteší, staršie modely dúfam pôjdu s cenou dolu. :D
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kezic 10. 12. 2019 17:16

Fujinon XF 16-80 mm f/4 R OIS WR - test
https://www.optyczne.pl/490.1-Test_obie ... IS_WR.html

Tož asi tak.
kezic
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 10. 12. 2019 20:06

bob222 - tak to se jistě budeš těšit i na archeologickou vykopávku z "dynastie GFX" v příštích pár letech. Jen aby to ještě i fungovalo a nesloužilo jako těžítko. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod linecur 10. 12. 2019 20:23

kezic píše:Fujinon XF 16-80 mm f/4 R OIS WR - test
https://www.optyczne.pl/490.1-Test_obie ... IS_WR.html

Tož asi tak.



Uff, takže koupě 16-55 na poslední chvíli se nakonec zdá být dobrý krok:)
linecur
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Amalary 10. 12. 2019 20:26

Nevíte někdo, zda je Samyang 85/1,4 i ve verzi s autofocusem pro Fuji? Nikde jsem jej zatím neviděl, pouze manuální.
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 10. 12. 2019 20:30

Objektivy s AF pro Fuji umí momentálně jen Zeiss (Touit) a nově ten Viltrox. Samyang (a ostatní "nefuji" výrobci) jen manuály.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Amalary 10. 12. 2019 20:58

Díky.
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jozef6 11. 12. 2019 08:44

Allien driver píše:Priatelia, doba zase pokročila, tentoraz v zobrazovacích zariadeniach, všimli ste si to? Ceny momentálne dnes najkvalitnejšej zobrazovacej technologie OLED spadli na takú úroveň, že si môžeme dovoliť zobraziť svoje kvalitné foto na "veľkoformátových" špičkových 55", 65" OLED paneloch 4K :) Samozrejme s kalibráciou farieb už od výrobcu a to už od cca 1300 €. Mám to doma a posadilo ma to na zadok :D Je to pecka. Je to nielen na prezeranie, ale aj na video s efektami, aj prácu a ešte v kombinácii s TV, vlastne je to apriori TV s tým, že sa to podľa mňa dá používať ako veľkoformatový monitor bez nejakých väčších kompromisov v kvalite :). Hmm, fotky z menej kvalitných MFT systémov budú mať asi problém. O:-)

Tiež ma napadlo použiť 4K televízor (ale nie OLED) na prezeranie fotiek. Skúšal som to na štyroch 4K TV a dvoch starších FullHD TV. Ale farby sú nerealistické. Zelená farba listov, trávy a pod. je žiariaca a aj modrá obloha je trochu viac žiariaca (na niektorých typoch viac na iných menej). Pri porovnaní s počítačovými monitormi mám také tušenie, že TV sú nastavené do chladných tónov, niekde okolo teploty 9000 K. Žiaľ ani jedna z uvedených TV nemá možnosť presne nastaviť teplotu farieb (vyváženie bielej) napr. na 9300, 6500 alebo 5000 Kelvinov ako to umožňujú počítačové monitory. Dajú sa nastavovať jednotlivé zložky R, G a B, ale takto som nedokázal nastaviť správne farby. Dal som si dokonca jeden 4K TV kalibrovať, ale žiadnu veľkú zmenu som nevidel, farby stále žiariace.
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 11. 12. 2019 08:54

wikxzen píše:bob222 - tak to se jistě budeš těšit i na archeologickou vykopávku z "dynastie GFX" v příštích pár letech. Jen aby to ještě i fungovalo a nesloužilo jako těžítko. :-)

Obávam sa že sklá k tomuto moc s cenou dole nepôjdu.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Allien driver 11. 12. 2019 14:44

jozef6 píše:Tiež ma napadlo použiť 4K televízor (ale nie OLED) na prezeranie fotiek. Skúšal som to na štyroch 4K TV a dvoch starších FullHD TV. Ale farby sú nerealistické. Zelená farba listov, trávy a pod. je žiariaca a aj modrá obloha je trochu viac žiariaca (na niektorých typoch viac na iných menej). Pri porovnaní s počítačovými monitormi mám také tušenie, že TV sú nastavené do chladných tónov, niekde okolo teploty 9000 K. Žiaľ ani jedna z uvedených TV nemá možnosť presne nastaviť teplotu farieb (vyváženie bielej) napr. na 9300, 6500 alebo 5000 Kelvinov ako to umožňujú počítačové monitory. Dajú sa nastavovať jednotlivé zložky R, G a B, ale takto som nedokázal nastaviť správne farby. Dal som si dokonca jeden 4K TV kalibrovať, ale žiadnu veľkú zmenu som nevidel, farby stále žiariace.
Jozef, presne takúto reakciu som očakával a donedávna som mal ten istý názor. Totižto zdá sa že všetci výrobcovia majú svoje nastavenia farieb s obmedzenými možnosťami nastavenia a to tak aby čo najviac zaujali bežných zákazníkov - presne ako si napísal, teda nevhodné pre fotografov. Avšak zdá sa že pred rokom blyslo pre fotografov na lepšie časy s Panasonic skalibrovaným (Hollywood) modelom OLED FZ800E (minuloročný model, vyrábaný v CZ), aktuálne GZ950E - skús tento. Není divu, Panas je zrejme ako jediný aj výrobca foto a video techniky, takže zdá sa celkom logický ťah :) OLED je momentálne to najlepšie (z technologii) čo je na trhu (LCD QLED je o principiálne o niečom inom - kvázi IPS alebo lepšie PVA panel) a vyzerá že Panas tento panel vyladil k dokonalosti, dokonca aj odstupňovanie šedej mi príde fajn (doteraz slabosť OLED). Panas má aj tú výhodu že panel má vyladený rovnako špičkovo pri najnižšej aj pri najvyššej rade :)
Pozri recenzie:

o farebné ladenie Panasonic modelov OLED TV sa postaral slávny hollywoodsky kolorista Stefan Sonnenfeld, patriaci medzi najlepších odborníkov na prácu s farbami. Ako mnoho iných koloristov, používa Sonnenfeld OLED televízory Panasonic pri každodennej práci ako veľkoformátové referenčné monitory.

A ako sme očakávali od spoločnosti Panasonic, GZ950 OLED poskytuje špičkovú farebnú presnosť. Práve sme tak náhodou mali referenčný masteringový monitor Sony BVM-HX310 v našej testovacej miestnosti počas nášho kontrolného obdobia 35 000 GBP a naša skúšobná vzorka TX-65GZ950B sa po kalibrácii veľmi dobre prispôsobila z hľadiska farieb (vrátane odtieňov pokožky). So všetkou úprimnosťou je to také dobré, že by to pravdepodobne mohlo prejsť ako referenčný monitor klienta.

vynikajúca presnosť obrazu, vynikajúca úroveň čiernej a stupňov šedej, vynikajúca prirodzená reprodukcia farieb.....

obraz na obrazovke 55FZ800 vyzerá jednoducho skvele - najprirodzenejší zo všetkých OLED od roku 2018, ktoré som mal možnosť vyskúšať. Preto, vzhľadom na veľmi vysokú kvalitu obrazu, bližšie k referenčnej hodnote ako v iných televízoroch OLED, by to bola moja osobná voľba Panasonic 55FZ800, chcel by som ho mať natrvalo vo svojom dome, a preto veľmi odporúčam všetkým náročným tvorcom obrazov najvyššej kvality.

Zobrazenie v tieňoch je tu však veľmi presvedčivé a na televízore uvidíte množstvo detailov, o ktorých ste ani netušili, že tam sú.
Allien driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jozef6 12. 12. 2019 08:15

Dakujem Allien driver za informacie. O OLED TV ale neuvazujem, pre mna maju zatial vysoku cenu. Technicky by nemal byt ziadny problem dosiahnut realne farby /priblizne realne farby/ aj na LCD TV. Ked sa daju dosiahnut realne farby na LCD monitoroch, tak nevidim dovod preco by to neslo na velkych LCD TV. Myslim si, ze by stacilo ak by vyrobcovia pridali do menu TV moznost nastavit si farebnu teplotu v kelvinoch.
Preto si dovolim spytat sa, ci neviete o 4K TV, ktora by umoznovala nastavit teplotu farby v kelvinoch /niekde okolo 6500 Kelvinov/, ako je to na vacsine PC monitoroch? Dakujem za odpoved.
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 14. 12. 2019 16:15

bob222 píše:
wikxzen píše:bob222 - tak to se jistě budeš těšit i na archeologickou vykopávku z "dynastie GFX" v příštích pár letech. Jen aby to ještě i fungovalo a nesloužilo jako těžítko. :-)

Obávam sa že sklá k tomuto moc s cenou dole nepôjdu.


Chce to vyčkat (dva tři roky třeba). Ale podobně jako u X systému, tak i v GFX je dost nadšenců, kteří třeba na GFX50R "montují" skrz jednoduché i chytré adaptéry skla všeho druhu, co měli v krabicích či pořídili levně (anebo i draze) na bazaru. Občas to jsou na pohled obskurní až bizarní sestavy. Viz např. skupina GFX 50 R na FB (admin z fujirumors). A občas se jim povedou velmi hezké fotky. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Allien driver 15. 12. 2019 22:59

Je mi už jasné, že GFX má zmysel a má budúcnosť. A Fuji začína naberať náskok.
Allien driver
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků