FUJI X-SYSTEM fotoaparáty

Diskuse o přístrojích s výměnnými objektivy bez zrcátka

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Amalary 6. 5. 2019 23:07

Dolgor, díky za rady, to si cením, těch zkušeností, které tu píšeš.

Luboš1, díky, prubnu to :-)
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 6. 5. 2019 23:43

Tady můžeš vidět rozdíl konverze mezi LR a C1 na typicky problematických námětech s Fuji. LR je doostřený na Amount 50, což je na hraně použitelnosti, dál by vznikaly nepříjemné artefakty. V C1 je Treshold na 0 a doostření na 200 a šlo by to klidně dál. Pro srovnání konverze z D750 v LR, doostřeno amount 70. Fotky jsou v různý den a objektiv na Nikonu je ostřejší, tak brát v úvahu.
https://www.dropbox.com/sh/s6bil0zb4xgc ... qEV0a?dl=0

A zde je to úplně nejhorší, co se dá Fujině předhodit - barevné podzimní listí a nízký kontrast, je to po západu slunce. Kdyby svítilo a světlo bylo kontrastnější, dopadlo by to daleko lépe. Je tu ale vidět, jak tragicky se LR vyrovnal s interpretací obrázku z Fuji, zatímco C1 vypadá na mnoha místech obrazu podobně jako fotka z Nikonu D750, která je tam pro porovnání.
https://www.dropbox.com/sh/cj254pqr65od ... _O0pa?dl=0

...Doporučuju si fotky stáhnout a prohlédnout paralelně v nějakém prohlížeči, kde lze paralelně zobrazovat ve 100 %. Např FastStone Image viewer.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Allien driver 7. 5. 2019 12:22

Dolgor píše:LR neinterpretuje X-trans příliš dobře a vznikají artefakty.
ale verzia s "Enhance Details" si myslím tento problém úplne rieši, nie? Čo sa týka hlavne červíkov. Je to podľa mňa plne porovnateľné s Bayer mask. Ako je to s farebným šumom, to nemám zistené:
viewtopic.php?p=12186332#p12186332
viewtopic.php?p=12185911#p12185911

-- 7. 5. 2019 11:24 --

A že sú zvýšené nároky na výpočtový výkon procesora? No dnešné lepšie procesory by s tým nemali mať nejaký väčší problém.
Allien driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 7. 5. 2019 12:41

Mám LR6, kde Enhanced Details není, takže jsem jen viděl výsledky na webu, podle kterých to vypadá dobře. Na svých fotkách jsem to nezkoušel. Spíš jde o to, že je to krok navíc, který kvůli výpočetní náročnosti uděláš jen u fotek, kde ti to něco přinese - například tisk, je to na vyšší desítky vteřin minimálně. ...Ostatní fotky, které nepůjdou do velkých zvětšenin, se můžou nechat, jak jsou. Na webu nebo malém výtisku se stejně nepozná, že full-res nebyl optimálně vyvolaný.

-- 7. 5. 2019 11:42 --

...Důležité v LR je nepřehnat doostření, pak je resampl na menší rozlišení s následným doostřením v pohodě.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Amalary 7. 5. 2019 21:19

Tak nevím, ale já jsem zklamaný. Protože doostřit to stejně nejde více ani v tom C1. Pak to leze ven. To když jsme zkoušeli stejné záběry na podobné ohniska, tak z 16 megapixelového Olympusu vylezlo v Lr o dost více detailů. A to byl jen obyčejný nesvětelný zoom 40 - 150 mm. Spíše se mi to jeví tak, že Fuji si nechám na focení reportáží, a do špatných světelných podmínek a koupím Olympus, který budu mít na vše ostatní. Hlavně na krajiny a tam, kde jde o rychlost a spolehlivost autofocusu. Ještě si to nechám projít hlavou. Myslím si, že Fuji je výhodná pro ty, co se neradi zdržují s Rawy a chtějí mít dobrý Jpg. Ale pracovat s Rawy a tahat to pak z jednoho programu do druhého, to asi nebude pro mě. Kdyby to bylo aspoň znát na výsledku, když jde o snímač s větším rozlišením, ale takto?
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bosonozka 7. 5. 2019 21:35

Pro ladění fuji rawů v C1 doporučuju přečíst https://blog.captureone.com/color-gradi ... an-minear/
Je tam řada zajímavých doporučení, jak poladit...
bosonozka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 5. 2019 21:38

RAWy nevím, to bych nechal povolanějším - dolgor, wikxzen apod, některé ty jpeg simulace filmů od Fuji jsou ale opravdu famózní, tedy aspoň mě tedy hodně oslovily. Byly to ale motivy typu portrét, street apod.

Určitě ale na krajinky neber HiRes jako nějakou spolehlivě fungující skoro defaultní volbu, tedy aspoň v Čechách. Možná Dolomity nebo Grand Canyon, tam bys mohl mít větší šanci. Jestli chceš, můžu ti něco nafotit a poslat ke zkoumání, ale nejlepší by bylo to nějak vyzkoušet na vlastní oči.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Amalary 7. 5. 2019 22:37

Možná jsme se soudruhy udělali někde chybu, moc doostřování apod. a u Olympusu více... Musím postudovat, jsem na to líný číst manuály, ale je to potřeba, jak vidím.

Davidof, budu rád, pošli prosím jako SZ, díky, to se rád podívám.
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 5. 2019 22:42

Jaký téma ?
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Amalary 8. 5. 2019 06:07

Jestli máš, tak zátiší a krajinu. Dík :-)
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 8. 5. 2019 11:14

Já si nemůžu pomoct, ale přinde mi pošahaný, jak to tady čtu, aby se na vyvolávání rawů z fujiny musela studovat VŠFujinská.
Člověk většinou chce sednout k počítači, nasypat tam fotky, potahat pár táhel a mít hotovo s jistotou solidního výsledku, aniž by musel zbytečně špukulovat.
Optimalizovat se samozřejmě dá všechno, samotnýmu mě to taky nedá, ale standardně by to mělo fungovat takto.
Jiná věc je samozřejmě, pokud někdo jde do určitýho foťáku ze zcela přesných důvodů a s těmito peripetiemi je předem smířen.
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 8. 5. 2019 13:20

Jaká VŠFujinská. To je klasickej Adobe komplex. Všichni sahají v první řadě po Adobe produktech a nevnímají, že Adobe má SW optimalizovaný na Canony a na všechno ostatní více či méně z vysoka. Je to vidět na barevných profilech u většiny značek a u Fuji je to vidět i na způsobu konverze. Pokud člověk zapomene na LR a CameraRaw a místo toho se zaměří na alternativy, kde se k menšinovým značkám přistupuje poctivěji, nemusí nic řešit. Zrovna Capture one funguje s Fujinami velmi dobře, jak po stránce barevných profilů tak po stránce artefaktů X-trans. Má zcela free verzi a má i plnou Capture one Pro verzi pro Fuji, která je teď už delší dobu za zajímavou cenu.

Samozřejmě bych taky nebyl proti opuštění X-trans. Trochu víc šumu na vysoké ISO je malá cena za univerzálnější raw.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Luboš 1 8. 5. 2019 20:19

Amalary, výstup z ACR, Capture One FREE a z ACR vylepšené detaily (Enhanced) , FUJI X-T20, dále neupraveno..
Přílohy
t1.jpg
t.jpg
C1.jpg
n.jpg
Luboš 1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Amalary 9. 5. 2019 18:20

Díky všem za rady. Jsem celkem dost nakloněný jít do Olympusu EM1 MII, jen potřebuji ještě mít jistotu ve spolehlivosti AF. Fuji si nechám na reportáže zejména v horších světelných podmínkách, tam se ten odšum hodí a je fakt, že ty Jpg jsou opravdu výborné i na vysoké ISO, a barvy Fuji jsou super. Ale na vážnější práci s Rawy tohle fakt ne. Už jen to, že je člověk v podstatě odkázaný na jeden program, který mi vůbec nesedí, zdá se mi hodně nepřehledný, a asi i osekaný, nevím, ale nechce se mi to studovat, když mi plně vyhovuje Lr a vím - (a představa, že bych to tahal z jednoho programu do druhého mě dost odrazuje), že podle mě z Olympusu vytáhnu více detailů, byť má menší snímač a rozlišení. Fakt je ten, že dneska není problém si v každém foťáku nastavit sílu odšumu, ale průšvihl je, když se nedá vypnout v Rawu.
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 9. 5. 2019 19:01

Nič v zlom, ale tých viac detailov z oly vs Fuji by ma naozaj zaujímalo.
landov
Pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka